Czy nadal wygrywa faktyczny mat?


19

Na poziomie międzynarodowym zwykle widzę gry, które są albo rozstrzygnięte przez remis, albo rezygnację jednego gracza. Wygląda na to, że gracze na poziomie międzynarodowym nie pozwalają, aby gra zakończyła się prawdziwym matem, i rezygnują, zanim to nastąpi. Czy faktyczne kratki wciąż się zdarzają na poziomie międzynarodowym, czy raczej przestały?

Z własnego doświadczenia, które nie jest międzynarodowe, grałem w gry do samego końca; nawet gdybym wiedział, że przegram, zawsze przegrałem przez mat. Później doszedłem do wniosku, że przeciąganie gier nie ma sensu, że wiedziałem, że nie mam szans na wygraną, więc teraz w większości rezygnuję. Czasami ma to negatywny wpływ, szczególnie na słabszych graczy, ponieważ czasami, gdy przegrywasz, wciąż jest szansa na uratowanie remisu.

Odpowiedzi:


20

Ogólnie rzecz biorąc, to prawda, gry na wysokim poziomie nie rozgrywają się aż do mat. Są jednak wyjątki i najbardziej typowym scenariuszem, jaki widziałem w tej grze, jest gra, która zawiera, powiedzmy, ładny, dobrze przeprowadzony atak, być może z dość dobrym wzorcem kojarzenia lub szczególnie ładną kombinacją, a przegrywający gracz pozwala kolega pokazać się na tablicy jako gest, gratulacyjną „czapkę” wysokiej jakości dzieła. Na przykład uważam, że tak było w przypadku gry Adams - Short (London Chess Classic 2011) .

Poza tym zdarzają się również sytuacje, w których partner pojawia się podczas wyścigu czasowego. Lub jeszcze rzadziej, najlepszy gracz może po prostu przeoczyć partnera w jednym i skończyć matą: może się to zdarzyć najlepszym z nas . Zredagowano, aby dodać: Jeszcze innego dnia na olimpiadzie w Stambule GM Dragan Solak z Turcji miał podobne wpadki w starciu z Nakamurą , pomijając fakt, że szpilka na jego pionie f7 umożliwiła rodzaj epoletety :

Nakamura-Solak


2
+1, nawet zanim kliknąłem ten link, wiedziałem, co to będzie!
Andrew

@Andrew, tak ...
ETD

4

Zazwyczaj wygrane przez mat są wynikiem nieoczekiwanej kombinacji, która zaskakuje obrońcę. Czasami ta osoba będzie „szarmancka”, pozwalając na pojawienie się partnera, zamiast rezygnować z jednego lub dwóch ruchów od końca.

Gry, w które nie gra się do końca, to te, w których nie widać szatana, ale jeden gracz ma ogromny materiał lub inną zaletę, że oczywiste jest, kto wygra.


1

Tak, przykład pochodzi z tego artykułu.

Pierwszy przykład to gra, która została wygrana przez mat. (bardzo nieostrożny błąd)


1

Ostatnim meczem, w którym Super GM został zmatowany, był Ruslan Ponomariov przeciwko Caruanie w mistrzostwach Dortmundu w bardzo eleganckim wykończeniu Caruana.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.