Wygraj grę, przenosząc króla?


41

Jak krótka może być gra, w której (po pierwszym ruchu) jeden gracz porusza się tylko swoim królem, a jednak matuje przeciwnika?

(Załóżmy, że gracze współpracują: tzn. Jest to rodzaj „pomocnika”. Uogólnia to układankę Stanleya Rabinowitza, 1596 Journal of Educational Mathematics 1987. Proszę nie zaglądać do jego rozwiązania, proszę!: D)


1
Więc biały ma matować z czymś takim jak 1. e4, a więc tylko król się porusza? To nie ma sensu, ponieważ czarny król nie może przejść do kontroli, a biały król nie może sprawdzić czarnego króla.

8
@Bad_Bishop: dzięki za odpowiedź! : D Tak, dość paradoksalne. Konieczny jest pewien rodzaj wykrytego czeku.
Laska

1
Skoro są już opublikowane rozwiązania, dlaczego nie podać linku do układanki Rabinowitza?
yrodro

W układance Stana białe muszą dać partnerowi. Więc jest wolniejszy, ale zasadniczo inny.
Laska

2
@Bad_Bishop Oczywiście ruch godowy musi być odkrytym czekiem.
Loren Pechtel,

Odpowiedzi:


43

Na początek tutaj jest rozwiązanie w 7 ruchach:

Czy możemy zrobić lepiej?

NN - NN
1. g3 e5 2. Bh3 Ke7 3. Bxd7 Kxd7 4. Kf1 Ke7 5. Kg2 Ke6 6. Kh3 Kf6 + 7. Kh4 Kg6 #

Co ciekawe, gra jest prawie wymuszona. Jedynymi odmianami są 4 ... Kd6 lub 4 ... Ke7 w powyższej linii lub 4 ... Ke6 i 5 ... Kf5 lub 3.Kf1 Kd6 / Ke8 4.Bxd7 Kxd7 5.Kg2 Ke6 itp. Tylko pięć możliwych zleceń ruchu przy tak minimalnych wymaganiach byłoby całkiem niezłych.


1
Ach, oczywiście, król może wziąć pionek, który oszczędza ruch w porównaniu do mojego :-) A król może użyć pionka g jako dziury, przez którą może przejść. Dwie ulepszenia.
RemcoGerlich

3
Według moich obliczeń dobry silnik szachowy o brutalnej sile powinien być w stanie znaleźć coś krótszego niż to w ciągu 5 dni.
Michael

Teraz myślę, że nie możemy zrobić nic lepszego (zwykle, jeśli tak mówię, ktoś wymyśli poprawę w ciągu następnych kilku godzin, ale wpadnijmy na to ponownie). Możliwym warunkiem uczynienia z problemu jednego rozwiązania może być: „znajdź grę, w której Black gra 3 ... Ke8 i 7 ... Kmoves #” edycja: to nie zadziałałoby z powodu rozwiązania hoffmale!
Evargalo,

35

Nie można matować szybciej niż 7 tur (handicap na czarnym) lub 8 tur (handicap na białym).

Dowód eliminacji

Mam zamiar argumentować z perspektywy, że biel pomaga, a czerń jest upośledzona, ponieważ w przeciwnym razie zajęłoby to jeszcze 1 ruch.

Tylko królowa, biskupi i wieże mogą być używane przez czarnego gracza, aby zagrozić białemu królowi, ponieważ tylko pozwalają na odkryte czeki. Czarny może również poruszać tylko jednym pionkiem na d7, e7 lub f7, ponieważ jakikolwiek inny pionek oznacza, że ​​nie ma dostępnych ruchów dla czarnego króla w drugiej turze.

Korzystanie z 1 zagrożenia

Czarny Biskup na c8

 • Może wykonać rzut rożny na h3, wymagając od biskupa utrudniania g3 (lub biskupa lub pionka, aby przeszkadzać h4, choć w takim przypadku należy zająć się g2), ponieważ inne figurki mogą po prostu przesunąć się, aby zablokować czek.

  Najszybszy sposób wymaga co najmniej 7 ruchów białymi [2 ruchy pionkami, 3 ruchy króla, 2 ruchy biskupa]

 • Można skręcić na g4. Wymaga to 5 przeszkód na h4, h5, g3, f3 i albo g5 lub f4 (z których żadna nie jest bela do przesunięcia, aby zablokować czek)

  Wymaga to co najmniej 8 ruchów białym (prawdopodobnie więcej) [3 ruchy, aby King osiągnął g4, co najmniej 5 ruchów, aby ustawić przeszkody, nie można użyć czarnego pionka jako przeszkody]

 • Może skręcić na F5. Wymaga to 2 przeszkód innych niż Rycerz na f4 i g5.

  Wymaga to co najmniej 7 ruchów białymi [3 ruchami przeszkód (żadna figurka nie może przejść do g5 jednym ruchem), 4 ruchów, aby zdobyć Króla na f5]

Czarny Biskup na F8

 • Może skręcić na a3. Podobny do innych biskupów na h3 (patrz wyżej).

  Wymaga jednak 1 ruchu więcej od Króla, więc co najmniej 8 ruchów dla białych.

 • Może skręcić na b4. Podobne do innych Bishopów na g4 (patrz wyżej).

  Wymaga co najmniej 1 dodatkowego ruchu (objazd króla lub dodatkowy ruch pionkiem), więc co najmniej 9 ruchów.

 • Można zakręcić na c5. Podobny do innych biskupów na f5 (patrz wyżej).

  Wymaga 1 dodatkowego ruchu (dodatkowy ruch pionkiem), więc co najmniej 8 ruchów dla białych.

Czarna Królowa

 • Można zakręcić na a5. Wymaga to przeszkód na a4 i b4, a białe muszą przechwycić c7.

  Wymaga co najmniej 9 ruchów [2 ruchy, aby ustawić przeszkody, 2 ruchy, aby przejąć c7, 4 ruchy dla Króla i 1 dodatkowy ruch, aby usunąć pionka z drogi].

 • Może skręcić na h4. Wymaga to przeszkód na h3, g3 i h5 lub g4 (z których żadna nie jest w stanie się poruszyć, aby zablokować czek).

  Wymaga co najmniej 8 ruchów [3 ruchy dla króla, co najmniej 4 ruchów w celu ustawienia przeszkód i 1 ruchu więcej (objazd króla lub dodatkowy ruch pionkiem)].

 • Może skręcić w g5. Podobne do pokonywania zakrętów Bc8 na f5 (patrz wyżej).

  Wymaga co najmniej 1 ruchu więcej, więc co najmniej 8 ruchów [+1 ruch Objazd Króla lub dodatkowy ruch pionka].

 • Może skręcić na d1. Wymaga, aby białe wieże były ustawione na c1 i e1, aby c2 i e2 nie były przenoszone (zasadniczo wymaga co najmniej 1 ruchu dla całej białej tylnej linii), usuwając d2 z tego pliku i przechwytując d7.

  Wymaga co najmniej 11 ruchów [1 dla każdej figurki na białej tylnej linii, co najmniej 2 dla pionka na d2 (np. Zdobycie e5) i co najmniej 1 dodatkowy ruch pionka (aby Bf1 mógł się poruszać)].

Czarna wieża na h8

 • Może skręcić na h3. Wymaga to co najmniej przeszkód na g2 i g3 (które nie są w stanie zablokować testu), ponieważ czarny król może zagrozić g4.

  Wymaga co najmniej 9 ruchów [3 ruchów Król + 1 ruch pionka, aby zdobyć Króla na h3, 1 ruch pionka + 1 ruch Biskupa, aby utrudnić g2 i g3, 3 ruchy, aby złapać h7 Rycerzem lub Królową].

 • Może skręcić na h4. Wymaga to przeszkody na g3 (przez nie-rycerza), zdobycia h7 i kolejnej przeszkody na g4 lub czarnego pionka na f5.

  Wymaga co najmniej 8 ruchów [3 ruchów Król + 1 ruch pionka, 1 ruch pionka, aby utrudnić g3, 3 ruchów Rycerza, aby schwytać h7].

 • Nie można wjechać na h5 . Wymagałoby to zdobycia h7 i g7 lub g8 oraz przeszkód na g4 i g5 (g5 musiałby być pionkiem, wszystko inne byłoby w stanie zablokować czek z czarnej wieży lub zlikwidować cel ostatniego ruchu czarnego Król, jednak ponieważ czarne nie mogą pozostać na h7 przez 2 kolejne tury, nie jest możliwe przesunięcie białego króla i / lub białej przeszkody dla g4 na miejsce (zakładając, że g5 jest w pozycji, Kh7 nie może przejść do h6, aby kontynuować blokowanie zagrożenia z Wieży).

Czarna wieża na a8

 • Może skręcić na a3. Podobnie do Rh8 na zakręcie h3 (patrz wyżej), zyskuje ruch (ruch d2 pozwala zarówno Królowi, jak i Biskupowi poruszać się bezpośrednio) i traci jeden (+1 odległość dla Króla).

  Wymaga łącznie co najmniej 9 ruchów.

 • Może skręcić na A4. Wymaga przeszkód na b3 i b4 (nie może użyć czarnego pionka, aby zagrozić b4) i przejęcia h7.

  Wymaga co najmniej 10 ruchów [1 ruch pionka, 4 ruchów króla, co najmniej 2 ruchów, aby złapać h7, co najmniej 3 ruchów, aby ustawić przeszkody].

 • Nie można wykonać zakrętu na a5 (patrz Rh8 zakręt h5 powyżej).

Korzystanie z 2 zagrożeń

Queen i Bc8

Wymaga przejęcia d7 lub e7 (= co najmniej 2 dodatkowe ruchy + ewentualnie ruch pionkiem).

 • Może skręcić na h3 (podobnie jak Bc8). Wymaga przeszkody na g3 (Bishop) lub przeszkody na g2 (Bishop lub Rook) i przesunięcia g2 przynajmniej na g6.

  Wymaga co najmniej 10 ruchów.

  [Wariant A: 3 ruchy króla, 3 ruchy pionka lub objazdu króla, 2 ruchy dla Bg3, co najmniej 2 ruchy, aby schwytać d7 lub e7].

  [Wariant B: 3 ruchy króla, 3 ruchy pionka (g2 do g6), 1 ruch Bg2, co najmniej 3 ruchy, aby uwzględnić przechwycenie d7 lub e7, 1 ruch króla objazdem lub dodatkowego pionka].

 • Może skręcić na h4 (patrz odpowiedź @ Evargalo ).

  Wymaga co najmniej 7 ruchów.

 • Może skręcić na g4 (podobnie jak Bc8). Wymaga przeszkód na h5, f3 i g3 (czarny pionek może zagrozić f4).

  Wymaga co najmniej 8 ruchów [3 ruchów króla, co najmniej 2 ruchów przejmujących d7 lub e7, 2 ruchów pionków (g3 i f3), +1 ruch objazdu króla lub dodatkowego pionka].

 • Może skręcić w g5. Wymaga to przeszkody na h5, przeszkody na f4 lub czarnego pionka na e5 i złapania mrówki co najmniej jednego z d7 lub e7.

  Wymaga co najmniej 9 ruchów [2 ruchy, aby przeszkodzić h5, 4 ruchy Króla, 1 ruch pionka, co najmniej 2 ruchy, aby schwytać d7 lub e7)].

 • Może skręcić na F5. Wymaga przeszkody na e4.

  Wymaga co najmniej 7 ruchów [4 ruchów Król, 1 ruch pionka, co najmniej 2 ruchów, aby schwytać d7 lub e7].

Queen and Rh8

 • Może skręcić na h5. Wymaga schwytania g7 i h7 oraz schwytania d7 (za pomocą czarnego pionka na e5) lub przeszkody na g4.

  Co najmniej 9 ruchów [1 ruch pionka, 3 ruchy królowej, aby schwytać g7 i h7, 4 ruchy króla, 1 ruch pionka g4].

 • Może zaatakować h3, h4 lub g4, jak pojedyncze zagrożenie przez jedną z tych figurek (potencjalnie wymagające dodatkowych przeszkód, ponieważ czarny król nie może pokonać zarówno królowej, jak i wieży), kosztując niektóre ruchy, aby odblokować wieżę i ewentualnie królową.

Wszystkie inne kombinacje podwójnego zagrożenia

 • Można pokonywać zakręty, jakby istniało tylko jedno zagrożenie, wymagające pewnych ruchów, aby odblokować co najmniej jedną z figurek i ewentualnie dodatkowych przeszkód, aby zasłonić dodatkową figurkę.

Najlepsze rozwiązanie przypadku wymaga co najmniej 7 ruchów.

Niektóre rozwiązania z 7 zwrotami jeszcze nieobjęte innymi:

NN - NN
1. e4 e5 2. Qg4 Ke7 3. Qxd7 + Kxd7 4. Ke2 Kd6 5. Kf3 Ke6 6. Kg4 Kd7 7. Kf5 Kd6 #


NN - NN
1. f4 d5 2. g4 Kd7 3. g5 Ke6 4. Kf2 Kf5 5. Kg3 Ke6 6. Kg4 Kd7 7. Kf5 Kd6 #


NN - NN
1. f3 d5 2. Kf2 Kd7 3. Kg3 Ke6 4. Kh3 Kd7 5. d3 Ke6 6. Bf4 Kf5 7. Bg3 Kg5 #

4
Przepraszam, jeśli jakakolwiek terminologia jest zła, jestem przyzwyczajony do niemieckich terminów, a te nie tłumaczą dosłownie (np. Przechwytywanie = "schlagen", dosłowne tłumaczenie uderza.)
hoffmale

1
Bardzo dokładny! :)
Laska

W przypadku podwójnego zagrożenia dobrze jest wspomnieć, że czwarty ruch Białego Króla (oprócz jednego ruchu pionka i dwóch biskupów) wystarczy, aby umożliwić matowi.
supercat,

@Evargalo: Jeśli dobrze cię rozumiem, nie byłby to mat (mat 8g4 blokowałby zagrożenie ze strony czarnego biskupa)
hoffmale,

1
@Evargalo: tylko jeśli celujesz w 7 ruchów. Można to zrobić w 10 ruchach (dodając g4, g5, Bg2 do ruchów białych). Mój argument był mniej więcej taki: „Jest to możliwe w jednym z tych warunków; szybszy wymaga co najmniej 7 ruchów” (jednak wyjaśnił odpowiedź)
hoffmale,

15

Aby udowodnić, że jest to możliwe, oto oferta otwarcia 9 ruchów. To brzydkie, ponieważ czarne wykonują kilka marnujących czas ruchów, ale biały musi zabrać króla w miejsce, w którym można go skojarzyć, a także usunąć pionka czarnego (nie widzę, jak uzyskać pozycję godową z 7 czarnymi pionkami na ich oryginalnych polach) , więc to wymaga czasu.

NN - NN
1. e4 e5 2. Ke2 Ke7 3. Kf3 Ke6 4. Kg3 Kf6 5. Qg4 Ke7 6. Qxd7 + Kf6 7. Qa4 Ke7 8. Kh4 Kf6 9. g3 Kg6 #

Evargalo poprawiło to w ciągu pięciu minut, ale czuję, że zachowanie tej odpowiedzi również nie zaszkodzi.


1
7 pionków drugiej rangi jest w rzeczywistości możliwe, ale nie ekonomiczne. Wyobraź sobie, że brakuje tylko Pd2, czarne nie mają pionka, a Kd7, Pe6, Re7, Qe8, biały gra Kd4-c5 #.
Evargalo

1
Dobrze jest opublikować ofertę otwarcia, nawet jeśli zostanie ona zastąpiona przez coś innego
Laska

Czy możesz dodać liczbę ruchów do swojej odpowiedzi?
Stevoisiak

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.