Przegrałem grę bez popełniania błędów taktycznych; jak mogę tego uniknąć w przyszłości?


19

Oto moja gra z ostatniej nocy. To była moja pierwsza gra turniejowa od wielu lat.

(Ta gra to David Kenney vs. Douglas Stones [ja] 1-0. Naciśnij, Faby przewrócić planszę.)

David Kenney - Douglas Stones, Bluenose Chess Club Tournament, 2013, 1-0
1. d4 Sf6 2. C4 E6 3. NF3 D5 4. NC3 C6 5. E3 Bd6 6. BD3 OO 7. OO Nbd7 8. E4 dxe4 9. Nxe4 Nxe4 10. Bxe4 Qc7 11. Re1 Sf6 12. BC2 Re8 13. Bg5 Nd7 14. Qd3 Nf8 15. Rad1 b6 16. a3 Bb7 17. b4 Rac8 18. c5 Be7 19. Re4 bxc5 20. dxc5 Rcd8 21. Qe2 Rxd1 + 22. Qxd1 Rd8 23. Rd4 Rd5 24. Bxe7 Qxe7 25. BE4 Rxd4 26. Qxd4 Nd7 27. NE5 Nxe5 28. Qxe5 QD7 29. Qd6 Qc8 30. B5 G6 31. Bxc6 KG7 32. QD7 Qf8 33. QD4 + E5 34. Qxe5 + F6 35. Qc7 + Kh6 36. Bxb7 Qe8 37. Qf4 + KG7 38. QB4 QD7 39. BF3 Qe7 40. g3 1-0

Wydawało się, że nie robiłem żadnych taktycznych błędów, ale wydaje mi się, że powoli stawałem się przegrany dzięki grze pozycyjnej.

Pytanie : Jak mogę tego uniknąć w przyszłości?

Nie jest dla mnie jasne, jak to zrobić; przychodzą mi na myśl pewne rzeczy:

 • Celuj w więcej taktycznych otworów.

 • Zapoznaj się ze zwykłymi strukturami pionków w grze końcowej i kombinacjami elementów w wybranym otworze.

 • Studiuj gry arcymistrzowskie, na które decyduje gra pozycyjna.

( Meta-komentarz : To pytanie jest motywowane przez konkretną grę powyżej, ale odpowiedzi powinny być w ogólnym interesie, tj. W niektórych tematach mam nadzieję, że będą użyteczną i interesującą kategorią wymienioną w tym meta wątku .)


1
Uruchomiłem tę grę przez Sztokfisz z szybkością 5 minut na ruch. Jestem pod wrażeniem. Nie mam nic innego.
Tony Ennis

6
Jedynym sposobem, aby uniknąć przegrania jakiejkolwiek gry, jest całkowite zaprzestanie gry w szachy: P
Nathan Monteleone

2
Nie o to chcę zapytać. Ta gra ma być przykładem, a specyfika tej gry jest istotna tylko w przypadku pokazania przykładu ogólnej zasady. Nie chcę oczywiście pytać, w jaki sposób w 100% wyeliminować tego rodzaju straty; jedynie w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa ich wystąpienia.
Douglas S. Stones

7
Po prostu zrób znacznie więcej błędów. To powinno zapobiec przegranej bez popełniania błędów taktycznych.
Evan Harper

1
Zezwolenie na b5 jest taktyczną pomyłką.
Maks.

Odpowiedzi:


16

W takim przypadku odpowiedzią jest „zapoznanie się ze standardowymi strategicznymi tematami wybranego otwarcia”.

Problem nr 1 w Odrzuconej Gambicie Królowej dotyczy Blacka, który ma lekceważonego biskupa, którego zignorowanie może łatwo utknąć za pionkiem e6 i często pionkiem c6. Są dwa standardowe sposoby na uwolnienie go

 • Graj ... e5, aby umożliwić biskupowi poruszanie się po przekątnej c8-h3
 • Zagraj ... b6 i ... c5 i umieść gońca na b7

W pewnym sensie przeszedłeś przez plan # 2, ale kiedy White dostał c5, twój biskup nie miał przyszłości.

Skoncentruj się na uwolnieniu swojego jasnobrązowego biskupa następnym razem, gdy zagrasz Królową odrzuconą kartę Gambit, a będziesz o wiele mniej narażony na upadek w ten sposób. Ma to pierwszeństwo przed ruchami takimi jak 11 ... Nf6 (które zresztą właśnie cofnąłeś dwa ruchy później) i 12 ... Re8.


12

Ta odpowiedź jest czymś w rodzaju pokrewnego ducha tym, którzy zostali już dani przez dfan i jedrus07 ; obie odpowiedzi koncentrują się na twoim jasnym kwadracie, a dfan zajmuje się dużym strategicznym obrazem, który często kręci się wokół tego kawałka, a jedrus07 koncentruje się na konkretnej zalewie, w której się skończył. Chcę podzielić się kilkoma przemyśleniami na temat tego, jak jego los mógł ulec poprawie.

 1. Sprawa c5. 18.c5zdecydowanie skraca pozycję Blacka, szczególnie dlatego, że naprawia tego pionka c6, a przy okazji pozwala białemu królowej na oko a6, utrzymując twojego jasnego kwadrata biskupa z dala od przekątnej a6-f1. Z tego powodu prawdopodobnie powinieneś był ustawić gońca na a6 na początek 16...Ba6, aby uzyskać trochę aktywności dla tego kawałka i ograniczyć opcje białych na stronie królowej. Naprawdę jest to lepszy dom dla biskupa niż b7, nawet gdyby pionek c6 nie utknął na miejscu.

  Po 18.c5tym (jak sądzę) wycofałeś się zamiast schwytać, ale i tak zrobiłeś następny ruch. Gdy 18...Be7 19.Re4 bxc5pozwolisz White'owi pozbyć się pionka pionka d, który mógłby stać się celem i tyle samo odpowiedzialności, co twój pionek c; IMO twój 19. ruch był błędem, dzięki czemu gra White'a jest łatwiejsza. [Uwaga: Sztokfisz nie zgadza się z przynajmniej częścią mojego rozumowania, jak sugeruje 20.bxc5zamiast 20.dxc5. Praktycznie rzecz biorąc, aby ułatwić życie White'owi, przynajmniej na poziomie amatorskim, w tej chwili i tak podtrzymuję swój komentarz.]

 2. Wymieniając kawałek, którego nie powinieneś. Do czasu 26.Qd4Black ma już dość trudną obronę, ponieważ ochrona c6 będzie stałym obowiązkiem. Trzymanie białego rycerza z dala od e5 26...f6byłoby dobrym początkiem obrony. Ale 26...Nd7?sprawia, że ​​zadanie Białego jest znacznie łatwiejsze, a błąd tutaj należy do ogólnego obszaru wymiany niewłaściwych elementów . Nie sugeruję, że koniecznie chciałeś zainicjować handel rycerzami, ale tylko dlatego, że ten nieudany ruch jest poważnym błędem, ponieważ daje Białemu szansę na dokonanie tej wymiany. Problem polega na tym, że wymiana rycerzy potęguje o ile lepsze są pozostałe figury Białej od twojej, i stawia twoje konkretne zadanie uratowania c6 poza zasięgiem.

  Wspominam o tym szczególnie dlatego, że czy (i jakie elementy) do wymiany jest bardzo częstym dylematem w trakcie gry - czy powinienem dążyć do końca, czy nie? Czy muszę trzymać parę wież na planszy, czy wymieniać wszystko? itd. - i takie decyzje są trwałe i często bardziej konsekwentne, niż wielu graczy zdaje sobie sprawę. Znowu wątpię, czy chciałeś, aby ten handel się odbył, ale z drugiej strony, White miał absolutną rację, zmuszając twoją rękę 27.Ne5!, i myślę, że to konsekwentnie korzystał z tak nie czysto taktycznych możliwości, które ostatecznie doprowadziły do ​​twojej Pokonać.


10

Nie podobało mi się twoje 14 ... Nf8. Grałbym w g6 (jak później).

IMHO, biały wygrał grę, grając, 18. c5, któremu twój N na d7 został wysłany, aby temu zapobiec.

Jest to kwestia strategiczna, a nie taktyczna.

Aby uzyskać bardziej taktyczne otwarcie, powstrzymałbym się od 3 .... d5, grając zamiast tego b6, i celowałem w Queen's Indian z 4. ... B b7 lub Nimzo-Indian z 4 .... Bb4 po White's 4 , Nc3. Zobacz grę Botvinnik-Reshevsky Nimzo-Indian z 1948 roku , którą wygrał Black. (Uważam to za bardzo pouczające.)


1
Myślę, że napisałeś „g7” i „h7”, gdzie miałeś na myśli „g6” i „h6”. 14...Nf8wydaje mi się co najmniej tak dobry jak 14...g6dla mnie; z jakiego powodu nie lubisz tego? Jeśli chodzi o 14...h6??, pozwala na wiązanie przez 15.Qh7+ Kf8 16.Qh8#.
ETD

@EdDean: Masz rację co do g6 (i „złości” h6). Problem, który mam z Nf8, polega na tym, że usuwa on element z osłony c5, co jest ruchem uwalniającym Blacka w wielu grach QP. Ponadto, White później wygrał grę ze swoim łańcuchem pionków a3, b4, c5 vs. „podzielone” pionki Blacka na plikach a i c. N na d7 został opublikowany, aby zapobiec temu manewrowi. Wreszcie g6 otwiera długą przekątną dla Czarnego Biskupa.
Tom Au

5

Arcymistrzowie (i poniżej) często przegrywają, ponieważ niewielka przewaga strategiczna została powoli opracowana do pozycji nie do obrony.

Jak boks. Możesz stracić w jednej chwili, jeśli szybki atak Cię uspokoi. Lub możesz zostać pokonany przez dwanaście rund przez kogoś, kto:

 1. nieco lepsza wytrzymałość na początek
 2. unika przegrywania taktycznych podmuchów

Wielu graczy pęka pod presją i widzimy taktyczne zakończenie strategicznej gry. Ale to pęknięcie było częściowo spowodowane graniem na stopie tak długo, jak długo strategiczna przewaga powoli kwitła.


4

Możesz także przegrać grę z powodu błędów pozycjonowania.

Na przykład

 1. masz słabe kwadraty, na których przeciwnik może umieścić kilka pionków, które będą dominować nad twoimi pionkami (na przykład rycerz na 3. / 4. stopniu)
 2. niektóre słabe pionki, łatwe do ataku, ale trudne do obrony (im więcej są do przodu, tym łatwiej je zaatakować)

Twój biały biskup musiał rozwinąć 16 ruchów.

Nie rozumiem, dlaczego umieściłeś swojego rycerza f8. Tam jest po prostu bezużyteczne. Jesteś po prostu dając przestrzeń z dala, które mogą i użyje przeciwnik ( c4, b4, c5i tak dalej).

Twoja struktura pionków po stronie królowej jest katastrofalna. Zwłaszcza po bxc5. Spróbowałbym naciskać na c5czarno.

Zasadniczo grałeś bez prawdziwego planu. Próbowałeś się bronić (może licząc na remis), ale to nie zadziałało.

Jak możesz tego uniknąć?

Nie spiesz się w grze i spróbuj opracować plan. Spróbuj także dowiedzieć się, co twój przeciwnik chce zrobić. Naprawdę trudno jest znaleźć dobry plan w niektórych grach, ale będzie ci coraz lepiej. Jeśli nic nie zrobisz w trakcie gry, zostaniesz zniszczony (jak widać w ostatniej grze).


4

Lubię widzieć wszystko poprzez soczewki taktyki, które można wykorzystać. Pozwoliłeś, aby Twój pionek został na stałe przypięty do biskupa. Można to uznać za strategiczny błąd, ale kończy się to dość taktyczną rozdzielczością, w której wykorzystuje się zagrożenie związane z b5. Powiedziałbym, że aby uniknąć podobnych rezultatów, musisz upewnić się (być może stosując taktykę!), Aby nie skończyły się złe kawałki, na zawsze przypięte i zablokowane. Tutaj twoja 17 ... Rac8 pozwoliła na C5, co może nie być taktycznym błędem, ale brakiem taktyki! Czy spojrzałeś na 17 ... c5!?. Nie jestem pewien, czy to nie straci pionka, ale czasem warto dać pionka, aby uzyskać lepszą pozycję. Spróbuj zagrać przeciwko przyjacielowi (lub rozsądnie skonfigurowanemu komputerowi) po tym ruchu. Zobacz jak ci się podoba. Jeśli to jest problem, to nie był taktyczny błąd - był to brak taktycznej odpowiedzi, brak rozmachu w twojej grze. Pozwoliłeś, aby Twoja nadrzędna pozycja stopiła się ...


3

po 18 ... Be7 masz ładny cel na d4, na który możesz skierować swoje wieże. Zamiast rozwiązać napięcie, mogłeś spróbować, być może z planem Qc8-Ba6, aby uwolnić lekkiego biskupa. Na twojej królewskiej stronie panuje duża presja, a twoje figury nie wydają się dobrze przygotowane do obrony.


2

Wydaje mi się, że tematem tej gry jest gra strategiczna. Mam na myśli grę taktyczną jako rzeczy, które możesz wymusić, konkretne ruchy, które mają zdecydowanie najlepszą grę i prowadzą do określonego wyniku. Gra strategiczna to ruchy wykonane z mniej konkretnych powodów, ponieważ obecnie nie ma taktycznych względów. Obejmuje to rzeczy takie jak przestrzeń kosmiczna, bezpieczeństwo króla, aktywni biskupi, pozycje otwarte lub zamknięte, kontrolowanie linii otwartych itp.

Zasadniczo możliwości taktyczne wynikają z dobrej gry strategicznej, w tej grze głównym czynnikiem wydaje się być kontrola centrum i przestrzeni. Biały przez większość czasu kontroluje ponad połowę planszy i utrzymuje kontrolę nad centrum.


2

Jest to typowy problem popadania w ciasną pozycję. Zastanów się dwa razy, zanim zrezygnujesz z centrum (8 ... dxe4) i zaplanuj, jakie przerwy masz w celu otwarcia pozycji.

Moim zdaniem gra jest praktycznie przegrana z 16 ... Bb7. Jedyną szansą dla czarnych jest przejście do przerwy c5. A ruch mógł być 16 ... Ba6 (a następnie c5).

Zauważ też, że nie możesz postawić rycerza na d5 (z powodów taktycznych), więc gra po c5 praktycznie się skończyła (białe pionki mają więcej miejsca i mogą bardzo łatwo zbliżyć się do czarnego króla), a czarny biskup jest kawałkiem drewno ...).

I prawdą jest, że kiedy grasz w takiej pozycji, wygodnie jest wymieniać pionki ... ale w tym przypadku nie jest to zalecane, ponieważ masz bardzo złego biskupa. Na koniec (tak jak w grze) praktycznie grasz bez całego kawałka.


0

Szachy mają być walką! Twoja gra, szczególnie w środkowej części gry, przypominała wiotką sałatę. Pozwoliłeś mu mieć centrum i nie starałeś się z nim konkurować ani go osłabiać. Jeśli wolno mu przesuwać swoje pionki na środek planszy bez żadnego sprzeciwu, to oczywiście wygra!

Gdzieś w okolicach ruchu 16 lub 17 pozycja wołała o coś takiego jak a5, aby podważyć jego pionka c (lub dać mu słabego pionka b, jeśli pozwoli ci grać ab). Poważnie, co myślałeś o graniu w Rac8? Ta wieża należy do d8, a nie do c8. Co to jest? Nie może tam iść z powodu biskupa na g5? Więc zrób coś z tym! Wyrzuć go!

Mówiąc o tym, po tym jak złapie pionkiem d w ruchu 20, abdykując środek, twoje pionki f i e krzyczały do ​​ciebie, aby uwolnić je za pomocą f6, a następnie e5, po czym cudownie mocno trzymasz środek, ale ty zablokowałeś uszy i znów bezsensownie przesunął wieżę królowej !

Istotą strategii szarpaniny (po prostu daj mu środek bez walki), którą zdawałeś się przyjąć, jest przygotowanie kontrataków, terminowych przerw w pionie, które niszczą jego pozycję i pokazują, że się rozciągnął. To wydawało się ostatnią rzeczą w twojej głowie, a ty zapłaciłeś cenę.


0

Przegrana jest jednym z trzech możliwych wyników w grze w szachy. Chodzi mi o to, że nie można uniknąć utraty w przyszłości. Powiedziawszy to, myślę, że rozumiem twoją troskę. Martwisz się przegraną bez kontroferty. Po prostu powoli miażdżony i nie mogący zrobić z tym najmniejszej rzeczy. To uczucie nie jest wspaniałe i wszyscy dostajemy tego rodzaju gry od czasu do czasu. Przypomina sobie wiele zaleceń. Popraw swoje zrozumienie standardowych motywów pozycyjnych, na przykład tworząc silny post dla swoich elementów. Zastanów się nad pracą z książką My System autorstwa Nimzowitsch. Jeśli poważnie myślisz o polepszeniu szachów, zdobądź wysokiej jakości książki i rozpocznij trening. Ogólna rekomendacja to większa walka o centrum. Nie bądź pasywny, chwyć aktywne miejsca za swoje pionki i walcz o inicjatywę od pierwszego ruchu.


0

Z mojego punktu widzenia ciężko jest pokonać strategicznych graczy tylko za pomocą taktyki. Powinniśmy także znać strategię.

Oto niektóre pozycje z twojej gry, pokazujące, w jaki sposób twój przeciwnik pokonał cię dzięki dobrym planom strategicznym.

Kontrola nad centrum: w ruchu 10

Kontrola nad centrum: w ruchu 10

Moc piona w ruchu 17

Moc piona: w ruchu 17

Białe oko na otwarte akta

Oko Białego na otwarty plik: w ruchu 20

Biały plik przechwycony

Przechwycony biały otwarty plik: w ruchu 29

Wymarzona pozycja White'a, która zakończyła twoją grę

Wymarzona pozycja bieli: w ruchu 30

streszczenie

Zawsze powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych planów strategicznych, takich jak:

 1. Kontroluj centrum.
 2. Zajmij otwarte pliki.
 3. Ograniczyć ruchliwość elementów przeciwnika.
 4. Pchaj pionki, gdy nie możesz znaleźć innych dobrych ruchów i zagrożeń.

Mam nadzieję, że to Ci pomoże...

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.