Bezpłatny materiał do nauki


24

Jestem świadomy kilku doskonałych kanałów YouTube, które są bezpłatne i zapewniają świetny wgląd w grę, takich jak:

Jakie są inne dobre zasoby (proszę tylko za darmo!), Które nowy gracz może znaleźć i jak mogę je efektywnie wykorzystać do poprawy?


Cześć Mog, zamknąłem to pytanie, ponieważ w tej chwili jest to bardzo subiektywne - mniej więcej prosi o listę dostępnych bezpłatnych stron / zasobów do nauki. Aby uzyskać więcej informacji, możesz również sprawdzić blog StackExchange .
Andrew

3
Cóż, całkowicie się z tobą zgadzam, to prosi o listę dostępnych bezpłatnych stron / zasobów do nauki. Chociaż nie rozumiem, jak byłoby to subiektywne. Bezpłatne nie jest subiektywne i nie powinno być również to, czy można uczyć się z zasobów.
Mog

1
Słusznie! Niestety byłoby to interesujące dla wielu osób.
Mog

3
Lekko przeredagowałem pytanie, aby je ponownie otworzyć. Pytania wymagające tylko linków są mniej dobre, więc mam nadzieję, że teraz odpowiedzi będą dłuższe.
Andrew

1
Wielkie dzięki za poświęcenie czasu na zamienienie tego w miłe pytanie!
Mog

Odpowiedzi:


15

Oto kilka witryn, które według mnie mają wielką wartość:

chessopenings.com - NM Dereque Kelley bardzo dobrze wyjaśnia otwarcia.

Witryna szachowa - doskonałe filmy.

ChessVideos.tv - Obfite zasoby najlepszych filmów.

Sekcja coachingu klubu szachowego Exeter - Doskonałe artykuły

Kolumny ChessCafe (zwłaszcza Dan Heisman za Początkujący Nook kolumny i Mark Dworecki za kolumny Instructor ) - Nie mogę polecić Dan Heisman tyle, jego filmy na ICC (nie za darmo) są doskonałe. Uwaga: od czasu upadku strony ChessCafe linki te wskazują na zapisaną wersję archive.org.

50 gier w szachy dla początkujących - natknąłem się na to. Wygląda na pomocny, zwłaszcza, że ​​gry są opatrzone adnotacjami.

Trening wizualizacji szachowej - Popraw swoją wizualizację.


Strony Exeter Chess Club są zabawne, chociaż niektóre z nich są dość „stare” i nie wytrzymują dzisiejszej kontroli silnika.
prusswan

@xaisoft: Świetne dodatki! Niestety ChessCafe jest teraz płatny. Zapewnią ci dostęp do wszystkich archiwów PDF artykułów, w tym nowicjusza Dana Heismana, za darowiznę w wysokości 25 USD na fundusz edukacyjny. Z powodu wymogu logowania nowego członka podany link nie trafia już na właściwą stronę docelową; zamiast tego generuje błąd 404 Nie znaleziono strony.
Jaxter

12

Trochę autopromocji, przygotowałem ten plik PDF :

Dobre zrozumienie struktur pionków i odpowiadających im planów poprawi twoją grę skokami, ponieważ książki rzadko dobrze radzą sobie z wyjaśnianiem tego potężnego obszaru wiedzy szachowej, więc prawdopodobnie będą to głównie nowe informacje. Mam nadzieję, że uznasz to za przydatne! :)


Bardzo fajnie, mam książkę Soltisa, ale jeszcze jej nie przeczytałem, ponieważ odkładam ją na inne książki, które moim zdaniem są bardziej na moim poziomie. Myślę, że wciąż jest dla mnie trochę zaawansowany. Kiedy to przeczytam, twój pdf będzie doskonałym towarzyszem / uzupełnieniem. Dziękuję Ci.
EvilSpudBoy,

10

Zauważyłem (chyba że mi tego brakowało), że nikt nie wspomniał o kanale youtube Daniela Kinga Power Play Chess . Możesz subskrybować za darmo. Podoba mi się jego „co dalej?” serial, w którym gra przez arcymistrza, zatrzymuje się w kluczowym momencie i prosi widza o wybranie właściwej kontynuacji z dwóch możliwości. Przeglądarka następnie klika jeden z dwóch linków, aby sprawdzić, czy są poprawne.


1
nie wiedziałem o tym. Wygląda na to, że jest to świetny kanał, dzięki :)
Mog

Żeby wyjaśnić po prawie roku: kanał DK okazał się niesamowity w ciągu ostatniego roku. Myślę, że wolę to nawet od ChessNetwork (co jest szalone biorąc pod uwagę, jak bardzo lubię ChessNetwork). Analiza jest naprawdę dobrej jakości, a DK ma widoczną pasję do gry, która jest naprawdę bardzo fajna (to ostatnie zdanie było hommage, to wyrażenie, którego często używa: D).
Mog

5

Istnieje absolutnie FENOMENALNA książka o taktyce, skierowana do początkujących, dostępna za darmo w sieci. Nazywa się „Predator at the Chessboard” autorstwa Warda Farnswortha i można go znaleźć na stronie http://www.chesstactics.org/

Głębokość zasięgu jest dobra nawet dla półproduktów. Ale tak naprawdę poświęca trochę czasu na wyjaśnienie taktyki w języku angielskim, co czyni go bardzo zrozumiałym dla początkujących.


To była bardzo przydatna książka dla mnie jako początkującego. Książka przedstawia kilka sposobów na atakowanie pionków i uzyskanie przewagi.
Daniel Neel,

4

Uważam, że szachy dla wszystkich grup wiekowych Marka Weeksa są doskonałym, bezpłatnym zasobem. Istnieje wiele porad dla początkujących i średnio zaawansowanych graczy na takie tematy jak

  • Budowanie repertuaru otwierającego
  • Taktyka i pomysły pozycyjne dla środkowej części gry
  • Wyjaśnienia podstawowych gier końcowych

Istnieje również kilkanaście „klasycznych” gier z adnotacjami, w których każdy ruch jest szczegółowo wyjaśniony. Uważam, że jest to szczególnie przydatne, ponieważ często brakowało mi punktu spokojnych ruchów.

Niektóre materiały są dość przestarzałe, a niektóre linki są martwe, ale nie zniechęcaj się - ogólna jakość artykułów jest doskonała.


Podaj wyjaśnienie i kontekst, zobacz wiadomość pod pytaniem.
Dag Oskar Madsen

@DagOskarMadsen Gotowe :)
Ralph


0

jedna najlepsza gra, którą można pobrać przez torrent, którą jest „KASPAROV CHESSMATE”, istnieje wiele przykładów rozwiązań z Kit ta, które mają wiele pomysłów.


1
Wiem, że mówisz o uzyskanie Kasparow Chessmate za darmo, ale w rzeczywistości jest to oprogramowanie przeznaczone do być wolny?
ETD

Wygląda na to, że istnieje darmowa wersja (ograniczona) i że nie można już nawet kupić pełnej wersji, ponieważ jej twórca nie utrzymuje do tego niezbędnej infrastruktury.
Mog.

1
@Mog, rozumiem; dzięki. Dhaiwat, czy mógłbyś podać więcej szczegółów na temat przydatnych funkcji Kasparowa Chessmate? Dzięki temu Twoja odpowiedź będzie bardziej pomocna dla innych użytkowników.
ETD,

yap .. zdecydowanie ... możesz mieć pewne przykłady mistrzowskich umysłów, takich jak Garry Kasparow, Vishvanath i wiele innych. Oprócz tego możesz grać w tę grę przez LAN w Internecie za pomocą kabla. Zapewnia również zapisanie gry, w którą można grać lokalnie oraz z kolegą, aby zobaczyć przyszłość tej gry.
Dhaiwat budh

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.