King or Queen-Który kawałek jest który?


28

Niedawno kupiłem zestaw drewnianych szachy, które podobały mi się ze względu na prostotę.

Nie jestem jednak pewien, który z nich ma być królem, a który królową.

Powiedziałbym, że ten z kolcem to królowa, a ten bardziej płaski to król. Czy mam rację, czy odwrotnie?

Figury szachowe, jedna ze spiczastą koroną po lewej stronie, a druga z zaokrągloną koroną po prawej stronie

Odpowiedzi:


49

Ogólnie rzecz biorąc, zestaw szachowy ma króla jako najwyższy element, a następnie królową, biskupa, rycerza, wieżę i pionka w tej kolejności. Zwróć uwagę w pozycji początkowej, jak wysokość elementu zmniejsza się płynnie od środka do krawędzi. (Również przy zakupie zestawu do szachy zwykle podaje się wysokość króla jako wskazówkę co do wielkości szachistów.)

Powiedziałbym więc, że król jest wyższy z dwóch kawałków, które z twojego obrazu wyglądają na te z kolcem po lewej stronie.

To uporządkowanie wysokości może nie dotyczyć szczególnie ozdobnych zestawów dekoracyjnych.

Jeśli jednak nie zamierzasz używać tego zestawu do gry przeciwko innym ludziom w turniejach (gdzie i tak zwykle są wymagane elementy Staunton), prawidłowa odpowiedź brzmi prawdopodobnie: król jest tym, który uważasz za dowolny.


21

Na pierwszy rzut oka wyższy kawałek z chudszą górą wydaje się być królem, a krótszy, okrągły kawałek wydaje się być królową.

Jest kilka powodów, dla których wydaje się, że tak właśnie jest. Król często ma krzyż na górze, a wyższy element z kolcem wydaje się bardziej przypominać niż krótszy element, aw niektórych zestawach król wygląda jak większy biskup, a wyższy element również bardziej do niego przypomina. Królowa w niektórych zestawach wygląda jak większa wieża, a krótszy, okrągły element bardziej przypomina wieżę niż drugi element.

Uwaga: poprzedni komentator: zestawy szachowe, które widziałem, są jeszcze prostsze w projektowaniu i chociaż niektórzy mają wysokich biskupów, król jest nadal wyższy niż królowa


12

To nie ma znaczenia

Tak długo, jak ty i twój przeciwnik zgadzacie się co do tego, który z nich jest królem, a który królową, tak naprawdę nie ma znaczenia, kim mieli być.

To powiedziawszy, jeśli łatwo je pomylić, ryzykujesz, że ktoś popełni błąd, ponieważ nie wiedzą, która z nich jest która. Co byłoby niefortunne. Jeśli ty i twój przeciwnik macie inną intuicję, co do tego, który „wygląda” jak król, jedno z was będzie w niekorzystnej sytuacji z powodu wybranego przez ciebie układu, bez względu na to, co wybierzesz. Porozmawiaj więc z przeciwnikiem przed rozpoczęciem meczu.


1
Ponieważ są ludzie wspierający koronowanie różnych elementów króla, zakładam, że jest to jedyna sensowna odpowiedź
David

5
If you and your opponent have different intuition about which one "looks" like the kingnastępnie umieść na nich znacznik jak kawałek bluetaka ... lub użyj innego zestawu;)
UKMonkey

9

Kawałek po prawej wyraźnie przypomina mi królów z niemieckich zestawów sztuk „Bundesform” , które nadal są czasami używane w Niemczech, choć bardzo rzadko w turniejach. Lewy kawałek nie wygląda dokładnie jak królowa „Bundesform”, ale nadal jest jakoś podobny.


4
Spójrz jeszcze raz . Najwyraźniej król jest największy, a królowa ma stylizowaną koronę.
TaW

3
Nie powiedziałem, że jest to zestaw częściowy w kształcie Bundesa, byłoby zupełnie przypadkowe, gdyby królowa w jednym zestawie wyglądała dokładnie jak król ze znanego stylu zestawu elementów, więc bardziej prawdopodobne jest, że zestaw ten pochodzi z lub związane z formularzem Bundesform. A jeśli spojrzysz na powyższe zdjęcie, możesz również rozpoznać stylizowaną małą koronkę na lewym kawałku.
Fabian Fichter

2

To jest bardzo proste. Kawałek ze spiczastym blatem to „Król”. Jako taki, drugim elementem jest domyślnie „Królowa”.


3
Widziałem wiele zestawów szachowych, w których królowa miała bardziej spiczasty wierzchołek niż król (jeden przykład można zobaczyć tutaj ). Nie wydaje się to wiarygodnym sposobem rozwiązania tego dylematu.
JR

2
To jest po prostu całkowicie nieuzasadnione twierdzenie i jestem zdumiony, że ludzie głosują na to.
David Richerby

królowa miała bardziej spiczasty top niż król Ale to wciąż mniejszy kawałek. Wydaje się, że jest to jedna spójna właściwość.
TaW

-1

Po lewej jest król, a po prawej królowa, ponieważ widzę, że na królu może być znak plus, a królowa ma zawsze gładką głowę.


2
Witamy w szachach! Czy możesz powiedzieć, dlaczego uważasz, że to właściwa odpowiedź? Jeśli ktoś inny powie: „Lewica to królowa, a prawica to król.”, Komu powinniśmy wierzyć?
Glorfindel

Żaden z tych elementów nie ma znaku plus i żaden z nich nie ma prostej głowy, więc twoja odpowiedź nie ma sensu.
David Richerby

-3

Król jest tym po prawej, ponieważ taki kształt ma król szachowy, tyle że krzyż jest pominięty, ale nadal ma kształt króla, dlatego prawy jest królem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.