Dlaczego przejście do kontroli jest nielegalne?


20

W szachach poruszanie się w szach lub nie wychodzenie z szachów jest niezgodne z zasadami. Ale dlaczego? Oczywiście, jeśli postąpisz niezgodnie z tą zasadą, natychmiast przegrasz. Ale dziwne wydaje się, aby takie nielegalne przegrywanie w taki sposób.

Czy istnieje przyczyna tej reguły? Czy istnieje powód, dla którego szachy kończą się matą, a nie schwytaniem króla?


3
Szachy są tak abstrakcyjną grą z tak długą historią, że nie sądzę, aby można było znaleźć jasne powody dla poszczególnych reguł. Ale cieszę się, że taka jest reguła, ponieważ w przeciwnym razie impas nie istniałby, a wtedy wiele gier końcowych byłoby o wiele mniej bogatych niż oni.
RemcoGerlich,

Odpowiedzi:


17

Jest to po prostu skrót, który skraca grę o jeden ruch, gdy wynik jest oczywisty. Według Wikipedii : „We wczesnych szachach sanskryckich (ok. 500–700) króla można było schwytać, co zakończyło grę. Persowie (ok. 700–800) wprowadzili pomysł, aby ostrzec króla przed atakiem (ogłaszając czek w nowoczesnej terminologii). Robiono to, aby uniknąć wczesnego i przypadkowego zakończenia gry. Później Persowie dodali dodatkową zasadę, że króla nie można przenieść ani pozostawić w ryzach. W rezultacie króla nie można schwytać . ”

Jedyna różnica w porównaniu z „prawdziwymi szachami”, którą powoduje, jest w rzeczywistości dość znacząca. W normalnej grze w szachy pat jest remisowany, ponieważ czarne nie mają legalnego ruchu. Na przykład:

Czarny, aby się poruszać

Gdyby zezwolono na przejście do kontroli i schwytanie króla zakończyłoby grę, Black mógłby poruszyć swojego króla w tej sytuacji, a białe złapałyby go, wygrywając grę. Opinie są różne, nawet wśród arcymistrzów, czy impas jest dobrą zasadą dla szachów, czy nie, ale w każdym razie jest to konsekwencja reguł czeków, a duża część losowań jest tego wynikiem. Po raz kolejny Wikipedia ma dobre podsumowanie konsekwencji dla teorii gier końcowych zniesienia impasu i uczynienia schwytania króla warunkiem wygranej.


6
Stalemate pozwala na olśniewające taktyki losowania! Oczywiście, zostaw to!
ldog

6
Zgoda; Osobiście uważam, że szeroki margines rysowania szachów jest cechą, a nie błędem.
dfan

1
Nie zamieniając tego w rozmowę, ale pokazuje także siłę gracza i / lub umiejętności, aby móc przejść do pozycji do dobierania i uniknąć szatana.
MDMoore313

2
„impas ... zostaje uznany za remis, ponieważ czarne nie mają legalnego ruchu.… w każdym razie [impas” jest konsekwencją reguł czeku ” Z pewnością konsekwencją reguł czeku jest brak czarnych ruchów po impasie , ale decyzja, czy nazywać tę sytuację remisem lub wygraną dla Białych, jest całkowicie niezależna od samych reguł czeku. Tak też dzieje się w rzeczywistej historii gry; zdarzały się okresy, w których obowiązywały obecne zasady sprawdzania / wiązania, ale impas był ogólnie uważany za zwycięstwo dla impasu, w przeciwieństwie do współczesnej konwencji.
ETD

1
Może 0,75 dla impasu i .25 dla impasu byłoby dobrym kompromisem w turniejach?
ZL1Corvette 17.04.15
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.