Czy istnieją urządzenia do umiarkowanej prędkości na zjazdach górskich bez hamowania?


13

W mojej szyi lasu jest kilka zjazdów górskich, które są dość znaczne: powiedzmy 600 metrów w pionie średnio 7% nachylenia, z dużą ilością zakrętów i innych przeszkód, takich jak dziury. Zazwyczaj nawierzchnia to asfalt o rozsądnej jakości; Mam rower turystyczny.

Jestem ciekawy, czy istnieją techniki lub gadżety, które ograniczają moją prędkość, aby zmniejszyć potrzebę hamowania (np. W samochodzie można zmniejszyć bieg).

Jako obliczenia z tyłu koperty rozważmy system jeźdźca / roweru o wadze 110 kg, który zjeżdża z pochyłości o 7% z prędkością 50 km / h, czyli około 13 metrów / sekundę. Ze względu na nachylenie, na każde poziome 13 m, schodzi z wysokości 0,91 m w pionie; dlatego co sekundę energia potencjalna 110 kg masy spadającej o 0,91 m jest dodawana do systemu rowerowego i jeźdźca i musi zostać usunięta, aby nie przyspieszyć. Ta energia potencjalna ( U = mgh ) wynosi około 980 dżuli; tzn. rowerzysta musi rozproszyć około 1kW, aby nie przyspieszać.

To mnie zaskakuje; Wydaje się, że dużo energii wyrzuca się do środowiska. Ale jest na równi z tym, co mogą wyprodukować zawodnicy, aby osiągnąć podobne prędkości na płaskim.

To, czego nie wiem, jak obliczyć, to ile energii pochłania opór powietrza, tarcie mechaniczne w rowerze, opory toczenia itp., Aby naprawdę wiedzieć, jakie dodatkowe zużycie musiałoby zużyć urządzenie.

Jedną z rzeczy, o których myślałem, było piasta z dynamem; ale wydają się zużywać mniej niż 5 watów, co nie zrobiłoby żadnej różnicy.

(Powinienem dodać, że wiem, że nie powinienem hamować w sposób ciągły do ​​końca. Moje pytanie dotyczy tego, czy są dodatkowe rzeczy, które mogę zrobić lub dodać do roweru, aby spuścić prędkość).


1
Czy to terenowe (zjazd) czy drogowe (asfalt)?
heltonbiker

1
To asfalt, a ja jestem na ramie turystycznej (tzn. Mniej więcej na rowerze szosowym).
Reid

2
Z czystej ciekawości, dlaczego próbujesz znaleźć rozwiązanie dla czegoś, w czym hamulce powinny być w porządku?
Jack M.

Jestem prawie pewien, że zjazdy po górach bez hamowania nie są możliwe.

@ Jack, hamulce nie są „w porządku”. Hamowanie przy zjeździe z wysokości 1-2000 stóp jest nużące. Działają, ale byłoby znacznie przyjemniej, gdyby moja prędkość końcowa była bardziej rozsądna. Nie przepadam za adrenaliną; inni mogą być.
Reid

Odpowiedzi:


17

Twoje pytanie składa się z dwóch części i dwóch odpowiedzi. Pierwsza część pytania dotyczy tego, czy na zjazdach znajdują się urządzenia do umiarkowanej prędkości. Jest to częsty problem z rowerami tandemowymi (i czasami z rowerami zaprojektowanymi do obciążonych tras turystycznych). Wiele tandemowych piast tylnych ma gwintowaną lewą stronę, na której można zamontować „hamulec ciągły”. Zazwyczaj hamulec bębnowy, można je wyregulować pod kątem niewielkiego oporu; hamulce szczękowe są zatrzymywane jako główny hamulec do zatrzymania. Zaletą hamulca bębnowego jest to, że nie znajduje się on na feldze (ponieważ nadmierne nagrzewanie się felgi może mieć poważne konsekwencje dla dętki lub opony) i mają wysoką pojemność cieplną. Czcigodny i czczony hamulec bębnowy tandemowy Arai, choć już nie produkowany, był tego przykładem.

Drugie pytanie dotyczy tego, jak oszacować zapotrzebowanie na opór roweru. Jest to dobrze zrozumiany, choć być może mniej znany problem, który omówiono w części 2 „ Nauki rowerowe Wilsona i Papadopoulosa”. Jak można się spodziewać, składnik energii potencjalnej musi zostać zrównoważony przez opór w innym miejscu: albo przez opór aerodynamiczny, hamowanie lub opór toczenia. Prędkość końcową osiąga się w punkcie, w którym potencjalna strata energii dokładnie równoważy siły oporu generowane gdzie indziej. Współczynnik oporu toczenia (Crr) zdarza się skalować dokładnie tak jak nachylenie, więc zmiana nachylenia o 1% jest dokładnie taka sama jak zmiana Crr o 0,01. Niestety, w tym celu nie będziesz w stanie polegać na Crr w przypadku znacznego dodatkowego oporu - zwykle Crr waha się od około 0,004 do 0,01. Tak więc, chociaż w sensie teoretycznym należy wziąć pod uwagę opór toczenia, w sensie praktycznym rozprasza zbyt mało energii, aby mieć znaczenie. Deflowanie opon w celu zwiększenia Crr podczas krętego zjazdu jest nie tylko niewystarczające, to zły pomysł.

Przeciąganie aerodynamiczne jest łatwiejsze do manipulowania, ale ma również ograniczoną skuteczność. Obszar przeciągania (zwykle oznaczony iloczynem powierzchni czołowej A i współczynnika oporu aerodynamicznego Cd) dla typowego rowerzysty na typowym rowerze szosowym będzie wynosił od około 0,3 m2 (około 3 stóp kwadratowych) do około 0,5 metra kwadratowego lub więcej. Aerodynamiczna siła oporu zmienia się w zależności od kwadratu prędkości (ponieważ siła zmienia się w zależności od kwadratu prędkości, moc wymagana do pokonania tej siły zmienia się w zależności od sześcianu prędkości), więc siedzenie, rozpinanie kurtki i poszerzanie rąk i nóg może dodać trochę CdA; jednak rzadko więcej niż ~ .2 m2.

Pozostawia to hamowanie, tj. Konwersję energii potencjalnej za pomocą środków kinetycznych na ciepło, i miejsce dla hamulca hamulca ciągłego, jak opisano powyżej.


Dzięki! Czy znasz jakieś zasoby internetowe, które mogłyby pomóc mi oszacować pobór mocy w watach na podstawie powierzchni? Znalazłem zasoby (np. My.execpc.com/~culp/rockets/descent.html ), które oferują obliczenia dające siłę oporu, ale nie wiem, jak przekonwertować to na waty. A może niewłaściwie kadruję problem?
Reid

Krótka odpowiedź na twoje pytanie brzmi: jak przekonwertować siłę oporu na siłę, i to jest proste. Przelicz siłę oporu na niutony, a następnie pomnóż przez prędkość w metrach / sek. Watt to niutonometr na sekundę, więc jeśli podróżujesz z prędkością 10 m / s i doświadczasz, powiedzmy, 3 kg siły nacisku, po prostu przeliczysz na Newtony, a następnie pomnożysz przez prędkość. To 3 * 9,8 m / s ^ 2 * 10 m / s = ~ 300 watów. Dłuższe pytanie brzmi: jak oszacować powierzchnię oporu na rowerze. Odpowiedź jest długa (i mam mniej niż 10 znaków wyjaśnienia), więc prawdopodobnie zasługuje na własne pytanie. Zapytaj, a ja odpowiem.
R. Chung,

@Reid Zasadniczo zapytaj coś takiego: „Chcę oszacować siłę oporu podczas wybiegu z góry z określoną prędkością lub moc potrzebną do jazdy po płaskim terenie lub z określoną prędkością Wszystkie kalkulatory internetowe albo przyjmują współczynniki oporu toczenia lub oporu aerodynamicznego, albo zakładają, że mam dla nich oszacowania. Jak przyjmują te założenia lub jak mogę je samodzielnie oszacować? ”
R. Chung,

gotowe ( bicycles.stackexchange.com/questions/9938 ); dzięki za sugestię!
Reid

12

Nie mówisz, na jakim rowerze jesteś, ale są pewne proste rzeczy, które pomogą.

  1. Siadanie i maksymalne poszerzenie ciała zwiększy opór. Możesz także założyć kurtkę i rozpiąć ją 7/8, aby złapała wiatr.
  2. Nieznacznie obniż ciśnienie w oponach. Nie schodź tak nisko, że stracisz stabilność, ale opór toczenia między 105 psi a 120 psi zrobi różnicę
  3. Znajdź opony o wysokim oporze toczenia. Istnieje wiele źródeł tych danych w zależności od typu roweru.
  4. Nie ma to bezpośredniego związku, ale upewnij się, że używasz odpowiednich klocków hamulcowych i felg / tarcz. Niektórzy radzą sobie lepiej z długimi dekantami niż inni.

Istnieją również oczywiste komentarze, takie jak nauka zjeżdżania z prędkością lub zmiana na wolniejszy rower.


Jeśli chodzi o „naukę schodzenia z prędkością”, naturalna równowaga na tych zjazdach wynosi 40–50 mil / h. Zaksięgowane ograniczenie prędkości wynosi 25 mil na godzinę, co jest dość rozsądne, biorąc pod uwagę ciasne zakręty. Nie mam ochoty przedzierać się przez takie zakręty, które są na klifach i często są najbardziej stromymi częściami jazdy. Zatem podstawową kwestią jest to, że wolałbym ogólnie schodzić wolniej, niż przyspieszać do 50MPH na prostych i musiałem gwałtownie hamować przed wjeżdżaniem na zakręty. (Podobnie trasy są tak strome, że „wolniejszy” rower miałby niewielki praktyczny efekt.)
Reid

Stefan udzielił dobrej odpowiedzi. Poważnie? Chcesz dodać coś do swojego motocykla ... i utrudniać wstawanie?

2
W każdym razie, dlaczego miałbym dodawać rzeczy do mojego motocykla, aby spowolnić zjazdy; kiedy spowolniłoby mnie to wszędzie indziej?

Odnośnie do punktu # 2 dotyczącego obniżenia ciśnienia w oponach ze 120 psi do 105 psi: pomiary na gładkich powierzchniach pokazują, że Crr zmniejsza się wraz ze wzrostem ciśnienia, więc masz rację: obniżenie ciśnienia zwiększy opór toczenia. Problem polega na tym, że na niezbyt gładkich powierzchniach pomiary pokazują zależność w kształcie litery „V” między ciśnieniem a Crr, tak że czasami obniżenie ciśnienia faktycznie zmniejsza Crr. Co ciekawe, „V” wydaje się nie być symetryczne, więc bycie nieco powyżej „optymalnego” ciśnienia zwiększa Crr bardziej niż bycie nieco poniżej. Niestety „optymalne” zależy od nawierzchni drogi.
R. Chung,

6

Niektóre rowery elektryczne mają hamowanie regeneracyjne . To jedyna rzecz, o której myślę, która jest bliska odpowiedzi na twoje pytanie.

Teoretycznie możesz użyć czegoś w rodzaju spadochronu, aby zwolnić, ale spowodowałoby to zbyt wiele problemów (wiatry boczne, zaplątanie się rynny w tylne koło, konieczność wycofania zsypu, gdy już go nie potrzebujesz itp.).


5

Jeśli prosisz o URZĄDZENIE do kontroli prędkości, niektóre tandemy (rowery dwumiejscowe) mają dedykowany układ hamulcowy o nazwie „Drag Brake”. Ze strony Sheldon Brown na temat hamulców tandemowych:

Hamulec hamulca tarcia

Najczęstszym i najbardziej zadowalającym systemem jest ustawienie hamulców szczękowych, po jednym do każdej konwencjonalnej dźwigni hamulca, i uruchomienie hamulca piasty za pomocą dźwigni przerzutki typu ciernego. Może to być „Barcon”, strzelec górski typu kciuk lub manewrowiec Sun Tour Command.

Manipulator typu ciernego umożliwia kapitanowi ustawienie hamulca piasty w celu uzyskania pożądanego oporu, nawet gdy zwolni on kontrolę hamulca piasty. następnie kapitan używa obu rąk na hamulcach obręczy, aby modulować prędkość roweru i zatrzymać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podczas gdy najprostszą strategią byłoby użycie tylnego koła z obręczą + hamulcem piasty, jednego do dźwigni kierownicy, a drugiego do dźwigni ciernej, istnieje kilka dedykowanych piast do zastosowania jako hamulce hamulców (chociaż najprawdopodobniej są kłopotliwe i trudne znaleźć). Jeden model, który znalazłem w Google, to hamulec bębnowy Arai (nieprodukowany).


Czy mechaniczny hamulec tarczowy i dźwignia zmiany biegów mogą zadziałać, aby uzyskać hamulec cierny? Wątpię, czy chciałbyś indeksowania dźwigni zmiany biegów, ale brak indeksowania pozwoliłby ci ustawić „stałą” siłę hamowania na hamulcu tarczowym, jednocześnie zachowując hamulce szczękowe / przednie hamulce tarczowe do zatrzymania ...
Ehryk

1
@Reid - czy to rozwiązanie byłoby czymś, czym można się zainteresować? A może ograniczałeś się do gotowych rozwiązań?
Ehryk

@Ehryk Chodzi o to, aby dostosować dźwignię cierną w celu uruchomienia drugiego hamulca. Nadal ma normalne hamulce i normalne manetki. Podczas zjeżdżania z góry przekręcasz dźwignię zmiany tarcia do pożądanej siły hamowania i ciągle przykłada ona tę stałą siłę (ponieważ dźwignia pozostaje w pozycji), podczas gdy dłonie mają swobodę robienia czegokolwiek innego, w tym jeszcze bardziej hamowania zwykłym hamulce lub zmiana biegów za pomocą zwykłego systemu zmiany biegów.
heltonbiker

Rozumiem to - pytam, czy nowoczesny hamulec tarczowy (mechaniczny lub hydrauliczny) może służyć temu celowi, ponieważ modele bębnów nie są już produkowane? Wtedy hamulce obręczy lub tylna obręcz / przednia tarcza byłyby wolne, aby dodać siłę hamowania.
Ehryk

1
W pojazdach silnikowych preferowane jest zatrzymywanie problemów związanych z mocą i wagą obrotową; jednak bębny są preferowane w dużych półciężarówkach (koła niekierowane) ze względu na znacznie lepsze odprowadzanie ciepła. Nie można „jeździć” hamulcami tarczowymi prawie tak długo, jak można bębny, zanim wypaczą i / lub zagotują płyn hydrauliczny. Mogą być jednak odpowiednie do rowerów.
Ehryk,

3

Nigdy nie słyszałem o gotowym urządzeniu do robienia tego, co chcesz. Jedyne, co przychodzi mi na myśl, to wyciągnięcie wentylatora lub urządzenia oporności magnetycznej ze stanowiska treningowego lub rolek i przymocowanie go w taki sposób, aby można go było włączać i wyłączać. Lub jeszcze lepiej byłoby uzyskać takielunek, jaki jest używany w niektórych rowerach treningowych, w których znajduje się aluminiowe koło zamachowe z elektromagnesem umieszczonym obok niego, tak że opór wzrasta wraz ze wzrostem pola magnetycznego. (Teoretycznie zamiast koła zamachowego można zastosować głęboką aluminiową obręcz).

Ale trzeba by gdzieś uratować części, aby wykonać którąkolwiek z nich, a następnie wykonać prace warsztatowe.

W przeciwnym razie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku jest rower z hamulcami tarczowymi.


2

Możesz zbudować lub kupić zsuwnię drogową. Nie musi ważyć zbyt wiele, ponieważ ma mniej niż metr kwadratowy nylonu ripstop i kilka metrów cienkiego sznurka. Może to nawet być zgodne z prawem, w zależności od tego, w jaki sposób Twój kraj pisze przepisy dotyczące „pojazdu bez żagla” (lub czy takie prawo istnieje). Byłbym skłonny sprawić, by oderwał się, przyczepiając go do mojego ciała za pomocą rzepu.

Zrobiłem odwrotnie i użyłem małych żaluzji / drzwi namiotu jako żagla, kiedy miałem silny wiatr od tyłu i jechałem pod górę na rowerze turystycznym. Działało to niepokojąco dobrze, ponieważ musiałem przesunąć główny element mocujący z pasa biodrowego plecaka na sztycę, ponieważ groziło to wyrzuceniem mnie przez kierownicę (rower był dość ciężki).

Jako hamulec sugeruję zsuwnię krzyżową, ponieważ są one łatwe do wykonania i bardziej stabilne niż zsuwnia okrągła lub prostokątna (prostokąty są bardziej kontrolowane, ale chyba że jesteś przyzwyczajony do parasailingu lub kitesurfingu, krzywa uczenia się jest stroma).

Główny problem, jaki widzę, to to, że góry często mają wiatr, a konkretnie wiatr może się znacznie różnić na krótkich dystansach. Na przykład, jeśli wyjdziesz zza grzbietu, możesz przejść od nieruchomego powietrza za grzbietem do ściśniętego wiatru na odsłoniętej twarzy, a zmiana oporu zsypu będzie dramatyczna. W takim przypadku musisz zdecydować, czy chcesz upuścić rynnę na przednią szybę samochodu, który za tobą podąża, czy zwolnić nagle przed nią. Oba mogą być krępujące.


1

Zawsze możesz dostać stały sprzęt i użyć nóg, aby spowolnić. Powrót na górę stanowiłby jednak zupełnie inny problem. Chociaż przy odpowiednim przełożeniu przełożenia prawdopodobnie byłoby możliwe poruszanie się w górę i w dół góry na stałym biegu.


Założę się, że jakikolwiek sprzęt rozsądny do wejścia byłby szalony przy zejściu. Cieszę się, że mogę przejść 30 MPH; Po prostu nie chcę robić 50.
Reid

Pomyślałem, że byłoby miło, gdyby był rower z podwójnym napędem, abyś mógł kontrolować swoją prędkość podczas zjazdu za pomocą stałego elementu przekładni, a także używać biegów, gdy nie schodzi się ze wzgórza. Uznałem więc, że albo jest to niemożliwe z powodu mechaniki, albo ktoś już go zbudował. I po małym Googlingu znalazłem to ( sheldonbrown.com/bichain-fixed-free.html ). Czytając w nim, mówi się, że możliwe byłoby zbudowanie go z systemem przerzutki po jednej stronie i stałym sprzętem po drugiej stronie. Zdecydowanie interesujące, choć prawdopodobnie znacznie bardziej skomplikowane niż to, czego szukasz.
Kibbee,

2
Mogę robić bezproblemowo 30 km / h, i nie jest to szczególnie wysoki bieg - jeśli znajdziesz sprzęt, który Cię podniesie , po prostu musisz poćwiczyć wirowanie po drodze w dół (pamiętaj, że możesz po prostu pozwolić pedałom ciągnąć nogi runda, jeśli się zrelaksujesz i uzyskasz podobny efekt hamowania silnikiem jak redukcja biegów w samochodzie). Lub oczywiście zatrzymaj się u góry i zamień koła łańcuchowe ...
Bezużyteczne

Szybka matematyka: te wzgórza są na tyle strome, że 5 mil na godzinę jest bardzo szybkim podejściem. Powiedzmy, że pedałuję z bardzo konserwatywnym 50 obr / min (prawdopodobnie w rzeczywistości jest szybszy). Następnie, jeśli schodzę na tym samym biegu przy 30 MPH, będę musiał pedałować 6 razy szybciej lub 300 obr./min. Chciałbym zobaczyć pułk ćwiczeń, który pozwala mi (lub komukolwiek) to zrobić.
Reid

1

Może użyć hamulców tarczowych, a nie hamulców szczękowych, jeśli problem stanowi ogrzewanie.

Przyzwyczaiłem się do tego, że ludzie wkładają do środowiska około 1 KW po prostu przez istnienie; Nie jestem pewien, na czym polega problem z utratą jednego dodatkowego KW podczas schodzenia.


Uważam, że podstawowy metabolizm to około 100 watów, ale nie sprawdziłem go.
Reid

@Reid - wydaje się, że masz rację: per engineeringtoolbox.com/met-metabolic-rate-d_733.html waha się od 100 watów przy siedzeniu, do 500 watów podczas jazdy na rowerze, do 900 watów podczas biegu.
ChrisW,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.