Czy etyczne jest sparowanie się z silnikiem podczas grania w korespondencję?


18

Zacząłem grać w korespondencję na chess.com wyłącznie po to, by czerpać z tego przyjemność i zdobyć głębszą naukę (tzn. Nie ma nagrody).

Mamy około 10 ruchów i zbliża się do mnie, że brakuje mi książki. Aby pomóc w nauce, chciałbym ustawić pozycję przeciwko komputerowi i przeciwstawić się temu. Nie jestem zainteresowany oceną komputera, zalecanymi ruchami dla mnie itp. Naprawdę chcę po prostu ćwiczyć z określonej pozycji.

Moje pytanie brzmi: czy etyczne jest sparowanie się z komputerem między ruchami w grze korespondencyjnej?


16
Byłoby całkowicie etyczne, gdybyś po prostu zapisał pozycje, które chcesz ćwiczyć, a następnie zrobił to po zakończeniu gry.
Mateusz

1
Pomyśl o badaniu. Jestem pewien, że wielu z nas byłoby „zainteresowanych” odpowiedziami na pytania egzaminacyjne podczas egzaminu. Z jakiegoś powodu jest to niedozwolone.
Mawg mówi o przywróceniu Moniki

Odpowiedzi:


33

Zasady witryny Chess.com mają następujące zdanie:

NIGDY nie można używać programów szachowych (Chessmaster, Fritz itp.) Do analizowania bieżących gier, chyba że jest to wyraźnie dozwolone (np. Turniej komputerowy itp.). Jedynym dozwolonym rodzajem pomocy komputerowej są bazy danych gier do otwierania linii w szachach turowych i szachach głosowanych. [...]

Sprowadza się to zatem do pytania, czy rozgrywanie pozycji z gry Corr przeciwko silnikowi liczy się jako analiza.

Odpowiedź może być tylko „tak”, ponieważ w przypadku niektórych możliwych kontynuacji gry silnik zapewnia najlepsze ruchy. Jest to wyraźnie akt analizy.

Po zakończeniu gry Jas będzie dużo czasu na grę z silnikiem.


Bardzo czyste. Dzięki! W moim przypadku moim programem jest Chessmaster, więc twoja odpowiedź nie pozostawia wątpliwości.

3
Mogą być jednak obejścia. Oczywiście ty i twój przeciwnik możecie grać w gry na dowolnych zasadach, które możecie uzgodnić między sobą. Być może będziesz musiał usunąć grę ze strony, aby nie wprowadzić w błąd ich statystyk / rankingów dotyczących rodzaju rozgrywanej gry. I nawet jeśli się zgodzą, może się okazać, że przeciwnik traktuje grę mniej poważnie, wiedząc, że masz problemy z programami.
Steve Jessop

@ SteveJessop mogą również zacząć korzystać z tej samej strategii i zyskać jeszcze więcej korzyści niż ty.
John Dvorak

Ta odpowiedź dotyczy tego, czy reguły dopuszczają coś, co często jest innym pytaniem niż to, czy coś jest uważane za etyczne.
Weston Wedding,

@Weston: na szczęście w tym przypadku jedno zdaje się redukować do drugiego - pytający akceptuje, że łamanie uzgodnionych zasad gry jest nieetyczne. Jeśli chodzi o życie, czy coś w tym stylu, oczywiście moralna wartość oszustwa w szachach może być nieistotna i potrzebowalibyśmy bardziej złożonej (choć zapewne wciąż łatwej) analizy etycznej :-)
Steve Jessop

7

W szachach musimy znaleźć najlepszy ruch do gry. Aby to osiągnąć, obliczamy kilka ruchów do przodu. Używając komputera „tylko do sparowania” skutecznie ograniczasz głębokość swojego drzewa poszukiwań o połowę - mianowicie ruchy przeciwnika. To nie jest tak, jak rozpoczęcie sprintu 100 m na linii 50 m i pytanie, czy jest to etyczne, ponieważ liczba możliwych linii rośnie wykładniczo wraz z głębokością drzewa. Okazuje się, że za pomocą komputera tylko ruchy przeciwnika bardziej przypominają rozpoczęcie wyścigu o 87 metrów przed nami.

Na Chess.com komputery nigdy nie są dozwolone (zgodnie z zasadami ), chociaż szachy korespondencyjne zwykle umożliwiają analizę komputerową wszystkich ruchów. Zobacz brak reguły w Regulaminie Międzynarodowej Federacji Szachowej Korespondencji (ICCF) .


3

Odpowiedź jest prosta i nikt nie wyszedł i nie powiedział: NIE. Nie etyczne. Musisz albo ujawnić się przeciwnikowi, znaleźć sposób na uratowanie gry, a później grać z komputerem. Powodem, dla którego nie jest on „etyczny”, jest to, że drugi gracz zakłada, że ​​gra tylko człowieka, co jest podstawowym założeniem. Nie sądzę, aby było to „okropnie” nieetyczne, ale w pewnym sensie pasuje do samej definicji nieetyczne, narusza porozumienie między tobą a drugim graczem. Zajmie się tym pełne ujawnienie, a drugi gracz może zdecydować się na grę lub nie. Mój komputer szachowy jest tak cholernie dobry, że mogę pokonać każdego, jeśli potajemnie go użyję! Szkoda, że ​​samo życie nie było takie łatwe.


3

Jeśli chcesz to zrobić, musisz grać na stronie, której reguły wyraźnie na to zezwalają. FICGS (www.ficgs.com) oczekuje, że jego gracze, którzy nazywają siebie „centaurami”, będą maksymalnie korzystać z pomocy komputera. Próbowałem przez chwilę. Dla każdego, kto nie jest maniakiem, będzie to bardzo męczące.


2

Jak wspomniano, jest to niezgodne z zasadami. Ale jeśli chcesz się tylko uczyć i dobrze bawić, po prostu graj przeciwko komputerowi. Po co w ogóle angażować inną istotę ludzką? Otrzymasz te same korzyści treningowe, jakich potrzebujesz, bez żadnych obaw etycznych.


2

Jak powiedzieli inni, myślę, że zależy to od reguł serwera. Jeśli serwer na to pozwala, to oczywiście nie jest to nieetyczne. Jeśli serwer wyraźnie stwierdza, że ​​nie możesz, to jest to nieetyczne. Zgadzasz się na ich warunki, grając na ich serwerze.

Gdy walczysz z silnikiem, będziesz mieć wpływ na to, jak wykonać następny ruch w bieżącej grze. Nie oznacza to, że miałeś zamiar oszukiwać, po prostu przeanalizowałeś pozycję i jeśli grasz, aby wygrać, niezależnie od tego, czy nagroda jest zaangażowana, czy nie, naturalnie sprzeciwisz się ruchowi, który nie jest dobry do gry, ponieważ walczyłeś przeciwko , w zasadzie super wielkiego mistrza i chcesz wygrać. To nie jest fair gra dla twojego przeciwnika na serwerze, który ma zasady przeciwko korzystaniu z komputera.

Moja sugestia byłaby taka, że ​​jeśli jesteś na serwerze, który ma zasady przeciwdziałania korzystaniu z komputerów podczas gry, rób notatki w grze, w których chcesz analizować i analizować grę PO zakończeniu meczu.


0

Reguły szachowe korespondencji USCF zabraniają korzystania z komputerów, z wyjątkiem nagrywania ruchów. Innymi słowy, nie można używać silnika do jakiejkolwiek formy analizy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.