Czy istnieje specjalna kara za celowe uszkodzenie szachy lub planszy?


21

Jeśli gracz celowo uszkodzi zestaw szachowy (np. Rozbije pionek na pół, rozbije planszę itp.), Czy istnieje specjalna kara zgodnie z zasadami FIDE? Nie mówię o potajemnym przenoszeniu elementów lub próbowaniu zaciemnienia obecnego stanu gry, ale coś w rodzaju gniewu gracza i podczas legalnego poruszania rycerza gryzą go zębami, ślinią się na nim lub łamią go ręce przed odłożeniem go z powrotem.

Wygląda na to, że może podlegać przepisowi 11.1 , który stanowi

11.1 Gracze nie podejmą żadnych działań, które doprowadzą do zepsucia gry w szachy.

Zgodnie z 11.6 takie naruszenie „prowadzi do kar zgodnie z art. 12.9”.

Czy taki czyn podlegałby tej ogólnej zasadzie sportowej, czy też istnieje za to specjalna kara (lub w ogóle brak kary)?


1
Kara za ślinienie się lub żucie kawałków wynosi - tracisz możliwość grania w kolejne gry z normalnymi dorosłymi.
Andrew Brooks

9
przypomina mi to bardziej ekstremalną maksymę, że nie można wygrać gry w szachy, strzelając do arcymistrza, w którym grasz.
Michael

8
Kiedyś czytałem o graczu, który przyszedł do stołu po „niechlujnym posiłku” i rękach ociekających sosem. Następnie przystąpił do zbierania wszystkich kawałków przeciwnika i oblewania ich również sosem. Przeciwnik był zaniepokojony i szybko stracił. Autor doszedł do wniosku, że tego rodzaju zachowanie jest wyraźnie nieetyczne, a przeciwnik powinien był wezwać arbitra. Jeśli jednak istnieje konkretna kara, nie wiem, co to jest.
Allure

Odpowiedzi:


35

Przede wszystkim rozważę przedmowę:

Prawa szachowe nie obejmują wszystkich możliwych sytuacji, które mogą się pojawić podczas gry, ani nie mogą regulować wszystkich kwestii administracyjnych. Jeżeli sprawy nie są dokładnie uregulowane w artykule Ustawy, powinna istnieć możliwość podjęcia właściwej decyzji poprzez badanie analogicznych sytuacji, które są uregulowane w Ustawach.

Myślę, że powinno być oczywiste, że opisywane przez ciebie zachowanie jest niewłaściwe, nawet jeśli nie istnieje reguła, która wyraźnie mówi, że „gryzienie, ślinienie się lub łamanie kawałków jest niedozwolone”. :-)

Ale możesz też rozważyć

11.5 Zabronione jest rozpraszanie lub denerwowanie przeciwnika w jakikolwiek sposób [...]

Nie sądzę, aby jakikolwiek arbiter zakwestionowałby twoje twierdzenie, że jesteś zirytowany, jeśli twój przeciwnik żuje kawałki!


2
Nie ma żadnej reguły, która mówi, że pies nie może grać w szachy ... (Realistycznie jednak, czy nie wykraczałoby to poza łamanie zasad gry w szachy, po prostu łamanie praw obowiązujących w jakiejkolwiek jurysdykcji przeciwko umyślnemu uszkodzeniu mienia?)
Darrel Hoffman

2
@DarrelHoffman Wierzcie lub nie, możesz nauczyć psa grać w szachy (lub przynajmniej postępować zgodnie ze schematem otwarcia).
Thunderforge

Mam nadzieję, że jeśli uda ci się wytresować psa do gry w szachy, możesz też wytresować psa, aby nie jadł kawałków! OK, prawdopodobnie i tak
ślinią się

@itub Wyszkoliłem mojego psa, aby zjadał kawałki, jeśli nie wygrał po 3 ruchach ... wydawało się, że to rozsądna rezygnacja.
UKMonkey

@Abigail Przypuszczam, że chociaż prawdopodobnie w jakimkolwiek oficjalnym otoczeniu turniejowym (jest to jedyne miejsce, w którym zasady naprawdę mają znaczenie), najprawdopodobniej nie jesteś właścicielem zestawu szachowego, więc przynajmniej takie zachowanie najprawdopodobniej spowodowałoby gdy jesteś wyrzucany z zawodów i nigdy nie zapraszany, więc to, czy łamie zasady szachowe, jest mniej lub bardziej nieistotne.
Darrel Hoffman
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.