Układanka gry końcowej: Jak uniknąć impasu i wygrać?


30

Utknąłem na tym problemie, który niedawno mi udostępnił znajomy, z prawie żadnymi kawałkami i najwyraźniej biały jest w stanie wymusić zwycięstwo, ale uderzyłem w ścianę ze wszystkim, co próbowałem do tej pory, ponieważ wszystko wydaje się natychmiast doprowadzić do impasu ...! Oto schemat problemu z białym, który porusza się i wygrywa:

Biały, aby przejść i wygrać

Wiem, że gdybym wprowadził to stanowisko do silnika, prawdopodobnie uzyskałbym odpowiedź natychmiast, ale szczerze mówiąc, zamiast po prostu zobaczyć odpowiedź, bardziej interesuje mnie, jak należy podejść lub uzasadnić takie problemy, aby systematycznie zbliżaj się do znalezienia rozwiązania. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł wyjaśnić, w jaki sposób podszedł do problemu i krok po kroku doszedł do rozwiązania, które byłoby niezwykle pomocne.

Odpowiedzi:


41

To całkiem zabawny problem, aby pomyśleć o tym, zanim przejdziemy do obliczania długich zmian, spróbuj najpierw dostrzec kluczowy pomysł potrzebny do rozwiązania problemu.

Oto pierwsze spostrzeżenia, które przyszły mi do głowy, które ostatecznie doprowadziły mnie do znalezienia rozwiązania, podzielmy je krok po kroku:

  • a) Gdy nasz biskup patrzy na nas g7i nasza podwójna formacja pionków jest włączona g6-g7, czarne zaczną rysować impas, gdy tylko skończą się ruchy pionkami na akartotece.
  • b) Mając na uwadze a), spróbuj wykonać kilka podstawowych ruchów, aby rozwinąć wyczucie pozycji i niuansów pod względem czasu. Spróbujmy więc przejrzeć niektóre opcje ruchów króla: 1.Ka4nie jest to dobre, ponieważ natychmiast zakończy się remisem po 2...a1=Q+ 3.Bxa1, podobnie jak 1.Kb2 a1=Q+ 2.Kxa1 a4i losowanie jest banalne.
  • c) Policz pozostałe ruchy czarnych: w zasadzie jest w sumie 5 ruchów pionkami, wtedy jest to impas, chyba że oddamy czarnego króla g8legalnym ruchem.
  • d) Aby zapewnić to drugie, jedynym sposobem jest wyraźnie g7upuścić pionka, ponieważ i tak g6nie może się ruszyć.
  • e) Ale jak rozdać g7pionka, podczas gdy i) nasz biskup wciąż patrzy na kwadrat promocyjny ( a1), i ii) potem nie pozostawia zawieszonego naszego drugiego i jedynego pozostającego pionka, na g6którym jest pionowy kwadrat lekki!
  • f) obserwacje w e) w zasadzie mówią nam, że nie możemy opuścić a1-h8przekątnej z naszym biskupem, inaczej czarne promują. Aby więc pozostać g7bez ochrony, naszą jedyną opcją jest oślepienie biskupa poprzez zablokowanie długiej przekątnej z królem!
  • g) Zakładając, że zostawiamy naszego biskupa włączonego a1, wtedy istnieją różne opcje zaślepienia gońca, na przykład doprowadzenie króla do c3lub d4lub e5... który jest właściwy?
  • h) Możemy to rozwiązać, pamiętając naszą obserwację e, ii) , a mianowicie, że po zabiciu czerni g7musimy być na czas, aby to chronić, g6,co oznacza w następnej warstwie! Dlatego naszą jedyną opcją jest zablokowanie wzroku biskupa e5, pozwolenie czarnym zabrać i g6natychmiast bronić się we Kf5,właściwym czasie. W rzeczywistości Kf5będzie to nieuniknione, ponieważ nasz biskup wciąż stoi na długiej przekątnej! Po g7usunięciu i g6obronie czerń ma wolne ruchy króla i nie ma już żadnych zagrożeń patowych.

Podsumowanie naszego odkrytego pomysłu:

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Teraz po prostu pozostaje poprawnie wykonać nasz plan, co oznacza trochę konkretnej oceny pozycji w celu znalezienia właściwej kolejności ruchu:

  • Wiemy, że chcemy, aby nasz biskup znalazł się gdzieś pomiędzy a1-d4, więc spróbujmy natychmiast 1.Ba1: 2...a4czarne natychmiast. Wszystkie inne ruchy biskupa prowadzą do tej samej sytuacji po 2...a1=QwymuszeniuBxa1.

  • Nie marnujmy tempa na początku u biskupa, ponieważ naturalnie i tak zostanie to przyciągnięte, a1gdy pozwolimy czarnym promować. Zamiast tego wykorzystajmy wszystkie nasze tempa, aby doprowadzić naszego króla d5tak szybko, jak to możliwe i przygotować nasz Ke5-Kf5manewr.

Rozwiązanie:

Spróbujmy: 1. Kb3 a4+ 2. Kc4 a3 3. Kd5 a1=Q 4. Bxa1 a2 5. Ke5 Kxg7 6. Kf5+ kg8trudny kawałek jest gotowy! Teraz musimy tylko odsłonić króla od pola promocji ( g8). 7. Ke6 Kf8 8. g7+ Kg8 9. Ke7 Kh7 10. Kf7a reszta jest banalna.

Naprawdę polecam albo przejść przez powyższe dyskusje bez użycia tablicy analitycznej, aby wypróbować ruchy, lub spróbować rozwiązać to samodzielnie tylko przy pomocy obliczeń mentalnych, biorąc pod uwagę nasze obserwacje od a do h. Ponieważ w tym problemie jest tylko kilka elementów, może on stanowić bardzo użyteczne ćwiczenie koncentracji i obliczeń.

Animowane rozwiązanie:


10

W tej chwili czarne mogą poruszać tylko swoimi pionkami. Pozostało 1 + 4 ruchów. Aby wygrać, białe potrzebują czarnego króla, aby schwytać pionka g7, ale nie pionka g6. Dlatego król musi go chronić (prawdopodobnie przed f5). Spróbujmy sprowadzić króla:

1. Kb3 a4 + 2. Kc4 a3 3. Kd5 a1Q 4. Bxa1 a2 5. Ke5 (wygodne blokowanie długiej przekątnej) Kxg7 6. Kf5 +

Teraz 6 ... Kg8 jest najtrudniejszą obroną, ponieważ Kf8 oddałby opozycję w podstawowym królu + pionek kontra gra końcowa króla. Czy białe mogą wygrać po 6 ... kg?

Tak, on (s) może z 7. Ke6, ponieważ normalna obrona w królu + pionek kontra gra końcowa króla, 7 ... Kg7 nie jest możliwe dzięki biskupowi.

Mam nadzieję, że możesz to stąd zabrać, nie jest to już zbyt trudne.


2
Dzięki obu za szybkie odpowiedzi, bardzo pouczające!
user929304

1

Do tego problemu podszedłem w odwrotnej kolejności. Przeniosłem mojego króla do zwycięskiej pozycji na F5, a następnie próbowałem dowiedzieć się, jak się tam dostał. Uświadomiłem sobie również, że mój pionek w G7 musiał zostać usunięty z pomocą Blacka, ale mój własny biskup temu zapobiegał. W końcu zobaczyłem, że mój król może zablokować mojego biskupa i poświęcić G7. Wszystko to musi być zrobione, dając Blackowi legalny ruch pionkiem, aby uniknąć impasu.


Dlaczego f5 jest zwycięskim polem dla twojego króla?
hkBst

Król Białych musi bronić pionka g6 i eskortować go do awansu. Worek g7 jest konieczny, aby uniknąć impasu, ale po woreczku białe nie mogą stracić g6, a jego biskup nie może bronić białych kwadratów. Patrząc na tablicę, po raz pierwszy pomyślałem: gdzie chciałbym, żeby były moje kawałki? Jest to również powszechny wzór gry końcowej.
silverSuns

0

Jak podejść do tego problemu. Najpierw musisz zrozumieć, na czym polega problem, tak jak w przypadku każdego problemu. - Oczywiste jest, że białe muszą promować pionka, aby wygrać. Nigdy nie będzie w stanie przesunąć pionka g7, więc pionek g6 jest jedynym kandydatem. Aby to osiągnąć, musi poświęcić pionka g7, podczas gdy jego król musi bronić pionka g6. Ale pytanie brzmi, czy będzie miał dość tempi, aby to zrobić. Szybkie liczenie zdaje się wskazywać, że nie zrobi tego, zanim czarnemu zabraknie ruchów i będzie w impasie. Stąd też musi być pewna „sztuczka”, tj. Biały król ingeruje w ochronę biskupa białego pionka g7 wystarczająco długo, aby czarny król mógł go schwytać, podczas gdy biały król może wtedy chronić pionka g6. Teraz, gdy znamy metodę, możemy ją zastosować w następujący sposób - 1. Kb3 a4 + 2. Kc4 a3 3. Kd5 a1 (Q) 4. Bxa1 a2 5. Ke5! Kxg7 6. Kf5 + Kg8 7. Kg5 Kf8 8. Kh6 Kg8 9. g7 Kf7 10. Kh7 Ke6
11. g8 (Q) + wygrywa. (jeśli 6 ..., Kh6 7. Kf6 Kh5 8. g7 Kh6 lub Kg4 9. g8 (Q) wygrywa).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.