Czy dopuszczanie zwrotów w grach towarzyskich jest złą praktyką?


28

Kiedy gram z przyjacielem w gry towarzyskie, jeśli któryś z nas popełnia duży błąd, który uniemożliwiłby kontynuowanie gry, zamiast rezygnować, cofamy ruchy, aby dać drugą szansę (jeśli oboje się zgodzimy, inaczej ten, który popełnił błąd, traci).

Robimy to często, a zabawa wydaje się rosnąć, ponieważ możemy grać w zrównoważoną grę.

Ale czy to dobry nawyk? Czy są to negatywne konsekwencje?


1
Nie, to nie jest zła praktyka.
Tony Ennis,

2
Niektóre z najbardziej niezapomnianych i przyjemnych gier, w które grałem, straciłem królową przez błąd / pułapkę i nadal wygrałem. Gra niekoniecznie kończy się tylko z powodu głupiego błędu.
Lee Kowalkowski

Dokładnie. Kiedyś zbłąkałem i zgubiłem wieżę, kiedy miałem już materiał. Myślałem o poddaniu się, ale później mój przeciwnik dopadł swoją królową!
bpromas

Odpowiedzi:


31

Pierwsze zbyt używany do grania z takebacks mógłby być nieco szkodliwe jeśli były do przejścia na Turniej Szachowy w pewnym momencie, gdyż bagatelizuje znaczenie trzymając straż się i bycia czujnym na temat możliwości taktycznych na stanowiskach. Niemniej jednak myślę, że w otoczeniu wskazujesz, że grasz okazjonalnymi zwrotami pieniędzy (szczególnie w przypadku naprawdę dużych błędów), jest to pouczająca droga, a zatem może być dobrą krótkoterminową praktyką dla długoterminowego zrozumienia gry.

Kiedy w twoich przyjaznych grach zdarza się straszny błąd, istnieją zasadniczo trzy opcje:

 1. Zrezygnuj i zacznij od nowa.
 2. Graj w bardzo krzywej (i prawdopodobnie nie tak pouczającej) pozycji.
 3. Cofnij błąd i wybierz inny sposób postępowania.

Tylko trzecia opcja zmusza cię do powrotu do pozycji, w której popełniono błąd i wymyślenia czegoś lepszego do zrobienia, co z kolei wymaga określenia natury błędu, który został popełniony w pierwszej kolejności. Jest to dobra rzecz do zrobienia, przynajmniej jeśli chcesz położyć nacisk na uczenie się ponad konkurencyjne wyniki swoich przyjaznych gier.


+1 dla opcji. Zazwyczaj gram 2.w (zabawne, szybkie, rzadko zrównoważone) gry; 1.jeśli sprawia, że ​​jest to naprawdę beznadziejne (powiedzmy, koniec wieża, zrezygnuj z wieża); 3.tylko wtedy, gdy pozycja jest warta faktycznego przestudiowania (czasem błędy wynikają z nadmiernego myślenia o skomplikowanych sprawach i przeoczania / zapominania o podstawowych sprawach).
Nikana Reklawyks,

Podkreśl fakt, że następnym razem powinieneś pomyśleć o przyszłości i starać się unikać błędów.
Anubian Noob

Cześć ETD! Nie jestem szachistą, ale mam pytanie dotyczące 2. Z mojego doświadczenia z innymi grami strategicznymi, czy czasami nie jest zbyt pouczające, aby grać w gry na skos? Załóżmy na przykład, że straciłeś królową za niewielki zysk. Myślę, że kontynuowanie gry może pomóc ci lepiej zrozumieć i docenić wartość mniejszych elementów?
Ovi

11

Oto lista ważnych punktów:

Plusy:

 • Oba mogą kontynuować grę i dobrze się bawić bez potrzeby rozpoczynania zupełnie nowej gry.

Cons:

 • Nie traktujesz poważnie błędów i nie zwiększasz szansy na zrobienie ich w turniejach lub ważnych grach.

11

Pokonam ten trend i powiem, że złym pomysłem jest dawanie zwrotów, jeśli zbłąkany gracz zamierza grać w turniejach w dowolnym momencie w przyszłości.

Istnieją dwa powody tego.

Po pierwsze, konieczność ukończenia błędnej gry wyraźniej uwidacznia ból tej pomyłki i zwiększa prawdopodobieństwo, że gracz pomyśli przyszłość następnym razem.

Ale co ważniejsze, błąd to nie to samo, co strata. Szczególnie w grach między małymi dziećmi jest całkiem możliwe, że obie strony popełnią kilka błędów podczas gry. Być może wykonujesz okropny ruch i tracisz swoją królową. Kilka ruchów później twój przeciwnik może wykonać okropny ruch i stracić swoją królową. I nagle gra znów jest rozsądnie możliwa do wygrania.

Dopóki nie będziesz na poziomie arcymistrza, nie ma czegoś takiego jak gra, której nie warto ukończyć. Drugi gracz może się pomylić; mógł skończyć mu się czas; mógł skończyć z królem i dwoma biskupami i nie wiedział, jak matować w ten sposób. Nauka ukończenia gry, którą zaczynasz, nawet jeśli wydaje się beznadziejna, jest bardzo ważna na niższych poziomach umiejętności szachowych.


6

Powiedziałbym, że to zły nawyk, jeśli wpływa na końcowy wynik. Jeśli wykonasz ruch na planszy, musisz zaakceptować konsekwencje. Jeśli popełnisz błąd i oczywiście niszczy on twoją pozycję - bądź dżentelmenem i przyznaj się, że przegrałeś grę. Oczywiście możesz grać dalej, ale czy uważasz się za zwycięzcę, jeśli twój przeciwnik zaakceptuje twoją prośbę o zwrot, wykonasz lepszy ruch i w końcu go rozegrasz (gra jak w „nawet jeśli nie robi oczywistych błędów jak ty” )?


„... czy uważasz się za zwycięzcę, jeśli ...”, dlaczego nie powinienem ?, mój przeciwnik również miałby ten wybór, ctrl + z, na końcu zawsze będzie to dobra, bezbłędna gra. I moim zdaniem prawdziwym zwycięzcą mogą być tylko gry bez
błędów

Wygrywanie nie polega na tym, aby nie robić błędów. Chodzi o dokonywanie mniej błędów (lub mniej poważnych błędów) niż twój przeciwnik :-)
AnonymousLurker

6

Moja opinia: zły nawyk. Nigdy nie proś o zwrot pieniędzy (chyba, że ​​był to odcinek myszy online).

Jeśli jest to okropny ruch, ucz się z niego. Jeśli jest to tylko pionek lub wieża, zmusi cię do zaradności, aby spróbować odzyskać grę. Byłbyś zaskoczony, jak często jest to możliwe przy właściwym nastawieniu mentalnym. To bardzo przydatna umiejętność.

„Zdarzyło się, nie przegrałem, on będzie zarozumiały, ustawmy kilka pułapek, aby go przywrócić”.

Znakiem dobrego gracza jest ten, kto popełnia błąd i nie powoduje potu, przeciwnik może nawet zacząć od drugiego zgadywania: „Czy jest to głęboka ofiara, za którą tęskniłem”.

Wyjątek: jeśli grasz z kimś wyraźnie słabszym od ciebie i popełnia błąd (w sparingu). Zanotuj pozycję i wróć do niej po grze.


5

Jedną z zasad, których użyłem: osoba, która popełnia błąd, musi przyznać „pierwszą grę”.

Ale zaczyna „drugą” grę, z której poprzednio miał miejsce błąd.

Ta zasada pozwala ci ukończyć grę z rozsądnej, zrównoważonej pozycji, jednocześnie powodując przegraną za błąd.


5

Jak pokazują poprzednie odpowiedzi, ma swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim nie ponosisz konsekwencji swoich złych ruchów.

Jeśli jednak chcesz, możesz użyć go jako narzędzia dydaktycznego (dla każdego z was), ponieważ możesz zobaczyć, że planowany ruch (lub ten, który przegapiłeś) miał straszne konsekwencje, dlaczego, a potem możesz wróć i wypróbuj inną linię.

Jednym ze sposobów na ograniczenie wpływu są koncepcje mulliganów w golfie. Zazwyczaj gracz dostaje jedną na rundę lub alternatywnie jedną na 9 dołków, w których możesz zagrać źle. Możesz ograniczyć liczbę „ruchów” do jednego lub dwóch na gracza, a jeśli wygłupisz się później, nie będziesz miał szczęścia.


4

Nie powiedziałbym; to tylko gry z twoim bratem. Albo pomyśl o tym w ten sposób: czy zabranie pionków przed rozpoczęciem gry zwiększa szanse na wygraną?


3

To zły nawyk, jeśli chcesz poprawić swoje szachy. Minusem dopuszczenia drugiej szansy po błędzie jest to, że nie ćwiczysz koncentracji przez całą grę. Błędy pojawiają się, gdy tracisz koncentrację lub nie widzisz odpowiedzi przeciwnika. Nauka rozpoznawania i unikania błędów to kluczowa umiejętność osiągnięcia sukcesu w szachach (np. Zapoznaj się z regułą Blumenfelda). Błędy powodują decydujące wyniki na wszystkich poziomach. Jeśli Twoim celem jest poprawa umiejętności gry w szachy, powinieneś przestać dawać zwroty i ćwiczyć większą koncentrację. Zaakceptuj błędy jako naturalną część szachów. Pomyłki dadzą ci zwycięstwa, ale także spowodują niektóre twoje straty. Jedną radą jest kontynuowanie gry po błędzie przez całą drogę, aż do mat. W ten sposób, błąd może pozostać lepiej w pamięci i będziesz bardziej ostrożny w następnej grze. Ponadto możesz ćwiczyć swoje umiejętności w obronie gorszej pozycji. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, którą wielu ignoruje, a opanowuje ją niewielu.


1

Późno na odpowiedź, ale uważam, że jest to przydatne, gdy próbuję uczyć / uczyć się o grze pozycyjnej. Pozwalając graczom na wycofanie błędów, uczą się rywalizować z przeciwnikami w pozycji, a nie tylko atakować i czekać, aż przeciwnik popełni błąd.


0

Ogólnie,

Zawsze pytaj o zwrot (nie jest to dobra praktyka)

 1. zwiększy błędy w twoich przyszłych / obecnych grach.
 2. zmniejsz swoją pewność siebie.
 3. będzie barierą dla poprawy twoich zdolności obliczeniowych.

Zezwalanie na zwroty (jest to dobra praktyka)

 1. pomoże ci znaleźć więcej wyzwań w grze.
 2. zmusi cię do znalezienia lepszych wariantów / rozwiązań.

Wreszcie,

 • Jeśli twój przyjaciel jest absolutnym początkującym, pozwolenie na powrót może pomóc mu w szybkim nauczeniu się taktyk szachowych.
 • Jeśli twój przyjaciel jest ulepszającym graczem, pozwolenie na powrót nie pomoże.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.