Co oznacza następujące szachowe przysłowie: „Szachy to morze, z którego komar może pić, a słoń może się kąpać”.


24

„Szachy to morze, z którego komar może pić, a słoń może się kąpać”. ~ Anonimowy

Powyższe przysłowie jest rozrzucone wszędzie po literaturze szachowej, folklorze, a nawet oprogramowaniu.

Jednak nigdy w pełni nie zrozumiałem jego znaczenia. Czy komar reprezentuje patzera, a słoń reprezentuje mistrza?

Czy przysłowie próbuje powiedzieć, że gra jest grą dla wszystkich?

Odpowiedzi:


19

Nie zgadzam się z wszystkimi odpowiedziami traktującymi komara i słonia jako alegorię dla graczy o różnym poziomie umiejętności.

Głównym celem są raczej działania komara i słonia. Szachy jako gra z regułami nie są bardzo szerokie. Istnieje tylko sześć rodzajów sztuk. Połowa faktycznej liczby elementów jest identyczna i ma ruchy, które są prawie tak proste, jak to tylko możliwe (z wyjątkiem en passant , a nawet wtedy nie jest to tak skomplikowane, jak wielu nauczycieli szachowych i komentatorów być). Pozostałe elementy są przenoszone w taki sposób, że maluch może je zrozumieć. Plansza jest prostym kwadratem o szerokości zaledwie ośmiu pól. Jeśli patrzy się tylko z góry, szachy są rzeczywiście wystarczająco wąskie, aby mały owad mógł metaforycznie przelecieć nad całością.

Jednak w ciągu stuleci tej strategii strategie i taktyki rozwinęły się prawie do nadmiaru. Istnieje gambit i kontrgambit oraz analiza mierzona na milionach stron, miliardy słów wydanych na podzielenie zaledwie kilku przełomowych meczów razem, nie mówiąc już o całej grze. Jeśli wziąć pod uwagę głębokość, jaką może zapewnić gra, to rzeczywiście jest to morze wystarczająco głębokie, aby zatopić metaforycznego słonia.


1
Żeby było jasne, nie sądzę, że słoń / komar reprezentuje poziom umiejętności, ale raczej wygląd, status społeczny, czy jakikolwiek inny nieistotny atrybut, który mógłby zostać użyty do uprzedzenia ludzi.
itub

2
„Słoń” i „komar” mogą oznaczać, co chcesz, aby miały na myśli w kontekście tego przysłowia. To jedna z cech dobrego przysłowie, dobrej przepowiedni lub dobrej historii - możesz zrobić z tego, co tylko zechcesz.
Bob Jarvis - Przywróć Monikę

1
Ale przysłowie nie mówi, że szachy to morze, przez które komar mógłby przelecieć - to morze, z którego komar mógłby pić, co nie mówi absolutnie nic o ogólnej wielkości morza, tylko o części morza, która jest doświadczana. Nie zgadzam się, że jest to komentarz na temat prostoty zasad, myślę, że chodzi bardziej o możliwość grania i czerpania przyjemności z gry, nawet dla niedoświadczonego gracza, który po prostu drapie się po strategicznej głębi.
Nuclear Wang

13

Myślę, że twoja myśl „Czy komar reprezentuje patzera, a słoń - mistrza?” jest w porządku. Piękno szachów to połączenie dwóch aspektów. Zasady są wystarczająco proste, aby dziecko mogło się uczyć. Ale gra ma tyle głębi, że możesz spędzić lata na studiowaniu gry i zgromadzić ogromną wiedzę na jej temat - ale jest jeszcze coś do odkrycia.


7

Strona Edwarda Wintera o Przysłów szachowych ma to i kilka innych przysłów. Kilka wygląda na to, że mogą być spokrewnione z tym, o które pytasz:

  • „Gra w szachy jest jak ocean, przez który komar może przepłynąć i gdzie słoń może utonąć”. (Tłumaczenie hiszpańskiej wersji prawdopodobnie tego samego przysłowia).
  • „Chociaż twój antagonista jest mrówką, wyobraź sobie, że był słoniem”. (Podobnie, ponieważ dotyczy słonia i małego owada).

Myślę, że dwa przysłowia, które cytuję powyżej, są jasne: nie lekceważ swojego przeciwnika, ponieważ w szachach każdy może wygrać (jak każdy dorosły, który został pokonany przez bystre dziecko, zna z pierwszej ręki).

Wracając do pierwotnego przysłowia, być może jest to bardziej subtelny i mniej gwałtowny wyraz tego samego pomysłu, z piciem i kąpielą zamiast krzyżowania i utonięcia. A może był to przypadek „zagubionego w tłumaczeniu”. :-)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.