Jak uzyskać dokładne zrozumienie otworów szachowych?


30

To było nieuniknione. Robię postępy w środkowej fazie gry. Rozumiem pozycje lepiej, a moja taktyka ciągle się poprawia. Moje gry końcowe są nadal solidne / lepsze jak na mój poziom umiejętności, więc ogólnie poprawiam się w miarę gry.

Jednak teraz moja gra początkowa cierpi. Właśnie mam problemy z wieloma otworami. Wiele otworów gambitu po prostu mnie wysadza w powietrze, szczególnie King Gambit, ale także inne.

Jeśli mogę przetrwać pierwsze 10 ruchów, zwykle wygrywam, ale w tych pierwszych 10 ruchach jest tyle pułapek. Dobrze rozumiem (przeszedłem wszystkie lekcje chessmastera) zasady otwarcia. Rozumiem również wiele podstawowych taktyk na otwarciu.

Ale nadszedł czas, aby zapiąć pasy i studiować szachy i je zrozumieć. Jednak nie jestem ekspertem / mistrzem pod żadnym względem (odtwarzacz klasy C / B), więc chcę po prostu szerszego zrozumienia.

Oprócz mojej taktyki / gry końcowej i studiów pozycyjnych, co powinienem studiować na otwarciu, aby uzyskać dobre zrozumienie?

Dziękuję Ci!

Aby uzyskać pomysły na to, w co obecnie gram:

  • Jako czarny, przeciwko nowym graczom zagram w obronę Pietrowa. To dobrze znam. Lubię grać tylko w dłuższe gry, ponieważ w grach typu blitz linie stają się zbyt skomplikowane, aby grać dobrze.
  • Lubię Ruy Lopez z obu stron. Większość standardowych linii działa dobrze.

  • Przeciwko Gambitowi Króla zawsze akceptuję, a następnie walczę, aby mój król znalazł się w bezpiecznym miejscu.

  • Jako biały lubię czasem grać w London System, a czasem sam wybierać się na linie Ruy Lopez.
  • Nie jestem wielkim fanem indyjskich otwarć, chociaż ogólnie nie przysparzają mi większych problemów, po prostu nie są tak zabawne. Biskupi z narzeczonymi podejmują zbyt wiele działań
  • Czasami gram w grę włoską zamiast Ruy Lopez, ale zwykle prowadzi to do mniej ekscytujących gier.

Ogólnie lubię zrównoważone gry, które mogą przełączać się między otwartym a zamkniętym, ponieważ znalezienie odpowiedniego planu jest tam, gdzie robi się naprawdę ekscytujące. Chcę zachować jak najwięcej opcji tak długo, jak to możliwe, i nie być uwięzionym w żadnym konkretnym planie zbyt wcześnie w grze.

Przez większość czasu moim problemem nie jest to, że rzeczy są zgodne z normalną teorią; dzieje się, gdy rozgrywa się jakąś sztuczkę. Lub nawet gdy normalna linia jest szalenie sprzeczna z intuicją (widziałem kilka książek o otwarciu, w których standardowa linia to losowo wyglądające ruchy pionków).


2
Jeff, czy mógłbyś zredagować jakieś informacje o tym, w które obecnie grasz obecnie? Na przykład wspominasz o Gambicie Króla, więc jak reagujesz 2. f4? Czy akceptujesz 2. ... exf4? Jeśli tak, polecam zamiast tego rezygnować z czegoś spokojniejszego 2. ... Bc5, na przykład, który może dążyć do pozycji, które lubisz bardziej. Zasadniczo, im więcej możesz podać informacji o tym, w co grasz i gdzie zwykle wpadasz w kłopoty, tym bardziej szczegółowe i ukierunkowane informacje zwrotne otrzymasz. W przeciwnym razie możesz uzyskać wiele ogólnych porad, które mogą być zbyt ogólne, aby były przydatne.
ETD,

Jeśli teoria twoich otwarć nie jest dobra, nie ma znaczenia, jak dobra jest twoja środkowa lub końcowa gra, ponieważ nigdy się tam nie dostaniesz :) Stwierdziłem, że moja ocena zaczęła się poprawiać, gdy dowiedziałem się więcej o otwarciach. Większość gier na poziomie klubu jest przegrana lub wygrana w fazie otwarcia, ponieważ większość nie zna dobrze teorii otwarcia na tym poziomie, miałbyś ogromną przewagę, jeśli tak zrobisz. Możesz wygrać grę na otwarciu, po prostu wiedząc z wyprzedzeniem, jaki ruch najlepiej wykonać, i wiedziałbyś również, że przeciwnik nie wykonał tam najlepszego ruchu, ponieważ nie ma go w książce;)
Nasser

Jakie są „lekcje chessmastera”? Czy to standardowe odniesienie lub strona internetowa?
Michael A

@MA Chessmaster to program do gry w szachy. Ma wiele filmów szkoleniowych. en.wikipedia.org/wiki/Chessmaster
Jeff Davis

@ETD Pytanie zawiera informacje, o które prosiłeś: „Przeciwko Gambitowi Króla, zawsze akceptuję, a następnie walczę z wielką mocą, aby zapewnić mojemu królowi bezpieczeństwo”.
Jaxter

Odpowiedzi:


16

Jedną z książek, która moim zdaniem może ci się przydać, zarówno przy obecnej sile gry, jak i podczas jej ulepszania, jest Being the Open Games Mihaila Marina . Jest to książka repertuarowa dla Czarnych oparta na 1. e4 e5i obejmuje wszystkie pozycje książek, z których biały może skorzystać w odpowiedzi, z wyjątkiem Ruy Lopez . (Aby uzyskać pełny repertuar, chciałbyś połączyć to z czymś w Ruy Lopez. Nieprzypadkowo Marin też ma jeden z nich.)

Jeden szczegół z książki, która dotyczy otworu, o którym wspominasz w swoim pytaniu: zaleca, tak jak to zrobiłem we wcześniejszym komentarzu, odmawianie Gambitu Króla dość cichym 2. ... Bc5, ignorowaniem wolnego pionka, spokojnym rozwijaniem pomniejszego kawałka i nie bez znaczenia pokrywając przekątną a7-g1, którą otworzyły pierwsze ruchy Białych, potencjalnie powodując pewne bóle głowy rozwoju dla Białych. Dzięki temu, że książka Marina oparta jest na jego własnym repertuarze gry, oferuje dość spójne i spójne podejście do stawiania czoła różnym otwarciom nieopartym na Ruy Lopezie - np. Ta 2. ... Bc5odpowiedź na Gambit króla dobrze pasuje do jego zalecenia przeciwko „odroczeniu” „King's Gambit poprzez Wiedeńską grę 1. e4 e5 2. Nc3 Nc6 3. f4 Bc5- i jest to podejście, które na ogół omija dzikie i szalone.

Jedną z fajnych cech tej książki - i właśnie dlatego myślę, że może ci się ona przydać przy obecnej sile gry i w miarę rozwoju - jest to, że bardzo czysto oddziela dyskusję o typowych strategicznych pomysłach i rozważaniach dla każdego otwarcia od Tabela teorii w stylu MCO dla każdego z nich, z którego można wybrać dowolny poziom szczegółowości, który lubisz (lub prawie całkowicie ignorujesz) do drobiazgowego badania linii początkowych. Bardziej ukierunkowana na pomysły sekcja prozy na każdym otwarciu osobno może dać ci wiele do żucia.

Podsumowując, jest to bardzo dobrze wykonana książka, która z tego, jak opisałeś siebie w szachy, może być na twojej drodze, jeśli chodzi o 1. e4 e5zalecenia. Jeśli szukać wokół trochę, przekonasz się, że szachy pisma Marin są dość silnie przemyślana od, i myślę, że reputacja jest zasłużony. Ponieważ wiem, że znasz Silmana , oto, co miał do powiedzenia na temat tej książki:

Pokonanie otwartych gier , w połączeniu z hiszpańskim repertuarem dla czarnych , to największy repertuar, jaki kiedykolwiek napisano dla graczy 1800 do arcymistrza. Legenda Marina jako poważnego pisarza szachowego zdaje się rosnąć za każdym razem, gdy kładzie palce na klawiaturze.

Aby wzmianka o 1800 nie zrobiła ci przerwy, biorąc pod uwagę, że opisujesz siebie jako gracza C / B, pamiętaj, że inni równie łatwo dają mu niższe piętro, np. Carsten Hansen pisze: „Ta książka zawiera coś dla każdego poziomu gracza, od około 1500 do nawet silnych arcymistrzów ”.


Doceniam konkretną radę. Brzmi jak fajna droga.
Jeff Davis

11

Prosta sugestia: poznaj linie, w które grają przeciwnicy.

Kiedy skończysz grę, sprawdź ruchy „książki”, aby zobaczyć odmianę, która pojawiła się na planszy. Zastanów się dokładnie, jak powinieneś zagrać w tę grę i zapamiętaj ją. Następnie, gdy następnym razem poczujesz się zagubiony w otwarciu, powtórz proces.

Nic nie może być bardziej zniechęcające niż spędzanie tygodni na zapamiętywaniu linii książek, tylko po to, żeby nikt nie grał przeciwko tobie. Ale korzystając z wyborów dokonanych przez przeciwników, aby ustawić priorytet dla linii, które studiujesz, przygotowujesz się do stylu graczy, w których grasz najczęściej. Gdy to zrobisz, odkryjesz, na tablicy lub w książkach, linki między odmianą, w którą grasz teraz, a tą, w którą grałeś w zeszłym miesiącu, i zaczniesz układać odmiany, a nawet pełne otwarcia, aby grać.

Gdy to zrobisz, poszukaj sposobów na przeniesienie tego, w co grasz, na inną wygodniejszą pozycję. Na przykład, jako gracz e4, możesz niemal zmusić czarnych do zabrania czarnej strony gambitu Blackmar-Diemer w każdych okolicznościach, z wyjątkiem e5 lub c5, więc jeśli spojrzysz na niektóre z tych linii i czujesz się z nimi dobrze, wybierz to. Wiele pozycji Pirc łatwo przenosi się na linie sycylijskie, jeśli wolisz grać w ten sposób. Zamknięte linie sycylijskie mogą skończyć jako Nimzo-Indianie. Transpozycje, gdy je znajdziesz, mogą być dla ciebie zabawne, jednocześnie intrygując przeciwnika. (Hej! Jak skończyłem w Gambicie Królowej?)

Powodzenie otwarcia lewy zależy od zaskoczenia. Nie zdziw się, a gdy spotkasz się z jednym, nie sięgaj zbyt daleko. Pamiętaj, że celem otwarcia jest jedynie osiągnięcie grywalnej gry środkowej. Wykonuj rozsądne ruchy i poczekaj, aż wygra środkowa gra.


8

Na poziomie amatorskim otwory dzielą się na dwie odmiany: otwory standardowe (książkowe) i otwory „trickowe” stosowane u innych amatorów.

Domyślam się, że zakochujesz się w „sztuczkach”. Jednym ze sposobów walki z tym jest nauczenie się otworów książki, a kiedy twój przeciwnik zboczy z książki, dowiedz się, dlaczego jego ruch jest zły, i ukaraj go.

Na przykład, w obrona dwóch skoczków, po 1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. Ng5 d5 5. exd5 Nxd5Białej następnie gra agresywnie: 6. Nxf7(Fried Liver atak). Ale ofiara 5 ...Na5!stwarza Białemu wiele problemów, wypędzając swojego Biskupa. Czarny otrzymuje znaczną przewagę rozwojową dzięki pionowi białych (podwojonemu).


Dobrze. To pasuje do tego, co widzę. Ale w jaki sposób „uczę się otworów książki”? Czy muszę zdobyć książkę na każdej z nich? Wydaje się, że powinien istnieć dobry sposób na poznanie wszystkich ogólnych pozycji książek, zamiast konieczności miesięcznego studiowania każdego z nich.
Jeff Davis,

Koncepcja „otwierania książek” wydaje się sugerować, że istnieje jakaś książka. Zastanawiam się, czy ta książka jest czymś, co powinnam czytać? :)
Jeff Davis,

Jest kilka książek o wielu otwarciach, a inne o bardziej popularnych, takich jak Ruy Lopez, francuski, sycylijski itp. Chodziłbym do lokalnego Barnes & Noble.
Tom Au

@JeffDavis „Książka” to fraza używana do opisania dobrze przestudiowanych ruchów w konkretnym otwarciu. Kiedy twój przeciwnik zboczy z jednego z powszechnie akceptowanych „otworów książkowych”, jest to na ogół błąd, a jeśli zrozumiesz teorię kryjącą się za konkretnym otworem, będziesz w stanie wykorzystać ten błąd. Przepraszam, jeśli twój komentarz był tylko żartem, a ty już o tym wiedziałeś. Ale może to wyjaśnienie komuś pomoże.
Dennis

3
@GeorgeJempty, najlepszym sposobem radzenia sobie z nieprawidłowymi informacjami jest głosowanie w dół i / lub komentowanie niepoprawnych informacji. Jako mods nie martwimy się o faktyczną poprawność postu. Możesz także edytować dowolny post na stronie, jeśli chcesz spróbować go poprawić samodzielnie.
Andrew

7

W tytule pytania pytasz o zrozumienie otworów szachowych, ale w głównej części swojego postu stwierdzasz, że masz problem z wpadnięciem w pułapki. Nie sądzę, żebyś wpadł w te pułapki z powodu niezrozumienia zasad otwierania. Większość pułapek jest sprzeczna z intuicją, dlatego są pułapkami; dlatego są one tworzone dla ludzi, którzy przestrzegają zasad.

Aby zmniejszyć liczbę wpadania w pułapki, na początek możesz prawdopodobnie znaleźć filmy na temat pułapek na youtube. Możesz dowiedzieć się o szczegółach pojawiających się pozycji (które mogą być sprzeczne z ogólnymi zasadami) studiowanie gier GM może być dobrym sposobem na zrobienie tego i oczywiście dużo grać i uczyć się na własnych błędach.

Nie próbuj tworzyć kuloodpornego repertuaru otwierającego, jednak jest to niemożliwe, nawet najlepsi GM wpadają w pułapki. Ale lepiej jest poświęcić czas na studiowanie środkowej gry lub taktyki niż na zapamiętywanie mnóstwa teorii.

Wydaje się, że jesteś na dobrej drodze, po prostu naucz się najczęstszych pułapek i śledź swoje błędy.


7

Większość odpowiedzi dotyczy konkretnego problemu gry 1.e4 e5i zwykłych problemów związanych z symetrycznymi otworami pionków, ale bardzo oczywistą odpowiedzią, o której żadna nie wspomniała i która rzeczywiście utoruje drogę do „pełnego zrozumienia”, byłoby: podnieś kopię ECO MCO (nie musi to być najnowsza wersja i jest stosunkowo niedroga) i pracuj nad nią metodycznie (zagraj raz przez główne linie, abyś mógł z grubsza wiedzieć wszystko, co jest dostępne od A00 do E99, ale nie przejmuj się zapamiętywaniem tabel, chyba że naprawdę myślisz o rozwiązaniu mamuta 5-tomowego).

Innym byłoby zainwestowanie w książkę o repertuarze, o czym wspomniał Ed Dean, i stopniowe budowanie wokół niej repertuaru. Radzenie sobie przez Johna Coxa z odchyleniami d4 byłoby odpowiednikiem d4 w Beating the Open Games . Osobiście podoba mi się struktura w The Chess Advantage Larry'ego Kaufmana w czerni i bieli . To naprawdę jedna z najbardziej kompletnych książek repertuarowych, jakie kiedykolwiek wydano. Bardzo pomocne będzie również korzystanie z oprogramowania baz danych w szachach.

Jeśli naprawdę chcesz poznać sposób obejścia konkretnej pułapki i zwykłe obalenia taktyczne z nią związane, nie ma nic lepszego niż bezpośrednie sprawdzenie silnika.

Btw, włoska gra jest bardzo ekscytująca dla twojego poziomu, jeśli chcesz włączyć Evans Gambit jako część repertuaru. Moim osobistym faworytem przeciwko Gambitowi Króla jest Falkbeer Countergambit , ponieważ otwiera on pozycję i oferuje doskonałe szanse ataku również dla Czarnych. 2. ...exf4jest w rzeczywistości faworyzowany przez komputery, ale nie tak przyjazny dla człowieka. Jak bez wątpienia się przekonasz, studiowanie gry King's Gambit może być samo w sobie przedsięwzięciem, jeśli zamierzasz się specjalizować1. ...e5


Bardzo podoba mi się te sugestie dotyczące gambitu. Zdecydowanie dodam je do mojego repertuaru.
Jeff Davis

1
Nie mam doświadczenia z nim ani z jego poprzednikiem, ale chcę zauważyć, że pojawiła się nowsza aktualizacja książki repertuaru Kaufmana: amazon.com/Kaufman-Repertoire-Black-White-User-friendly/dp/…
ETD

+1 dla Kaufmana. Został mi przedstawiony jako jedna z najlepszych książek na temat otwarcia repertuaru. Sam tego nie czytałem, ale ludzie, których cenię, mówią o tym wysoko i to mi wystarcza.
Dennis

3

Seria książek do kupienia to Mastering the Chess Openings Volumes 1-3 autorstwa Johna Watsona. Warto przeczytać wszystko, co napisał John Watson.


1
W serii Watsona są 4 tomy.
Jerry Snitselaar

2

Zgadzam się z ostatnią odpowiedzią powyżej - otwory na lewy są odchyleniami od odpowiedzi „książki”, które są najlepszymi odpowiedziami na każdy ruch w otworze. Silnik szachowy, taki jak Sztokfisz (open source), da ci procentowe otwarcie, np. Po 1. e4 e5 2 f4 (Kings Gambit) czarne odpowiedzi są exf4 (47%) d5 (23%) Bc5 ( 6%) Nc6 (5%) Qh4 + (5%) i kilka innych. Możesz pobrać aplikację na swój smartfon ze Sztokfiszem i ustawić, aby pokazywała ruchy książki.

Innym fajnym sposobem jest użycie silnika szachowego w trybie analizy i po prostu zobacz, co silnik poleciłby każdemu ruchowi białego. Przeglądając swoje straty w KGA (King's Gambit Accepted), możesz zobaczyć, jakie „sztuczki” użył twój przeciwnik i jaka jest reakcja silnika. Odpowiedź silnika zawsze zobaczy te „lewy”, ponieważ komputery są taktycznymi potworami, które widzą, że kombinacje są ustawione kilka ruchów wzdłuż linii.

W każdym razie nieocenione jest zapisanie historii gier (tak łatwe do zrobienia w dzisiejszych czasach, gdy gra jest dużo online), a następnie przeglądanie gier. Uważam, ale nie zostało udowodnione, że chociaż dobrze jest grać w wiele gier, na wczesnym poziomie bardziej opłacalne może być granie w dziesięć gier, a następnie ich analiza.

Twoje zdrowie.


0

Studiuję otwory, korzystając z bazy danych i patrząc na najczęściej grane ruchy w otworze, którego chcę się nauczyć. Nie patrz zbytnio na ocenę komputera (o ile pozostaje ona poniżej + - 1), patrz głównie na procent wygranych, ponieważ pokazują, która strona planszy jest łatwiejsza do gry. Jeśli natknę się na pozycję, której nie rozumiem (nie mogę znaleźć dobrego planu), zwykle patrzę na najwyżej ocenianą wygraną dla koloru, w który gram (tak często gra Carlsen lub gra innego czołowego GM) i zobaczcie, jak grali w tę grę.

Ilekroć grasz w grę planszową, spróbuj później przeanalizować grę bez silnika (często z przeciwnikiem). Po wykonaniu tej czynności sprawdź, czy Twoja ocena gry (otwarcie) była dobra w przypadku bazy danych i silnika. Możesz nawet przeanalizować pierwsze 10 ruchów internetowych gier błyskawicznych, aby szybko sprawdzić, czy popełniłeś błąd podczas otwarcia i spróbować ulepszyć następną grę.

Mam książki otwierające w domu i kilka filmów, ale w ten sposób uczę się głównie teorii otwierania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.