Mat z King and Knight przeciwko King and Knight


12

Mam tylko krótkie pytanie. Grałem na chess.com i uzyskałem następującą pozycję:

NN - NN

Teraz założyłem, że po wymianie ostatnich pionków gra losuje automatycznie, jak zwykle. Ponieważ jednak tak nie było, zastanawiałem się, czy możliwe jest matowanie w tej pozycji. Wiem, że przy niektórych okazjach można matować z naprawdę dziwnymi pozycjami (np. Król i biskup kontra pion i król zakładając, że pion się nie rusza lub coś podobnego do tego), ale zawsze zakładałem, że pozycja, na której się znajdowałem, była remis .. Ponadto, jeśli mat jest możliwy, czy musiałby to być błąd, czy może być zmuszony?


KNN - K jest remis, więc po co nam to przeszkadza?
Joshua

Odpowiedzi:


4

Zgodnie z regułą 14E2 USCF, jeśli twój przeciwnik ma tylko króla i rycerza (i nie ma przymusowego partnera), a zabraknie ci czasu, gra jest przerywana. Zgodnie z zasadami FIDE gra nie jest remisowana, jeśli istnieje legalna sekwencja ruchów prowadząca do partnera. Wygląda na to, że Chess.com używa czegoś podobnego do zasad USCF w tej sytuacji; napisano „... zauważ, że w przypadkach, w których przeciwnik nie ma wystarczającego materiału do krycia (samotny Król, Król + Rycerz, Król + Biskup, Król + 2 Rycerzy) losowanie zostanie automatycznie zadeklarowane w przypadku przekroczenia limitu czasu”. Więc nawet jeśli gra nie zakończy się natychmiast i pozostało Ci tylko 5 sekund, nie musisz panikować.

Ponadto, jeśli mat jest możliwy, czy musiałby to być błąd, czy może być zmuszony?

W pozycji, którą podajesz jako przykład, nawet pojedynczy „błąd” nie wystarczy do stracenia. Twój przeciwnik nie może nawet zmusić króla do przesunięcia się o więcej niż jedno pole z miejsca, w którym siedzi, nie mówiąc już o zmuszeniu go do wejścia w kąt; i nawet jeśli przeniosłeś go do rogu, nie ma sposobu, aby zmusić rycerza, aby szedł obok niego, gdy dosłownie ma całą resztę planszy do użycia. Mat byłby prawdopodobnie rezultatem tylko wtedy, gdyby ktoś próbował przegrać, chociaż może się tak zdarzyć, gdyby podjęto bardzo nierozsądną próbę wywołania impasu.

Ale możliwe jest, że w innych pozycjach sytuacja rycerz kontra rycerz dzieje się dokładnie w odpowiednim miejscu dla przymusowego partnera w jednym (prawdopodobnie dlatego chess.com nie deklaruje remisu po osiągnięciu rycerza kontra rycerz.) Oto przykład gdzie Black jest zmuszony zabrać Białą Królową ze swoim rycerzem, ustawiając rycerza kontra matowego rycerza.

NN - NN
1. Qxg8 + Nxg8 2. Nf7 #

Co ciekawe, nie ma sensu, aby Black mógł nadużyć zasady limitu czasu i celowo pozwolić swojemu zegarowi na wygaśnięcie; zanim zagra w Nxg8, biały ma wystarczającą ilość materiału. Więc przeciągnięcie nie może go uratować w tej pozycji.


10

Jeśli mat jest możliwy, czy musiałby to być błąd, czy może być zmuszony?

Wiązanie jest możliwe. Może to być pozycja końcowa:

NN - NN

Nie można tego jednak wymusić. Zgodnie z tabelami, gra jest remisem z prawidłową rozgrywką.


5
A tutaj „poprawna gra” oznacza: „Chodź, stary. Nie parkuj króla w kącie, a potem nie stawiaj obok niego rycerza. Cokolwiek innego, dosłownie wszystko jest w porządku. Heck, pozwól nawet drugiemu twój rycerz na losowanie. ”
David Richerby,

@DavidRicherby Ciekawe. Czy możesz zmusić ofiarę rycerza?
JBentley,

1
@JBentley Nie. Za długo, aby to zademonstrować w komentarzu, więc opublikowałem nowe pytanie i na nie odpowiedziałem .
David Richerby

10

Jest to oczywiście obiektywnie remis. Ale zgodnie z zasadami FIDE, grę można uznać za remis (bez zgody obu przeciwników) tylko wtedy, gdy nie ma sekwencji ruchów, które mogą prowadzić do partnera. Tutaj istnieje sekwencja prowadząca do skojarzenia , nawet sądząc, że jest to naprawdę nielogiczne . Oto tylko przypadkowy przykład:

NN - NN
1. Kf6 Kf8 2. Kg6 Kg8 3. Ne4 Kh8 4. Nd6 Ng8 5. Nf7 #

Problem jest podobny do króla + 2 rycerzy przeciwko królowi. Ponownie, całkowicie remis, ale po popełnieniu błędu / kolega jest możliwe.

Strony internetowe takie jak chess.com stosują podobne zasady jak FIDE. To był powód, dla którego twoja gra nie została ogłoszona remisem.

Dlatego jedyną zasadą, którą możesz tutaj zastosować, aby narysować grę bez zgody przeciwnika, jest zasada „50 ruchów bez przejęcia lub ruchu pionkiem”.


Czy nie powinieneś zacząć od tego, że tablica wygląda jak tablica pytań?
Dziecko Boże

2
Dałem tylko przykład sekwencji ruchów prowadzących do partnera i chciałem, żeby było to proste. Nie sądzę, że ważne jest dołączenie oryginalnej planszy, ponieważ wzór partnera jest zawsze taki sam, będzie wymagał tylko więcej ruchów. To powiedziawszy: czy jeszcze cię nie przekonałem, że sekwencja wiązania jest możliwa?
kmartin 29.04.17
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.