Dlaczego wrzące mleko w czajniku elektrycznym psuje czajnik?


146

Lub: czy można bezpiecznie stosować integralność czajnika elektrycznego i ogólną funkcjonalność do gotowania niewodnych płynów, takich jak mleko?

* Uwaga: Wiem, że mleko może poparzyć element i po nim będzie trudne do oczyszczenia lub może się pienić i wylewać z dziobka i powodować bałagan. Dla celów tego pytania, proszę zignoruj ​​bałagan, który może pozostawić te przygody z kotłami.

Przeczytałem to pytanie w Workplace SE, które brzmi:

Potrzebowałam gorącego mleka, więc ugotowałam go w najbliższym mi czajniku, ale myślę, że go zepsułam, bo woda już więcej nie zagotuje. Wiem o tym, bo sam tego próbowałem.

Zastanawiam się, dlaczego DLACZEGO gotowanie mleka w czajniku je rozbiłoby . Logicznie myślę, że powinien po prostu zrobić bałagan, a nie spowodować, że czajnik przestanie działać .


33
Należy zauważyć, że „czajnik” odnosi się do tego, a nie do tego
Hagen von Eitzen,

10
Dobre pytanie, dziękuję za postawienie tego, ponieważ jestem autorem, który zepsuł czajnik. To dobra informacja tutaj.
Nofel,

1
Kiedy próbowałem zagotować mleko, na dnie powstało wypalona warstwa mleka, co uniemożliwiło elementowi grzewczemu gotowanie mleka lub wody. Po oczyszczeniu przypalonej warstwy może ponownie zagotować wodę.
Rick,

1
Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Cascabel

12
wow, Kettlegate rozprzestrzenił się teraz na wiele stron!
dn3s

Odpowiedzi:


265

Czajnik elektryczny (wyraźnie) nie jest do tego przeznaczony. Głównym problemem jest to, że mleko nie odparowuje, podczas gdy woda ( oczywiście ) tak. Drugim powodem jest to, że mleko się pali .

Mleko to złożona mieszanina wody, tłuszczów i białek . Po podgrzaniu tłuszcze i białka oddzielą się od wody i utworzą warstwę na wierzchu. Niestety ta warstwa zapobiega parowaniu wody - zatrzymuje ją. To powoduje, że mleko się gotuje. Nawiasem mówiąc, przyczyną wrzenia wody z ziemniaków lub makaronu jest skrobia .

Czajniki wyłączają się , gdy para dociera do czajnika, spychając rurkę i powodując nierównomierne rozszerzanie się bimetalicznego talerza, wyzwalając przełącznik.

Brak pary oznacza, że ​​czajnik nigdy się nie wyłączy. Ponieważ czajnik się nie wyłącza, element nadal podgrzewa mleko obok niego. W przypadku wody gorąca woda wzrośnie , a nie przylgnie do elementu. Oznacza to, że pozostawienie otwartej pokrywy nie spowoduje pożaru - przynajmniej dopóki cała woda się nie zagotuje. Niestety mleko spłonie , a ta warstwa spalonego mleka zapobiegnie efektywnemu rozpraszaniu ciepła - mleko stykające się z elementem nie porusza się w pozostałej części cieczy. To powoduje, że element staje się cieplejszy niż powinien.

Jednak producenci czajników to przemyśleli - nie chcą, aby ich produkty zapaliły się (no cóż, większość tego nie robi ) - nawet gdy są tak niewłaściwie używane. Będą mieli mały (jednorazowy) przełącznik temperatury, taki jak ten . Działa to trochę jak bezpiecznik, ale dla ciepła, a nie prądu. Z tego powodu są często nazywane „bezpiecznikami termicznymi”. Gdy element osiągnie temperaturę, która została uznana za „za gorącą” ( prawdopodobnie około 190ºC , być może nieco cieplejszą ), przełącznik zostaje wyzwolony i prąd nie może już osiągnąć elementu. Próbowałem uzyskać pomiar temperatury elementu grzejnego czajnika, ale nie mogłem uzyskać wystarczająco dobrego kontaktu między elementem i moją sondą.


7
Z punktu widzenia fizyka ta odpowiedź jest o wiele bardziej sensowna niż ta autorstwa @Tezi Konj
canardgras

22
Nawet jeśli prawidłowo wymienisz bezpiecznik termiczny, wszystko zrobione od tego czasu wodą z czajnika do końca będzie smakowało jak przypalone i / lub kwaśne mleko.
David Richerby,

5
Sporo czajników (starszych i / lub droższych) ma samoresetujący czujnik przegrzania, taki jak drugi pasek bimetaliczny w pobliżu elementu. Większość nowszych zachowuje się tak, jak opisano w tej odpowiedzi. Jest rzeczą uzasadnioną (i nie bez powodu) korelację z tym, czy wyłączają się, gdy zdejmujesz je z podstawy, co robią większość nowych: jeśli nie, łatwo jest umieścić je z powrotem na podstawie pustej i włączonej, powodując przegrzanie - zbyt łatwo, aby był to tryb trwałej awarii. +1
Chris H

1
@ChrisH Element samoresetujący jest o wiele (10x) droższy - stąd pojawia się głównie w droższych czajnikach! Być może należy wziąć pod uwagę przy zakupie czajnika, ale rozwiązaniem jest, aby nie zagotować!
Tim

10
Bezpieczniki termiczne za jednym strzałem są bezpieczniejsze niż bezpieczniki samoresetujące: możesz po prostu zrobić element bezpiecznikowy ze stopu, który topi się w temperaturze wyzwalacza, z wystarczającą ilością miejsca, aby metal odpłynął od styków. Bezpiecznik resetowalny wymaga elementu mechanicznego lub półprzewodnikowego, który mógłby ulec awarii w pozycji „zamkniętej”.
Mark

25

W innych odpowiedziach ustalono, że czajnik prawdopodobnie przypali mleko wokół elementu grzejnego. Powodem tego może być uszkodzenie czajnika, ponieważ doprowadziłoby to do szybkiego przegrzania: maksymalna temperatura wody, zanim zacznie się zamieniać w parę, wynosi 100 C. Maksymalna temperatura węgla przed jego sublimacją wynosi tysiące C.

Czajniki są zaprojektowane do podgrzewania wody, przy założeniu, że woda podnosi się tylko do 100 ° C, a czujnik ciepła jest zanurzony w wodzie, która uruchomi się po osiągnięciu 100 ° C. Ponadto, ponieważ woda nie może przekroczyć 100 ° C, służy jako czynnik chłodzący element grzejny, praktycznie gwarantując, że nie wzrośnie znacznie powyżej 100 C.

Podczas próby zagotowania mleka w czajniku mleko utworzy warstwę zwęglenia wokół elementu grzejnego, częściowo izolując go od reszty mleka (płynnego). Pozwoli to elementowi grzewczemu znacznie przekroczyć temperaturę 100 ° C, podczas gdy czujnik ciepła z radością mierzy temperaturę mleka w płynie i umożliwia kontynuowanie podgrzewania.

W tym momencie czajnik może się zepsuć z powodu przegrzania jego elementów elektronicznych, wygięcia elementu grzejnego do punktu, w którym nie łączy się on prawidłowo z elektroniką, a nawet stopienia samego czajnika w przypadku czajników z tworzywa sztucznego.

Zasadniczo jest to sytuacja podobna do zepsucia czajnika przez uruchomienie go pustego. Element grzejny może się bardzo nagrzać i uszkodzić czajnik bez zauważenia czujnika ciepła.


8
Nie sądzę, żeby fizyka miała tu sens. Nie ma powodu, aby element w „normalnym” czajniku nie był znacznie gorętszy niż otaczająca go woda. I odwrotnie, nie ma powodu, dla którego woda byłaby w stanie utrzymać chłodny nagi element, ale nie zwęglony. Nie ma również znaczenia kwestia temperatur sublimacji. Ponadto jedyną znaczącą różnicą między materiałem elementu grzejnego a materiałem zwęglającym byłaby przewodność. Wyjaśniając jak dodatkowa warstwa char wpływa element w porównaniu do np dodatkowa warstwa metalu byłoby pomocne, jeśli uważasz, że jest to ważny czynnik
canardgras

6
@canardgras: Fizyka się sprawdza. Jeśli element jest cieplejszy niż woda, ciepło przenosi się do wody, dzięki czemu woda ma tę samą temperaturę. W rzeczywistości element może być nieco gorętszy niż woda z powodu niedoskonałego przewodnictwa, ale woda absorbuje ciepło tak szybko, że różnica nigdy nie jest znacząca. Temperatura wrzenia dla danego ciśnienia jest stała - dlatego temperatura nigdy nie wzrośnie powyżej wrzenia aż do całkowitego odparowania wody. W rzeczywistości temperatura nieco wzrośnie, ponieważ stężenie zanieczyszczeń wzrośnie
Slebetman

5
Z jakiegoś powodu wycięcie jest ustawione na około 190 ° C - co jest gorętsze niż się spodziewałem. Nie mierzyłem, ale spodziewam się, że element może z łatwością osiągnąć 150 ° C podczas standardowej pracy. Ponadto mały punkt - termistor, który wyłącza czajnik, nie jest zanurzony, w rzeczywistości jest wywoływany przez parę (z kilku powodów - jednym z nich jest to, że woda nie osiąga 100 ° C; para jest dowodem, że osiągnęła jego maksymalna temperatura). Brak pary z mleka jest (imo) głównym problemem - spalanie mleka jest wtórną przyczyną, która jest ostatnim paznokciem w trumnie.
Tim

7
@slebetman Nie, fizyka jest całkowicie błędna. Gdyby element miał tylko nieco powyżej 100 ° C, czajnik potrzebowałby ogromnego czasu na zagotowanie.
David Richerby

4
@canardgras Myślę, że twoje obliczenia są błędne. Właściwa pojemność cieplna wody wynosi 4,2 J / g / K. Aby ogrzać 1 kg wody od 20 ° C do 100 ° C, należy podać 4,2 * 1000 * 80 J = 336 kJ = 93,3 Wh. Zatem dostarczenie 93,3 W w ciągu jednej godziny (oczywiście bez strat) podgrzeje wodę do 100 C. Aby zagotować wodę, będziesz musiał dodatkowo dostarczyć ciepło parowania, które jest znacznie wyższe niż samo ogrzewanie o 80 ° C ... Przy około 1 kW zaopatrzenia w ciepło i niewielkich stratach podgrzanie 1 kg wody od 20 ° C do 100 ° C zajmie około 6 minut .
pabouk

11

Krótkie odpowiedzi

 1. „Czy można bezpiecznie stosować integralność czajnika elektrycznego i ogólną funkcjonalność do gotowania niewodnych płynów, takich jak mleko?”
  Zależy to od modelu i sposobu, w jaki to robisz (patrz poniżej).
 2. Dlaczego gotowanie mleka w czajniku elektrycznym psuje czajnik? ”
  To nie zdarza się zawsze. Sprzedawane są nawet czajniki z funkcją gotowania mleka [ 1 ] ...

Kiedy zdarza się, że „wrzące mleko w czajniku elektrycznym psuje czajnik” , zależy to od sposobu, w jaki czajnik jest zbudowany, zasadniczo dlatego, że nie jest w stanie zatrzymać się po przekroczeniu temperatury wrzenia cieczy lub wykryć, że w środku nie ma płynu .

Długi (s)

Twoje pytanie zależy od modelu czajnika elektrycznego, którego zamierzasz użyć , od sposobu jego projekcji , od cieczy, którą chcesz zagotować (lub po prostu ogrzać), oraz od sposobu, w jaki to zrobisz.

Zacznijmy od kilku wstępnych uwag:

 • Kiedy zastanawiasz się, mówiąc: „Logicznie myślę, że powinien po prostu zrobić bałagan, a nie spowodować, że czajnik przestanie działać” , masz rację ... masz rację, że obecnie istnieje wiele modeli czajników, które są w stanie bezpiecznie zagotować mleko . Wystarczy wyszukać „czajniki elektryczne, które gotują mleko” na niektórych stronach sprzedaży, aby je zobaczyć [ 1 ] .

 • Co więcej, nie wszystkie modele polegają na wykrywaniu temperatury przez parę (na przykład niektóre czajniki, które podgrzewają wodę o temperaturze 80 ° C dla zielonej herbaty lub 85 ° C dla białej ...), więc powinny być bezpieczne zwłaszcza jeśli cewka grzewcza znajduje się pod płytą, a czujnik termiczny nie ma bezpośredniego kontaktu z cieczą. (Uwaga „powinno być„ nie ”są” , nawet jeśli uzasadnione jest oczekiwanie).

 • Ludzie to robią. Obejrzyj wideo na youtube, np. [ 2 ], w którym do mleka dodaje się zimny płyn, aby uniknąć jego przelania podczas wzrostu piany; jest też inna metoda (patrz poniżej).
  ( Uwaga: ludzie robią też złe i niebezpieczne rzeczy ... ale w zasadzie można to zrobić).

Ponieważ inni użytkownicy podkreślali, że płyn, którego używasz jako przykład, nie jest płynem zachowującym się dobrze :-) .

Mleko jest emulsją lub koloidem kulek tłuszczu maślanego w płynie na bazie wody, który zawiera rozpuszczone węglowodany i agregaty białkowe z minerałami
(Rolf Jost „Milk and Dairy Products” Encyklopedia chemii przemysłowej Ullmanna, Wiley-VCH, Weinheim, 2002) [ * ]

Wskażmy kilka cech:

 • Składa się średnio z 87% wody (prawie wszystkie).
 • Temperatura wrzenia jest prawie taka sama (100 ° C w porównaniu do 100,16 ° C, więc mniej 2 części na tysiąc).
 • Kwasowość (pH) wynosi 6,4 - 6,8 dobrze w zakresie wody pitnej (6-8,4).

Oczywiste jest, że te parametry fizyko-chemiczne są naprawdę bliskie.
Co może pójść nie tak? ... mleko nie gotuje się jak woda i pozostawia resztki!

Gdy temperatura mleka wzrośnie powyżej 100 ° C, woda zmienia stan z ciekłego na pary, ale substancja w pozostałych 13% zapobiega odparowaniu mikropęcherzyków, zatrzymując je w pianie. Wzrost piany może być zbyt szybki, aby można go było wykryć na czas przed jej przelaniem.

Może to spowodować pewne awarie:

 • Może to prowadzić do niewykrycia wykrycia poziomu temperatury z czujnika termicznego (jeśli ma to wykryć temperaturę z pary wodnej), a ostatecznie ...
  Zagrożenie: w przypadku, gdy pokrywa nie jest otwarta, powinieneś doświadczyć małego parownika bez zaworu ciśnieniowego ...
 • Może pozostawić czajnik działający z niewielką ilością płynu lub bez płynu.
  Zagrożenie: możesz spalić / stopić ciało i przegrzać dowolny element elektroniczny (pożar, zwarcie ...)
 • Osady z mleka na czujniku mogą hamować jego prawidłowe funkcjonowanie (lub hamować w przyszłości).
  Ryzyko: jeden z pozostałych na tej liście.
 • Przelew cieczy może spowodować zwarcie elektrycznego elementu podstawy.
  Zagrożenie: zwarcie zwane także porażeniem prądem elektrycznym: zagrożone również dla układu elektrycznego.

Każdy z poprzednich punktów może wystąpić i powodować problemy z czajnikami lub nie w zależności od sposobu, w jaki czajnik jest zbudowany.
Problemy z czajnikami, tobą, meblami, systemem elektrycznym lub po prostu z relacjami z ludźmi wokół ...


Obserwator mleka

Powiedzieliśmy, że istnieją inne sposoby zapobiegania problemom z gotowaniem mleka, które zależą od tego, jak je zagotujesz . Można dodać trochę zimniejszego płynu, gdy piana wyrasta, jak w poprzednim filmie, lub skorzystać z hacka życiowego babci: „Milk Watcher” [ 3 ] ...

Obserwator mleka Uwaga: zdjęcie Klausa Schaedlera [ 4 ]

Ponieważ jego zasada działania [ 3 ]

Obserwator mleka zakłóca ten proces, zbierając małe pęcherzyki pary w jeden duży bąbelek i uwalniając go w sposób, który może przebić warstwę powierzchniową. Urządzenie grzechota również podczas gotowania , ostrzegając kucharza, który może wówczas obniżyć temperaturę grzania pieca.

może uderzyć, zarysować lub uszkodzić cewkę lub inne części (jeśli nie są pod płytą).


4

Czajniki elektryczne wyrzucają tyle wody, ile mogą, do wody, więc jeśli umieścisz produkty, które mogą się palić, istnieje duża szansa, że ​​się spalą.

Jeśli spróbujesz zagotować mleko, dostaniesz na dole garść przypalonego mleka, które nie będzie zbyt przyjemne do czyszczenia ani smaku. Mleko prawdopodobnie też się wyleje, co spowoduje bałagan. Jeśli masz czajnik taki jak gęsia szyjka Bonavita, nigdy nie wyczyścisz gęsiej szyi. Jeśli masz tani czajnik, w którym elementem grzewczym jest wiązka cewek w wodzie, powodzenia też je wyczyść.

Ponadto, jeśli będziesz musiał zgłosić roszczenie gwarancyjne do czajnika, mogą one w uzasadniony sposób temu odmówić.


2
Przeredaguję pytanie, aby wyjaśnić, ale w tym przypadku mleko przypala się do elementu lub czajnik jest trudny do czyszczenia po wpadnięciu do kategorii „bałagan” i nie rozwiązuje problemu, że czajnik przestaje działać.
BunnyKnitter

1
@SnyperBunny Spalone mleko jest właściwie częścią problemu - moja odpowiedź rozwija się w tym komentarzu.
Tim

Dostaniesz również mleko do wodomierza, który już nigdy nie będzie czysty.
David Richerby,

2

Oprócz przypalonego mleka na elemencie grzejnym istnieje drugi mechanizm, który może zniszczyć czajnik: gdy mleko się zagotuje, mleko (piana) może dostać się do rurki prowadzącej do przełącznika bimetalicznego (czujnik wrzenia), pokrywając to mlekiem i czyniąc to niezdolnym do działania.


-2

Możesz gotować mleko w czajniku, ale NIE przy założonej pokrywce.

1) Gotowanie mleka w DOWOLNYM czajniku: Gotowane mleko rozszerza się bardziej niż szybciej niż wrząca woda. Więc czajnik nie musi mieć założonej pokrywki, jeśli pokrywa jest zdjęta, możesz gotować mleko w czajniku, po prostu zdejmij czajnik z ognia, zanim mleko zacznie się rozszerzać. Nie jest pewne, czy spaliłoby to mleko, zależy to od materiału, z którego wykonany jest czajnik, jego grubości i, co najważniejsze, jakiej temperatury używasz. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko, że spalisz mleko, a im cieńszy czajnik, tym wyższe ryzyko, że zbyt szybko osiągniesz wysoką temperaturę.

UWAGA: Musisz pilnować mleka, abyś był gotowy zdjąć go z ognia tuż przed jego rozszerzeniem. Ekspansja wrzącego mleka odbywa się bardzo szybko i nagle bez żadnego ostrzeżenia, musisz być przygotowany.

PAMIĘTAJ, aby nie spalić mleka, gotuj je powoli, nie za dużo i nie za szybko.

2) Gotowanie mleka w czajniku ELEKTRYCZNYM: W przypadku korzystania z czajnika elektrycznego należy pamiętać, że zależy to od sposobu jego wykonania. Przykład: czajnik jest klasycznym czajnikiem elektrycznym z elektrycznym prętem stalowym, który z pewnością spali mleko i rozbije czajnik, ponieważ takie czajniki nagrzewają się szybko i nierówno. Ale jeśli czajnik ma podgrzewane dno elektryczne, jak niektóre bardziej nowoczesne zamki elektryczne, powinien on działać, ponieważ taki czajnik działa dokładnie tak samo, jak zwykły czajnik na kuchence. Pamiętaj jednak, że zależy to również od samej temperatury.

Oto DOKŁADNIE, jak możesz zagotować mleko na kuchence. https://www.youtube.com/watch?v=55PlWbcT3Yg

A tutaj jak gotować mleko elektryczne na czajniku:

OSTRZEŻENIE: Jeśli NIE wiesz, co robisz, NIE rób tego, ponieważ może to uszkodzić czajnik lub utrudnić jego wyczyszczenie, jeśli zostanie to wykonane nieprawidłowo, ale jakkolwiek z tym powiedziane, nie oznacza to, że nie można gotować mleka czajnik elektryczny bez robienia dużego bałaganu i jego niszczenia. Najlepszą radą jest prawdopodobnie „ nie dopuścić, aby mleko zagotowało się bez nadzoru ”, ponieważ gdy się zagotuje, będzie bardzo szybkie.

Znaczenie „gotowania” dla mleka Chociaż naukowo słowo „gotować” oznacza „przejście ze stanu ciekłego do stanu gazowego”, mleko nie przechodzi ze stanu płynnego do stanu gazowego tak jak woda, ale robi to bardzo szybko oddzielając wodę od tłuszczu mlecznego, więc należy go zdjąć z ognia tuż przed jego zbyt dużym rozszerzeniem i poparzeniem. Ponieważ mleko nie zamienia się w ciecz z gazem, lecz przez wodę w mleku i pozostawiając tłuszcz na wierzchu mleka, gdy mleko ostygnie, dlatego na wierzchu pozostawia cienką warstwę tłuszczu mlecznego mleka. Nie martw się, że tłuszcz mleczny jest całkowicie zdrowy do jedzenia lub picia, ale możesz go wyrzucić (który wygląda jak mleczna skóra), jeśli Ci się nie podoba.

Jak zepsuć czajnik: Możesz zepsuć czajnik, jeśli mleko dostanie się do części elektrycznych, spowoduje to zwarcie. Również zbyt intensywne spalanie mleka spowoduje zapach i oparzenie bardzo trudno zmyć. Ale najbardziej niebezpieczny jest „klasyczny czajnik elektryczny z elektrycznym prętem stalowym” do podgrzewania, a to dlatego, że wąż wypali mleko wokół pręta stalowego i zerwie styki pręta stalowego z powodu obwodu, który spowoduje spalone mleko. I to bez sięgania do zagotowania mleka, ponieważ pręt stalowy będzie miał wyższą temperaturę niż sam czajnik, a to zbyt mocno podgrzeje mleko w pobliżu pręta stalowego i nie będzie wystarczająco daleko od gorącego pręta stalowego. Dlatego nigdy nie używaj „klasycznego czajnika elektrycznego z elektrycznym prętem stalowym” do gotowania mleka.


3
Czy sugerujesz, że możesz użyć czajnika elektrycznego do gotowania mleka?
Tim

2
Może to być przydatna informacja, ale nie należy jej tutaj zamieszczać, ponieważ nie jest to odpowiedź na zadane pytanie.
Tanner Swett,

4
Myślę, że ta odpowiedź dotyczy czajników kuchennych - nie wyobrażam sobie rodziny, która przez całe życie korzysta z czajnika elektrycznego do dojenia ...
Tim

Czy mleko będzie rosło jeszcze szybciej, jeśli będziesz w toalecie? Proszę opracować.
Shane,

1
To zależy od sposobu produkcji bydła elektrycznego. Przykład: jeśli ma w sobie pręt elektryczny, wówczas gotowanie mleka jest bezużyteczne, na pewno go spali. Ale jeśli bydło ma podgrzewane dno, może działać, ale zależy również od samej temperatury.
SeekLoad

-3

Trudno powiedzieć, co wydarzyło się w łączonym pytaniu - jeśli byłby to czajnik elektryczny, mógłby się zagotować i spowodować zwarcie.


1
Zdaję sobie z tego sprawę. Po prostu nie mogłem wymyślić jednego sposobu, w jaki zwykłe zagotowanie niewodnej cieczy zniszczyłoby tak proste urządzenie. To dosłownie duży metalowy dzbanek z gigantycznym rezystorem na dole, który zapewnia ciepło.
BunnyKnitter

Wiem! Drżę mózgiem i wszystko, co mogę wymyślić, jest krótkie.
Andy,

2
Nie, są bardziej skomplikowane - zaskakująco skomplikowane, szczerze mówiąc: google.com/patents/EP1597989B1
Tim
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.