Strategia w środkowej fazie gry z nudnych pozycji


41

Wchodzę w te raczej waniliowe, lub jak je nazywam, nudne pozycje. Niewiele dzieje się taktycznie i nie mogę pojąć, jaki powinien być właściwy kierunek działania.

Oto przykład. Jestem biały w tej pozycji. Moje utwory znajdują się w pozycji, którą uważam za „neutralną” (niezbyt dobrą, niezłą), myślę, że ta pozycja jest równa, i nie mam pojęcia, co planuję uformować w następnej kolejności.

NN - NN

Oczywiście nie ma właściwej odpowiedzi na strategię, ale być może niektórzy bardziej doświadczeni gracze mogą dać mi ogólną heurystykę do rozważenia, gdy planuję moją dominację na szachownicy. Pomoże też przejrzenie tego przykładu =)

Twoje zdrowie


2
Kiedy znajduję się w takiej sytuacji, zwykle przechodzę przez te trzy główne czynniki (dla obu stron), aby zacząć rozumieć, co się dzieje i prawdopodobnie nie opracowałem szczegółowego planu, ale dowiedzieć się, co zrobić ogólnie / next: 1) Pozycja królów, czy są bezpieczni? lub który jest bardziej narażony? 2) Elementy, czy są aktywne czy pasywne? i ich mobilność 3) Struktura pionków (ogólnie i na środku), kto kontroluje więcej przestrzeni? kto ma słabe pionki? Oczywiście istnieje wiele innych elementów do pełnej oceny pozycji, ale te 3 elementy dają dobre wyobrażenie o tym, która strona jest lepsza i dlaczego.
Tylko Ty

2
Kiedy sytuacja (tak zwana „nudna”) jest równa / zrównoważona, że ​​tak naprawdę nie wiemy, co robić, rozsądnie jest „poprawić” swoją pozycję, bez względu na to, czy jest to struktura pionka, kawałek pozycja lub pozycja twojego króla. Jako przykład pozwól mi wspomnieć o kilku możliwościach: centralizowaniu pionu (kawałków), umieszczaniu twoich kawałków w bardziej aktywnych kwadratach (takich jak zsuwanie rycerza z krawędzi planszy lub umieszczanie jednej lub dwóch wież na 7. stopniu), pozbycie się słabości pionka / kwadratu, zamiana złego elementu na dobry przeciwnika, przejęcie kontroli nad otwartymi plikami lub przekątnymi.
Tylko Ty

Odpowiedzi:


33

„Taktyka to wiedza, co robić, gdy jest coś do zrobienia. Strategia to wiedza, co robić, gdy nie ma nic do zrobienia”. - Savielly Tartakower

Poniżej znajdują się najbardziej znaczące cechy pozycji, która na mnie wyskakuje, i są to rzeczy, których należy szukać, gdy wydaje się, że nie ma nic do zrobienia:

 • Sam nie masz słabości strukturalnych.
 • Czarny ma słaby pionek do tyłu na pliku c, który może stać się bardzo miłym celem.
 • Czarny może zaatakować częściowo otwarty plik b, ale jest to mniej znaczące, ponieważ ruch b3pozostawia pionek Białego bezpieczny.
 • W tej chwili para biskupów Blacka nie jest zbyt przydatna ze względu na stosunkowo zamknięty charakter pozycji.

Zauważywszy te rzeczy, można śmiało powiedzieć, że Black chciałby wziąć udział w uwolnieniu ... c5, co pozwoliłoby jej wymienić swoją najważniejszą słabość, a jednocześnie zacząć otwierać pozycję dla swoich biskupów. Tak więc dobrym rozwiązaniem dla białych jest zapobieganie temu ruchowi z czarnych lub przynajmniej uczynienie go tak niekorzystnym dla niej, jak to możliwe.

Mając to na uwadze, dobrym początkiem jest to 1. Na4, że zarówno rycerz, jak i Qc2 wpatrują się w kwadrat c5 (i otwiera drogę dla wież, aby się na nim unieść), i robią to z tempem dzięki atakowi na Qb6. Po 1. ... Qb7 2. Rac1 Rfc8(uwaga: w szczególności te wieże, ponieważ White może chcieć, aby jego druga wieża mogła przejść do pliku d, jeśli ... c5 -> dxc5wystąpi, a Black może chcieć, aby jej druga wieża miała dostęp do pliku b), widzimy, że Black próbuje wesprzyj ... c5przerwę, a białe próbują to zatrzymać.

NN - NN
1. Na4 Qb7 2. Rac1 Rfc8 3. Qe2 a5 4. Rfd1 c5 5. dxc5 Nxc5 6. Nxc5 Bxc5

W takim przypadku nie można uniemożliwić czerni osiągnięcia pożądanego złamania pionka, dlatego białe będą musiały zmieniać biegi i znajdować nowe cele. Na przykład tutaj 3. Qe2(groźba Ba6) ... a5 4. Rfd1jest dobrym pomysłem (jak wspomniano wcześniej), dzięki czemu będziemy dobrze pozycjonowani po tym dxc5, gdy nasza wieża na nowo w połowie otwartym pliku d naciska izolowanego pionka Blacka. Na przykład odtwarzanie może być kontynuowane 4. ... c5 5. dxc5 Nxc5 6. Nxc5 Bxc5:

Teraz para biskupów Blacka jest ulepszona, ale d4 jest zachęcającą placówką dla białego rycerza. Gdyby Czarne zamieniły ciemnego biskupa na rycerza po tym, jak wyląduje on na d4, i moglibyśmy ponownie złapać kawałek, wtedy nasza struktura i nasz biskup byłby znacznie lepszy niż pozostały Black, i mielibyśmy dobre perspektywy na silną presję przeciwko izolowany pionek. Mając to na uwadze, kolejnym dobrym krokiem jest 7. h3zapobieganie grze Czarnych ... Bg4i zamiana tego biskupa na naszego rycerza, i ma dodatkową zaletę tworzenia lufy dla naszego króla. Na nieszczęście dla nas wszystko jest w zasadzie na poziomie, ponieważ Black ma pomysły, jak bawić ... d4się, aby otworzyć swoich biskupów i pozbyć się pozostałej słabości.

W każdym razie, mam nadzieję, że daje to pewne wyobrażenie o rodzajach procesów myślowych, które mogą być owocne w „nudnych” pozycjach takich jak ten, o rodzajach funkcji, o których powinieneś pomyśleć, gdy nie obliczasz możliwości taktycznych (które możesz nigdy nie zapominaj o!) oraz rodzaj ulepszeń, do których białe mogłyby dążyć z twojej początkowej pozycji, gdyby czarne zasnęły za kierownicą.


2
Dzięki, to było niezwykle pomocne! Chyba chcę pomyśleć o rzeczach takich jak słabości, różnice w drobnych kawałkach (rodzaj i jakość pozycji) dla obu stron i odpowiednio planować, przynajmniej na początek.
YoungMoney,

@YoungMoney, cieszę się, że mogłem pomóc. Ten post może Cię zainteresować: chess.stackexchange.com/q/1103/167
ETD,

1
Ten rodzaj odpowiedzi jest przydatny dla tej witryny. Dzięki ETD!
Nikana Reklawyks,

Heads up: Black był mężczyzną. Wracając do tematu, zgadzam się z 1. Na4, 2. Rac8 (wieża White'a nie ma natychmiastowego użycia pliku a). Celem gry pozycyjnej jest gra o lepszą pozycję , co wyraźnie robią te ruchy, aby wykorzystać słabości czerni i mocne strony białych. To powinna być zaakceptowana (zaznaczona) odpowiedź.
Jossie Calderon

1
@ETD Aha, a na koniec 3.Qe2? jest błędem w świetle 3. Nc5! utrzymywanie pozycji zamkniętej, pozostawiając biały czas na rozwinięcie swoich pionków na stronie królowej, i tworząc schludną placówkę na d4 dla rycerza, jeśli Bxc5 lub Nxc5. Przepraszam, ale muszę doprowadzić do sedna: 3. Pytanie 2 wyraźnie pokazuje gorszą pozycję dla białych; biskupi czarnych są aktywni w porównaniu do początkowej pozycji.
Jossie Calderon

8

Będę mówił bardziej na ogólne pytanie, a nie na konkretnej tablicy, którą dostarczyłeś.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ważne jest, aby wiedzieć, co robisz dobrze i z czym się zmagasz. Ponadto ważne jest, aby znać przeciwnika tak dobrze, jak to możliwe, ale jeśli jest to Twoja pierwsza gra z kimś, nie zawsze jest to możliwe.

Niektórzy szachowi są świetnymi atakującymi. Ci gracze przodują w tworzeniu chaosu na planszy i wsuwaniu ataku pod nos przeciwnika. Ten rodzaj gracza przyjmie handel o takiej samej, a nawet mniejszej wartości, jeśli spowoduje to przerwę w obronie przeciwników lub spowoduje, że przeciwnik zmieni plany.

Inni gracze są świetnymi obrońcami. Ci gracze przodują w utrzymywaniu zrównoważonej planszy, dopóki przeciwnik nie popełni błędu, a następnie w pełni wykorzystają ten błąd. Kiedy dwóch graczy tego typu zmierzy się, może to wydawać się bardzo nudne. Czuję, że mam skłonność do zaliczania się do tej kategorii, więc skupiam się na otwarciu jak największej liczby atakujących linii, jednocześnie utrzymując solidną obronę, dopóki nie zobaczę otwarcia.

Oczywiście, wielu graczy nie należy do jednej konkretnej kategorii, ale w większości wszyscy gdzieś należą do tego spektrum. Jeśli nie wiesz, gdzie jesteś w tym spektrum, ćwicz różne style. Rozegraj kilka gier agresywnie i zobacz, jak sobie radzisz, a następnie zagraj kilka defensywnie i cierpliwie, a potem zobacz, jak sobie radzisz. Wypróbuj to przeciwko wielu przeciwnikom. W końcu poczujesz, co jest dla ciebie wygodne i gdzie się wyróżniasz. Następnie, kiedy ćwiczysz, pamiętaj, aby nie zaniedbać tego, z czym się zmagasz, abyś mógł kontynuować grę.


3

W rzeczywistości jest to dość interesująca pozycja.

Masz dwie „wyspy pionków” (termin Capablanca) do trzech dla czarnych. Jednym z nich jest izolowany pionek gawronu, dwa z nich „wiszą” pionki cid. Pionki boczne króla czarnych są podwojone. Po swojej stronie masz otwarty plik c, aby zaatakować pionka c do tyłu czarnego.

Staraj się trzymać pionki na ciemnych kwadratach, aby dać biskupowi z jasnymi kwadratami możliwie największą mobilność, aby zaatakować pionka Blacka na jasnych kwadratach.

Jedyną zaletą Blacka jest para gońców, ale nie jest to duża zaleta przy tak wielu pionkach na planszy. Zauważ, że jasnobrązowy biskup Blacka jest nieco „zły”, więc postaraj się wymienić jednego ze swoich rycerzy na jego ciemnego, kwadratowego biskupa.

Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest przesunięcie rycerza C3 na A4, ścigając Czarną Królową. Twoje zagrożenia następcze to a3, b4 i Nc5. Jeśli czarne wymieniają rycerzy, a ty łapiesz się z pionkiem b, struktury pionków sprawiają, że obaj biskupi czarnych są „trochę źli”.

Czarne mogą przeciwdziałać temu zagrożeniu, przesuwając c5, oferując wymianę swojego pionka c na twojego pionka d. Chętnie to akceptujesz, ponieważ izoluje to pionka d Czarnego i daje twojemu rycerzowi f3 świetną placówkę na d4 (patrz schemat w odpowiedzi ETD).


2

To zabawne ... Uważam, że taka pozycja jest o wiele bardziej interesująca niż pozycje taktyczne. Właściwie muszę się zdyscyplinować, aby ograniczyć czas myślenia. Kilka pytań, które mogę zadać:

 • Czy białe powinny grać przeciwko pionkowi c6, czy rozważać plan z e4, czy z obydwoma?
 • Jeśli / kiedy czarne wykonają kontratak przeciwko b2, czy powinienem przenieść go na b3, b4, czy nie? (na b3 może zaprosić ... Ba3, a na b4 może zaprosić ... a5)
 • Gdzie umieścić wieże? b1 + c1, c1 + e1, czy co? I kiedy?
 • To samo dla czarnych: a8 + c8, b8 + c8 (byłby to dość rutynowy sposób), c8 + d8 (mógłby się odwrócić, jeśli nie wejdzie ... c5), lub c8 i e8 (z pomysłami na kontratak w dół plik elektroniczny)
 • Czy czarne mogą uzyskać kontratak za pomocą F5-F4? Nawet jeśli białe grają w g3, może to być nadal możliwe. A może f5 i Nf6-e4? Czy w odpowiednim momencie ... Bg4 będzie kiedyś problemem? (pomocne może być odsunięcie rycerza f3 od d4)
 • Czy Black czeka tylko na remis, czy jest dla niego jakiś plan ofensywny? Jako biała, czy ta pozycja jest wolna od ryzyka, czy też muszę uważać na nadmierną ekspansję? (Czy dwóch biskupów Blacka może być ukrytym niebezpieczeństwem?)
 • Czy czarne mogą reagować na Na4 za pomocą Qa5? Czy to ma znaczenie? (na a5 królowa ma oczy a4 i c5, ale może stracić czas na a3 i b4)
 • Czy powinienem grać w h3, aby powstrzymać Bg4? Czy to wzmacnia plan F5-F4?
 • Jakie są zalety handlu królowymi? Czy powinienem uznać to za cenny cel? (podobnie w przypadku czerni)
 • Jakie są tutaj cele Blacka? (Jak) mogę im zapobiec?
  • jednym z celów może być osiągnięcie pół-wygodnego układu a5, Qb8 i Rfc8. Czy powinienem temu zapobiec, działając szybko, ale zobowiązując się do określonego podejścia?
 • Jakie są prawdopodobne przemiany, które mogą się zdarzyć i jak pociągają? (różne drobne wymiany części, zmiany struktury pionków, przejście do gry końcowej ...)
 • Biorąc powyższe pod uwagę, jakie są dla mnie „typowe” lub „reprezentatywne” odmiany? Być może:
   1. Na4 Qa5 2. a3;
   1. Na4 Qb7 2. Rfc1;
   1. e 4;
   1. Rfd1 (w celu powstrzymania ... c5);
   1. h3;
   1. Rab1 (aby zachęcić ... a5 bez poruszania własnym pionkiem b);
  • itp.

Powtarzałbym je, dopóki nie znajdę czegoś wyraźnie najlepszego lub, w przeciwnym razie, poczynię postępy w zakresie powyższych pytań. Mogę również polegać na ogólnych zasadach, które przyjmowałem przez lata (na przykład, wykonuj ruchy wielozadaniowe; unikaj niepotrzebnych ruchów osłabiających itp.)

Myślę, że mówię o tym, że myślę, że dużo się tu dzieje, a twoje trudności ze zrozumieniem, co robić, pochodzą z tego samego miejsca, co poczucie, że pozycja jest nudna lub sucha - potrzebujesz tylko trochę więcej ekspozycji świat strategii!

Mam nadzieję że to pomoże.


To jest cholernie rozproszony proces myślowy.
Jossie Calderon

0

Moją pierwszą strategiczną myślą byłoby sprawdzenie, czy taktycznie uda mi się dojść do pozycji z pionkami na a3 i b4, wieżami na c1 i d1, rycerzami na f4 i b3. Alternatywą może być B na b3 z Rycerzem na a4, a drugi rycerz wpadnie na d3.

Podobnie jak wszystkie takie „schematyczne myślenie” w grze, musisz poświęcić czas na zastanowienie się, co przeciwnik może zrobić, aby ją zatrzymać. (A to, co dają ci te ruchy. Na przykład, jeśli dostaniesz pionki do a3 / b4 i wcześniej strącisz gońca z ciemnymi kwadratami, możesz rozważyć posadzenie rycerza na a5, aby jeszcze bardziej zwiększyć nacisk c-pionka.)

„Kto stoi lepiej?” jest zawsze głównym pytaniem, ale mogę powiedzieć, że wolałbym grać w tej pozycji w kolorze białym niż czarnym. Na przykład biały prawdopodobnie może w końcu zmusić mijanego pionka, podczas gdy potężny błąd, jaki kiedykolwiek zrobią czarne. Myślę, że tę pozycję można zaklasyfikować jako „Carlsbad”, tylko w prawdziwych pozycjach Carlsbad czarny pionek znajduje się na e6, a nie na f6. Osobiście uważam, że f6 jest gorszym miejscem dla pionka, więc strategie Carlsbad powinny być jeszcze łatwiejsze i silniejsze.

Najcichszą drogą do zwycięstwa białych jest zamiana pionków di e na pionki cid d Blacka, w którym to momencie usunięcie pionków jest wygraną dla białych. Najważniejszą zamianą elementów jest rycerz dla biskupa z ciemnymi kwadratami, ponieważ eliminuje to hordy okropnych przeciwników w przeciwnych kolorach, z których żadna nie została wygrana.

Spędziłem więc czas na analizowaniu tych strategicznych pomysłów, próbując zobaczyć, które z nich byłbym w stanie narzucić taktycznie, pamiętając o nich i będąc gotowym na przełączanie się między nimi, jak dyktuje taka możliwość.


Nie jest jasne, co osiągnęliby Nf4 i Nb3.
Jossie Calderon

0

Istnieją już dobre odpowiedzi na to pytanie, a pozycja jest rzeczywiście pełna do myślenia. Pozycja jest bardzo interesująca, ponieważ ma nabierać wyraźniejszego kształtu. Ktokolwiek przygotuje najlepszy preparat, może uzyskać dużą przewagę. W tej grze niewiele się jeszcze wydarzyło. Z pewnością żaden z graczy nie popełnił poważnego błędu. W takich sytuacjach próba narzucenia sprawy zwykle jest błędem. Po prostu spokojnie sobie radzisz. Ale co?

Naprawdę złym pomysłem byłoby skupienie całego myślenia na zmuszeniu e4 do stworzenia ataku po stronie króla. Po pierwsze, musisz wykonać dużo pracy, aby zdobyć tam swoje elementy. Po drugie, będziesz rujnował swoje ładne pionki, izolując swojego pionka. Poza tym nie ma tam żadnych słabości do wykorzystania. Jeśli lubisz ataki po stronie K, dlaczego grałeś w to otwarcie?

Nie próbuj jeszcze decydować o najlepszym planie, ale graj ruchami, które pasują do wszystkiego, co się wydarzy. Kluczowym pytaniem w tej pozycji jest prawdopodobnie „co stanie się z plikiem c?” Czy ten zacofany pionek utknął tam na zawsze? Być może jest tak, ponieważ granie w ..c5 ma pewne wady, pozostawiając pionek d izolowany. Tak więc czarny ma trudny wybór. (Nigdy nie rób niczego, aby ułatwić podejmowanie decyzji przez przeciwników!) Uwzględnia się Rfd1. Twój przeciwnik niechętnie otworzy ten plik Wieży.

Nie bardzo lubię Na4. Jest kuszący, ponieważ atakuje zarówno Q, jak i słaby kwadrat, ale stawia N na krawędzi. Nie grozi to jeszcze przejściem do c5, kiedy białe muszą powtórzyć z P, po czym jego półotwarty plik zniknął, a nawet N na dobrym kwadracie d4 nie osiąga wiele. Pozostawienie N tam, gdzie jest nadal, zniechęca ..c5 z powodu nacisku na d5. Ale nie ma wiele do pracy poza plikiem c, więc załóżmy, że próbujemy trochę przygotować naszą grę, dopóki nie będziemy mogli ustawić N na c5, kiedy będziemy mogli powtórzyć z kawałkiem. To wymaga pewnych przygotowań, takich jak N-d2-b3 (Może nie powinienem grać w b3, ponieważ chociaż chroni on pionka, blokuje trekking N. Arien chciałby zagrać w a3 i b4, ale wtedy czarne mogą grać w ..a5 ) Utworzenie placówki samo w sobie nie zrobi wiele, ale może przygotować się na penetrację elementów w grze końcowej. Pomyśl o kroczącym K. To będzie 60-ruchowa gra! Kontratak tylko dla czarnych wydaje się być dywersją po stronie K z udziałem f6-f5-f4 po wielu przygotowaniach. Ataki na plik b mogą zostać sparowane przez Qe2 i Rc2.

Nie patrzyłem na tę pozycję wystarczająco mocno, aby wiedzieć, w co gram, i mój wybór i tak może nie być najlepszy, ale wiem, jak spróbuję o tym myśleć. Biały musi spróbować wykorzystać plik c; to jedyny zasób, który zyskał dzięki otwarciu. Jeśli potrafisz wymyślić sposób na manewrowanie swoimi pionkami i pionkami, zaplanuj to, aby nie wchodziły sobie w drogę. Nie ustalaj zbyt wcześnie określonego planu. Książki powiedzą ci, że zły plan jest lepszy niż brak planu. Nie wierz im. Graj, o ile to możliwe, ruchy, które mogą przyczynić się, nawet pośrednio, do jak największej liczby możliwych planów. Charakter najlepszego planu ujawni się w następnej fazie gry, gdy obaj będziecie walczyć o pozycję.

Powodzenia. Podejmujesz właściwe kroki, aby głębiej docenić grę.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.