Jaka jest prawidłowa procedura awansu pionka?


23

To może być niepoważne pytanie, ponieważ uważam, że większość szachistów jest dobrymi sportowcami, ale zastanawiałem się: jaka jest technicznie poprawna procedura awansowania pionka do królowej? Czy prosisz przeciwnika, aby umieścił królową na polu promocji, czy też sam bierzesz go ze stosu schwytanych pionków (oczywiście pod warunkiem, że królowe zostały wymienione)? Jeśli musisz spytać przeciwnika, co się stanie, jeśli nie spieszy się (jak na przykład w przypadku kłopotów z czasem?). Jeśli musisz wziąć go sam, czy istnieją zasady dotyczące tego, gdzie możesz zatrzymać schwytane pionki (absurdalna sytuacja polega na tym, że twój przeciwnik ukrywa schwytaną królową, gdy promocja stanie się widoczna).

Podobnie, niejasno pamiętam, że istniała jakaś profesjonalna gra, która uległa opóźnieniu, ponieważ nie mogli znaleźć drugiej królowej po awansie jednego z graczy, mając jednocześnie swoją oryginalną królową na planszy. To mnie trochę zdziwiło: w czasach szkolnych albo użyliśmy wieży do góry nogami, albo nawet pionka postawionego na boku, aby oznaczyć ją jako królową - czy z jakiegoś powodu jest to niedopuszczalne w grze turniejowej?


1
Na wielu międzynarodowych turniejach na planszy umieszczana jest druga Królowa (jedna biała i jedna czarna) na wypadek, gdyby ktoś awansował do Królowej, mając nadal oryginalną Królową.
Halvard

2
W grach fizycznych zamiast poprosić o jeden z elementów, mogą po prostu użyć biskupa na wieży. Królowa może chodzić po przekątnej, tak jak biskup, a królowa może również chodzić pionowo i poziomo, jak wieża.

Odpowiedzi:


23

Procedura jest następująca (zasady FIDE): przesuń pionka na jego pole promocyjne, a następnie zastąp go pionkiem, który chcesz. Możesz sam go wziąć z przechwyconych elementów, przeciwnik nic nie robi. Jeśli utwór nie jest łatwo dostępny, możesz zatrzymać zegar i poprosić arbitra o przyniesienie go. Twój wybór utworu zostanie sfinalizowany dopiero po dotknięciu pola promocji. Zobacz prawa szachowe

Wieżowiec do góry nogami to wieża. Pionek na boku to pionek, a zatem nielegalny ruch.

Zasady FIDE zostaną nieco zmienione w nadchodzących przepisach szachowych z lipca 2014 r., Patrz np. Kolumna „Notatnik arbitra” ChessCafe autorstwa Geurta Gijssena, który jest zaangażowany w zmiany zasad. Od lipca legalne będzie również usunięcie pionka z planszy bez przenoszenia go na pole promocyjne (następnie umieszczenie pionka na polu promocyjnym), a także legalne jest umieszczenie pionka, a następnie usunięcie pionka . Były to nielegalne ruchy.

A także od lipca, jeśli przeniesiesz pionka na pole promocyjne, a następnie naciśniesz zegar, wykonałeś nielegalny ruch (tak jest już teraz), i jak zwykle pionek jest traktowany jako dotknięty i będziesz musiał go wypromować w sposób legalny, ale będziesz zmuszony awansować do królowej . Najwyraźniej ludzie używali tego nielegalnego ruchu i opóźnienie, jakie przyniesie to jako dodatkowy czas na zastanowienie się, na który kawałek promować.

Jak widać, są pewne dziwaczne szczegóły, które mogą się różnić w regułach USCF, ale ich nie znam.


Zauważ, że gracze często umieszczali promowany kawałek na ósmej pozycji, a następnie usuwali pionka (na przykład Anand i Carlsen robili to w meczu o mistrzostwo świata), nawet jeśli technicznie złamał on napisane zasady, więc nowa zasada FIDE sprawia, że ​​istniejąca wspólna praktyka jest legalna.
dfan

Dzięki dfan. Tak, dlatego dodałem komentarz, że nie sądzę, że to naprawdę problem, ponieważ większość szachistów jest dobrymi sportowcami i nie zrobi z ciebie problemu, że nie będziesz przestrzegać zasad w 100%. Mimo to dobrze wiedzieć, jakie są reguły.
firtydank

Wieżowiec do góry nogami jest, o ile wiem, nielegalnym ruchem, a ty przegrasz w błyskawicznym tempie. Jednak w grze o dłuższej kontroli czasu, np. Klasycznej, możliwe jest, że albo możesz wypromować inny pionek, albo że stanie się on wieżą. Nie promuj więc żadnych wież do góry nogami, pionków spoczynkowych ani żadnych innych dziwnych konfiguracji elementów. Po prostu zatrzymaj zegar i poproś o właściwy kawałek!
Rauan Sagit

wieża odwrócona to wieża i gdy tylko dotknie ona pola promocji, nie może już być zastąpiona przez nic innego. możesz powiedzieć o tym przeciwnikowi lub poczekać, aż wieża poruszy się po przekątnej, co następnie stanowi ruch nielegalny.
Piotr

Uwaga dotycząca bitu „od lipca”: możesz po prostu wykonać inny nielegalny ruch za pomocą pionka (np. C7 - c6), więc to tak naprawdę nic nie zmienia. Czy promocja przymusowej królowej dotyczy wszystkich takich nielegalnych ruchów? Myślę, że nadal masz możliwość zagrania nielegalnego ruchu, a następnie zastanowienia się, czy chcesz zagrać c8 = Q, czy cxb8 = Q.
MM

7

Przepisy FIDE 6.12.b:

Gracz może zatrzymać zegary tylko w celu uzyskania pomocy arbitra, na przykład gdy promocja się odbyła, a wymagany kawałek nie jest dostępny.

To powinno rozwiązać wszystkie problemy dotyczące dostępności elementów promocyjnych.

Czasami gracze biorą królową ze stosu zdobytych elementów przeciwnika wiele ruchów przed możliwą promocją, tak jak psychologiczną sztuczką, aby zasygnalizować przeciwnikowi, że wygrał już grę i że powinien być w stanie wkrótce awansować.

Wieżowiec do góry nogami wygląda jak wieża, a szarlatanina jak wieża, dlatego jest to wieża w oficjalnych grach. Nie ma powodu, aby nie używać królowej, a na przykład przeciwnik nie wiedziałby, czy przypadkowo postawiłeś wieżę do góry nogami, czy też chciałeś promować królową. Oczywiście, jeśli królowej nigdzie nie można znaleźć, arbiter może zdecydować o dopuszczeniu wyjątków.

A jeśli chodzi o celowe ukrywanie zdobytych elementów przed przeciwnikiem, zawsze obowiązuje Reguła 12.1:

Gracze nie podejmą żadnych działań, które doprowadzą do zepsucia gry w szachy.


„Wieżowiec odwrócony do góry wygląda jak wieża i szarlatanko jak wieża, dlatego jest to wieża w oficjalnych grach”. Rozumiem, że oficjalne zasady są surowe, aby zapobiec manipulacjom i zamieszaniu, ale czy nie ma tu miejsca na sportową rywalizację? Jeśli zarówno ty, jak i twój przeciwnik jesteście zainteresowani grą jako testem zdolności, kwestia składniowa tego, czy ta odwrócona wieża wygląda jak wieża (lub kwakanie jak ta), nie powinna stanowić problemu. Myślę, że z pewnością jestem skłonny zgodzić się z moim przeciwnikiem na użycie wieży do góry nogami pod nieobecność drugiej królowej.
firtydank

4
Rozważmy na przykład przypadek, w którym jeden z graczy twierdzi, że wieża odwrócona jest wieżą, podczas gdy przeciwnik twierdzi, że zgodziła się na królową. Od organizatorów wymaga się, aby umieli sobie poradzić z tego rodzaju sprawami, a jest znacznie łatwiej, jeśli gracze będą przestrzegać zasad w oficjalnej grze, nawet jeśli obaj zgodzą się inaczej. Jak powiedziałem, arbiter może dopuścić wyjątki, ale powiedziałbym, że decyzja nie powinna zależeć od graczy. Oczywiście w grach nieoficjalnych lub w grach bez arbitra gracze są odpowiedzialni i dlatego mogą zgodzić się na specjalne zasady.
JiK

2
Warto zauważyć, że zasady USCF różnią się - tam wieżą do góry nogami jest królowa, chyba że podano inaczej.
DM

-4

CHCĘ WYRAŻAĆ SWÓJ OSOBISTY WIDOK NA TEMAT PROMOCJI PAWN

Awans pionowy następuje zwykle pod koniec gry, w której pozostało tylko kilka minut lub sekund. Moim zdaniem pionek musi najpierw usiąść na polu ósmej rangi, zanim będzie mógł awansować na Królową, Wieżę, Biskupa lub Rycerza. Co zaobserwowałem, inni gracze automatycznie umieścili pożądany pionek bez uprzedniego osiągnięcia pionka na 8 pozycji. Gracz, którego pionek osiągnął 8. pozycję, musi zadeklarowaćjego pożądany kawałek, do którego awansuje ten pionek. W ten sposób gracz wykonał ruch i ma prawo wybić swój zegar. Wymiana promowanego elementu może nastąpić przed lub po tym, jak ten gracz uderzył swój zegar. Gracz ten nie może jednak wykonać żadnego kolejnego ruchu, chyba że promowany pionek zostanie wymieniony lub schwytany. W ten sposób przeciwnik ma szansę wykonać swój ruch natychmiast, nie czekając na wymianę pionka, lub może zatrzymać zegar, jeśli sobie tego życzy, do czasu zastąpienia promowanego pionka. Jeśli jednak przeciwnik wykona ruch i przejmie zadeklarowany element, wymiana może nie mieć miejsca. W przypadku, gdy przeciwnik wykona ruch, nie chwytając przypuszczalnie promowanego pionka, a pionek ten nie został jeszcze wymieniony, drugi gracz może zatrzymać zegar.

Skłoniło mnie to do napisania, ponieważ widziałem gracza tak zrozpaczonego po przegranej wygranej z powodu poważnej ofensywy, której dopuścił się, uderzając zegarem po tym, jak jego pionek osiągnął 8. pozycję i ogłosił go Królową. Reguła wygląda jak pułapka bobby na sukces gracza. Gracz ma instynkt, aby spontanicznie uderzać zegar po wykonaniu ruchu, szczególnie pod presją czasu.

Mam nadzieję, że Komisja FIDE przyjrzy się temu.

Dziękuję bardzo.


Nie wydaje się, aby odpowiedzieć na pytanie zadane powyżej, o tym, co jest poprawna procedura promocji pionka według zasad (w przeciwieństwie do tego, co myślisz, że powinno być).
ETD,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.