Dlaczego rycerska królewska strona jest bardziej zachęcana niż rycerska królowa?


21

Często słyszę, że powinieneś zamawiać po stronie króla, a nie po stronie królowej.

Jakie są zalety rycerskiej strony królewskiej w porównaniu do strony królowej. Czasami lubię castling po stronie królowej, ponieważ kiedy to robię, moja wieża kończy się na otwartym pliku.

Odpowiedzi:


22

Bardzo trudno jest odpowiedzieć bez konkretnego stanowiska, ale oto kilka ogólnych myśli:

Kingside

 • Zamek króla jest prawie zawsze szybszy, ponieważ tylko dwa pionki należy odsunąć na bok, a te dwa pionki mają bardzo naturalne kwadraty ( Nf3, Bb5/c4/e2).
 • Pionki króla są zwykle pozostawione na polach startowych, więc król jest zwykle bezpieczniejszy na królewskiej stronie niż na królewskiej stronie. Dzieje się tak częściowo dlatego, że plik może być słaby po długim castowaniu.
 • W wielu pozycjach ruch c3( ...c6dla czarnych) jest przydatny do wspierania pchnięcia d4( ...d5dla czarnych). c3jest znacznie bezpieczniejszy po roszowaniu po królewsku. Po roszowaniu królowej c3powoduje , że przekątna b1-h7 jest słabsza.
 • Po krótkim roszowaniu możliwe jest popchnięcie pionków aib, aby spróbować zyskać miejsce na stronie królowej bez osłabiania króla. Na przykład ruch a4 jest często przydatny w Ruy Lopez i Słowianach.

Queenside

 • Zazwyczaj biały jest tym, który zamyka królową, ponieważ biały najpierw się porusza. Białe mogą wykorzystać inicjatywę, aby rozwinąć się szybciej i rozpocząć atak. Prawie wszystkie przeciwstawne gry typu castling cechują białe O-O-Oi czarne ...O-O.
 • Największą zaletą castlingu królowej jest to, że wieża natychmiast dociera do d1 (d8 dla czarnych). Oznacza to, że castling królowej zasadniczo oszczędza ruch nad castlingiem króla (nie ma takiej potrzeby Rfe1).
 • Często białe będą musiały grać, Kb1aby lepiej chronić króla (czarne mogą grać ...Kb8). To kolejne tempo, które trzeba „zmarnować” po długim kastowaniu.
 • Król jest często odsłonięty na przekątnej c1-h6, ponieważ pionek d jest zwykle przesuwany na początku otwarcia. Kb1łagodzi to niebezpieczeństwo, ale wciąż należy o tym pamiętać.

Dodatkowe myśli

 • Jeśli chcesz atakującej gry, najłatwiejszym sposobem jest roszowanie po przeciwnej stronie planszy niż przeciwnik. Powodem jest to, że wówczas pionki przed królem przeciwnika mogą zostać popchnięte do przodu, aby wziąć udział w ataku.
 • Jeśli chcesz bezpiecznej gry, na przykład gdy twój przeciwnik ma przewagę w rozwoju, zamknij się po tej samej stronie co przeciwnik. Jeśli twój przeciwnik spróbuje pchnąć pionki po tej samej stronie co królowie, często będziesz w stanie kontratakować.
 • W razie wątpliwości casting do króla prawie nigdy nie jest „zły”, ale castling królowej jest czasem poważnym błędem. Na ilustracji przedstawiam Mate Boden :

Ostateczne miejsce dla Canal-NN


Dobra analiza: zapominasz jednak o „słabości” pionka A2, gdy królujesz po stronie królowej. Ten kolega ma jednak niewiele wspólnego z roszowaniem. (Wygląda to bardziej na zły rozwój drobnych elementów i nie chroni struktury pionka króla). - Równie dobrze może się zdarzyć na królewskiej stronie.
paul23

7

Jest kilka powodów.

1) Castling Królewski jest szybszy, ponieważ pomiędzy królem a wieżą są tylko dwa kawałki, w przeciwieństwie do trzech na królowej.

2) Podczas rycerskiej strony króla król umieszcza się, aby chronić wszystkie pionki po tej stronie. Rycerz Queenside pozostawia pionka wieży bez ochrony, a król musi wykonać kolejny dodatkowy ruch (do b1 lub b8), aby go chronić.

3) Castling na królewskiej stronie pozostawia Queenside bardziej wolną do celów końcowych, takich jak próba uzyskania „zewnętrznego” pionka w pliku.

To powiedziawszy, jedną zaletą castlingu na stronie królowej jest to, że umieszcza wieżę w pliku centralnym (d). Jeśli przesunąłeś swoją królową, możesz wzmocnić ją wieżą. Jeśli usunąłeś swoją królową z akt, a twój przeciwnik tego nie zrobił, wieża ma przeciwną królową na celowniku. Krótko mówiąc, zamykasz stronę królowej ze względów pozycyjnych (w przeciwieństwie do taktycznych, takich jak trzy powyżej).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.