Dlaczego mój banan zapalił się w kuchence mikrofalowej?


99

Wow, to brzmi jak głupie pytanie, ale naprawdę! Moja żona zamroziła banany w zamrażarce ze skórką jeszcze. Nie można ich obrać zamrożonych. Wstawiam do kuchenki mikrofalowej na minutę przy 50% mocy. Po 30 sekundach cienki koniec skórki (gdzie pęczek łączy się ze sobą) był w ogniu, z widocznym płomieniem (mniej więcej wielkości zapalniczki). Co się stało, do licha?


4
@Aaronut - może również zapalić się, jeśli jest zbyt długo podgrzewany: en.wikipedia.org/wiki/Microwave_oven#Hazards
justkt

13
Podejrzewam, że banany, podobnie jak wiele owoców w sklepach spożywczych, były pokryte jakimś rodzajem wosku spożywczego. Suchy drzewny koniec banana pozwoliłby temu woskowi ogrzać się do temperatury zapłonu i zapalić, chwytając samą łodygę.
Shog9

2
Odwilżam banany w misce z ciepłą wodą ... jedynym problemem jest to, że radzenie sobie z na wpół zamrożonymi bananami dość szybko schłodzi twoje ręce. Jeśli potrzebuję zamrożonych bananów, używam ostrego noża i odcinam skórkę.
Joe

1
Zrobiłem to, próbując „upiec” ziemniaka w mojej nowej kuchence mikrofalowej o mocy 950 W. Spaliłbym cały ziemniak, gdybym nie interweniował. Coś do oglądania. Przyjaciel naukowca zasugerował, że ma to związek z tym zjawiskiem ( bit.ly/fT6EA3 ) (pierwszy element na stronie).
5arx

Odpowiedzi:


83

Jest to spowodowane wysoką zawartością potasu w bananie. Mikrofale reagują z metalami, odbijając się i powodując iskrzenie. Możesz nawet stworzyć fajny pokaz świetlny, wkładając do mikrofalówki surowego obranego banana. Nie martw się, nie wybuchnie, ale zrobi bałagan, jest również nieszkodliwy.

Może się to zdarzyć również w niektórych mrożonych warzywach, w zależności od warunków glebowych, w których rosły. Jak zauważono w powiązanym artykule, inne wysokie stężenia metali, takich jak magnez, żelazo i cynk, mogą być odpowiedzialnym minerałem.

Chwilowe krótkie iskrzenie jest nieszkodliwe i nie zaszkodzi kuchence mikrofalowej, ale USDA zaleca wyłączenie kuchenki mikrofalowej, jeśli mimo to zobaczysz iskry. Jeśli rozpali ogień, chyba że jest to bardzo mały ogień, nie otwieraj drzwi kuchenki mikrofalowej. Najbezpieczniej jest wyłączyć kuchenkę mikrofalową i pozwolić, aby ogień sam się wypalił, zużywając cały tlen. Otwarcie drzwi może stworzyć niebezpieczną kulę ognistą wywołaną przeciągiem.

Zobacz też:


10
Wysoka zawartość potasu w bananach jest bardzo przydatna dla osób, które utrzymują pewne rodzaje systemów detektorów promieniowania gamma ... izotop K-40 zapewnia ładną linię kalibracyjną bez konieczności radzenia sobie z regulowanymi źródłami radioaktywnymi. I wprowadziły część mojego lunchu w liczniku dla celów kalibracji ... BTW - Do not niepokoić dawkę radioaktywnego: dostajesz więcej od promieni kosmicznych, niż z jakiegokolwiek rozsądnego spożywania żywności wysokiej potasu.
dmckee,

45
Nie do końca mnie to przekonuje. Tak, banany są bogate w potas, ale potas jest zjonizowany i nie powinien być podatny na iskrzenie jak twardy metal. Gdyby to nie miało znaczenia, można by również zobaczyć iskrzenie solą (sód jest bardzo reaktywny!). Oczywiście nie mogę się kłócić z wynikami, ale wydaje mi się, że musi istnieć jakieś inne / głębsze wytłumaczenie.
Aaronut

1
@dmckee: Jako nasz rezydent fizyk, mam nadzieję, że możesz komentować. Jak to możliwe, że stabilne związki potasu reagują na mikrofale jak czyste metale? Czy nie musi być jakaś reakcja rozkładająca je, czy też patrzę na to całkowicie niewłaściwie?
Aaronut,

5
... co ma sens, ponieważ banany są dość bogate w cukry w porównaniu z warzywami, które nigdy nie iskrzą w mojej kuchence mikrofalowej. Ten sam wątek chowhoundów sugeruje również, że może mieć to coś wspólnego z dokładną konfiguracją cząsteczek, a najwyraźniej częstą przyczyną jest siekanie warzyw po ich odparowaniu na parze. Cały problem wydaje mi się o wiele bardziej złożony niż zwykłe „X ma wysoką zawartość minerałów”.
Aaronut,

4
Hmm .. więc kiedy wykrywacz metalu wysiada na lotnisku, powinienem tylko powiedzieć, że mam banana w kieszeni.
intuicyjnie

25

Może to być również związane z efektami anteny dielektrycznej, które powodują iskrzenie winogron w kuchence mikrofalowej :

Odkryłem, że pojedyncze winogrona wyrzucałyby parę z otworu łodygi, tworząc małe silniki rakietowe, które często napędzały winogrona wokół piekarnika. Jeśli łodyga pozostanie w winogronach, aby para nie mogła uciec, winogronowa skóra szybko pęknie w małej eksplozji podczas jej podgrzewania.

...

Istnieją dwie ogólne klasy anten: anteny przewodzące metal i anteny dielektryczne koncentrujące pola elektromagnetyczne. Anteny powszechnie znane większości ludzi to anteny wykonane z przewodów i prętów przewodzących, takie jak uszy królika na antenach telewizyjnych w pomieszczeniach lub anteny telewizyjne multirod na milionach dachów. Anteny dielektryczne obejmują różne geometryczne bryły, w tym cylindry, kule i plastikowe soczewki skupiające.


Więcej filmów i wyjaśnienie plazmy winogron wyprodukowanej przez mikrofalówkę maartenrutgers.org/fun/microwave/microwave.html#disc
SpecKK

Spodziewałbym się wtedy, że mały, 5-6 cm banan będzie najbardziej problematyczny, byłby to dostrojony dipol dla najczęściej używanej częstotliwości w kuchenkach mikrofalowych :) Teraz nawet mniejsze, około 3 cm ... naprawdę można to tak nazwać krótki banan.
rackandboneman

Świeżo przybyłe wyjaśnienie tego efektu: pnas.org/content/early/2019/02/13/1818350116 . Związek może istnieć, ale nie jest dokładnie taki sam, ponieważ efekt winogron zależy od kształtu.
rumtscho


4

Trzymam swoje banany w lodówce i podgrzewam je (pojedynczo) w kuchence mikrofalowej. Jest to łodyga, która pali / tli się / pali w zaledwie 20 sekund. Nie wiem dlaczego, ale myślę, że może to mieć związek z brakiem wody.-7

Banany to jedyny owoc zawierający promieniowanie. Dlatego się zapali.


Wszystkie owoce (i inne niż owoce) „zawierają promieniowanie”. W przeciwnym razie nie byłoby możliwe na przykład datowanie węgla.
rumtscho

(Lekka) radioaktywność z potasu banana nie ma nic wspólnego z zapaleniem się w kuchence mikrofalowej.
Daniel Griscom

2
Byłoby wspaniale, gdyby twoja odpowiedź zawierała źródło, które możesz zacytować, co wskazuje na to.
milesmeow

-7

Wierzę, że potas w bananie byłby dobrym przewodnikiem, ale mam kilka rzeczy do dodania.

Mikrofalówka działa, dobrze mikrofaluje formę promieniowania, które przenika do tego, co tam jest i nagrzewa się od wewnątrz. Banan jest również lekko radioaktywny, choć nie jest szkodliwy dla ludzi, i uważam, że potas jest przewodnikiem zarówno mikrofal, jak i radioaktywności banana reagującego na siebie, a potas jest następnie chemicznie zmieniany, a następnie reaguje na mikrofale emitowane z urządzenia. To jest moja hipoteza, daj mi znać, co myślisz.


1
chemicznie zmieniony na co?
Luciano,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.