Kiedy potrzebny jest castling?


Odpowiedzi:


31

Castling jest niezwykle przydatny w prawie wszystkich grach. Pozwala ci robić dwie rzeczy jednocześnie. Po pierwsze, przenosi króla ze środka na bok planszy, gdzie przeciwnikowi trudniej jest zaatakować. Po drugie, przybliża jedną z wież do środka planszy i ma kluczowe znaczenie dla wprowadzenia obu wież do gry.

Może być wiele potencjalnych powodów, dla których te punkty mogą nie mieć dla ciebie sensu. Oto (niekompletna) lista:

a) nie czujesz, że królowi grozi niebezpieczeństwo w środku

b) czujesz, że niebezpieczeństwo z boku planszy jest takie samo

c) uważasz, że aktywacja wieży nie jest zbyt przydatna

Dla a) prawdopodobnie powinieneś rzucić okiem na sposób ataku, jeśli król pozostaje w centrum; rozwijaj się, spróbuj rozerwać centrum, np. przesuwając (nawet kosztem poświęcenia) kilka pionków w centrum. Kiedy dowiesz się, jak to zrobić i doświadczysz, jak to jest być rozdartym przez taki atak, z pewnością docenisz możliwość szybkiego przeniesienia króla z centrum.

W przypadku b) ważne jest, aby zrozumieć, że zasadniczo początkowe pozycje pionków na 2. / 7. pozycji są najbardziej odporne. Możliwe, że niepotrzebnie osłabiasz ochronę swojego króla przez ruchy pionków tutaj. Powinieneś także spojrzeć na niektóre standardowe motywy, takie jak klasyczna ofiara biskupa (google słowo kluczowe). Unikaj takich konfiguracji i nie pchaj zbytnio pionków przed królem, a wkrótce zrozumiesz, że bok planszy jest o wiele bezpieczniejszym miejscem.

Wreszcie, jeśli chodzi o c), smutną prawdą jest to, że wielu graczy nie używa wszystkich lub nawet większości swoich pionków. Utknięcie wieży w rogu zasadniczo oznacza mniejszy kawałek; do ataku i obrony. Powinieneś starać się aktywować wszystkie swoje elementy, a także połączyć wieże, a nawet podwoić je w otwartym pliku. W tym celu castling jest najbardziej skutecznym środkiem. Wszystkie inne sposoby aktywacji i łączenia wież wymagają prawdopodobnie więcej ruchów i wymagają dodatkowych, potencjalnie osłabiających ruchów pionkami.


1
Inną cechą roszady jest to, że decyzję o tym, czy i jak można zamkować, można podjąć po tym, jak zobaczy się, jak rozwijane są elementy wroga. Zasadniczo można próbować umocnić króla na dowolnej z trzech pozycji; castling pozwala królowi przejść na dowolną pozycję, która oferuje najlepszą równowagę między zdolnościami obronnymi a atakami wroga w przypadku, gdy jest to coś innego niż pole startowe.
supercat

niesamowity punkt za). To jest punkt, którego próbuję nauczyć jednego z moich przyjaciół.
Sam Creamer

5

Castling to sposób na wzmocnienie twojego króla za jego „pozycję obronną i pozycję wieży dla jego” pozycji atakującej (Wchodzenie do gry)

Rodzaje Castlingu

King Side oznaczony przez, O-Oponieważ król przesuwa się o dwa pola w kierunku wieży po stronie króla.

Queen Side oznaczony O-O-Ojako, że Król przesuwa się o dwa pola w kierunku Wieży Królowej.

Kiedy nie do zamku

Kontrola prawna

 • Kiedy twój król lub wieża przeprowadził się wcześniej
 • Kiedy król jest pod kontrolą
 • Kiedy kwadrat przesunie się na lub przejdzie, zostanie zaatakowany przez pionek wroga

Po co zamykać

Kontrola strategii

 • Jeśli chcesz iść attacking mindset, zaczekaj aż zamek wroga się zamknie i zrób castling na alternatywnym końcu twojej strony. Pchaj pionki i celuj w jego słabe kwadraty, chroniąc króla, tj. Trzy pionki chroniące króla.
 • Jeśli chcesz grać z defensive mindset, przykryj całą swoją strukturę pionków przed królem Rycerzami i Biskupem.

Porada ogólna: Przenieś pionek z pliku a lub h na wypadek, gdyby waiting movekról uciekł z pozycji towarzysza z tyłu na późniejszym etapie.


3
Twoja „kontrola prawna” jest nieprawidłowa. Białe mogą zamek królowej, jeśli kwadrat b1 zostanie zaatakowany, o ile c1, d1 i e1 nie zostaną zaatakowane (podobnie dla Czarnych na 8 pozycji). Rada, by pchnąć pionka przed wieżą króla, jest kiepska. O ile nie zostanie to zrobione z konkretnego powodu, raczej osłabia, a nie wzmacnia pozycję. To tak, jakby odradzać zamykanie drzwi na wypadek, gdyby zgubili klucz: lepiej być czujnym na możliwość partnerów z tyłu i uważać na klucze.
David Richerby,

@TonyEnnis Wspomniałem 3 places are swapped/involved in betweenbez względu na ruch króla. @DavidRicherby Wcześniej napisałem „Kiedy i kiedy nie do zamku”, myślę, że tytuł został źle zinterpretowany, zmieniony na When not to castle. Dodano warunek dla strony Królowej. Zasugerowałem również przesunięcie pionka wieży, aby waiting movenie zwiększać tempa lub zyskać przewagi. Mam nadzieję, że to pomaga. Rozumiem, dlaczego otrzymałem negatywne głosy, daj mi znać, jeśli muszę coś jeszcze poprawić.
Manoj Kumar

4

Zamykam się w większości gier, ale będę kontrgrzecznikiem i wspomnę, kiedy / dlaczego nie lubię zamykać ...

Kiedy / dlaczego nie do zamku:

 • aby użyć tempa do czegoś innego, myślę, że wiele osób zamyka się zbyt wcześnie, często wykorzystując to jako ruch „no cóż, nie wiem, co robić dalej”. Zastanów się, co będziesz chciał zrobić po zamku, i sprawdź, czy może istnieć taktyka, która mogłaby skorzystać z wcześniejszego ruchu. Możesz też pomyśleć o tym, co przeciwnik chce zrobić dalej, i udaremnić jego rozwój / taktykę.
 • zmusić przeciwnika do ataku. Czekając na zamek, możesz czasem zmusić swojego przeciwnika do ataku na stronę króla lub królowej, zanim dowiedzą się, gdzie będzie twój król. Uważam to za szczególnie przydatne w grach, w których zdominowałem środek, ponieważ odtąd przeciwnik musi poświęcić więcej czasu na przesunięcie pionków na przeciwną stronę (kiedy odchodzę od rozwoju). Zauważ, że łatwiej jest zdobyć tę dominację dzięki dodatkowemu tempu, które uzyskujesz z braku racji.
 • aby twój przeciwnik był bardziej agresywny Często, nie widząc cię w zamku, przeciwnik spróbuje cię „ukarać” za twoją niedyskrecję. Jeśli zdobędziesz doświadczenie z ludźmi, którzy próbują cię ukarać za brak roszowania, będziesz mieć przewagę i możesz znaleźć zabawne taktyki, aby ukarać ich za ukaranie cię
 • gdy gra się upraszcza szybko Jeśli z jakiegoś powodu pionki opuszczają planszę w pośpiechu, umieszczenie króla na środku planszy może dać ci przewagę w grze końcowej - twój król dzieli tylko kilka ruchów od większości akcji.
 • dla odmiany swojego otwarcia Jeśli chcesz pomieszać rzeczy w otworze, nie rób z siebie racji i zobacz, jakie to daje ci ataki.
 • jeśli chcesz użyć wież w rogach planszy, aby zaatakować, h4 jest powszechnym posunięciem, by zaatakować czarnego króla z zamkiem, ale oczywiście jest znacznie słabszy, jeśli zamykasz króla. a4 może również rozpocząć interesujący atak po stronie królowej, a czasami opcje obu tych ataków mogą przewyższyć dodatkowe obrażenia, które twój król może dostać się na środek

Aby odpowiedzieć na aktualne pytanie ...

Dlaczego zamek:

 • strona planszy jest najlepszą obroną dla twojego króla Jeśli twój król jest w rogu, istnieją tylko dwa kierunki ataków. W centrum są trzy kierunki. To uproszczenie może ułatwić obronę.
 • łatwiej jest zobaczyć nadchodzące ataki Jest to ściśle związane z powyższym; rycerz na środku planszy może znajdować się o jeden ruch od czeku, jednocześnie kontrolując centrum i grożąc wymianą lub dwoma. Jeśli twój król wciąż jest w centrum, trudniej jest wiedzieć, co myśli twój przeciwnik. Jeśli twój król roszował, musi rozłożyć swoje pionki na bok, aby go zaatakować, abyś mógł łatwiej zidentyfikować intencje przeciwnika.
 • łączenie i aktywowanie wieżyczek Aktywacja wież jest dobra; łączenie wież jest lepsze. Z podłączonymi wieżami (wieżami, które się wzajemnie bronią) możesz zacząć umieszczać wieże na spornych otwartych plikach i mniej martwić się o wymianę.
 • zrzucenie przeciwnika z Castling jest jedynym ruchem, w którym ruch dwuczęściowy jednocześnie. Ponadto najważniejszy element porusza się z podwójną prędkością normalną. Jeśli twój przeciwnik atakuje twoją obronę w oparciu o to, gdzie obecnie znajdują się twoje pionki, roszący może natychmiast zmienić drastycznie konfigurację. Może zneutralizować podwójny atak na f2, jednocześnie usuwając pin c3 (być może twój rycerz z czarnym biskupem za nim). Dobrze wykorzystane, możesz zmarnować kilka ruchów przeciwnika za jednym zamachem.

Niektóre gry do obejrzenia:

 • Gra stulecia Z pewnością nie widziałem nadchodzącego ataku Fischera
 • Under the Cannon Jest to często uważane za jeden z najlepszych przykładów broni Alekhine'a - zauważ, jak późno biały roszował i jak czarny próbował przywrócić króla do akcji nieco później. I zwróć uwagę, jak rycerstwo sprawiło, że królowa czarnych zgubiła się. Oczywiście znany jest także jako przykład imponującego użycia aktywowanych wież.
 • Fischer v Spassky Zobacz, jak Spassky rozpoczął silny atak przed roszowaniem, a także jak Fischer go za to ukarał. Myślę, że atak Spassky'ego był genialny i dobry przykład, dlaczego ktoś może trochę poczekać na zamek, ale Fischer jest oczywiście także świetny i świetnie radzi sobie z najmniejszymi słabościami swoich przeciwników.

Dodam gry wbudowane, kiedy wymyślę, jak to zrobić


2

Castling jest dobry dla ochrony twojego króla.

Dobrze jest zamknąć króla na początku gry.

Castling jest dobry, aby wydostać króla z centrum.

Castling nie jest obowiązkowy, ale idealnie nadaje się do zamku.

Również Castling pomaga aktywować jedną ze swoich wież.

Mam nadzieję, że to ci pomogło!


2
Ta odpowiedź zawiera kilka dobrych rad, ale nie sądzę, aby była to bardzo dobra odpowiedź, ponieważ nie wyjaśnia, dlaczego rada jest dobra. W szczególności nie jest jasne, skąd pochodzi „w ciągu 8-10 ruchów”.
David Richerby,

Wyjąłem to teraz, @DavidRicherby
Nuach

1

Castling to dobre i bardzo skuteczne narzędzie.

Użyj go we właściwym czasie. Nie idź domyślnie (punkt początkowy). Musisz odpowiednio zaplanować swoją grę.

Zamknie drzwi i umieści króla w bardzo bezpiecznym miejscu. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejsze miejsce jest również najbardziej niebezpieczne, ponieważ teraz królem ruchomy blok jest mniejszy.

I powinieneś przyzwyczaić się do zabawy z roszpunką. A wkrótce poznasz jego zaletę.


1

Oto prosta zasada: zawsze zamek, dopóki nie będziesz wystarczająco silny, aby zrozumieć, kiedy nie należy zamykać. Kiedy jesteś zamki, nie przesuwaj pionków przed królem, chyba że masz ku temu dobry powód.


1

Tylko po to, żeby ćwiczyć, mój brat i ja, jak najszybciej, otwieraliśmy się na castling. Podczas gdy drugi ćwiczył atak na pozycję. Było to skuteczne wyzwanie dla rozwoju obu naszych umiejętności w obronie i pokonaniu ruchu.

Myślę, że zbyt często wielu graczy używa castlingu jako ucieczki przed atakiem. IMHO to tylko przedłużenie tego, co nieuniknione. Może to przedłużyć grę, a dobry gracz może z łatwością kontynuować atak, gdy do ucieczki używa się castlingu.

Castling powinien być zaplanowany jako element obrony w całej grze. Najbardziej oczywistym czynnikiem jest to, po której stronie zamku. Często oparty na podejściu ataku przeciwnika.

Tylko do twojej wiadomości, z jakiegoś cholernego powodu wolę stronę króla. Byłoby miło zobaczyć głosowanie w tej sprawie. I przywiąż go do osób praworęcznych i leworęcznych.


tak, teraz robię to bardzo często!
Shubham Bhave

1

Ważne jest również, aby pamiętać, że castling nie zawsze jest wymagany. Gdy osiągniesz poziom około 1800-2000, zaczniesz widzieć, że w niektórych (zamkniętych) pozycjach, takich jak niektóre odmiany francuskie, przesuwanie króla w górę i ręczne łączenie wież może być wymagane / preferowane. Jednak nawet w tych pozycjach castling jest ogólnie dobrym pomysłem.

Jedynym powodem, dla którego nie chcesz się zamykać, jest to, że pozycja jest bardzo zamknięta i masz określoną rolę dla króla, która nie spowoduje niepotrzebnego niebezpieczeństwa i / lub jeśli twoje elementy znajdują się po drugiej stronie planszy i możesz bronić króla lepiej, jeśli zostanie ręcznie przesunięty o kwadrat lub dwa.

Wymaga to jednak dogłębnego zrozumienia pozycji i taktycznego zrozumienia ofiarnego (potencjalne worki twoich przeciwników), więc zgodnie z ogólną regułą zaleciłbym roszadę.

Rozwijaj jednak swoje pionki, aby najpierw zabrać przeciwnikowi kluczowe pola, a następnie zamek. Nie rób zamków tylko dlatego, że możesz, ale dlatego, że powinieneś. Jednak na początku czasem ważniejsze są inne priorytety, takie jak kluczowy kwadrat, wygrywanie kawałka, zmuszanie przeciwnika do wykonywania innych ruchów w celu uzyskania tempa itp.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.