Co kobiety mogą zrobić, aby usiąść wygodnie w siodle?


13

Jestem całkiem nowy w jeździe na rowerze i mam rower szosowy, który bardzo mi się podoba, ale nie mogę usiąść wygodnie w siodle. Nie tyle kości pośladków, ale drobiazgi! Jakieś sugestie?


1
W szczególności Terry tworzy siodła specjalnie dla kobiet. Zasadniczo wymyślili siodło kobiety.
Daniel R Hicks

3
Chciałbym tylko zauważyć, że nie jest to kwestia związana z płcią. Wybór siodełka / komfort to kwestia bardzo indywidualna. Podczas gdy niektóre kobiety mogą uznać rzeczy „specyficzne dla kobiet” za pomocne, nie wszystkie będą i na odwrót (to znaczy: niektórzy mężczyźni mogą uznać za pomocne siodełka dla kobiet). Największy problem, z którym borykają się ludzie, to brak „znajomości” siodła… jakiegokolwiek siodła. Jeśli dopiero zaczynasz jazdę na rowerze, możesz odczuwać dyskomfort bez względu na wszystko. Zdobycie mięśni / tkanek / itp. Zajmuje trochę czasu. przyzwyczajony do tego.
djangodude

Niektóre kobiety nie mogą usiąść wygodnie na żadnym zwykłym siedzeniu rowerowym, jeśli jesteś jednym z nich, rozważ rower poziomy. Siedzisz na różnych częściach ciała i w razie potrzeby możesz to bardzo zmienić za pomocą innego rodzaju siedzenia.
Willeke,

Odpowiedzi:


15

Siodła mogą być bardzo specyficzne dla poszczególnych osób ... ale kilka ogólnych porad:

  • Spróbuj znaleźć lokalny sklep rowerowy, który pozwoli Ci przetestować różne siodła. Pięć minut na trenerze to za mało, dobry sklep rowerowy pozwoli ci wziąć siodło podczas prawdziwej jazdy.
  • Porozmawiaj z innymi, którzy mają podobny styl jazdy na rowerze. Świetne siodełko na rower górski nie zawsze stanowi świetne siodło na drodze. Mała zmiana kąta lub przesunięcie siodła nieco do przodu lub do tyłu może mieć duży wpływ.
  • Wypróbuj niektóre siodła, które są „specyficzne dla kobiet”, a te, które według innych działają dobrze dla kobiet. Słyszałem dobre rzeczy o Selle Italia Lady Diva i siodłach od Adamo (Adamo nie są „specyficzne dla kobiet”, ale wycięcie wydaje się mieć podobny efekt).

Możesz także zainwestować w przyzwoite szorty rowerowe i dobry krem ​​przeciw otarciom (lubię „Blue Steel Sports”).

Niektóre „problemy z tkankami” znikną, gdy będziesz spędzać więcej czasu na rowerze, ale niektóre nie, chyba że otrzymasz siodło, które Ci odpowiada. Nie osiedlaj się ... wypróbuj różne siodła, aż znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie odpowiednie.


3

Myślę, że dopasowanie do roweru jest na twoim LBS. Konieczne może być dostosowanie wysokości siodła, siodła o odpowiedniej szerokości, kąta siodła, wysokości mostka, długości mostka, kąta kierownicy, ustalenia, czy długość górnej rury jest odpowiednia itp.

Dyskomfort w siodle nie jest związany tylko z siodłem, ale także z geometrią jazdy. Większość motocykli szosowych zmusza Cię do siedzenia na „siedzących kościach”, a nie na pluszowym siedzeniu krążownika, w którym ciężar jest zawieszony na kościach siedzących i całym tylnym końcu (co jest dobre w przypadku krótkich przejażdżek), co może początkowo być nieco niepokojące (nie powinieneś na przykład śruba ustawiona pionowo). Ale niektóre siodła dla kobiet mogą być pomocne. Problem kompresji tkanek wpływa również w pewnym stopniu na kobiety, ale nie powinien być problemem z odpowiednim dopasowaniem siodła i kierownicy, pod warunkiem, że rama ma odpowiedni rozmiar.


3

Komfort siodełka ma wiele zmiennych, a zajęcie się nimi może być przerażające lub „utonąć” dla nowego kierowcy. Jedną zmienną jest oczywiście szczególna anatomia . Ponieważ prawdą jest, że kobiety różnią się od mężczyzn, mogą występować ogromne różnice między motocyklistami tej samej płci. Ponadto, mimo że istnieją specyficzne projekty dla kobiet, siodło damskie nie różni się radykalnie od męskiego, w rzeczywistości niewprawne oko może nie powiedzieć sobie nawzajem, nawet przy dokładnej kontroli.

Fit jest tutaj kluczowym słowem. Jak wskazują inne odpowiedzi tutaj, powinieneś wypróbować kilka siodeł, zanim znajdziesz idealne. Ale nie tylko kształt i rodzaj siodła wpływa na dopasowanie. Rower powinien do ciebie pasować. Wysokość siodła, kąt góra / dół, pozycja przód / tył i odległość od kierownicy mogą odgrywać znaczącą rolę w komforcie siodła.

Kolejną zmienną jest poziom wiedzy jeźdźca . Początkujący jeździec nie ma mięśni i kości przyzwyczajonych do pozycji na siodle. OP stwierdza, że ​​jej problem nie dotyczy kości, ale „damskich bitów”, ale kiedy jeździec nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej pozycji wystarczająco długo, ma tendencję do poruszania się w siodle, aby złagodzić ból w niektórych obszarach, powodując ból w innym. Również początkujący jeździec może chcieć bardziej wyściełanego siodła, podczas gdy doświadczony rowerzysta zwykle chce lżejszego siodła z mniejszą wyściółką.

Czy siodło jest zerwane . Doskonałe siodło może być niewygodne przez kilka mil, gdy jest nowe, ale po jego włożeniu staje się znacznie lepsze. (W moim przypadku potrzebuję co najmniej dwóch przejechań 15 mil na rowerze górskim, aby poczuć, że nowe siodło jest gotowe na dłuższe przejażdżki).

Ponadto styl jazdy : jeźdźcy pływający / rekreacyjni, „zrelaksowani” dojeżdżający do pracy i wyłącznie rekreacyjni kolarze preferują szerokie, mocno wyściełane siodła, ale sportowe i wyczynowe, używają węższych, sztywniejszych i lżejszych siodełek, aby bardziej efektywnie przenosić moc na pedały.

Powiedziawszy to, sugeruję, co następuje:

  • Nowy kierowca może znaleźć bardziej wygodne siodło z większą wyściółką, a nawet żelową osłoną. W miarę ewolucji jeźdźca lub dodatkowego żelu może zacząć być zbyt nieporęczny. Nadszedł czas, aby przejść do bardziej wyścigowego siodła lub zdjąć żelową osłonę.

  • Użyj siodła przeznaczonego dla kobiet. Rozważ poprzedni punkt dotyczący tego, ile paddingu. Sprawdź również, czy siodło naprawdę różni się od tej samej marki / modelu dla mężczyzn. (Widziałem wiele oszustw, w których produkt jest tylko malowany lub dekorowany inaczej, ale tak naprawdę nie różni się od wersji męskiej, a najgorsze jest to, że pobierają wyższą cenę za specjalny przedmiot rzekomej kobiety). O ile zauważyłem, siodła prawdziwej kobiety są nieco szersze i krótsze od brązowego mężczyzny. Ponadto siodła mężczyzny mają zwykle podłużne wycięcie, które zaczyna się tam, gdzie siodło staje się szersze i biegnie w kierunku tyłu, podczas gdy damskie siodełka mają „zagłębienie”, które zaczyna się bliżej nosa i kończy w pobliżu poszerzającego się punktu siodła.

  • Używaj szortów rowerowych.

  • Pomocne może być również użycie damskich ochraniaczy na co dzień. (Podobnie jak wkładki higieniczne lub wkładki, ale są one lżejsze, mniejsze i przeznaczone na „resztę miesiąca”). Być może będziesz musiał wypróbować różne rozmiary, zanim znajdziesz te, które najlepiej sprawdzają się w tym celu, jeśli pomogą ci w twoim przypadku.

  • Jeśli chodzi o dopasowanie: Jeśli to możliwe, (i / lub jeszcze nie zrobione) przejdź do sklepu, który może zaoferować usługę dopasowania. Możesz także nauczyć się wielu podstawowych kroków dopasowania z Internetu. W obu przypadkach dopasowanie nie jest w żadnym razie niezłomnym prawem. Czasami dopasowanie roweru obejmuje formuły z dokładnością do 3 miejsc po przecinku, ale bądźmy szczerzy: żadne ciało nie może umieścić ich z dokładnością do dziesiątych cala, więc te formuły są właściwie punktami wyjścia lub ogólnymi wytycznymi. Po sesji fitness jeźdź przez co najmniej 30 minut, a jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany, zrób to. Wykonuj tylko jedną zmianę na raz i za każdym razem utrzymuj odległość do pół cala lub centymetra. Powtórz w razie potrzeby. (Kilka razy montowałem motocykle, a kiedy rower jest dla mnie, po początkowej konfiguracji mogę potrzebować do 3 lub 4 zmian, aby znaleźć moją ulubioną pozycję).

  • Szczególnie widziałem kobiety, które są w porządku ze standardowym lub „uniseksualnym” siodłem, lekko pochylonym w dół.

Częściowe kredyty dla mojej żony, która jest również zawodniczką w biegach przełajowych. Notatki pochodzą również od mojej siostry, bardziej rekreacyjnej jeźdźca biegowego, która dopasowuje swoje siodła do częściowo zmodyfikowanych żelowych osłon. Notatki pochodzą również od znajomych koleżanek.


1

Nigdy nie miałem obolałego miejsca. Zacząłem jeździć 20 do 30 minut każdego dnia i zacząłem stamtąd. Jestem teraz znacznie silniejszy (po przejechaniu 10000 km w ciągu roku) niż byłem. Moja moc przepływa przez moje nogi (noszę buty rowerowe), więc tylko część mojej masy ciała spoczywa na siedzeniu (ponieważ część mojej masy naciska zamiast tego na moje nogi): Myślę, że tak właśnie się dzieje.

Doświadczenie / styl jazdy różni się bardzo od nowicjuszy (np. Dzieci), którzy muszą siedzieć na siedzeniu i nie mieć silnych nóg.

Poza tym robią „specyficzne dla kobiet” i inne siodła. Zaskakujące, jak duży wpływ ma nawet niewielka różnica. Damski rower nigdy by mi nie pasował. Wczoraj wypróbowałem kilka par (różne marki, podobne rozmiary), zanim znalazłem parę wygodnych butów.

Również mój rower jest w stylu „hybrydowym” (kierownica jest płaska, nie upuszczona ani podniesiona): ma być szybsza (opony i koła zębate) niż rower górski i wygodniejsza (pozycja jazdy) niż rower wyścigowy. Być może powinieneś ponownie rozważyć swoje drążki kierownicze (itp.), A także siodełko / siodełko, aby upewnić się, że jeździsz w wygodnej i wydajnej pozycji, dla rodzaju jazdy, którą obecnie uprawiasz.


1

Każdy, kto kupi siodło do długiej jazdy, zrobiłby dobrze, aby wykonać osobisty pomiar siodła lub zrobić to sami. Jest to dość powszechna opcja w bardziej fantazyjnych sklepach rowerowych (gdzie i tak mieszkam).

Punkt 8 na tej stronie o bolesności siodła daje całkiem dobre wyjaśnienie tego, co musisz zmierzyć, jeśli chcesz to zrobić sam. To nie jest wcale takie trudne. To również ma dobre wyjaśnienie na końcu. I na koniec, to lokalne pytanie i towarzyszące odpowiedzi również powinny ci pomóc.


0

W przypadku mężczyzn może wystąpić problem z kompresją tkanek, często spowodowaną niewłaściwym siodłem. Może porady z innego postu również mogą pomóc w twoich problemach?


0

Jedną sztuczką, którą zrobiłem, aby nie pocierać nosa w niewygodny sposób, było skierowanie nosa mojego siodła lekko w dół. Tak, na początku jest to dziwne, ponieważ ma tendencję do ześlizgiwania się do przodu, ale technicznie powinieneś mieć tylko kości do siedzenia na siodle, co nadal mogę łatwo zrobić. Nachylony nos nie pozwala mu przewracać się między moimi nogami.

Działa dla mnie, ale każdy musi wymyślić własną idealną konfigurację. Upewnij się również, że rower jest odpowiednio dopasowany i że siedzenie znajduje się na odpowiedniej wysokości. To wszystko gra.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.