Jak ta pozycja jest możliwa w normalnej grze w szachy?


38

Mój przyjaciel dał mi ten problem. Tak to wygląda.

W normalnej grze w szachy biały gracz sprawdza króla czarnych wieżą i biskupem jak na poniższym obrazku.

NN - NN

Teraz obraz wydaje się nieco niezręczny. W ostatnim ruchu przed czekiem biały gracz poruszy swoją wieżę lub biskupa (ale nie oba). Załóżmy, że w ostatnim ruchu porusza się biała wieża, więc czarny król i biały biskup będą już w tej samej pozycji, co teraz. Tak więc czarny król został już sprawdzony przez biskupa, a zatem nie było możliwe, aby czarny król pozostał w tej pozycji. Podobnie, jeśli biały biskup zostanie przesunięty w ostatnim ruchu, czarny król byłby już sprawdzony przez wieżę, a zatem niemożliwe byłoby utrzymanie go w tej pozycji.

Zapewniamy jednak, że stanowisko to można osiągnąć bez naruszenia zasad. Czy ktoś wie, jak to zrobić?


6
IIRC, jest to pierwsza łamigłówka z klasycznego „The Chess Mysteries of Sherlock Holmes” Raymonda Smullyana . Jeśli podoba ci się tego rodzaju analiza wsteczna (plus kilka sztuczek!), Bardzo polecam wszystko przez Smullyana.
Quuxplusone

4
W oryginalnej łamigłówce wspomina się, że tę pozycję obserwował jedynie dr Watson w swoim klubie; nie widział sztuki, która do tego doprowadziła. Znaczące jest to, że kiedy Watson narysował pozycję Holmesa, nie umieścił zwykłych adnotacji „A – H” i „1–8” wzdłuż krawędzi planszy (ponieważ nie wiedział, który gracz gra w kolorze białym) . Nie trzeba było podawać informacji, że ruch jest obecnie Czarny; można to wywnioskować z faktu, że czarne są pod kontrolą.
Quuxplusone

@Quuxplusone Czytałem o Smullyanie w mojej książce Discrete Maths, ale nie wiedziałem, że używał logiki w szachach.
Faiq Irfan

Odpowiedzi:


44

Podwójne sprawdzenie jest możliwe tylko przy użyciu czeku odkrytego. Więc czek na wieżę lub czek na biskupa został odkryty przez przeniesienie czegoś pomiędzy poprzednim ruchem.

Nie rozumiem, jak to jest możliwe z czekiem na wieżę, ale jest to możliwe z biskupem - jeśli plansza jest pokazana z czarną na dole, w przeciwieństwie do tego, co zwykle się robi. Wtedy mógł być pionek między czarnym królem a białym biskupem, mógł złapać coś na h8 i awansować na wieżę.

Na przykład,


1
Czy promowanie gawronu zamiast królowej byłoby korzystne?
jpmc26,

13
@ jpmc26: utrudnia to łamigłówkę, ponieważ ludzie częściej myślą o awansie, jeśli jest królową.
RemcoGerlich

6
@ jpmc26 Może najbliższa królowa była daleko, a białe po prostu chciały szybko zakończyć grę i nie zadawały sobie trudu, aby wstać z miejsca.
JiK

1
Istnieje kilka (bardzo nielicznych) pozycji, w których słabe awansowanie na wieżę jest najlepszym posunięciem, ponieważ królowa pozwala na pat. en.wikipedia.org/wiki/Saavedra_position jest najbardziej znany.
TheMathemagician

1
Jak tworzysz taką grę w szachy dla innych użytkowników?
Pan Pie

3

Na pierwszej podanej przez ciebie pozycji mógł być biały pionek na b7 i czarny pionek na a8, a przed nim biały z pionem do ruchu. Następnie, chwytając czarny pionek białym pionkiem i przenosząc go na wieżę, pokazana pozycja zostałaby osiągnięta, a czarny mógł się poruszać. Tablica jest zazwyczaj pokazywana z białej perspektywy, pionki poruszają się w górę planszy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.