Jak wygląda życie profesjonalnego GM z ELO około 2500?


26

Jak wygląda życie profesjonalnego szachisty z ELO około 2500? Mam na myśli kogoś, kto bez wątpienia jest silny, ale nie jest najlepszym GMem? Jak zarabia na życie, skoro nie ma innej pracy?


8
Nie sądzę, że jest ich wiele i wszyscy oni robią różne rzeczy.
RemcoGerlich,

Są też ludzie, którzy osiągnęli 2500 tytułów, ale potem przestali aktywnie grać (szczególnie, jeśli zostali trenerami pełnoetatowymi). Z biegiem czasu utrzymują tę ocenę tylko z nazwy, ponieważ będzie im coraz trudniej walczyć z opozycją na poziomie 2500.
prusswan

Odpowiedzi:


26

Znam kilku GM w przedziale 2500–2600, którzy byliby uznani za profesjonalnych -> tj. Szachy stanowią dla nich podstawowy sposób na zarabianie.

To bardzo ciężka praca, w której płace nie odpowiadają nakładowi pracy / umiejętności:

  • Będąc głównym graczem w drużynie średnich klubów (Europa / Bliski Wschód / Daleki Wschód)
  • Nauczanie (najlepiej w ramach tego klubu, ponieważ gwarantuje stałą podaż klientów)
  • Będąc osobistym asystentem / trenerem dla innego gracza
  • Gra na wynajem dla silniejszego klubu, powiedzmy niższej planszy Bundesligi
  • Właściwie zdobycie nagrody pieniężnej w średnich turniejach
  • Książki zapewniają niewielki dochód, ale w większości są wykorzystywane do budowania nazwy / marki następnego elementu
  • Sprzedawanie zgrubnych treningów - znowu tylko nieliczni mogą z tego zarobić
  • Rosnące, ale wciąż niewystarczające źródło dochodu płynie, kilka osób może go wykorzystać
  • Grając w turniejach ze specjalnymi normami, w Europie Wschodniej GM dostają około 250-350 Euro na tygodniowy turniej, w którym IM / FM / bez tytułu muszą płacić 100-300 Euro, aby konkurować o normy GM.

To powiedziawszy, większość GMów około 2500 ma inne środki życia niż szachy.


1
Czy w twoim ostatnim pocisku było to 250-350 EUR plus wydatki? W przeciwnym razie z pewnością nie przyniesie to korzyści po uwzględnieniu podróży, zakwaterowania i posiłków?
David Richerby,

4
@DavidRicherby To nie jest tak naprawdę opłacalne z wydatkami lub bez.
SmallChess,

5
@SmallChess Może nie być wystarczającym zyskiem na utrzymanie, ale zarabianie przekraczające wydatki to dosłownie definicja zysku.
David Richerby,

1
Tak, to naprawdę 250-350 euro za tydzień gry w poważne szachy (9 rund). Byłoby to powyżej płacy minimalnej w większości krajów Europy Wschodniej. Zapłaciłem 150 euro (jako FM) za udział w tych turniejach. więc 7 kandydatów płaci kontra 3GM zarabia.
Sint

That said most GMs around 2500 have other means of living beside chess.Nie sądzę Na Sri Lance większość najlepszych graczy (od 2000 do 2200) żyjących tylko z szachów ... Trenowanie, organizowanie udręk itp.
Jestem najgłupszą osobą

6

Australia ma niektórych arcymistrzów, ale nie ma najlepszych GM (2700+). Legendarny GM, Ian Rogers, jest znanym dziennikarzem szachowym. Jego raporty szachowe można zobaczyć w Internecie.

Inni arcymistrzowie albo mają pracę, albo aktywnie utrzymują się z coachingu. GM Max Illingworth to profesjonalny trener szachowy.

Nie sądzę, aby ktokolwiek w Australii mógł zarabiać na życie, grając w szachy, arcymistrz czy nie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.