W jakim najwcześniejszym wieku można uczyć dzieci gry w szachy?


45

Moja córka ma 4 lata i bardzo dobrze gra w warcaby jak na swój wiek. Zapytała mnie, czy może nauczyć się grać w szachy. Jestem więc zainteresowany, w jakim wieku najlepiej zacząć uczyć ją. Czy jest na to za wcześnie? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie?


19
Powiedziałbym: jak tylko zrozumie zasady.
Matthew przeczytał

7
Zgodziłbym się z Matthew, ale nie pozwól jej cię pokonać :)
xaisoft

2
@xaisoft 50/50? :)
garik

2
Sześć wydaje się być w dobrym wieku; FWIW, Wikipedia twierdzi, że Fischer zaczął od szóstej. Chyba muszę zacząć uczyć własnego sześciolatka.
GreenMatt

Odpowiedzi:


42

W zależności od kilku czynników wiek rozpoczęcia nauki gry w szachy może być różny.

Sam fakt, że zapytała cię, jak może grać w szachy, jest dobrym znakiem, że jest zainteresowana nauką. Zainteresowanie jest jednym z kluczowych czynników, ponieważ nie chcemy narzucać im gry. Gdybym musiał wybrać wiek, powiedziałbym, że 4 to dobry wiek, ale zależy to również od dojrzałości. Powiedziałbym również, że nie należy oczekiwać zbyt wiele i pozwolić jej się dobrze bawić. Świetnym miejscem do rozpoczęcia jest http://wwww.chesskid.com

Mój 2 (prawie 3-letni) natknął się Chessmasterprzypadkiem. Bardziej zaintrygowało go wprowadzenie filmu do gry niż sama gra, niemniej jednak był zainteresowany i zna wszystkie nazwy części, ale o to chodzi. Wie, że to jest gra, ale jeśli powiem mu coś w stylu „Weź rycerza”, weźmie pionka na jakimś polu i przejdzie całą planszę i weźmie go, lol, więc w oparciu o moje własne doświadczenie, 3 wydaje się w większości przypadków za młoda. Naprawdę jeszcze nie widziałem 4, ale kiedy moje dziecko osiągnie 4, chyba się dowiem, ale na podstawie jego reakcji teraz sądzę, że dobrze zrozumiałby zasady w wieku 4 lat, może wcześniej. Na razie pozwalam mu się dobrze bawić.


Dobra odpowiedź! Po prostu dodając do tej części zainteresowania małego dziecka, myślę, że wystawienie ich na grę nawet w wieku 1 lub 2 lat jest bardzo dobre. Moja siostrzenica podskakiwała na kawałkach na wysokości około 1 1/2 i po prostu muszę za nią podążać, aby mieć pewność, że ich nie zgubi. Jeśli nadal będzie zainteresowana około 4 lub 5, nauczę ją grać. Myślę, że aby naprawdę nauczyć się dziecka, trzeba zrozumieć pojęcie oszustwa i osiągnąć punkt, w którym mają umiejętności rozwiązywania problemów. Myślę, że 3-5 z punktu widzenia rozwoju jest najlepsze dla większości dzieci.
Robert Kaucher,

17

W każdym wieku, IMO. Mój ojciec nauczył mnie grać w wieku około 6 lat.

Aha, i dawaj przykład - zabierz swoje dziecko do lokalnego klubu szachowego USCF i zostań członkiem. Graj, pokaż dobrą sportowość itp.

Szachy dają siłę dzieciom; tak długo, jak są grzeczni, mogą wykopać bzdury z dorosłych i ludzie nagradzają ich za to , lol.


ok, zrozumiałem. świetny! :)
garik

Każdy wiek to nie więcej niż 6 lat. Myślę, że 2 byłoby za wcześnie. +1 za uprzejmą rzeź: D
Nikana Reklawyks

15

Możesz nauczyć córkę, jak grać w tę grę w każdym wieku, szczególnie jeśli jest ciekawa. Pamiętam, jak poprosiłem ojca, aby nauczył mnie około 4 roku życia i chociaż nie byłem zbyt dobry w grze, byłem w stanie przynajmniej zrozumieć, jak poruszają się elementy. To była moja ulubiona gra, w którą grałem jako dziecko i ciągle rzucałem wyzwanie mojemu ojcu do gier, a nawet wygrałem niektóre (jestem pewien, że pozwolił mi wygrać). Jeśli twoja córka pyta, powinieneś ją uczyć.


13

Jeśli jest zainteresowana, śmiało. Może powinieneś zacząć od jednego z wariantów minichess: http://en.wikipedia.org/wiki/Minichess


Myślę, że 5x5 lub 5x6 będą idealnym początkiem
garik

Zastanawiam się, czy starsi początkujący mogą skorzystać z gry w mini
xaisoft

@xaisoft, czy uważasz, że minichess przerwa koncepcja szachy?
garik

@garik - Niezupełnie, ale wydaje mi się, że w zasadzie dotyczy zwykłych szachów, ale nadal gra się tymi samymi kawałkami i standardowymi zasadami. Jeśli zaczniesz z nią mini-szachy, zawsze możesz po prostu wprowadzić większą planszę, gdy tylko będzie ona wygodna w ruchach i regułach.
xaisoft

12

Ilekroć chce się uczyć. I pozwól jej wybrać tempo.


to ma sens.
garik

Bardzo podoba mi się ta odpowiedź. Jeśli możesz wybrać jej zainteresowanie, poproś ją, aby ją nauczyła. Gdy poprosi ją o wszystko, na pewno nigdy jej nie nudzisz i możesz zobaczyć, jaki jest jej poziom (pożądanego) zrozumienia. Jeśli nigdy nie pyta, albo jest za młoda, a może to nie jej sprawa…
Nikana Reklawyks,

7

Słyszałem o szachistach wysokiego szczebla, którzy zaczynali w młodym wieku. Jedną z takich historii jest Yelena Dembo. Zagrała w swoim pierwszym rankingu w wieku 3 lat i 9 miesięcy: http://yelenadembo.com/about-me

Ale jest wielu graczy na wysokim poziomie, którzy zaczynają później, więc nie rozważałbym wczesnej gry jako warunku do osiągnięcia tego poziomu. To nie koniecznie twój cel, ha!

Myślę, że dwa kluczowe elementy to 1. zainteresowanie i 2. okres uwagi. Jeśli jest 1, ale nie 2, zdecydowanie powinieneś zacząć od mini-gier, jak zalecono w innej odpowiedzi.

Mam szczerą nadzieję, że uda mi się wzbudzić zainteresowanie, gdy będzie trochę starsza - częściowo samolubnie, ponieważ chciałbym mieć z kim grać, i byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli pójść razem na turnieje. Ale wierzę również, że szachy są dobrym narzędziem rozwojowym, które uczy krytycznego podejmowania decyzji, uwagi, sportowej rywalizacji, rozpoznawania wzorów i wielu innych rzeczy, jestem tego pewien. Kupiłem dość nową książkę „Szachy to dziecinna gra”, na którą do tej pory nie patrzyłem - zawiera ćwiczenia dla 2-4 lat i instrukcje do nauczania 4+.

Mój 16-miesięczny chłopiec nie jest jeszcze w stanie podnieść mojego szachy z potrójnym obciążeniem (wszystko w jednej torbie - prawdopodobnie waży około 5 funtów). Bardzo lubi wyjmować elementy (dać mi je) i pokazuję jej, jak układają się na planszy. Potem lubi je podnosić i oddawać mi, aby schować je z powrotem do torby (robimy to kilka razy dziennie - podchodzi i wskazuje na zestaw szachowy, kiedy chce się nim bawić). Szczególnie lubi rycerzy. Małe konie! Gdyby tylko istniał zestaw z kaczkami jako pionkami, czy coś takiego. Myślę, że to byłby hit.


:) fajnie, dziękuję za twoje przemyślenia, zainteresuje Cię przeczytanie tej książki i spróbowanie jej użyć.
garik

5

Już helub shemoże. Ale nie narzucaj go dziecku. Po prostu pokaż ścieżkę. Dziecko, jeśli jest zainteresowane, odbierze je wkrótce lub nieco później w życiu.


To ona. Stwierdzono w

5

Moja córka właśnie skończyła 4 lata i wie, jak porusza się każdy kawałek, co jest świetne IMO, ale czasami jest to frustrujące, ponieważ chciałbym móc nauczyć jej więcej rzeczy na raz. Jednak nie zmuszam jej, tak naprawdę jest na odwrót. Nie ma ani jednego dnia, aby nie zapytała mnie o elementy lub coś związanego z grą.

Wie, co to jest ranga i plik, ale nie do końca rozumie, co to jest przekątna, zaczyna lokalizować współrzędne na tablicy, ale o to chodzi.

Kupiłem jej plastikowy zestaw szachowy z figurkami zamiast klasycznych elementów Staunton, w ten sposób królowa faktycznie wygląda jak jeden, podobnie jak król i reszta elementów, wierzcie mi, że dla dzieci w tym wieku pomaga dużo, ona może teraz założyć planszę i udawać, że gra ze swoją 2-letnią siostrą, dopóki wyobrażona walka między obiema stronami nie stanie się rzeczywista.


3
+1 :) Fajnie. Wolę uczyć ją, używając klasycznych stylów. Wie, jak przesuwać wszystkie figurki na planszy. Mam nadzieję, że nauczę ją strategii oraz wskazówek i sztuczek dotyczących tej gry. Spędzam tyle czasu, ile chce i nie zmuszam tego procesu.
garik

5

Uczyłem moją młodszą siostrę w wieku 4 lat. Częściowo dlatego, że była bardzo dobra w układankach dla dorosłych, byłam pewna, że ​​jej zdolności rozpoznawania wzorców były wystarczające, a także jej zdolność do zachowania spokoju i koncentracji przez rozsądny okres czasu. Szukałem tego rodzaju znaku gotowości.


5

Jeśli twoja córka „bardzo dobrze gra w warcaby i zapyta, czy może nauczyć się grać w szachy”, jest gotowa. Niektóre osoby są gotowe w wieku 4 lat, inne nie są gotowe w wieku 40 lat. Wszystko zależy od osoby. Najlepiej, jeśli pozwolisz im powiedzieć im (tak jak twoja córka), kiedy będą gotowi.

Jose Raoul Capablanca nauczył się grać w szachy w wieku czterech lat i został mistrzem świata.


5

Mój syn ma pięć lat i jest ekspertem w robieniu takich rzeczy z klocków, jak klocki i nauczył się przedszkolaków przed większością innych dzieci w swoim wieku (w mojej okolicy). Bardzo dobrze mówi / konwertuje w 3 językach. Przyjąłem, że będzie dobry w szachach.

Dwa miesiące temu zapoznałem go z szachami, wyjaśniłem zasady, aw ciągu 2 dni i 7-8 gier udało mu się nauczyć wszystkich zasad (wstrzymałem się od en passant i castling). W 15. grze poprawnie przesuwał wszystkie elementy. Początkowo miał problem ze zrozumieniem, dlaczego wieża, która jest mniejsza (krótsza) niż biskup, nie miała być z nim wymieniona.

Ponadto byłby bardzo nieostrożny w trzymaniu elementów, szczególnie rycerza i królowej, gdzie byłoby to ryzykowane. Próbowałem go wyszkolić, mając tylko kilka pionków na planszy i pokazując, jak nie trzymać ich tam, gdzie można je zabrać. Nic dziwnego, że był bardzo dobry w rozpoznawaniu zagrożeń. Wydaje mi się, że dzieje się tak, ponieważ na pokładzie są tylko 3-4 elementy, co ułatwia obserwację.

Od tego czasu było całkiem sporo gier, prawie 40-50, ale wciąż nie podtrzymuje pionków podczas trzymania / przenoszenia ich z przodu pod groźbą. Zauważyłem, że czasami lub przez większość czasu jest zainteresowany tylko przenoszeniem swoich pionków i nie zwraca uwagi na ruch przeciwnika. Powiedział mi to kilka dni temu i powiedział „Dlaczego zawsze wygrywasz ?!”

W rzeczywistości jeszcze nie nauczył się, jak dodawać i odejmować w szkole, i być może dlatego nie rozumie, że utrata 2 sztuk w zamian za 3 nie jest dobra!

Prawie dochodzę do wniosku, że może powinien był pojąć pojęcie zysku / straty, rozumiejąc dodawanie i odejmowanie, zanim nauczyłem go szachów, teraz zmniejszyłem częstotliwość gry, może żadną lub 2 w ciągu tygodnia.

Myślę, że całkowicie go zatrzymam i ponownie wprowadzę, gdy nauczy się dobrze dodawania / odejmowania i / lub ma około 7 lub 8 lat.

Podobnie jak w przypadku wskazówki Garika, może nauczę go warcabów!


1
Niektórzy trenerzy trzymają się z daleka od gier i uczą dzieci tylko lekcji, które wiążą się z matowaniem, nie biorąc żadnego kawałka, być może może to pomóc mu w szukaniu bardziej „kombinacyjnych” elementów podczas gry, zamiast koncentrować się na wartości pionka dla każdego elementu.
igor

Cieszę się, że mogę Ci pomóc!
igor

3

Nauczyłem się grać około dwóch i pokonałem mamę w pierwszej grze. Nigdy nie byłem szczególnie dobry w szachach - osiągając maksimum około 1800 jako późny nastolatek po kilku latach poważnej gry. Z własnego doświadczenia odradzam wykorzystywanie sukcesu jako małego dziecka jako predyktora przyszłych umiejętności gry.


2

W niektórych krajach szachy są częścią przedmiotów szkolnych. Według badań studenci, którzy zaczęli grać w szachy, uzyskali wyższe IQ.

Chesskids.com to wspaniała strona szachowa poświęcona dzieciom.


2

Podobnie jak w przypadku innych, najważniejsze jest, aby gra była pozytywnym doświadczeniem.

Polecam też zabrać ją do klubu szachowego, gdzie może grać w osoby w jej wieku (choć niekoniecznie na jej poziomie), jeśli się wciągnie, naprawdę polecam zatrudnienie jakiegoś opiekuna i rywalizację (oczywiście nie powinieneś jej tego zmuszać, ale powinieneś pozwolić jej spróbować przynajmniej raz).

Naprawdę najlepiej zacząć grać młodo nie tylko ze względu na czynniki rozwojowe (neuro-plastyczność itp.), Ale także dlatego, że nigdy nie będziesz miał tyle czasu , ile jesteś w dzieciństwie, aby cieszyć się szachami (chyba że grasz profesjonalnie) .


1

Moim zdaniem można uczyć dzieci szachów już od dwóch lat. Wszystko zależy od oczekiwanych rezultatów i wieku. Celem gry w szachy jest zwycięstwo poprzez pokonanie armii przeciwnika. Pojęcie wygranej i pokonania przeciwnika nie jest banalne, a zrozumienie tego pojęcia przychodzi w różnym wieku dla różnych ludzi. Wyjaśnienie zasad gry (sposób poruszania się elementów) można wykonać w każdym wieku. Jednak wyjaśnienie koncepcji i siły napędowej jest nieco bardziej skomplikowane.

Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej zaczniesz uczyć się szachów, tym lepiej będziesz w szachach. Jednocześnie potrzebujesz pasji, aby kontynuować naukę. Stanie się dobrym szachistą to połączenie pasji i praktyki. Nauczanie zasad będzie proste, a zamiłowanie do szachów jest procesem znacznie bardziej złożonym. Z pewnością szanse na zainteresowanie szachami są większe, jeśli dziecko już rozumie logiczne myślenie, przyczynę i skutek, podstawową wiedzę matematyczną i być może doświadczenie w innych grach (np. Warcaby). Mając to na uwadze, być może wiek 6-8 lat jest bardziej idealny.

Radzę trzymać w domu pełnowymiarową szachownicę i regularnie bawić się z rodziną i przyjaciółmi w domu. Jeśli masz szachy jako część swojego codziennego życia, prędzej czy później pojawi się zainteresowanie ich nauką. Uczenie się na przykładzie jest potężne i zwykle sprawdza się w praktyce. Jeśli szachy kojarzą się z pozytywnymi emocjami i chwilami, szanse na zainteresowanie szachami powinny być dość duże.


1

Sugeruję, aby najpierw pozwolić dzieciom grać na komputerze na przypadkowych / pijanych ustawieniach, aby dziecko na początku dużo wygrywało, ucząc się zasad. W przeciwnym razie, jeśli na początku dużo stracą, mogą szybko stracić przytomność, a szachy mogą mieć dla nich negatywne skojarzenia.


1

To zależy od osoby. Uczę dzieci gry w szachy, a niektóre bardzo małe dzieci nie mogły się nauczyć gry w szachy, podczas gdy inne mogły. Z tego powodu jestem pod wrażeniem ludzi powyżej, którzy nauczyli się grać w szachy o drugiej.


1

Jak najmłodszy, ale zacznij od prostszej planszy: król i kilka pionków. Kiedy będziesz gotowy, dodaj wieżę. Powoli pracuj nad kawałkami, aby mogły uchwycić rolę każdego kawałka na czas.

Pełne wyżywienie jest przytłaczające dla każdego początkującego.


1

Moja córka zaczęła od swojego montessori w wieku 3.5. Ma teraz 5 lat i chętnie gra z kimś na planszy (i od czasu do czasu ją trenuję). Mamy daty gry w szachy z innymi dziećmi w wieku 5/6 lat, w których grają w szachy przez godzinę, a następnie gry fizyczne przez 1-3 godziny. Uczę dzieci gry w szachy jako hobby i wiem, że kiedyś zacząłem bardzo aktywny 3-letni chłopiec i bardzo szybko stracił zainteresowanie. Różni się w zależności od dziecka, ale myślę, że 4 będzie bezpiecznym wiekiem w oparciu o moje doświadczenie, pod warunkiem, że pozwolisz im wygrać co jakiś czas :)


1

Kiedy jako dziecko uczyłem się szachów, zaczynaliśmy od pionków tylko ze wszystkimi białymi pionkami w 2. rzędzie i wszystkimi czarnymi pionkami w 8. rzędzie. Pionek poruszył się jak w normalnej grze w szachy, a zwycięzcą został ten, który jako pierwszy przyniósł pionka do promocji królowej (chociaż żadna królowa nie została wprowadzona do gry, gra właśnie się tutaj zakończyła).

Następnym krokiem było sprowadzenie rycerzy. Układ był następujący: Czarni rycerze na b8 i g8, a teraz tylko 4 białe pionki na c2, d2, e2 i f2. Celem białych było ponowne zdobycie pionka do promocji królowej, a celem czarnych - zdobycie wszystkich białych pionków przed promocją królowej.

W następnych krokach czarnych rycerzy zastąpiono

  1. biskupi w c8 i f8

  2. skały w a8 i h8

  3. królowa w d8

wszystkie te warianty miały taki sam cel i ustawienie białego pionka jak u rycerzy.

Myślę, że te gry dają dobry wgląd w ruch i siłę elementów oraz sposób ich współpracy - możesz oczywiście tworzyć własne odmiany, używając mniej więcej lub więcej elementów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.