Czy legalne jest wykonanie ruchu bez uderzenia zegara?


21

W grze Andrey Esipenko - Nihal Sarin (Mistrzostwa Świata Blitz 2018), po 7. Qb3 c4 8. Qc2 Sarin gra 8 ... Bf5, a zanim uderzy zegar, Esipenko gra 9. Qc1, ale odkąd Nihal nie nacisnął zegar Esipenko nie może ( to jest pełne wideo z gry).

O ile rozumiem, prowadziłoby to do błędów w zapisywaniu gry (ponieważ plansza DGT rejestruje ruch tylko po naciśnięciu zegara). A co z zasadami? Czy to naruszenie? Jest to gra błyskawiczna i oczywiste jest, że obaj gracze ją wypuszczają, ale jeśli którykolwiek z graczy się odwoła, kto zostanie ukarany?

Odpowiedzi:


25

Czy to naruszenie?

Nie. Artykuł 4.7 Przepisów szachowych FIDE określa, kiedy ruch został „wykonany”. Zasadniczo, gdy twoja ręka traci kontakt z pionkiem przesuniętym / schwytanym / promowanym itp. Po wykonaniu ruchu przeciwnik może wykonać ruch. Dotyczy to tego, czy zegary są używane, czy nie.

Jeśli używane są zegary, ruch zostaje „zakończony”, gdy gracz naciska zegar. Jeśli gracz nie nacisnął zegara, zostanie on zakończony, gdy wykona swój następny ruch - artykuł 6.2.1 -

6.2.1 Podczas gry każdy gracz, wykonując ruch na szachownicy, powinien zatrzymać swój własny zegar i uruchomić zegar przeciwnika (to znaczy, nacisnąć swój zegar). To „kończy” ruch. Ruch zostaje również zakończony, jeśli:
6.2.1.1 ruch kończy grę (patrz artykuły 5.1.1, 5.2.1, 5.2.2, 9.6.1 i 9.6.2) lub
6.2.1.2 gracz wykonał swój następny ruch , gdy jego poprzedni ruch nie został ukończony

Podczas korzystania z przyrostów ważne jest, aby gracz wykonujący ruch miał możliwość naciśnięcia zegara i uzyskania przyrostu. Jest to opisane w artykule 6.2.2 -

6.2.2 Gracz musi mieć możliwość zatrzymania swojego zegara po wykonaniu swojego ruchu, nawet po wykonaniu kolejnego ruchu przez przeciwnika.

Dlatego jeśli przeciwnik wykona swój ruch, zanim gracz nacisnął zegar, gracz może nacisnąć zegar bez wykonywania ruchu, a przeciwnikiem jest cofnięcie zegara, co zrobiłaby większość przeciwników natychmiast w grze błyskawicznej.

Więc nie ma naruszenia, nie ma kary.


1
Miło wiedzieć, więc Kasparow myli się w tym odcinku Nakamura - Kasparov: youtube.com/watch?v=7wcvtqVZndE
Akavall

4
@Akavall Kasparov i Seirawan się mylą. Maurice Ashley ma rację. Wiele lat temu taka reguła była taka i próbowałem tego w swoim pierwszym w historii błyskawicznym rankingu FIDE, ale mój przeciwnik i arbiter mnie poprawili. Z języka ciała graczy, których widzisz, oni również znali zasadę.
Brian Towers

3

Możesz poprosić o naciśnięcie zegara, przypominając o tym przeciwnikowi. 99% czasu ludzie zapominają o zegarze. Możesz albo pokazać zegar przeciwnikowi po jego zagraniu, albo pozwolić zegarowi się toczyć i cieszyć się wolnym czasem do namysłu. Oczywiście pokazywanie zegara przeciwnikowi jest bardziej szlachetne niż wykorzystywanie sytuacji. Jeśli spieszysz się, aby zagrać ruch, w końcu brakuje ci obojga. To błąd obu stron, dlatego oboje ponosicie tę samą odpowiedzialność. Jeśli ktoś przegra w turnieju rybackim z powodu czasu, ponieważ myślał, że nacisnął zegar 40 razy, szkoda. Dlatego dobrym pomysłem jest przypominanie zegara przeciwnikowi.


0

 Czy to naruszenie?

Nie przeczytałem wszystkich stron podręcznika, ale afaik tak.

Nawet jeśli przeciwnik zagra następny ruch, masz prawo zatrzymać swój zegar i zmusić go do spędzenia ułamka „swojego czasu”

W grze na czas nie możesz uzyskać darmowego ruchu. Bezpłatnie = nie kosztuje czasu zegarowego.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.