Dlaczego dotknięty element nie musi się poruszać w grze online?


17

W grze w szachy obowiązuje zasada, że ​​dotknięty kawałek powinien poruszać się. Profesjonalni trenerzy od wczesnego dzieciństwa zawsze mnie uczą, że jest to oficjalna zasada, której należy przestrzegać podczas turniejów, ale niekoniecznie w grach towarzyskich.

Uważam jednak, że interfejsy online do grania w ocenione gry nie egzekwują tej zasady. Często zaczynam robić błyskawiczne ruchy, a potem wybieram inny, być może z innym kawałkiem. Interfejs zawsze pozwala na to na wszystkich stronach, na których grałem.

Czy jest to pominięcie ze strony projektantów, czy raczej wskazanie, że szachistów naprawdę nie obchodzi ta zasada (bezmyślnie powtarzana z pokolenia na pokolenie)?


7
Podejrzewam, że wiele protokołów szachowych online nie miałoby znormalizowanego sposobu komunikowania „ten gracz dotknął tego kawałka, ale go nie przesunął”. Nawet gdyby tak było, łatwo byłoby napisać klienta szachowego, który nie przekazywałby takich danych.
David Zhang

5
Z punktu widzenia dostępności technologii może to być nieco trudne. Jeśli grasz w szachy za pomocą klawiatury, a nie myszy, trudniej jest wymyślić „dotyk” w porównaniu z „Przemierzam wieżę, aby dostać się do rycerza”
mówi David Reinstate Monica

1
@DavidZhang +1 Prześlij to jako odpowiedź!
David Richerby

1
@DavidZhang czy istnieją standardowe protokoły szachowe online?
user253751

Odpowiedzi:


35

Myślę, że powód staje się bardziej oczywisty, gdy weźmie się pod uwagę, dlaczego obowiązuje zasada dla gier OTB - przeciwnik ciągle porusza rękami po planszy i poruszanie pionkami może być bardzo rozpraszające, podczas gdy drugi gracz prawdopodobnie nadal próbuje skoncentrować się na pozycja.

Natomiast w szachach online obaj gracze korzystają z własnych ekranów, a fakt, że jeden gracz zaczyna przesuwać jeden kawałek, decyduje się na niego, a następnie porusza się inny, nie jest nawet przekazywany drugiemu graczowi - widzą statyczną planszę, aż do ostatecznego ruchu zrobiony.

Innym czynnikiem (ale nie głównym motywem IMO) może być to, że, jak wskazałeś w swoim pytaniu, większość gier online jest postrzegana jako „przyjazna” - dopiero niedawno zaakceptowano pomysł oficjalnie ocenionych gier online na przykład przez FIDE.


4
Warto również wspomnieć, że u niektórych klientów dość łatwo jest złapać niewłaściwy kawałek, zanim przyzwyczaisz się do miejsca, w którym musisz kliknąć, aby wybrać kawałek. (Na przykład, czy gra izometryczna sprawdza, czy wskaźnik myszy znajduje się nad kwadratem, czy nad samym kawałkiem.)
Patrick M

Ponadto istnieje fakt, że (zwykle) prawdopodobnie nie możesz absolutnie udowodnić, że elementy fizycznej planszy nie zostały w ogóle uporządkowane po dotknięciu elementu, podczas gdy nie jest to tak duży problem z GUI.
Charles Rockafellor

2
@PatrickM Nie wspominając już o tym, jak źle byłoby na klientach mobilnych korzystających z ekranu dotykowego.
gałka oczna

7

Istnieją tutaj trzy kwestie: regulacja, kontrola czasu i technologia.

Gra FIDE Laws of Chess obejmuje grę planszową. Nie obejmują one korespondencji, równoczesnego wyświetlania, handicapów, wariantów (innych niż chess960), szachów komputerowych i wszystkiego innego, co nie jest ściśle OTB, chociaż możesz użyć odpowiedniego podzbioru dla tych innych form.

Nawet jeśli grasz w OTB, nie ma obowiązku, chyba że bierzesz udział w formalnym konkursie regulowanym przez FIDE lub stowarzyszenie FIDE, takie jak krajowa federacja szachowa. Kiedy nauczyłem moje dzieci gry, zasada dotyku-ruchu pojawiła się bardzo późno w moich priorytetach.

Po raz pierwszy grałem w formalnym turnieju błyskawicznym od około 30 lat. Bardzo dobrze znałem touch-move. Jednak nieformalna zasada, do której przywykłem do błyskawicznego ataku, polegała na tym, że ruch dotykowy nie miał zastosowania. Twój ruch nie stał się „stały”, dopóki nie nacisnąłeś zegara, nawet jeśli poruszyłeś kawałek, puść go, cofnij i przesunął kolejny.

Interesujące jest to, że w ostatnim wydarzeniu St Louis w grze Nakamura - Kasparow, w którym Kasparow dość rażąco naruszył ruchy dotykowe, komentatorzy byli niepewni, Kasparow twierdzi, że był niepewny i powiedział (co można zobaczyć na filmie), że wyglądał dookoła arbitra w celu uzyskania wskazówek, czy to, co robił, było złe.

W szachach OTB rozgrywanych przy standardowej kontroli czasu (każdy gracz ma co najmniej godzinę na wszystkie swoje ruchy, więcej dla silniejszych graczy) ruchy dotykowe mają sens. Oblicz swój ruch w głowie, nie dotykając ani nie przesuwając elementów na planszy, a następnie wykonaj go.

W szachach rozgrywanych online za pomocą interfejsu komputerowego większość gier jest rozgrywana z szybkością błyskawiczną (każdy gracz ma 10 minut lub mniej na wszystkie swoje ruchy). Kontrola czasu sięga aż do kuli - tylko jedna minuta na wszystkie ruchy. To, że można nawet zagrać w rozsądną grę przy tych stawkach, zależy od technologii: nie ma zegara do naciśnięcia (technologia to obsługuje), możesz wykonywać ruchy (z ćwiczeniem i prawą myszką) znacznie szybciej i możesz wstępnie -ruszaj się.

Ostatnia z nich jest kluczowa. Istnieje wiele umiejętności (a nawet postaci) w zakresie wstępnego poruszania się oraz w formacie, w którym szybkość jest niezbędna. Wstępne poruszanie się może mieć duże znaczenie.

Przepisy FIDE dotyczące tego, za pomocą której ręki naciskasz zegar, poruszania dotykiem, jak chwytasz pionek lub zamek (używaj tylko jednej ręki, proszę!), Jak promujesz pionka, po prostu nie ma sensu w szachach korespondencyjnych lub szachach online .


3

Uważam, że jest to zabronione, ponieważ możesz dotknąć pionka i zobaczyć reakcję innych graczy. Czy to był cień uśmiechu? Może lepiej nie ruszam tego kawałka.

Nie jest to problemem w szachach online, ponieważ jak twierdzili inni, przeciwnik widzi tylko ostatni ruch.


1
Myślę, że to bardzo drobna uwaga.
David Richerby

Młodsi gracze czasami „wypróbowują” ruch, aby zobaczyć jego wpływ na przeciwnika. To nie jest powszechne, ale z pewnością nie jest niewielkie . Zdarzyło mi się to w grze, w którą grałem i przypomniałem przeciwnikowi o regule. Powiedziała, że ​​zna to. Jeśli to prawda, dlaczego w pierwszej kolejności przesunęła element, a następnie spróbowała go wymienić i przenieść inny? Oczywiście, ponieważ spodziewała się, że nie będę się sprzeciwiał.
jaxter 18.10.16

3

Zasada nie ma żadnego sensu w grze online. Zasadą jest, że nie możesz dotknąć własnego kawałka na wspólnej tablicy. W innych miejscach dostępnych tylko dla ciebie, na przykład w twojej głowie, możesz dowolnie dotykać elementów i manipulować nimi. W grze online nie ma wspólnej tablicy, na której można by tworzyć reguły. Dlatego nie ma spójnego sposobu, w jaki zasada mogłaby mieć zastosowanie.


Egzekwowanie w grze online byłoby trywialne. Oczywiście ma to sens; stosuje zasadę OTB do medium online i nie ma powodu, aby go nie egzekwować, poza zastrzeżeniami graczy, którzy wolą nie być zmuszani do przesunięcia pierwszego dotkniętego elementu . Mogliby po prostu uniknąć klienta, który to zaimplementował, i wybrać innego. Chodzi więc bardziej o to, jak surowo witryny egzekwują regułę i czy ich zdaniem zniechęci graczy. Z pewnością miałem jednak kilka wpadek myszy i ten problem dramatycznie by się zwiększył.
Jaxter

0

W szachach OTB reguła ruchu dotykowego zapobiega cofnięciu ruchów, podczas gdy w szachach internetowych oprogramowanie to zapobiega.


2
gdybyście wyjaśnili, dlaczego tak jest, mielibyście odpowiedź na to pytanie
podziemny

Pytanie nie dotyczyło wycofania; chodziło o zobowiązanie do przesunięcia dotkniętego fragmentu, nawet jeśli nie został on przeniesiony z pierwotnego kwadratu .
Jaxter
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.