Jakie są konsekwencje wczesnego a6 na Sycylii?


33

Kiedyś spotkałem przeciwnika, który używał bardzo wczesnego a6 w Sycylijskim Otwarciu.

Jaki mógł być jego cel w tym posunięciu i jak powinienem mu przeciwdziałać?


1
Na marginesie: ruchy 1.e4 a6 2.d4 b5 grał Anthony Miles (jako czarny), pokonując w tym czasie panującego wówczas mistrza świata Anatolija Karpowa w 1980 roku (?!). Te ruchy mają nawet nazwę (Baker Defense) :)
Ray

Na pewno masz na myśli kontratak , a nie napotkano ?
TRiG,

Jedną z możliwości jest transpozycja 3.d4 cxd4 4.c3 do gambitu Smitha-Morry. Myślę, że Fischer grał w to raz.
BOF

Na 3.d4 cd 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 e5! Czarny ma dobrą grę. Więc powinieneś wybrać 3.c3 / 3.c4.
Inercyjna ignorancja

Odpowiedzi:


36

Nazywa się to odmianą O'Kelly w Sycylii.

Jeśli biały gra normalnie (tj. 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3), Czarny może ostatecznie kopnąć rycerza d4, ...e5gdy rycerz nie ma wielkich kwadratów. W takim przypadku 2... a6powstrzymuje rycerza przed przejściem do naturalnego kwadratu b5 (jak w sycylijskim Sveshnikovie). Pozwoli to czerni szybko grać ...d5z równością.

Najlepszy plan White'a jest grać albo c3albo c4stara się udowodnić, że ruch Blacka 2... a6nie jest dobry rozwój ruch. Kiedy biała gra c3, naturalnym planem jest kontynuacja d4, a następnie, jeśli czarna gra ...cxd4, biała zareaguje cxd4, zyskując klasyczny środek pionka. Gdy c4zamiast tego gra biały, plan białego polega na ustawieniu powiązania z Maroczy .

Nieodpowiednim planem dla białych byłoby zagranie w zamkniętego Sycylijczyka - w zamkniętym Sycylijskim czarny często gra w a6-b5, aby uzyskać kontratak na stronie królowej. Co więcej, w zamkniętym sycylijskim tempi mają o wiele mniejsze znaczenie, ponieważ pozycja nie zmieni się radykalnie z jednego ruchu do drugiego.


Co myślisz o a4, grożącym a5? To „najnowszy” ruch, o którym myślałem.
Tom Au

3
@TomAu 3. a4 Nc6prawdopodobnie przeniesie się do jakiejś struktury Najdorf / Scheveningen po białych odtworzeniach d4. a5zwykle nie jest konieczne, ponieważ pionek na a4 już zatrzymuje przerwanie b5, więc białe często pomijają dodatkowy ruch. Jeśli chodzi o szczegóły, biały może próbować dostać się do dobrej wersji Be2 Najdorf (jeśli czarny gra Nc6 zamiast d6) lub transponować na normalne linie Najdorf, jeśli czarny gra bezpośrednio d6.
Andrew

16

Jak rozumiem, celem 2... a6jest utrzymanie białego kawałka (zwykle rycerza lub biskupa) z dala od b5.

Wydaje się to przedwczesne, ponieważ białe i tak mogą nie chcieć tam iść (przez pewien czas). Oznacza to, że z łatwością może stać się zmarnowanym ruchem.

Jako White koncentrowałem się na rozwoju po stronie króla, wiedząc, że b5 było „poza limitem”, ale nie dbało, ponieważ mam „lepsze” rzeczy do zrobienia.

Wadą a6 jest to, że czarne mogą później zagrać w a5, aby spróbować „ścigać” białego rycerza na b3. Ale gdyby to zrobił, zmarnowałby ruch z a6. Jako biały mogę spróbować „przetransponować” tę odmianę, aby czarne zmarnowały ruch.


8

Celem ... a6 jest kontrolowanie kwadratu b5, gdzie białe mogą w innym miejscu umieścić rycerza lub biskupa. Kolejnym punktem jest przygotowanie b7-b5, a następnie Bc8-b7 i być może b5-b4, aby ścigać białego Nc3. Ruch ... a6 występuje w co najmniej dwóch wariantach: 1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6; 1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 a6. Jeśli kiedykolwiek byłeś zainteresowany gambit 1.e4 c5 2.b4, możesz rozważyć 1.e4 c5 2.Nf3 a6 3.b4.

NN - NN
1. e4 c5 2. Nf3 a6 3. b4 cxb4 4. a3 bxa3 5. Bxa3

Podoba mi się pomysł gry w skrzydło gambit ...
BlindKungFuMaster

-1

a6 służy trzem celom.

  1. Jest to czekający ruch po sycylijsku, ponieważ Black czeka na plan White'a.
  2. Jest to początek Q-Side Counter Play z czerni. Podobnie jak w Sycylii czarny zwykle gra po stronie centrum i Q.
  3. Ogólnie na Sycylii ulubionym polem Czarnej Królowej jest c7. Możesz zobaczyć ten ruch w Kan / Taimanov / Najdorf itp. Kiedy czarne zagrywają a6, to zakrywa kwadrat b5, co uniemożliwia rycerzowi Białemu przyjście do b5 i zaatakowanie królowej c7, która kosztuje Tempo czarnych.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.