Jeśli skorzystasz z Artykułu 12.9 w Prawach Szachowych FIDE, czy możesz skorzystać na tym celowo, otrzymując karę?

Opcje dostępne dla arbitra dotyczące kar:

1. ostrzeżenie
  2. wydłużenie pozostałego czasu przeciwnika
  3. skrócenie pozostałego czasu przestępcy
  4. zwiększenie punktów zdobytych w grze przez przeciwnika do maksymalnej dostępnej dla tej gry
  5. zmniejszenie liczby punktów zdobytych w grze przez osobę popełniającą przewinienie
  6. uznanie gry za przegraną przez winnego (arbiter decyduje również o wyniku przeciwnika)
  7. grzywna ogłoszona z góry
  8. wykluczenie z zawodów.

Jestem ciekawy: czy istnieje potencjalny sposób na skorzystanie z kary?

Na przykład druga wymieniona kara to:

2. increasing the remaining time of the opponent

Nawet jeśli nie zwiększy to bezpośrednio mojego czasu, nadal mogę zastanawiać się nad swoimi ruchami podczas tury przeciwnika. To dałoby mi więcej czasu na myślenie, niż mógłbym to zrobić inaczej.

Ponadto, czy są inne sposoby na skorzystanie z celowego otrzymania kary?

3
Czy potrafisz wyjaśnić, co rozumiesz przez technikę „rozważania”? Masz na myśli myślenie o czasie przeciwnika? Jeśli tak, czas na zastanowienie się, kiedy jest to twój ruch, jest ogólnie uważany za bardziej wartościowy niż czas na zastanowienie się, kiedy jest to ruch twojego przeciwnika, więc wydłużenie czasu przeciwnika byłoby rzeczywiście karą.
Cleveland,

6
Dlaczego opinie negatywne? Mimo pewnych problemów z językiem i prezentacją jest to uczciwe, jasne pytanie.
JiK

4
Osoba próbuje znaleźć sposób, aby zirytować swojego przeciwnika, aby uzyskać z niego korzyści. Wyraźnie miłe pytanie. Wszyscy powinniśmy zastanowić się, jak uczynić szachy szybszą grą. Co powiesz na pokonanie przeciwnika przed meczem (w sposób, w jaki sędzia i policja nie widzą) i w ten sposób nie byłby w stanie prawidłowo myśleć.
Salvador Dali

5
Myślę, że pytanie ma sens. Szachowcy są znani z tego, że próbują uzyskać przewagę za wszelką cenę. Zdarza się, niezależnie od tego, czy głosujemy za pytaniem o to, czy nie. Nie widzę powodu, aby nie poruszać tematu.
Azrael

3
Pytanie o sposób łamania / wykorzystywania reguł szachowych poprzez niesportowe zachowanie.
GrizzlyRawrz

Odpowiedzi:

19

Należy pamiętać, że szachy to gra o sumie zerowej *. Innymi słowy, wszystko, co daje przewagę jednemu graczowi, daje równe wady drugiemu. Jeśli więc dodanie 2 minut do zegara przeciwnika przynosi korzyści, byłoby to szkodliwe dla przeciwnika. Żadna decyzja arbitra nie jest w stanie dać przewagi przeciwnikowi, a także niewielkiej przewagi.

(* Oczywiście są rzeczy, które sprawiają, że obaj gracze bardziej lubią grę itp., Ale tutaj martwię się tylko o wynik gry.)

Załóżmy, że do zegara przeciwnika doliczono dwie minuty. Teraz ma dwie możliwości (lub coś między nimi):

1. Udawaj, że jego dodatkowe dwie minuty nie istnieją i graj tak, jakby jego zegar pokazywał 2 minuty mniej.
  2. Wykorzystaj dobrze jego dodatkowy czas.

Jeśli przeciwnik wybierze opcję 1, jedynym efektem dodatkowego czasu jest to, że nie skończy mu się przypadkowo. To nigdy nie daje ci żadnej przewagi. Jeśli twój przeciwnik uważa, że ​​opcja 2 jest dla niego lepsza niż opcja 1, to uważa również, że wybór opcji 2 jest dla ciebie gorszy.

Możliwe, że twój przeciwnik nie rozumie, jak dobrze wykorzystujesz swój czas, dlatego wybiera opcję 2, ale w końcu jest dla ciebie korzystny. Myślę jednak, że jest to bardzo mało prawdopodobne.

Myślę, że ważniejszą luką jest to, że dzwoniąc do arbitra w celu rozstrzygnięcia wszelkich sporów dotyczących tablicy, możesz zatrzymać zegar, nawet jeśli jest to twoja kolej. Czasami może upłynąć minuta lub dwie, zanim przybędzie arbiter, więc można go wykorzystać jako sposób na uzyskanie dodatkowego czasu na zastanowienie. Na przykład, w trudnej sytuacji z problemami czasowymi, możesz ubiegać się o remis (nawet jeśli wiesz, że nie ma remisu) i zyskać dodatkowy czas, czekając na arbitra.

Ponieważ zwykłą karą za nieuzasadnione roszczenia jest dodawanie czasu do zegara przeciwnika, możesz zyskać więcej korzyści dzięki dodatkowemu czasowi na myślenie niż stracić przez karę. Nie trzeba dodawać, że jest to wyjątkowo niesportowe i spowoduje, że wszyscy będą cię nienawidzić, a może nawet stracą punkty, jeśli arbiter przejrzy. Proszę, nigdy tego nie rób.

ah .. jest lepszy .. tak .. mam to.
Ahmad Azwar Anas

2

Kara 2 jest nakładana poprzez dodanie czasu do zegara przeciwnika.

czy możesz opisać „rodzaj”, który spowoduje, że Penalty 2 zostanie uruchomiona?

1
Działania, które skutkują nałożeniem kar z sekcji 12.9, można znaleźć w sekcjach 11.1 do 11.5.
dfan

tak .. Myślę, że tak ... może być arbitrem, daj mi werset 2 po wersecie 1. Następnie daj mi więcej wersetów po wersecie 2. (po prostu zgadnij).

1
To prawda, ale w ogóle nie odpowiada na pytanie.
David Richerby,

1
@DavidRicherby Odpowiedział wtedy na pytanie („Po prostu jestem ciekawy, jak zastosować tę karę, szczególnie w wersecie 2”), ale od tego czasu pytanie było edytowane.
dfan

1

Po prostu spekuluję.

Increasing the points scored by opponent. W turnieju (rundy szwajcarskie), gdy gracze z równymi punktami są sortowani według punktów przeciwnika (wszystkie pozostałe są równe), możesz chcieć, aby gra była 1-1, a nie 1-0. Czy to byłby scenariusz?

1

Zdecydowanie, ale jest to wysokie ryzyko.

Jeśli masz zwycięską, ale bardzo trudną pozycję, a na zegarze pozostało tylko 20 lub 30 sekund, podczas gdy twój przeciwnik ma 10 minut, dodatkowe 2 minuty nie pomogą natychmiast przeciwnikowi, a odpowiedź zabierze arbitra 2 lub 3 minuty i zmień ustawienia zegara, to może być wszystko, czego potrzebujesz, aby obliczyć swoją drogę do zwycięstwa.

Pamiętaj jednak, że arbiter jest inteligentną istotą ludzką posiadającą doświadczenie, wiedzę i moc. Jeśli arbiter ogląda grę, ma do wyboru kilka opcji:

1) Może ci powiedzieć, żebyś dalej grał. Musisz cofnąć swój ruch, wykonać legalny ruch i ostrzec, że kolejny nielegalny ruch przegrywa. Wszystko to przy włączonym zegarze. Zatrzyma tylko te zegary, aby dostosować czas, w którym przeciwnik go potrzebuje, do którego czasu możesz już stracić na czas.

2) Jeśli sądzi, że celowo oszukasz, może natychmiast postawić cię w stan spoczynku. Może nawet wyrzucić cię z konkurencji.

3) Może skrócić Twój czas.

Jeśli nie patrzy, wtedy 2) jest znacznie mniej prawdopodobne, przynajmniej dla pierwszego wykroczenia, ale 1) i 3) są określonymi możliwościami.

1

Tak, jednak ma to mniej wspólnego z wykorzystaniem kary, a więcej z wykorzystaniem zasad: strata przez przepadek. Obejmuje to otrzymanie połączenia telefonicznego podczas gry turniejowej (dla której, według FIDE, przewiniony gracz przepada).

Teraz utrata przez przepadek technicznie nie prowadzi do utraty punktów ratingowych. Jeden traci punkty oceny tylko po rozegraniu gry, a drugi traci ... więc powinieneś znaleźć się w bardzo niefortunnej sytuacji, z której nie masz nadziei na ekstrakcję, i stracisz sporo ocen punktów (jeśli masz ocenę), to nagle nie będzie złym pomysłem, aby twój znajomy zadzwonił na Twój telefon komórkowy (pamiętaj, aby podkręcić dzwonek, aby sędzia mógł go usłyszeć). Dostajesz tylko jeden strzał.

Nie jestem pewien, co opisujesz, jest prawdą; po zagraniu ruchów, myślę, że traci się punkty rankingowe, niezależnie od tego, czy strata następuje przez przepadek, czy na planszy. Na przykład niedawny przykład przegranej Wesleya So podczas Mistrzostw USA w 2015 r. Spowodował, że stracił on punkty rankingowe za grę.