Co to jest „przestrzeń” na szachownicy?


19

Wiem, wiem, to brzmi jak śmieszne pytanie, ale proszę o wyrozumiałość.

Jako przykład mojego niezrozumienia weźmy zaawansowaną odmianę francuskiej obrony.

 1. e4 e6
 2. d4 d5
 3. e5.

W pierwszych książkach powiedziano coś w rodzaju „biały przesuwa swojego e-pionka, aby„ zyskać przestrzeń w centrum ”. Teraz spróbuj, jak mogę, po prostu nie widzę, gdzie jest dodatkowa przestrzeń, którą zyskała biel!

Nie może użyć kwadratu f6 ani kwadratu e6, ponieważ są one pokryte przez pionki, rycerza i biskupa. Nie może użyć kwadratu e4, ponieważ jest on zakryty przez pionka e5 czarnego. Gdzie więc na ziemi jest „dodatkowa przestrzeń”, którą biały powinien zyskać?

Odpowiedzi:


22

To nie jest śmieszne pytanie. Przed omówieniem dokładnego przykładu omówmy kilka podstawowych powodów:

 • Czysto z optymalnej perspektywy gry: posiadanie większej przestrzeni przekłada się na większą aktywność, a tym samym więcej opcji dla twoich elementów, i to jest naprawdę kluczowy punkt tutaj. Im więcej miejsca zapewnia twoja struktura pionków, tym więcej możliwości manewrowych będziesz musiał przekierować swoje kawałki wokół planszy na coraz bardziej optymalne słupy. Co więcej, kontrolowanie większej przestrzeni oznacza również gałki oczne lub zakrywanie ważnych pól przeciwnika, związanych z takimi pojęciami, jak „kontrola ciemnego / jasnego kwadratu” w strategii szachowej. Tak naprawdę chodzi o względną przestrzeń kontrolowaną przez obie strony. Dla banalnego przykładu przejdź do bardzo podstawowych przypadków, takich jak pierwsze ruchy,1.e4: o co chodzi bardzo naiwnie? Nie tylko aktywuje niektóre z twoich elementów, ale także potencjalnie zabiera opcje czerni, a mianowicie powstrzymuje czerń od ustanowienia pionka na jednym z nich d5lub f5,dlatego mówimy, że biały jest szybszy, ponieważ dostaje pierwsze słowo w kontroli przestrzeni i w ten sposób częściowo dyktuje rodzaje kolejnych pozycji.

 • Jeśli chodzi o ogólne sposoby jego definiowania, niekoniecznie ograniczone do optymalnej gry w strategię szachową, możesz np. Zdefiniować przestrzeń pod względem liczby możliwych legalnych ruchów lub liczby kwadratów atakowanych przez twoje pionki, więc i tak dalej, wszystkie w porównaniu do drugiej strony.

Twoje stanowisko:

Przykład francuskiej obrony:

W twoim przykładzie istnieją bardzo wyraźne różnice pod względem aktywności pionowej dzięki zaawansowanym białym pionkom d4i e5w przeciwieństwie do mniej zaawansowanych pionowych pionów czarnych e6i d5:

 • biały aktywował obu biskupów, a c8biskup czarnych stoi twarzą do ściany.
 • biały umożliwił umieszczenie obu rycerzy centralnie na, c3i f3podczas gdy f6kwadrat czarnego został zabrany, więc rycerz musi przejść przez e7kwadrat, ale masz obie opcje f3i e2!
 • królowa białych ma do dyspozycji w sumie 6możliwe legalne ruchy, królowa czerni jest ograniczona tylko 3!Specjalnie Qf3, Qd3i Qg4wszystkie bardzo użyteczne i wspólne ruchy królowej, z których wszystkie są symetrycznie niemożliwe dla czarnych, z powodu mniejszej przestrzeni stworzonej przez centralną pionki (co z kolei uniemożliwiło c8biskupowi odebranie g4placu królowej białych!)
 • Wreszcie, choć obie strony zaangażowały się w swoje środkowe ei dpionki, perspektywa czarnych jest jeszcze bardziej ograniczona przez fakt, że aby ostatecznie stworzyć zdrową przestrzeń dla swoich pionków, muszą f6w pewnym momencie podważyć łańcuch pionków białych . Oznacza to, że dalszy rozwój pionów czarnych również jest tutaj ograniczony, ale białych nie.

Teraz wszystko nie jest stracone, ponieważ sama przestrzeń nie decyduje o wyniku gry i wszystko zależy od tego, jak zdecydujesz się z niej skorzystać, ale morał jest taki, że posiadanie większej przestrzeni oznacza większy wybór , zarówno pod względem możliwych ruchy i możliwe strategie realizacji.


Być może mógłbyś dodać, że ponieważ czarny nie może użyć kwadratu f6 dla swojego rycerza i że jego czarny biskup ma kilka rozsądnych ruchów, jego castling zostanie opóźniony lub będzie musiał zaakceptować słabo ustawiony kawałek, w każdym przypadku tracąc tempo.
Stian Yttervik

4

Kosmos może oznaczać dwie rzeczy:

 1. Biały ma więcej miejsca (w zasadzie o jeden rząd więcej niż czarny) do manewrowania własnymi pionkami za swoimi pionkami, powiedzmy wokół d2, e2, d3, e3. Porównaj to do czarnego, który ma bardzo mało „przestrzeni” w tym punkcie otwarcia.
 2. Piony natomiast na kwadratach ataku d4 i e5 w połowie planszy przeciwnika, szczególnie pionek na e5 ogranicza opcje rozwoju czarnych.

3

Spójrz na szeregi. Gracz z pionkiem o randze „x” ma przestrzeń „x”.

Na przykład we francuskiej wersji Advance (1. e4 e6 2. d4 d5 3. e5) Białe mają pięć rzędów centralnej przestrzeni, podczas gdy czarne cztery.

Białe mają zatem więcej centralnej przestrzeni w tej pozycji. Plan Blacka polega na podważeniu tego centrum, aby mógł ponownie przejąć przestrzeń i wywołać słabości w pozycji Białego.


1

Jako szybką i nieprzyzwoitą definicję i podsumowując powyższe napisane:

Gracz, który ma więcej możliwych ruchów podczas swojej tury niż jego przeciwnik, ma więcej „przestrzeni”. Im większa różnica, tym bardziej znacząca jest jego „przewaga kosmiczna”.

Jeśli „spacja” (jak to możliwe, tak legalne, ruchy) jest równa zero dla jednego gracza, przegrał grę, kiedy był w szachach w tym samym czasie, w przeciwnym razie (bez czeku) gra jest remisowa. Jeśli gracz ma tylko jeden możliwy ruch, jest to „Zugzwang”.


0

Rozważ sytuację przed i po 3.e5 .

Przed tym ruchem białe mają kwadraty e2, e3, d2 i d3, w których mogą bezpiecznie umieścić swoje pionki za swoimi pionkami, a czarne mają e7, d7 i d6, więc białe mają jeszcze jeden „bezpieczny” kwadrat niż czarny.

Po ruchu białe nadal mają te same cztery kwadraty (jak wskazano w pytaniu, e4 nie jest bezpiecznym kwadratem), ale czarne mają tylko e7 i d7. Być może wolisz powiedzieć, że czarne straciły przestrzeń, ale białe mają teraz dwa „bezpieczne” kwadraty więcej niż czarne, więc zyskał miejsce w stosunku do czarnych.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.