Czy mogę poprawić swoje szachy? A może jestem za stary?


61

Mam 25 lat. Grałem w szachy od czasów szkolnych, ale nigdy nie grałem poważnie. Rok temu zdałem sobie sprawę, że chcę zostać dobrym szachistą i zacząłem. Przez większość czasu gram w gry online na chess.com. Jestem bardzo słabo ocenionym graczem, około 1100 na chess.com. Mam tutaj dwie obawy.

 1. Czy jestem za stary, aby zacząć grać w szachy? Gram od prawie 1 roku, ale nie znalazłem dużej różnicy w mojej ocenie szachowej. Ile dni zajmie mi stanie się dobrym graczem, takim jak 1800+?
 2. Ilekroć przegrywam grę, tracę pewność siebie i bardzo boję się zagrać w następną grę. Czasami czuję się źle po przegranej, szczególnie jeśli przegrywam z graczem o niższej ocenie ode mnie. Czy ktoś jeszcze ma to uczucie?

2
Docenia się kilka szczęśliwych odpowiedzi poniżej. Nie mam własnej odpowiedzi do dodania, ale twoje pytanie jest dobrze zadane. Wiek rzeczywiście utrudnia naukę wielu rzeczy, prawie na pewno także szachów. Nie wiem, w jakim wieku mózg jest najbardziej podatny na naukę gry w szachy, ale niektóre rzeczy (np. Akcenty mówione) stają się trudne do nauczenia się lub oduczenia już w wieku 10 lat. Inne rzeczy (takie jak historia) są lepiej przyswajane po 30 lat. Moje własne doświadczenie jest takie, że po 50 roku życia niewielu z nas naprawdę bardzo się poprawia ; ale 25 to prawie 50, prawda?
thb

Podejrzewam, że szukasz nazwiska dwóch lub trzech arcymistrzów, którzy po raz pierwszy zaczęli grać poważnie w twoim wieku. Nie znam żadnego.
thb

3
Odpowiedzi na wcześniejsze pytanie podają Chigorin, Steinitz, Staunton i Tarrasch jako przykłady światowej klasy graczy, którzy do dwudziestu lat nie grali w szachy na poważnie. @thb
ETD

2
Zasadniczo, jeśli twoje mięśnie nie degenerują się z naturalnych powodów, nie jest za późno, aby się czegoś nauczyć.
Kroltan

4
Mam 44 lata i gram od 1,5 roku. W tym czasie poprawiłem swoją ocenę z około 1000 do 1500. Oprócz gry w szachy oglądam filmy z YouTube'a i rozwiązuję zagadki.

Odpowiedzi:


60

Nigdy nie jest za późno, aby się czegoś nauczyć (szachy, doktorat, nowa praca, jazda na deskorolce). Poza tym masz naprawdę małe szanse na bycie nowym superGM :-).

 • Analizuj, nie tylko graj. Każdą przegraną grę powinieneś przejrzeć i spróbować zrozumieć, dlaczego dokładnie ją straciłeś. Twoja analiza powinna zależeć od twojego poziomu szachów.
 • Naucz się standardowych otworów (pierwsze ruchy początkowe i upewnij się, że wiesz, jak na nie odpowiedzieć, a także łatwych pułapek, których można unikać i wykorzystywać). Nie musisz wchodzić zbyt głęboko (próbując zapamiętać 15 ruchów, jeśli jesteś na poziomie 1100), zacznij od 5 ruchów i spróbuj zrozumieć ich przyczynę. Robiąc to, zobacz, jak odpowiedzieć na standardowe otwarcie, które ludzie używają przeciwko tobie.
 • Rozwiązuj zagadki
 • Naucz się standardowych gier końcowych, takich jak kojarzenie z Q lub R, aby wygrywać w łatwych sytuacjach

I nie bój się (nie jesteś w meczu bokserskim, w którym możesz mieć problemy, jeśli przegrasz). Tracisz tylko wyimaginowane punkty na wyimaginowanym serwerze dla wyimaginowanego faceta, którego najprawdopodobniej nigdy więcej nie zobaczysz. W życiu są rzeczy bardziej przerażające.


8
Taka fajna strona internetowa. Zarejestruj się tutaj, aby dać Ci +1.
oleksii

@oleksii dziękuję i cieszę się, że ci się podobało. Właśnie się zaczęło, więc może brakować graczy. Mam też ogromną liczbę pomysłów, nad którymi pracuję i słucham ludzi - więc jeśli masz również pomysły - po prostu napisz do mnie e-mail, a ja je zrealizuję.
Salvador Dali,

Dziękujemy za cenną odpowiedź. Właśnie zarejestrowałem się na tej stronie i zacząłem rozwiązywać zagadki.
Venkatesh Goud,

@VenkateshGoud cieszę się, że moja odpowiedź była dla ciebie pomocna. Jeśli masz sugestie dotyczące mojego projektu, możesz napisać do mnie e-mail.
Salvador Dali,

1
Nie zgadzaj się co do części otwierającej. IMO na poziomie 1100 nic nie zyskasz na zapamiętywaniu linii początkowych. Zamiast tego ucz się i stosuj ogólne zasady otwierania (zajmuj centrum, rozwijaj pionki, zamek, ...) i skupiaj się na zagadkach taktycznych.
user1583209,

32

Możesz jeszcze poprawić, 25 lat nie jest stare. Przy 40 mam ocenę o 300 punktów wyższą niż 25, i mam nadzieję, że poprawię się dalej (chociaż nie jest to realistyczne, ponieważ nie spędzam czasu na grze ...).

Ten artykuł w języku niderlandzkim jest o (silnym, około 2200) graczu, który zaczął grać ponownie w wieku 60 lat, a kilka lat później zdobył normę IM z ogromną przewagą. Znam kilka osób, które przeszły od 21xx do 23xx lub później w życie.

Ale : 1) Musisz poważnie pracować w szachach i grać w poważne gry turniejowe, oraz 2) tak naprawdę nie możesz oczekiwać, że zdobędziesz więcej niż 100 punktów rocznie, a może 200 wcześniej. Od 1100 do 1800 potrwa około pięciu lat, to nie jest kwestia dni.

O drugim pytaniu - całkowicie zapomnij o swojej ocenie i ocenie przeciwnika i nie skupiaj się na wynikach. Skoncentruj się na graniu dobrych ruchów. Po każdej grze zastanów się, co mogłeś zrobić lepiej i dlaczego nie pomyślałeś o tym podczas gry, niezależnie od wyniku. Moment, w którym zaczynasz myśleć o wyniku gry podczas gry, to moment, w którym spędzasz zbyt wiele myśli na rzeczach innych niż znalezienie najlepszego ruchu.

Zapomnij o ocenach, skup się na znalezieniu dobrych ruchów.


14

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć lub poprawić grę w szachy. Grałem w wielu turniejach szachowych FIDE i USCF. Grałem w szerokim przedziale wiekowym, od 5-latków po 70+. Jest wielu szachistów we wszystkich przedziałach wiekowych i poziomach umiejętności.

Grałem w szachy przez około 10 lat, zanim dołączyłem do klubu szachowego. Na początku nie byłem w stanie pokonać lepszych graczy ... ale zrobiłem kilka rzeczy, które umożliwiły łatwe pokonanie nawet tych, które były dla mnie trudne do pokonania.

W latach 90., zanim dostęp do Internetu i szachy online stały się powszechne, miałem jedną z tych składanych szachownic, które zawierały elementy. Mam kilka książek Yasser Seirawan, które nauczyły mnie strategii i taktyki szachowej. Instrukcje są bardzo wyraźne. Proponuję przeczytać je w kolejności:

 1. Zwycięskie strategie szachowe
 2. Zwycięska taktyka szachowa

Rozmieszczenie elementów z fizyczną tablicą zgodnie z diagramami w książkach może zająć trochę czasu. Jeśli masz iPada, możesz pobierać aplikacje takie jak Chess Pro, które pozwolą Ci ustawić pozycję i cofnąć ruchy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na twoim komputerze powinny być dostępne programy, które również mogą to zrobić.

Osiągnięcie oceny ponad 1800 zwykle nie zdarza się z dnia na dzień (ale może to potrwać miesiące lub lata), chyba że pokonasz wielu wysoko ocenianych graczy, gdy twoja ocena jest tymczasowa. Tymczasowe oznacza, że ​​istnieje wiele gier, w które możesz zagrać, aby ustalić swoją ocenę po raz pierwszy. Twoja ocena przesuwa się w górę i w dół szybciej podczas fazy tymczasowej. USCF i FIDE mają różną liczbę gier tymczasowych w celu ustalenia wstępnej oceny.

Nigdy nie pozwalałem, żeby przegrana bardzo mi przeszkadzała, nawet zanim znałem dobre strategie i taktykę szachową. Brak wiedzy na temat strategii i taktyk szachowych powoduje, że zazwyczaj przegrywasz, gdy jesteś nowy w szachach. Na przykład niektóre strategie szachowe, których możesz jeszcze nie znać, to:

 • Poznaj wartość każdego szachy; nie poświęcaj elementów o wyższej wartości w zamian za elementy o niższej wartości przeciwnika. Szybko przegrasz, jeśli nie znasz wartości swoich sztuk
 • Jeśli możesz, spróbuj kontrolować środek planszy
 • Wykorzystuj błędy przeciwnika na swoją korzyść
 • I więcej

Zwycięskie strategie szachowe nauczy Cię, jak to zrobić. Nie zniechęcaj się, jeśli ciągle przegrywasz. Wystarczy wybrać jedną z tych książek i uczyć się. Będziesz wtedy miał łatwiejszy czas. Istnieje wiele dobrych zasobów, ale książki Seirawana są bardzo trafne.

Każdy ma świetne sugestie ... na pewno możesz chcieć dołączyć do lokalnego klubu szachowego. Fajnie jest grać w szachy zwykłe lub blitz z innymi graczami, a trener może uczyć, że możesz się przydać.


10

Grałem w szachy w czasach szkolnych i długo nie grałem. Potem zacząłem grać w gry na chess.com i doświadczenie to nie to samo, co granie z prawdziwą osobą. Jak powiedziałeś podczas gry na chess.com, ponieważ widzę ocenę, zazwyczaj gram w tę grę z zamiarem poprawienia oceny. I zrobić to tak szybko, jak to możliwe. Więc gram 10-minutową grę, szybko się przez nią przechodzę, a potem gram inną i tak dalej. W ten sposób rzeczy, których się nauczysz, będą bardzo małe.

Sugeruję więc, abyś przyłączył się do klubu szachowego w swojej okolicy i grał z ludźmi twarzą w twarz. Podczas gry w szkole nie korzystaliśmy z zegarów tak często i rozmawialiśmy o grze po jej zakończeniu, co pomaga ci poprawić. A jeśli dołączysz do klubu szachowego, otrzymasz dobre wskazówki, czego się uczyć na różnych poziomach umiejętności itp.

Sugeruję więc, aby dołączyć do klubu szachowego i grać z prawdziwymi ludźmi (jest to dodatek do tego, o czym wspominali inni)


8

Istnieją już świetne odpowiedzi na twoje pytanie - chcę tylko dodać kilka notatek. Jeśli miałbyś zacząć grać na gitarze w wieku 25 lat, czy spodziewałbyś się grać jak Eric Clapton w ciągu 6 miesięcy? 1 rok? 10 lat? Może nie niemożliwe, ale bardzo mało prawdopodobne i nikt, kto podejmie się gry na gitarze, nie powinien oczekiwać, że będzie to możliwe. Eric Clapton prawdopodobnie ćwiczył i grał na gitarze poważnie - a poważnie mam na myśli około 6 godzin dziennie - odkąd był dzieckiem. Jasne, pewnego dnia może być w stanie grać tak jak on, jeśli umieścić w tej samej ilości czasu i wysiłku, tak jak to zrobił z powrotem, gdy miał 6, ale jest ogólnie mało prawdopodobne, że znajdziesz czas, aby to zrobić jako osoba dorosła z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi.

Tak samo jest z szachami. Myślę, że wiele osób popełnia błąd, myśląc o szachach jako o mentalnej sztuczce, a nie umiejętności wymagającej lat tonowania, ćwiczeń i konserwacji. Proces uczenia się szachów jest bardzo podobny do procesu gry na instrumencie muzycznym - sieć neuronowa mózgu musi zostać skonfigurowana w celu uzyskania optymalnej wydajności, a to zajmuje lata. Ale nie poddawaj się! Wielu arcymistrzów gra w szachy na poważnie od wczesnego dzieciństwa - oczekiwanie, że w ciągu kilku lat gra się jak GM, jest równie niepraktyczne, jak w przypadku gry na gitarze.

Jeśli szukasz pocieszenia po przegraniu gry - myślę o Capablance, który powiedział coś w stylu: Nauczysz się więcej, tracąc to dzięki wygranej - możesz zostać mistrzem w szachach dopiero wtedy, gdy przegrasz setki gier. Nie wiem, czy to prawda, czy nawet to powiedział, ale to z pewnością poprawia mi humor.


Osiągnięcie oceny 1800 jest może bardziej jak zdobycie umiejętności gry na gitarze, które są wymagane, aby zostać powitanym w zespole. Innymi słowy, jest to coś, co mogłaby osiągnąć spora liczba osób, nawet gdyby zaczęły w wieku 25 lat. Mimo to oczywiście wymaga to znacznego wysiłku i rozsądnego talentu.
Simen S

6

Świetne pytania.

1) Czy jest już za stary, żeby zacząć grać w szachy? Ponieważ gram od prawie roku, ale nie znalazłem dużej różnicy w mojej ocenie szachowej. ile dni zajmie mi bycie dobrym graczem jak 1800+?

25 wcale nie jest za stary. Postęp w szachach zajmuje tylko chwilę. Musisz nauczyć się gry i nauczyć się myśleć w kategoriach gry. Nie wiem, jaka jest ocena 1800 na stronie chess.com.

2) Ilekroć przegrywam grę, tracę pewność siebie i bardzo boję się zagrać w następną grę. i czasami czuję się źle, jeśli przegram przez mniej ocenionego gracza niż ja. czy ktoś ma to uczucie?

Cały czas. Nikt nie lubi przegrywać. Ale weź pod uwagę, że większość turniejów łączy ludzi o równej sile. Możesz więc spodziewać się, że stracisz połowę swoich gier. Oceny są przybliżone, a ludzie nie są idealni. Rysowałem mistrzów USCF więcej niż jeden raz ... i przegrałem z graczami z „C”. Radzę nie martwić się o punkty rankingowe, wygraną lub przegraną. Po prostu zagraj w najlepszą możliwą grę. Reszta nastąpi.

Również gra online jest świetna, ale dołącz do lokalnego klubu szachowego i graj twarzą w twarz. Jest znacznie lepiej, a ludzie pomogą ci się uczyć.


6

Nigdy nie jest za późno :)

 1. Stanie się dobrym graczem, takim jak FIDE 1800+, wymaga czasu, ale z czasem nadejdzie.

 2. Oczywiście to uczucie jest całkowicie naturalne, zdarza się każdemu, aby przezwyciężyć to, biorąc każdą grę pojedynczo i analizując swoje straty. Nigdy nie trać wiary w siebie! Determinacja, motywacja i ciężka praca ostatecznie doprowadzą cię do zwycięstwa.

Wskazówki dotyczące poprawy:

 • Podstawowe badanie gry końcowej
 • Trening taktyki
 • Podstawowe zasady otwarcia

Książka Zalecenia Dana Heismana

Witryna Chess Tactics

Witryna wideo z szachami


6

Odpowiem, odnosząc się do własnego doświadczenia. Zacząłem grać w szachy w wieku 34 lat. Na początku było to dość frustrujące, ale kiedy zaczniesz robić postępy, robi się naprawdę ekscytująco. Moim przepisem na postęp jest trening etapowy. W jednej fazie układam puzzle taktyczne. Chess.com jest do tego przyzwoita, Chesstempo.com znacznie lepsza. Mam subskrypcje na oba. Potem po kilku tygodniach zmęczyłem się rozwiązywaniem taktyki i przestałem się poprawiać. Właśnie wtedy przechodzę do następnej fazy, która polega na graniu w gry. W fazie gry gram wyłącznie w szybkie gry, aby trenować szybką analizę wizualną lub wolne gry, aby trenować strategię. A kiedy mnie to znudzi, wracam do taktyki. Przełączanie faz jest zawsze bardzo ekscytujące, ponieważ zwykle wykonuję przyzwoity skok w jednej fazie, stosując rzeczy, których nauczyłem się w ostatniej fazie. Kolejnym etapem jest etap studiów, w którym czytam książki - uwielbiam wszystkie książki Silmana - i oglądam wideo na Youtube. Ale te fazy są zwykle krótsze, ponieważ muszę nakładać rzeczy, aby się trzymały. Stosując tę ​​strategię naprzemiennych faz, robię postępy mniej liniowe. Mój postęp nie jest strasznie szybki, ale wystarczająco szybki, aby mnie zadowolić. Czy będę GMem czy wygrywam zawody? Nie. Czy dobrze się bawię? O tak! Czy dobrze się bawię? O tak! Czy dobrze się bawię? O tak!


5

Wspominasz „Mam 25 lat ... Czy jestem za stary, aby zacząć grać w szachy”.

Zdecydowanie nie. Możesz wznowić grę w tym wieku i nadal doskonalić swoje umiejętności. Szachy nie są umiejętnościami fizycznymi; jak powiedzieli inni, wymaga treningu mentalnego.

Nie mogę obecnie znaleźć strony z powodu bloków sieciowych, ale sugerowałbym naukę tak zwanych 10 przykazań szachowych. 1. Nie przesuwaj pionka dwa razy podczas otwierania (pomysł jest taki, że lepiej jest rozwinąć dwa pionki, które poruszają się dwa razy dwa). 2. Przesuń, aby kontrolować środek planszy. 3. Rycerze przed biskupami. Walczę z tym i jest to prawdopodobnie taktyczne martwe pole z mojej strony (wszyscy musimy kontynuować naukę). Myślę, że odnosi się to do tego, że rycerze są bardziej wszechstronni, kiedy kontrolują centrum, które gra w 2. 4. Handluj, gdy będziesz naprzód. Jeśli kiedykolwiek znasz się na materiałach (znajomość tego, jak podano w innych odpowiedziach, jest bardzo ważna), kontynuuj oferowanie transakcji. Jeśli przeciwnik je zabierze, wykorzystasz swoją przewagę. Przeciwnik, który odmawia, musi zasadniczo wydać ruch, aby uciec i dlatego nie jest w stanie zrealizować planu.

Nie mogę sobie przypomnieć pozostałych, ale inicjatywa jest również kluczowa i stanowi podstawę wielu z nich. Jeśli zachowasz inicjatywę i swobodę przemieszczania się, masz większe szanse na sukces. Ciągła konieczność reagowania na ataki przeciwnika jest generalnie wadą.

Jeśli chodzi o oceny, po przekroczeniu okresu wstępnego (jak wspominają inni) zmiana oceny staje się coraz trudniejsza. Aby go zwiększyć, musisz grać (i dla maksymalnego efektu pokonać) graczy, którzy są bardziej zaawansowani niż ty. Aby wygrać, musisz nauczyć się nowych umiejętności i taktyk.

„Za każdym razem, gdy przegrywam grę, tracę pewność siebie i bardzo boję się zagrać w następną grę, a czasami czuję się źle, zwłaszcza jeśli przegrywam z graczem o niższej ocenie ode mnie. Czy ktoś ma to uczucie?” Tak, zaryzykowałbym przypuszczenie, że jest to dość powszechne, ale pamiętaj, że oceny nie są dokładne i każdy ma dobre i złe gry. Nie daj się skupić na ocenie (lub przeciwniku). Naucz się i ćwicz podstawową strategię i taktykę, aby poprawić swoją grę.

Dwie rzeczy na zakończenie. Po pierwsze, niezwykle trudno jest mi skupić się na elektronicznej tablicy, do tego stopnia, że ​​grając online często zakładam fizyczną tablicę i przesuwam na nią elementy, aby zachować perspektywę. Dwa, proste zapisy algebraiczne (ah, 1-8) pomogą ci udokumentować swoje gry, abyś mógł przejrzeć je później, dowiedzieć się, gdzie sprawy zwróciły się ku wygranej lub zjechały z torów. Może to pomóc trenerowi spojrzeć na grę i zasugerować zmiany oraz pomóc ci dowiedzieć się więcej o tym, jak grasz.


3

Proste odpowiedzi na pytania w tytule

Czy mogę poprawić swoje szachy? Tak !!! * , pociesz się teraz :)

Czy jestem za stary? Nie!!! jesteś młodym facetem.

Zgaduję, dlaczego przegrywasz gry

 • Nadal nie grasz poważnie
 • Możesz bawić się oszustami. Trudno to stwierdzić, ale jest szansa.
 • Możesz grać z tym samym graczem w kółko. Nie graj z tym samym graczem więcej niż 4 gry, jeśli on całkowicie cię dominuje. Powinieneś grać z tego rodzaju ludźmi, aby poprawić swoją grę, ale unikaj, dopóki nie poczujesz się pewnie co do swoich umiejętności

Moje wskazówki, jak ulepszyć swoją grę

 • Najlepszym sposobem jest granie dalej
 • Spróbuj grać offline z członkami rodziny / sąsiadami / kolegami ze szkoły (gracze online mogą cię oszukiwać za pomocą komputera / silnika szachowego). Być może w pobliżu znajduje się klub szachowy, który jest najlepszym sposobem na poprawę gry.
 • Przeczytaj książki w szachy (szczególnie tytuły z otworami szachowymi) Dla początkujących przepraszam, że nie zasugerowałem konkretnej książki, którą mógłbym zrobić później)
 • Zrozumienie notacji szachowej nie jest koniecznością, ale naprawdę bardzo pomaga w nauce, analizując stare popularne gry lub gry online lub dla ciebie do analizy po grze.
 • Zapomniałem o youtube. (Jestem trochę zazdrosny o luksusy / technologię / zasoby, do których macie dostęp w waszym wieku). Jest kilka dobrych kanałów na YouTubie uczących szachów, szczególnie o otwarciu książek
 • Rozwiązuj zagadki szachowe, które można znaleźć w niektórych artykułach prasowych, na stronach internetowych itp.,
 • Wreszcie (tak… nie, „nie najmniej”), Kup / Pobierz darmowy program szachowy, który może pomóc. Być może możesz pobrać aplikację, jeśli masz dostęp do tabletu. Istnieje kilka dobrych aplikacji korepetytorów, które pomogą Ci ulepszyć grę. Pamiętaj, aby odtwarzać dłuższe formaty, takie jak 45 minut 60 minut lub więcej.

2

zawsze możesz się poprawiać, dopóki ćwiczysz. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, są aplikacje na smartfony lub witryny z szachami online.


2

Mamy teraz tak wiele narzędzi edukacyjnych. Internet jest pierwszy, użyłeś go, aby zadać to pytanie, dlaczego nie wypróbujesz tej witryny:

http://primamossa.it

Chodzi o otwory (apertura w języku włoskim), w sekcji apertury Enciclopedia znajdziesz ponad 2 miliony rekordów najlepszych graczy na świecie. Masz również quiz. Wolę podejście oparte na uczeniu się przez uśmiech. XD

Spróbuj zagrać z komputerem i znajdź najlepszą odpowiedź na podstawie encyklopedii. Po 100 grach jestem pewien, że będziesz na dobrym poziomie. XD Mam nadzieję, że to pomaga


2

Mam 26 lat. Tak jak ty, zawsze lubiłem szachy, ale dopiero niedawno zacząłem grać „na poważnie”. 18 miesięcy temu moja ocena szachów online (turowych) wynosiła ~ 1100, a szachy na żywo (błyskawiczne) ~ 850. Byłem więc zdecydowanie bardzo słabym graczem.

Teraz moja ocena to 1450+ na szachy online i 1100+ na żywo (błyskawiczne). Chociaż nic nadzwyczajnego nie pokazuje poprawy. Tak jak ty zamierzam osiągnąć 1800+.

Chodzi o to, że nie poprawiłem się przez samą grę. Dużo czytam i rozwiązuję wiele zagadek. Moja rada to:

 • Rozwiązuj zagadki (wypróbuj tryb Tactics na Chess.com).
 • Zapoznaj się z ofertami / obronami i poprzez próby i błędy wybierz te, które pasują do Twojego stylu. Naucz się ich na pamięć i zbuduj na nich swoją strategię.
 • Graj w różne tryby. Dowiedziałem się, że gra w szachy na żywo bardzo mi pomogła w szachach online, ponieważ łatwiej mi było dostrzec wzorce.
 • Najważniejsze : wyznacz realistyczne cele. Nie można oczekiwać szybkiego osiągnięcia wysokiej oceny. Powiedziałem sobie, że za dziesięć lat będę graczem ponad 1800. To może zabrzmieć długo, ale tak nie jest. Musimy się wiele nauczyć.

1

Może nie uwierzysz w to, ale zacząłem grać w szachy w wieku 25 lat, tak jak ty. Grałem online w chess.com, moja ocena na początku wynosiła nie więcej niż 800 !!! Byłem bardzo słaby. Kiedy osiągnąłem ocenę od 900 do 950, czułem się świetnie i myślałem, że osiągnąłem niewiarygodny sukces. Ale teraz mam 26 i pół roku, a teraz moja ocena w szachach błyskawicznych wynosi od 1500 do 1550 !!! Oznacza to, że zdobyłem 700 punktów w 1 roku 5 montażu. Ale nie sądzę, że mogę zostać GM. Ponieważ jest na to za późno. Ale wiem, że jeśli będę grać w tę grę jeszcze za 10 lat, mogę zostać graczem, który uzyskał ocenę ponad 1800! Oczywiście możesz zostać bardzo dobrym szachistą, jeśli grasz tak samo jak ja (grałem w ponad 5000 gier). 25 nigdy nie jest za późno, aby zostać poważnym graczem.


-2

Czy boisz się grać w szachy? Dlaczego? W takim przypadku musisz najpierw wygrać, ponieważ w twoich grach jest więcej ID niż EGO. Spójrz na osobowość Bobby'ego Fischera. Uwielbiał grać w szachy i był bardzo pewny siebie. To jest sekret.

W tej chwili najlepsze, co możesz zrobić, to przeczytać lekcje doktora Freuda. Oczywiście żartuję, ale pomyśl o tym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.