Jak nauczyć się rozumieć grę środkową?


38

Staram się trenować taktykę, a także moje ogólne rozumienie początku / środkowej części gry. Sporo czasu poświęciłem na zrozumienie gier końcowych, zaleceń chessmastera i tych, które rozumiem.

Jeśli chodzi o taktykę, byłem w stanie „trenować” je przez chesstempo.com i „widzieć” wiele odmian przez chesstactics.org.

Ale jak nauczyć się rozumieć, co trenuję? Czuję, że mogę teraz zastosować taktykę bez zastanowienia, ale tak naprawdę nie jestem pewien, co właśnie zrobiłem. Po prostu „czuje się dobrze”, ponieważ go trenowałem.

O co tak naprawdę pytam:

Czy jest dobre miejsce na prawdziwe zrozumienie środkowej gry, czy to tylko surowe obliczenia? Może brakuje mi zrozumienia pozycji?

Myślę o uzyskaniu członkostwa w chess.com i przejściu kursów mentorskich.

Wydaje mi się, że po prostu trenując na surowo, tracę prawdziwą duszę gry.


2
Cześć Jeff, witaj na pokładzie (i +1). Zmieniłem tytuł twojego pytania, w oparciu o to, co mówisz, że twoje główne pytanie jest w ciele. Jeśli nieumyślnie przedstawiłem twoją intencję, nie wahaj się jej przywrócić.
ETD,

2
Nawiasem mówiąc, świetne pytanie. Zawsze chciałem wiedzieć, dlaczego, a także co tam rzeczy :)
xaisoft

@Ed Myślę, że to też próbuję powiedzieć. Podoba mi się również odpowiedź.
Jeff Davis

Zawsze chciałbym zaakceptować wiele odpowiedzi. Każda odpowiedź wnosi więcej zrozumienia do poprzedniego i po przeczytaniu ich wszystkich mam kilka dobrych planów, aby je zrozumieć. Docieram do dodania tej strony do zakładek i zdaję sobie sprawę, oh, wymiana stosów robi to dla mnie :)
Jeff Davis

Pozwólcie, że zasugeruję te analogie dotyczące środkowej gry i ogólnie gry w szachy; szachy działają czasami jak walka bokserska, a czasem jak mecz zapaśniczy w judo; w tej samej grze możesz stawić czoła obu rodzajom walk.
Only You

Odpowiedzi:


28

Zasadniczo gra środkowa jest po prostu surową kalkulacją. Zasadniczo cała gra w szachy sprowadza się tylko do tego. Ale ponieważ przestrzeń możliwych sekwencji ruchów jest tak ogromna, szachy są oczywiście zbyt złożone z punktu widzenia czystych obliczeń, aby było to wszystko, co robimy podczas gry. W końcu nawet nasi przełożeni obliczeniowi (silniki szachowe) muszą kierować się wbudowanym rozumieniem pozycyjnym, aby grać w dobrą grę w szachy.

Tak więc, jeśli czujesz się dość swobodnie ze znajomością obliczeń i wykonywania operacji taktycznych, ale często okazuje się, że „nie jestem pewien, co właśnie zrobiłeś”, brzmi to tak, jakbyś musiał zrozumieć pozycyjne płynąć. Dobry sposób patrzenia na rzeczy jest następujący: taktyka jest środkiem do celu - a na dole są środkiem do wszystkich celów w szachach - ale nie jest zbyt użyteczne postrzeganie taktyki jako samych celów, i to tam, gdzie jest pozycja heurystyczna wiedza jest najbardziej przydatna, jako przewodnik informujący o celach różnych taktyk.

Na przykład były mistrz Vladimir Kramnik tak opisał grę dwóch swoich poprzedników:

W pewnym stopniu Smyslov był pionierem tego stylu, który później genialnie rozwinął Karpov, tj. Stopniowe narastanie presji pozycyjnej w oparciu o najdokładniejsze obliczenia krótkich linii.

Teraz, niezależnie od tego, czy chcesz grać jak Smyslov lub Karpov, czy bardziej jak Alekhine lub Tal, wskazuję tutaj słowa Kramnika tylko dlatego, że ujawniają one pomysł pozwalający, aby rozważania dotyczące pozycji kierowały twoją ręką, podczas gdy twój taktyczny spryt daje ci środki do osiągnięcia twoich celów. OK, więc jak zdobyć zrozumienie pozycji?

Tutaj jest wiele wielu opcji. Wspominasz o kursie szachowym mentora szachowego; Nie mam o tym wiedzy i dlatego nie mam zdania. Mogę wskazać ci kilka książek, które mają na celu skierowanie amatorów w kierunku eksperta / mistrza rozumienia gry pozycyjnej:

 • Jak ponownie ocenić szachy Jeremy Silman. To chyba chyba najbardziej znana książka na ten temat i chyba nie bez powodu. Silman świetnie sobie radzi, sprawiając, by czytelnik (1) patrzył na pozycje przez obiektyw różnego rodzaju nierównowagi - np. Kto ma więcej miejsca, jest biskupem jednej strony lepszy od drugiego, jest królem bezpieczniejszym od drugiego itd. - i (2) zaczynają wykorzystywać tę nierównowagę jako czynniki przewodnie przy ustalaniu, jaki powinien być twój plan / cele - np. mam dwóch biskupów przeciwko dwóm rycerzom, więc chciałbym otworzyć pozycję na wykorzystanie długich biskupów -zakres mocy

 • Giganci strategii autorstwa Neila McDonalda. Ta książka jest mniej systematycznie pouczająca niż Silmana, ale wciąż jest pouczająca. McDonald przygląda się przykładom gry Kramnika, Karpowa, Petrosiana, Capablanki i Nimzowitscha w rozdziałach pogrupowanych wokół tematów pozycyjnych (np. Siódma ranga, placówki, łamanie pionków, planowanie). Nie jest to zbyt zaawansowana książka i prawdopodobnie jest odpowiednia dla tej samej publiczności co Silman. Nie poleciłbym tej książki samemu dla uzyskania zrozumienia pozycji, ale myślę, że może ona działać bardzo ładnie jako dodatek do Silmana, powiedzmy.


Widziałem zalecenie dotyczące ponownej oceny szachów, ale potem przeczytałem recenzje i brzmi to zniechęcająco! 406 stron! Tak, nowy ma 658 stron! Czy się z tego nauczę, czy jest to tylko sucha instrukcja techniczna?
Jeff Davis,

@JeffDavis, to prawda, że ​​w książce jest dużo materiału (chociaż nowy ma sporo białych stron na stronach, więc 658 nie jest bezpośrednio porównywalny z wcześniejszym 406). Ale nie jest to coś, z czym trzeba pracować od przodu do tyłu, aby coś z tego wyciągnąć. Możesz wybierać i przeskakiwać z tematu na temat według własnego uznania; w tym sensie ogromna ilość materiału jest tylko plusem, ponieważ możesz dowolnie wykorzystać dowolne części.
ETD

@JeffDavis, Co do suchej instrukcji technicznej, nie sądzę. Nacisk kładziony jest na przykładowe przykłady z rzeczywistych gier, więc surowa treść może być co najmniej tak samo interesująca jak zbiór gier. Pisanie Silmana jest bardzo jasne (IMO), a jeśli nigdy tak bardzo nie zaglądałeś w stronę gry, zgadłbym, że HTRYC naprawdę otwiera oczy.
ETD

2
Wracając do tej strony, powinienem wspomnieć, że wiele zyskuję na czytaniu. To trochę bardziej jak praca, niż bym chciał, ale korzyści są ogromne. Za każdym razem, gdy kończę rozdział, lepiej rozumiem pozycje.
Jeff Davis,

1
Surowe obliczenia powiedzą ci, jaką pozycję uzyskasz na końcu serii ruchów. Ale nie powie ci, jak ocenić tę pozycję i porównać ją z innymi możliwymi wynikami końcowymi. Tak więc moim zdaniem środkowa gra nie jest surową kalkulacją. Jest to połączenie zrozumienia pozycji, umiejętności obliczeniowych i intuicji (przeczucie)!
Rauan Sagit

21

Myślę, że częściowo odpowiedziałeś na swoje pytanie. Główny fakt, że można „… teraz wykonać taktykę bez myślenia…”, to zdecydowanie dobry początek. Również fakt, że powiedziałeś, że „czuje się dobrze” jest również dobrym początkiem, chociaż tak naprawdę nie chcesz grać taktyki tylko dlatego, że „czujesz się dobrze”.

Informacje na temat taktyki można znaleźć na Louis Holtzhausenstronie http://www.chess-strategies-tactics.com/chess-tactics . Oto niektóre informacje z tej strony:

Zrozumienie, dlaczego należy zastosować określoną taktykę, można uprościć dzięki definicji:

Taktyka szachowa to ruch lub kombinacja ruchów, dzięki której zyskujesz przewagę. Zaletą jest zwykle wygrywanie materiału, ale może to być również osiągnięcie przewagi pozycyjnej.

Myślę, że fakt, że powiedziałeś, że możesz wykonywać ruchy taktyczne bez większego zastanowienia, oznacza, że ​​poprawiłeś swoją świadomość taktyczną w szachach.

Możesz rozwiązać 1000 łamigłówek taktycznych, ale bez ogólnego widoku konkretnych umiejętności, które próbujesz poprawić, ich rozwiązywanie nie jest tak skuteczne. 3 główne obszary umiejętności trenowania taktyk szachowych to:

1. Tactical patterns(how is the tactic executed)
2. Tactical themes(which elements of the position made the tactics possible)
3. Tactical awareness(knowing when to search for a tactical combination)

Myślę, że dla każdej układanki taktyki, którą wykonujesz, zanim wykonasz kolejną układankę, musisz mieć głębokie zrozumienie 1) themesi 2) patternsdzięki temu taktyka jest możliwa.

Sprawdź, czy możesz dowiedzieć się, które aspekty pozycji umożliwiły połączenie. Ten styl treningu taktyki poprawi Twoją „świadomość taktyczną”.

Oto taktyczne motywy i wzory, które powinieneś znać. Wiele z tych motywów można znaleźć na stronie z tempami szachowymi tutaj

Fork or double attack
Pins and skewers 
Sacrifice 
Discovered attack 
Deflection (or distraction) 
Double check 
Counter-attack 
Hanging (undefended) piece 
Exposed king 
In-between move 
Trapped piece 
Clearance – Opening a critical square, file or diagonal 
Blocking – blocking a critical file or diagonal 
Advanced pawn 
Attraction 
Zugzwang 
X-ray attack 
Weak back rank 
Removing the defender 
Overloading a defender 
Simplification into a winning endgame 
Indirect defense 
Domination in chess 

Oto wzory mat, które powinieneś znać. Szczegóły wzoru matowego można znaleźć tutaj .

Back Rank checkmate
Lolli’s checkmate
Epaulettes checkmate
Shepherd’s checkmate
Fool’s checkmate (fool’s mate or 2-move checkmate)
Scholar’s checkmate ( or 4-move checkmate)
Two Rooks checkmate
Mayet’s checkmate
Smothered checkmate
Anderssen’s checkmate
Pillsbury’s checkmate
The Arabian checkmate
Legal’s checkmate
Anastacia’s checkmate
Greco’s checkmate
Gueridon’s checkmate
Blackburne’s checkmate
Boden’s checkmate
Damiano’s checkmate

Zrozumienie motywów taktycznych jest przydatne… ale trenowanie umysłu w zakresie natychmiastowego rozpoznawania motywu i zastosowania go w grze jest możliwe dopiero po przekształceniu zrozumienia w umiejętność. Jak więc przekształcić swoje zrozumienie w umiejętność? Ćwicz, ćwicz, ćwicz. Ćwicz, aż będziesz w stanie zastosować swoje zrozumienie prawie bez zastanowienia.

Nawet jeśli uznasz, że treść tych motywów i wzorów szachowych jest oczywista - powtórzenie tego nie zaszkodzi. Ważne jest, aby uczynić tę wiedzę swoją drugą naturą. Lepiej jest głębiej zrozumieć kilka wzorów niż powierzchownie zrozumieć wiele wzorów. Wzory, które rozumiesz głęboko, będą znacznie łatwiejsze do zastosowania!

Oto kilka artykułów taktycznych, które pomogą ci w taktyce w środkowej grze: http://www.kenilworthchessclub.org/links/middlegame.html


1
Należy zauważyć, że definicja taktyki podana w tej odpowiedzi - a także listy 3 głównych obszarów tematycznych, tematów taktycznych i wzorów mat - są dziełem Louisa Holtzhausena z następującej strony: chess-strategies-tactics.com / szachy-taktyka
ETD,

Dodano witrynę u góry.
xaisoft

To rodzaj drugiej strony tej samej monety. Muszę zrozumieć taktykę i pozycje. Dzięki xaisoft, to też jest pomocne.
Jeff Davis

12

Doskonałe pytanie i dobrze założyłeś.

Czuję, że mogę teraz zastosować taktykę bez zastanowienia, ale tak naprawdę nie jestem pewien, co właśnie zrobiłem.

Może brakuje mi zrozumienia pozycji?

Właśnie tego brakuje, ponieważ taktyka jest konsekwencją dobrego zrozumienia pozycji (jest to zaskakujące twierdzenie, nie krępuj się!).

Chciałbym polecić ci książki do nauki w celu ulepszenia środkowej części gry.

„Myśl jak arcymistrz” Aleksandra Kotowa koncentruje się na aspektach gry środkowej. Ta książka „wydaje się” lekka, ponieważ jest bardzo łatwa do przeczytania, ale konwencjonalnie nazwałbym ją „lekcjami strategii dla manekinów”, ponieważ Kotov często cytuje Steinitza (który był pionierem podejścia pozycyjnego), ale wyjaśnia swoje postulaty w sposób, który zrozumiałe dla przeciętnego szachisty, nie tylko arcymistrzów.

„Mój system” i „Mój system w praktyce” Arona Nimzowitscha. Te dwie książki są powszechnie uznawane przez wielu silnych szachistów za największy podręcznik szachowy w historii. Jest krótsze dzieło Nimzowitscha, które dosłownie tłumaczy z rosyjskiego jako „Jak zostałem arcymistrzem”. To krótka biograficzna gra w szachy, która opisuje wczesnego Nimzowitscha jako silnego gracza taktycznego, który całkowicie nie rozumiał pozycji. Tak jak ty, „widział” kombinacje, ale nie mógł wyjaśnić, dlaczego są one możliwe. Próbował grać w niektórych turniejach przeciwko mistrzom, ale mu się nie udało, więc zrobił sobie przerwę, próbując zrozumieć, co się dzieje. A jego głębokie zrozumienie strategii wynikało z „drapania swędzenia pozycyjnego”.


6

Z definicji środkowa gra jest punktem w grze, w którym elementy są dość rozwinięte, a otwarcie się kończy.

Środkowa gra nie jest surową kalkulacją. Obliczanie to tylko umiejętność, którą musimy rozwinąć. Środkowa gra to nie tylko taktyka, choć możliwości taktyczne zaczynają się pojawiać w środkowej fazie gry.

Na początku środkowej gry zaczynasz formułować plan i realizować go . Bez planu nie będziesz wiedział, gdzie kierować swoje pionki i co chcesz osiągnąć. Kiedy zobaczysz układankę „trenera taktyki”, zobaczysz owoc planowania. Te worki i niesamowite ruchy nie zdarzały się losowo; ktoś umożliwił sytuację. To właśnie robisz w środkowej grze.

Niemożność planowania jest jedną z moich największych wad - jestem tak niewyobrażalna, że ​​nie jestem w stanie sformułować planu. Dlatego zawsze kończę na defensywie. Teraz kalkuluję całkiem dobrze dla mojej kategorii, więc kiedy ktoś mnie atakuje (to znaczy, formułuje plan i wykonuje go, lol) często zyskuję przewagę i wygrywam.


Wiele razy widziałem tę radę: „Opracuj plan i wykonaj go”. Ale co to znaczy i jak to robisz? Może powinienem zadać kolejne pytanie ...
Jeff Davis,

Prawdopodobnie można by napisać całą książkę o formułowaniu planów gry w środkowej fazie gry i zgodnie z moim ostatnim akapitem nie byłbym autorem. Biorąc to pod uwagę, jednym ze sposobów jest zidentyfikowanie kluczowych kwadratów i ich zabranie. Innym rozwiązaniem może być poprawienie pionka przy jednoczesnym zmniejszeniu wartości pionów przeciwnika. W końcu, gdy wystarczająco mocno ściśniesz, twój przeciwnik zachwieje się, a taktyka da namacalny zysk.
Tony Ennis,

Zapytałem IM Silman na chess.com o planowanie. Tego rodzaju rzeczy są na jego miejscu. Jeśli odpowie, podzielę się.
Tony Ennis,

1
Plan (atakujący) - znajdź słabość (lub dwie) w pozycji przeciwnika, użyj wyobraźni, aby wyobrazić sobie, jak tę słabość można wykorzystać lub zwiększyć, wykonuj serię ruchów, które nakładają się na nacisk, aż coś będzie musiało dać. Bądź przygotowany na dostosowanie się w odpowiedzi na przeciwdziałanie zagrożeniom.
AndyM

1
Plan (defensywny) - czasami nie można naprawdę zobaczyć niczego konstruktywnego do wykorzystania. Czasami lepiej usiąść, upewnić się, że wszystko jest ciasne i poczekać, aż przeciwnik się nudzi i zrobić coś nieco szalonego (np. Worek na parę pionków). Byłbyś zaskoczony, jak często to się zdarza.
AndyM

3

Trening z różnym otwarciem i środkową pozycją gry powoli nauczy cię rozumieć. To jak nauka gry na gitarze itp. Nauka wymaga czasu. Używając różnych pozycji nauczysz się znajdować słabe punkty i tak dalej. Ale oczywiście są książki, które pozwolą ci lepiej zrozumieć. Oto niektóre:

 • John Nunn: Zrozum środkową grę
 • John Nunn: Naucz się taktyki szachowej
 • Artur Jusupow: jest tu 9 książek. ZDOBĄDŹ JE!!!

Znajdź też przyjaciela, który jest nieco lepszy od ciebie, a jeśli nie masz przyjaciela, który gra w szachy, zarejestruj się w klubie szachowym i znajdź gracza, który jest trochę lepszy od ciebie. Użyj tej osoby do zabawy na różnych pozycjach otwarcia i ucz się od nich. Ważne jest, aby zapisać swoją grę, abyś mógł przeanalizować pozycje i popełnione błędy. W ten sposób poprawisz.

W klubie szachowym znajdziesz prawdopodobnie graczy, których bez problemu pokonasz, ale prawdopodobnie także graczy, których nie da się pokonać. Powiedzmy, że przesuwasz się do oceny 1450, teraz powinieneś znaleźć gracza około 1550 - 1600. Ucz się od tej osoby i powoli zaczniesz losować i ostatecznie zaczniesz wygrywać, a na koniec pokonasz gracza. Poświęć trochę czasu w tej grupie ocen, a kiedy będziesz gotowy, znajdź nowego gracza w wieku 1650-1700, ucz się od tego gracza i tak dalej. Jeśli zrobisz to poważnie, możesz awansować do rankingu około 1900–2100 w ciągu 1-2 lat. Powodzenia!


PS Możesz również znaleźć trenera szachowego na: www.chess.com
Bent Hansen

3

Istnieją trzy podstawowe tematy planowania gry w środkowej fazie gry:

 1. Pionek przebija się do
 • Utwórz otwarte pliki
 • Przejmij kontrolę nad centrum
 • Wyeliminuj pionki kontrolujące kluczowe kwadraty

 • Krótkie plany stworzenia nierównowagi pozycyjnej, np .:
  • Załóż placówkę
  • Twórz podwójne, zacofane lub odizolowane pionki w strukturze pionków przeciwnika
  • Osłabić pozycję króla
  • Linia boczna lub zablokowanie elementu przeciwnika
  • Ponownie umieść jeden ze swoich elementów na lepszym kwadracie
  • Przejmij kontrolę nad plikiem klucza lub przekątną
  • Wymień swój mały, biedny kawałek na lepszy kawałek przeciwnika

 • Przygotowanie do przejścia do gry końcowej, obejmujące:
  • Wymiana lub zachowanie jednej pary lub obu par wież
  • Wybieranie, które mniejsze elementy własne zatrzymać i które przeciwnika wyeliminować, aby zmaksymalizować nierównowagę materiału w oparciu o rozmieszczenie pozostałych pionków
  • Rozmieszczanie pozostałych pionków i króla, aby były na miejscu i gotowe do przejścia
  • Dostosowując pionki do optymalnego położenia dla rodzaju poszukiwanej gry końcowej

  Jak widać, struktura pionków jest przedmiotem wielu z tych elementów. Aby uzyskać więcej informacji na temat planowania struktur pionków, które powstają ze wspólnych otworów, spójrz na moją odpowiedź na inne pytanie, Plany gry pośredniej .


  2

  Niedawno przeczytałem niepowiązaną książkę (myślę, że jest Myślenie, szybko i wolno , co jest świetną książką), ale w jednej części tej książki przytoczono kilka badań dotyczących szachistów.

  Na przykład: w celu wykrycia rzekomego wyższego intelektu istniał tylko nieznacznie wyższy poziom inteligencji związany z graczami, a najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie gracza było doświadczenie, a nie wrodzone zdolności poznawcze .

  Zasadniczo, ponieważ gracz kumuluje w dużej mierze podświadomą ocenę typowych otworów, pozycji i błędów itp., Skraca to czas, który trzeba poświęcić na przeglądanie „typowych” ruchów w każdej sytuacji i umożliwia im rozpoczęcie obliczeń na głębszym poziomie .

  Średnio, surowa umiejętność obliczania ruchów nie jest szczególnie brakująca lub obfita u biednych lub dobrych graczy, więc w pewnym sensie jest to dobre, ponieważ możesz być w stanie dotrzeć do arcymistrza, ale zła wiadomość jest taka, że ​​możesz potrzebować odłożyć na bok 23 godzin dziennie ćwiczyć.

  Na marginesie, głównym celem tej historii było określenie płci kurczaków; potrzeba 3 lat, aby dowiedzieć się, jak określić płeć pisklęcia, które raz zakwalifikowało się, robi to w ułamku sekundy, ale nie jest w stanie powiedzieć, jak mogą to zrobić inaczej niż to, że „czuje się dobrze”.


  1
  Zawsze wiedziałem, że seksowanie kurczaka będzie przydatne w szachach.
  Jaxter

  1

  Ważna edycja (bez wprowadzenia, od razu do rzeczy):

  Czy jest dobre miejsce na prawdziwe zrozumienie środkowej gry, czy to tylko surowe obliczenia? Może brakuje mi zrozumienia pozycji?

  Surowe obliczenia nie istnieją. Każde obliczenie pozycji doprowadzi do ostatecznej pozycji, którą należy ocenić. Pozycja może być oceniana z wielu różnych punktów widzenia. Dwa główne widoki to „pozycyjny” i „dynamiczny”. Widok pozycyjny koncentruje się na statycznych aspektach pozycji, takich jak ujęcie pozycji. Widok dynamiczny koncentruje się na dynamicznych możliwościach pozycji.

  Podział gry na grę początkową, środkową i końcową nie zawsze pomaga lepiej zrozumieć szachy. W końcu każdą pozycję można ocenić przy użyciu jednej lub więcej strategii oceny, które istnieją obecnie. Zatem zrozumienie środkowej części gry oznacza zrozumienie pozycji, w których większość elementów wciąż znajduje się na planszy.

  W oparciu o mój subiektywny pogląd zrozumienie pozycji jest trudniejsze do opanowania niż rozumienie dynamiczne. Być może dlatego, że kombinacje są tak kuszące i piękne. Mimo to niektórzy gracze uważają myślenie pozycyjne za łatwiejsze niż myślenie dynamiczne. Ci gracze mają ogromne problemy z niechlujnymi pozycjami, na których wisi kilka pionków. Tak więc, aby poradzić sobie z pozycjami, w których większość pionków wciąż znajduje się na planszy, gracz musi opanować rozumowanie pozycyjne i dynamiczne.

  Krótka odpowiedź brzmiałaby: dobre książki, dobrzy trenerzy i wiele innych gier planszowych przeciwko nieco silniejszym przeciwnikom!


  1

  Mogę być heretykiem, ale myślę, że planowanie jest zawyżone. Podręczniki lubią dawać przykłady, w których jeden gracz wykorzystuje kontrolę nad słabym polem, aby wymusić grę końcową, która wygrywa po 90 ruchach. Zagraj w gry z dowolnego bieżącego turnieju GM i policz liczbę gier, które będą w tym stylu. Mam wrażenie, że najwyżej co dziesiąta. Kilka ciekawych przykładów wybiera się na adnotacje, ponieważ są one tak „pouczające”. Często znajdują się między graczami o znacząco różnych ocenach.

  Gry z adnotacjami i podręczniki pokazują, co robić, PO WCZEŚNIEJSZYM PRZECIWNIKU. Częstszą sytuacją jest „Wykonujesz swój plan - ja realizuję mój plan” i ostatecznie decyzja zazwyczaj zapada, ponieważ jeden gracz nie zauważa taktyki. Teichmann powiedział, że szachy to 99% taktyk, ale często jest źle rozumiany. Czasami między silnymi graczami strategia może być prawie pewna. „To oczywiste”, co każdy gracz chce robić. Pytanie, czy mogą to zrobić? Właśnie tam tak ważna jest „mała taktyka” typowa dla Smysłowa, Karpowa, Kramnika, a ich genialność polega na zintegrowaniu planowania z małą taktyką. O tym mówił Teichmann. Jedno bez drugiego nie działa zbyt dobrze.


  1

  Zarówno książki Silmana, jak i Mój system Nimzo muszą zostać przeczytane po osiągnięciu około 1900 roku i szukaniu możliwości przeniesienia gry na wyższy poziom.

  Jeśli masz mniej niż 1900 rok, próba zrozumienia gry pozycyjnej jest jak wykonywanie rachunku różniczkowego bez zrozumienia podstawowego dodawania i odejmowania. Taktyka to podstawa szachów. Nic innego nie będzie miało sensu bez silnego zrozumienia taktyki.

  Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
  Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.