Ścieżka nauki szachów


36

Postanowiłem zostać lepszym szachistą. Gram codziennie w Internecie, a czasem także z przyjaciółmi offline. Zacząłem też uczyć się otworów.

Bardzo trudno jest uzyskać właściwy kierunek studiów. W jaki sposób powinienem przejść do postępów w mojej grze? Jaka jest „ścieżka” uczenia się szachów?


Ścieżka zależy również od tego, jak silny jesteś.
xaisoft

Wcale nie silny. Nie do końca rozumiem, jak mierzysz siłę.
Rzym.


1
@ BlueRaja-DannyPflughoeft - To pytanie jest częściowo powiązane. To było specjalnie ukierunkowane na otwarcia, ale zauważyłem, że niektóre odpowiedzi nie dotyczą tylko otworów, więc powiedziałbym, że nie są one ściśle powiązane, ale częściowo. To pytanie jest szersze niż to, które zacytowałeś.
xaisoft

Odpowiedzi:


45

Unikaj pułapki studiowania otworów, nie poprawiają one twojej gry. Powiedz, co najwyżej 10% czasu treningu przed rozpoczęciem norm IM. Mogą być uzależniające, a może nawet poprawić wyniki w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie po prostu nie poprawiają twojej gry w szachy.

Podstawa poprawy: granie w poważne, wolne gry (powiedz co najmniej pół godziny na dobę) przeciwko przyzwoitym przeciwnikom, a następnie, jeśli to możliwe, wymień myśli o grze z przeciwnikiem (przejdź ponownie przez grę). Następnie, zanim je zapomnisz, zapisz tyle, ile pamiętasz o swoich myślach podczas gry. Dlaczego grałeś w ruchy, ale także dlaczego nie grałeś w inne. Którego jego ruchy cię zaskoczyły. Następnie ponownie przejrzyj grę i sprawdź swoje przemyślenia. Czy linia, której się obawiałeś, kiedy nie grałeś w ten ruch, była tak niebezpieczna? Ten atak wyglądał dobrze, czy nie było sposobu na wygraną? I tak dalej. Znajdź swoje błędy i nie popełniaj ich ponownie.

Graj w dobrze napisane gry arcymistrzowskie.

Dowiedz się, jak wygrywać zakończenia tam, gdzie jesteś materiałem, lub rysować je, nawet gdy jesteś materiałem wyczerpanym.

Trenuj taktykę na Chesstempo.com.

Graj w prawdziwe turnieje na planszy.

Gdy osiągniesz wystarczającą siłę (1600-1700 jednostek nad planszą), zacznij przeglądać pomarańczowe książki Jusupowa. Mają ciężkie ćwiczenia obejmujące szeroki zakres tematów, w których musisz być dobry. Ale to chyba na później.


Świetna rada jak zawsze.
xaisoft

12
Teraz gdybym tylko mógł nauczyć się korzystać z własnych rad ...
RemcoGerlich

Co rozumiesz przez „10% czasu treningu przed rozpoczęciem norm IM”?
detly

2
Oznacza, że nie tracić czasu studiując otworów dopóki jesteś praktycznie IM
BlueRaja - Danny Pflughoeft

1
„IM” to „International master” iirc.
Seth

17

Jestem początkującym tak jak ty, dlatego dam radę z mojego punktu widzenia na niektóre rzeczy, które mi pomogły.

  1. Nie daj się ponieść uczeniu się otworów. Skoncentruj się w większym stopniu na nauczaniu zasad / podstaw otwarcia, takich jak kontrolowanie centrum, rozwijanie swoich elementów, wczesna castling itp
  2. Ćwicz taktykę na chesstempo.com . Nie robię tego tak często, jak powinienem, bo nie mam czasu, ale jeśli to zrobisz, to pomoże.
  3. Nie denerwuj się, jeśli przegrasz. Wróć i spójrz, gdzie popełniłeś błąd (błędy) i spróbuj ich nie powtarzać. Najprawdopodobniej je powtórzysz, ale z czasem Twoje błędy się zmniejszą.
  4. Nie spiesz się z każdym ruchem. Zauważyłem wiele rzeczy, które robią początkujący, ponieważ poruszają się naprawdę szybko, nawet jeśli mają dużo czasu na zegarze. Jestem tego winny. Zauważyłem, że jest to dla mnie największa przyczyna błędów, które zwykle powodują przegraną. Nie spiesz się więc, aby spojrzeć na całą planszę i przemyśleć dwa razy, zanim zdecydujesz się wykonać ruch.
  5. Istnieje wiele świetnych książek, nie będę wchodził w te, które są najlepsze, wspomnę tylko o jednej, która okazała się bardzo przydatna, chociaż na początku omawia niektóre podstawy, a ta książka to Bobby Fischer uczy szachów .
  6. Subskrybuj niektóre świetne kanały szachowe, szczególnie znalezione na YouTube. Uważam, że użytkownik MatoJelicszczególnie tworzy świetne filmy i bardzo dobrze je komentuje.
  7. Sprawdź kolumny Początkujący według Dan Heisman. Jeśli masz subskrypcję ICC , możesz obejrzeć jego Improve Your Chessfilmy.
  8. Last but not least, GRAJ GRAJ i GRAJ. Wspomniałeś w swoim poście i kontynuuj grę. Pamiętaj, aby dobrze się bawić, nie denerwuj się i staraj się uczyć z każdej gry.

+1 za # 5. Przeczytaj to, gdy jesteś bardzo młody, czytaj dalej co kilka lat. Prawie każdy może znieść przegląd podstaw.
Justin C

@JustinC - Tak, znalazłem się ponownie. To bardzo miła lektura.
xaisoft

+1 za zasugerowanie tak ładnej książki
CCCC

12

Silnym graczem jest wiele aspektów.

Jedna z najlepszych książek do przeczytania nazywa się „Myśl jak arcymistrz”. Możesz go znaleźć w Amazon. Pomaga ci myśleć. W szachach chodzi o analizę, a ta analiza odbywa się w umyśle. Dlatego jeśli wiesz, jak zorganizować ten proces myślowy, staniesz się bardziej wydajny i faktycznie będziesz mógł analizować więcej pozycji w tym samym czasie.

Kolejną rzeczą do zrobienia jest zdobycie dobrej książki z dobrą analizą. Podobnie jak moje 60 najlepszych szachowych gier Fischera lub moje najlepsze gry Alekhine, mam na myśli książkę opatrzoną komentarzem tego samego silnego gracza. W ten sposób możesz zobaczyć myśl, jaką mieli podczas wykonywania ruchów.

A co najważniejsze, graj z graczami silniejszymi od Ciebie. Przegrana dużo cię uczy. Upewnij się, że przejrzałeś każdą grę, w którą grałeś posłowie, i spróbuj dowiedzieć się, dlaczego przegrałeś, a nawet jeśli wygrałeś, sprawdź, czy nie przegapiłeś lepszych ruchów.

Dobra gra w szachy nie jest łatwa (mam na myśli przekroczenie poziomu około 2400), to po prostu ciężka praca. Musisz dużo się uczyć, dużo czytać, dużo ćwiczyć i mieć trochę naturalnego talentu do gry. Ale upewnij się, że dobrze się przy tym bawisz, bo inaczej nie jest tego warte.

Aktualizacja

Właśnie zauważyłem, że w tym pytaniu brakuje ważnej informacji. Jaki jest tutaj poziom gracza?

Porady dla kogoś w 1500, który chce poprawić do 1800, będzie inny niż ktoś 1800, który chce poprawić do poziomu 2200, i to będzie inny niż ktoś w 2200, który chce poprawić do 2400 i tak dalej. Na przykład ktoś na poziomie 2200, który chce dostać się na poziom 2400, musi poświęcić więcej czasu na studiowanie otworów, więcej pozycji końcowych, grać więcej gier w międzynarodowych turniejach na wyższym poziomie, ale może spędzać mniej czasu na taktyce, ponieważ jest to coś powinni mieć dobrą kontrolę na tym poziomie. Chociaż ktoś wciąż jest na poziomie 1500, sytuacja jest inna.

Tak trudno jest udzielić jednej ogólnej porady, nie wiedząc, na jakim poziomie jest teraz gracz.


7

Idź do lokalnego klubu USCF. Dołącz i graj. Otrzymasz ocenę i zapoznasz się z innymi graczami. Gdy twoja siła zostanie poznana, być może możesz zdobyć instruktora. Twój instruktor będzie w stanie wykryć twoje słabości i pomóc ci je pokonać znacznie szybciej niż sam możesz to zrobić.

edycja - zgodnie z komentarzem poniżej 40 USD, aby dołączyć do USCF, mniej, jeśli poprosisz ich o opcje. Sprzęt dla początkujących kosztuje 50 USD ( np. Ymmv, brak przynależności itp. ) I prawdopodobnie będzie całkowicie wystarczający na lata. Są członkostwa stanowe itp. Oczywiście, to rakieta, ale w planie rzeczy ... szachy to tanie hobby.


1
Przystąpienie może być dość drogie, ale z pewnością jest to dobra rada.
Seth

1
Członkostwo dla dorosłych kosztuje 40 USD rocznie, ale mniej, jeśli nie dostaniesz magazynu. Nie jest to przeszkoda dla kogoś, kto chce poprawić swoją grę. Przyzwoity (wystarczający) sprzęt pochłonie kolejne 50 USD, ale to jednorazowy wydatek. Ale hobby nie jest pozbycie się nadmiaru gotówki. ;-)
Tony Ennis

2

Nauka powinna być łączona z konkursami ponad planszowymi. Regularnie rywalizuj na planszy, co najmniej jeden turniej z normalną kontrolą czasu (90 minut / 40 ruchów + 30 minut / reszta gry z przyrostem 30 sekund na ruch) co trzy miesiące. Rywalizuj i oceniaj swoje gry po zakończeniu turnieju. Zacznij od studiowania gier końcowych (król kontra król, król + rycerz kontra król + rycerz, król + wieża przeciwko król + wieża, król + królowa kontra król + królowa). Ćwicz kombinacje, np. Typowe kombinacje krycia, takie jak Bxh7, a następnie Ng5 i Qh5. Czytaj książki na temat gry pozycyjnej (np. My System Nimzowitsch). Studiując otwory, staraj się uczyć jednego systemu naraz i naśladuj wielbiciela, którego podziwiasz. Gromadź pomysły w tym konkretnym systemie otwierania i zastosuj je w swoich grach. Jeszcze, nauka musi iść w parze z regularnymi konkursami na forum. Ucz się i stosuj, to jest zasada praktyczna.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.