Czy powinieneś poinformować swojego przeciwnika, czy zapomniał nacisnąć swój zegar?


21

Jestem tutaj w dwóch myślach.

Dobry sportowiec mówi, że zawsze powinieneś poinformować przeciwnika (być może ograniczony do jednego na mecz).

Bardziej uparta część mnie mówi, że zarządzanie zegarem jest częścią gry i rządzi jak wszystko inne. Jeśli grasz na poważnie, nie powinieneś inaczej traktować zegara, jak na przykład zasada „ruch dotykowy” i nie oczekuj pomocy od przeciwnika.

Czy ma znaczenie, czy gra się w grę klubową, czy w turniej z nagrodami pieniężnymi?


1
Powiedz mu. Czy naprawdę chcesz wygrać tak źle?
Tony Ennis,

10
Tak oczywiście. Nawet kiedyś w US open mój przeciwnik miał 10 minut do stracenia, ponieważ się nie pojawił. Znalazłem i zadzwoniłem do jego pokoju hotelowego (sztuka była w samym hotelu), a on spał spokojnie. Powiedziałem mu, że miał 10 minut, zanim przegrał grę na czas. Zbiega po schodach i na minutę dostaje się do tablicy. Skończyło się też przegrywaniem gry. (był bardzo silnym graczem, komunikator internetowy :)
Nasser

Odpowiedzi:


20

Moim osobistym zdaniem, jeśli zauważyłeś, że twój przeciwnik zapomniał uderzyć w swój zegar, niepisane zasady dobrej sportowej dyscypliny nakazują, abyś mu o tym doradził. Może to jednak rozpraszać obu graczy, jeśli musisz to zrobić więcej niż dwa razy.

Tak więc prawdziwe pytanie sprowadza się do kwestii prawnych.

Czy możesz nawet wykonać ruch, zanim przeciwnik uderzy w swój zegar? Przynajmniej zasady USCF nie są do końca jasne. Ale to wcale nie wydaje się nielegalne. Wiele osób uważa, że ​​ruch jest zły, zanim przeciwnik naciska zegar, ale taka zasada byłaby niewykonalna z praktycznego punktu widzenia.

A co z nagłą śmiercią? Dyrektorzy Turniejów i Arbitrzy są zasadniczo kierowani, aby nie przerywać gry, aby wskazać nielegalne ruchy w przypadku nagłej śmierci. Więc nawet gdyby była to reguła, prawdopodobnie zostałaby uchylona w nagłej śmierci.

Oprócz informacji o opóźnieniach i kontrolach czasu tutaj USCF mówi o zegarze:

6.) Except for pressing the clock, neither player should touch the clock except:
  6a.) To straighten it.  
  6b.) If a player knocks over the clock a penalty may be assessed.  
  6c.) If your opponent’s clock does not tick you may press his side down and
    re-press your side; however, if this procedure is unsatisfactory, please
    call for a director.  
  6d.) Each player must always be allowed to press the clock after their move is made.  
  6e.) A player should not keep a hand on or hover over the clock.

W 2008 roku pojawiły się kontrowersje dotyczące tych pytań dotyczących zegara. W większości rzeczy zostały po prostu w powietrzu. Podsumowując, nie jesteś odpowiedzialny za doradzanie przeciwnikowi, wiele osób uważa, że ​​jest to dobra forma, aby to zrobić. Ale jeśli wydaje się, że twój przeciwnik zwykle zapomina nacisnąć przycisk, kontynuowałbym grę i nie doradzałbym jej więcej niż dwa razy. Nie ma powodu, aby przeszkadzało to w czerpaniu radości z gry i koncentracji. Ostatecznie w USCF zasady nakładają na jednostkę obowiązek naciśnięcia własnego zegara.

Kasparov przeciwko Karpovowi, 1987 (wskazany przez Tony Ennis) z Archiwum AP

Przez prawie trzy minuty członkowie delegacji Kasparowa patrzyli bezradnie, gdy jego czas powoli mijał. Zgodnie z przepisami ani oni, ani arbiter zapałek nie mogli ostrzec Kasparowa o swoim błędzie. Kiedy w końcu zauważył, Kasparow miał mniej niż minutę na 14 ruchów. Gdy desperacko grał ruch po ruchu, Karpov zbliżył się do niego z przytłaczającym atakiem godowym. „To naprawdę bardzo zły szok psychiczny” - powiedział hiszpański pisarz szachowy Fernando Urias. „Kasparow nie tylko przegrał na początku mistrzostw, ale także przegrał z przewagą białych”.


3
Zgadzam się ze wskazaniem błędu jako „dobrej formy”. Rozważałbym nie zwracanie na to uwagi, gdyby mój przeciwnik zrobił coś złośliwego, aby na to zasłużyć (na przykład zakłócanie porządku lub brak szacunku podczas gry).
Daniel B

1
Na szczęście nigdy nie byłem w takiej sytuacji. Ale zgadzam się. Jeśli mój przeciwnik jest palantem, być może przestrzegamy zasad, a przeciwnik nie otrzymuje ode mnie żadnej dodatkowej uwagi.
Robert Kaucher

6
Była gra o mistrzostwo świata Karpov przeciwko Kasparowowi, w której Kasparow zapomniał uderzyć zegar w kłopoty z czasem. Karpow siedział cicho, pozwalając, by czas Kasparowa mijał. Kasparow zauważył zbyt późno; kiedy zdał sobie sprawę z tego, co zrobił, nie miał wystarczająco dużo czasu, aby kontrolować czas. (To niesamowite, co można znaleźć na stronach internetowych : apnewsarchive.com/1987/... )
Tony Ennis

2
@Tonny Ennis, dodałem tę anegdotę. Interesujący artykuł.
Robert Kaucher

17

Wszyscy jesteśmy ludźmi i ludzie popełniają błędy. W tym zapomnienie o naciśnięciu zegara podczas gry w szachy. Nawet najlepsi gracze. Osobiście byłem pod wielkim wrażeniem, kiedy przeczytałem, co zrobił Botvinnik w takiej sytuacji.

Oto moje bezpłatne tłumaczenie z rosyjskiego:

W Nottingham ( turniej w Nottingham, 1936 ) nie zrobiłem żadnej różnicy między moimi byłymi rodakami - Alekhine i Bogoljubov ( pierwszy wyemigrował do Francji, drugi - do Niemiec. Obaj zostali nazwani „zdrajcami” przez radziecką machinę propagandową nawet nazistowskiego zwolennika ) - i innych graczy. Podczas naszej gry Bogoljubov wykonał ruch i zapomniał nacisnąć zegar, natychmiast mu o tym opowiedziałem. "Było?" zapytał po niemiecku (niestety już nie myśli po rosyjsku), potem podziękował i nacisnął zegar. Być może Bogoljubov docenił moją sportowość i w ostatniej rundzie stawiał opór kubańskiemu arcymistrzowi, remisując przeciwko niemu, co pozwoliło mi podzielić się pierwszym miejscem z samym Capablanką.

Może to pochodzić z książki podanej w Wikipedii jako „Botvinnik, MM (2000). Neat, K .. red. Najlepsze gry Botvinnika, tom 1: 1925–1941. Morawskie szachy. ISBN 807189317.”, chociaż przeczytałem to w rosyjska książka zatytułowana „Prace analityczne i krytyczne 1923–1941”.


11

¹ Nie mów mu. Jego zegar, zarządzanie czasem. Zwłaszcza jeśli coś jest zagrożone.

Naciśnięcie zegar wymaga niewiarygodnie niskie umiejętności, ale powiesz przeciwnik za każdym razem gaf, czy jest to tylko część dobrej zabawy, aby nigdy, kiedykolwiek uczynić je?


¹ Wydaje mi się, że opinia jest tu niedostatecznie reprezentowana, więc zobaczmy, co warto :)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.