Co powinienem wziąć pod uwagę przy zakupie respiratora?


12

Używam roweru do jazdy z domu do pracy iz powrotem. Teraz mam problem z tym, że powietrze nie jest tak czyste: kurz, wydech samochodu itp.

Zastanawiam się więc nad zakupem respiratora (tj. Maski przeciw zanieczyszczeniom) do filtrowania powietrza, którym oddycham.

Ale zanim go kupię, potrzebuję porady, co powinienem wziąć pod uwagę przy pierwszym wyborze?

aktualizacja

Mam teraz respro bandytę i wydaje mi się, że tego potrzebowałem. Naprawdę dobrze filtruje powietrze i nie utrudnia oddychania.


1
Aby podziękować na Stack Exchange, najlepsze mechanizmy to głosowanie odpowiedzi, które uważasz za słuszne, i akceptowanie tej, która najbardziej ci pomaga - klikając znacznik wyboru obok tej odpowiedzi.
Rory Alsop

@RoryAlsop, dzięki, ale nie jestem tu nowy =) w rzeczywistości przegłosowałem obie odpowiedzi i teraz zastanawiam się, który z nich powinienem zaakceptować
k102

Przepraszam, koleś - nie zamierzam protekcjonalności :-)
Rory Alsop

1
Zastanawiałbym się, czy nie założyć na twarz zamkniętego respiratora na całą twarz, żeby wystraszyć moich sąsiadów. :-) Prawdopodobnie dość szybko
natknęłam się

@lawndartcatcher będziesz =) próbował respro, ale cierpiał z tego powodu. teraz za pomocą szalu z przymocowaną pod nim maską medyczną
k102

Odpowiedzi:


7

Masz kilka opcji. Jedną z nich, która została sprzedana rowerzystom, jest maska ​​totobo, z której zbieram maskę wielokrotnego użytku N95 (choć nie jest to potwierdzone przez żadną agencję) z wymiennymi filtrami. Wypróbuj tanio, za jedyne 25 USD.

Respro ma innej opcji. Wygląda na to, że można go trochę lepiej dostosować i wygląda na to, że neopren przyłożyłby maskę do twarzy nieco lepiej niż totobo, ale prawdopodobnie latem jest naprawdę gorąco. Te kosztują około 60-75 USD za maskę.

Oto link do forum, który ma trochę osobiste porównanie od kilku rowerzystów, którzy używają tych masek w Bangalore. https://groups.google.com/forum/#!msg/bangalore-bikers/w2vgTWlsOH4/3KSlS0jOj0kJ


Osobiście dałbym totobo zastrzyk, to maska ​​N95, co oznacza, że ​​odfiltrowuje około 95% unoszących się w powietrzu cząstek i jest dość tania do oceny. Jeśli to nie zadziała dobrze, prawdopodobnie sprawdzę odpowiedź.
Benzo

1
Użyłem respro dość szeroko. Nie przeszkadzają zbytnio w oddychaniu podczas normalnej jazdy, ale okazuje się, że jestem beztlenowy przy niższym poziomie mocy, więc moja moc szczytowa jest zmniejszona i nie mogę jej wytrzymać tak długo. Ale tego właśnie się spodziewałam. Głównym zauważalnym minusem jest przerwa wee pomiędzy momentem rozpoczęcia wydechu a momentem otwarcia zaworów. To jak utrata pierwszego kawałka każdego wydechu. Co powoduje, że nie używam go cały czas - pod maską moja skóra jest gorąca i mokra, więc staje się podrażniona i surowa. Ale pomagają w zanieczyszczeniu.
Kohi

@Kohi dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami. teraz zdecydowałem się kupićrespro
k102

1
Kolejne porównanie masek respro i totobo: londoncyclist.co.uk/cycling-masks-and-the-shocking-results
Benzo

Spodziewam się, że różnica polega na tym, że Respro działa również z gazami (np. Dwutlenek siarki itp.), Podczas gdy drugi dotyczy tylko cząstek stałych, a to, czy potrzebujesz ochrony przed gazami, zależy od tego, gdzie jesteś.
ChrisW

4

Jedyne, o których wiem, są produkowane przez Respro , jak ten , ale jestem pewien, że inne marki są dostępne.


Podsumowanie: tak, istnieją specyficzne dla rowerów.

Wyszukiwanie powoduje dyskusje, blogi, fora i recenzje użytkowników w internetowych sklepach rowerowych. Wszystko to jest jednak anegdotyczne i nie jest jasne:

  1. jak przydatne są
    • będzie to zależeć szczególnie od lokalnego stylu zanieczyszczenia powietrza; jeśli znajdziesz informacje na temat emisji cząstek stałych dla swojego obszaru, być może będziesz w stanie dowiedzieć się, która maska ​​wykona tam najlepszą pracę
  2. jak bardzo ograniczają przepływ powietrza lub powodują przegrzanie i gromadzenie się wilgoci
    • będzie to zależeć od takich czynników, jak poziom wysiłku i lokalne ciepło / wilgotność, więc może być konieczne wypróbowanie go i zobaczenie

dzięki za link. chciałem po prostu dużo poznać hom, z tym trudniej jest oddychać
k102

Nie obawiam się pomysł: niektóre googling pojawił się ten , który jest głównie o totobobo maskować benzo wspomina, a niektóre sklepy internetowe z opinii klientów, takich jak ten
Useless

3

Noszę respro w Pekinie przez około rok, gdzie zanieczyszczenie powietrza najwyraźniej powoduje raka płuc. Oczywiście jest to długoterminowy efekt, który trudno jest natychmiast zmierzyć, ale mogę powiedzieć, że powietrze pachnie znacznie czystsze i „czuję się” lepiej po przejechaniu przez ruch z maską, a nie bez niej. Twoja twarz jest trochę spocona, ale zimą może być przyjemnie. Poza tym wyglądasz jak zmora Batmana, co może być dobrą rzeczą.


3

Testy na N95 wykazały, że tak naprawdę nie spisał się dobrze filtrując zanieczyszczenia chemiczne.

http://www.controlled-trials.com/ISRCTN74390617

Hipoteza „Testowanie, czy noszenie maski twarzowej R95 z filtrem cząstek stałych, wytwarzanej przez 3M, zmniejsza poziomy biomarkerów narażenia na zanieczyszczenia u 40 zdrowych ochotników”. Testy przeprowadzono w Hanoi w Wietnamie od lipca do października 2009 r.

Wyniki: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23013369

WYNIKI: Czterdziestu czterech uczestników (54,5% mężczyzn, mediana wieku 40 lat) zapisano, przy czym większość stanowili kierowcy taksówek motocyklowych (38,6%) lub sprzedawcy uliczni (34,1%). Wyjściowy poziom korygowany kreatyniną w moczu dla 1-OHP był znacznie wyższy niż w innych porównaniach międzynarodowych: 1020 ng / g kreatyniny (IQR: 604-1551). Noszenie maski R95 nie miało znaczącego wpływu na poziomy 1-OHP: szacowany efekt multiplikatywny 1,0 (95% CI: 0,92–1,09) lub inne OH-PAH, z wyjątkiem 1-hydroksynaftalenu (1-OHN): 0,86 (95% CI: 0,11 -0,96).

WNIOSKI: U pracowników ulicznych w Hanoi stwierdzono wysoki poziom OH-PAH w moczu. Nie zaobserwowano wpływu na poziomy OH-PAH w moczu poprzez noszenie respiratorów pyłowych R95 w obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza w mieście, z wyjątkiem 1-OHN. Brak efektu może wynikać z PAH w fazie gazowej, które nie były skutecznie filtrowane przez respirator. Stwierdzony wysoki poziom OH-WWA w moczu wymaga skutecznych interwencji.


3
+1 za interesujące badania, ale aby była to naprawdę dobra odpowiedź, musisz dać nam przynajmniej streszczenie, zamiast zmuszać nas do czytania niewyjaśnionych linków.
Carey Gregory,

@CareyGregory jest poprawna. Chcemy odpowiedzi, które są samodzielne. W ten sposób, jeśli linki umrą, nadal mamy cenną odpowiedź.
jimchristie

linki dotyczą masek R95, a nie N95
bibel.

0

Wszystko to są maski pasywne, a mięśnie płuc muszą wykonywać dodatkową pracę, aby pokonać opór przepływu powietrza przez filtr. Poleciłbym aktywny aparat oddechowy, taki jak www.ecbreathe.com - Ten EBCreathe wykorzystuje energię baterii, aby pokonać opór i możesz normalnie oddychać.


3
Tylko do informacji, jeśli jesteś w jakikolwiek sposób powiązany z EC Breathe, musisz to zadeklarować w swojej odpowiedzi. bicycles.stackexchange.com/help/behavior A to tylko ja, ale jestem sceptyczny wobec firmy, która nie może uzyskać ani jednego zdjęcia faktycznej osoby korzystającej z jej produktu.
jimchristie

1
Jeśli opór powietrza respiratora powstrzymuje Cię podczas dojazdów do pracy, prawdopodobnie jesteś (a) zdezorientowany, wszedłeś w wyścig i nie dojeżdżasz do pracy (b) w wystarczająco złym stanie, że prawdopodobnie nie powinieneś dojeżdżać do pracy ( c) stosowanie respiratora, który jest całkowicie przesadny.
Batman

1
@ Batman podczas dojeżdżania do domu trudno mi nie wziąć udziału w „wyścigu” (przeciwko sobie), więc mój respro bandyta utrudnia wdech. Ale wszystko jest w porządku, kiedy jestem spokojny :)
k102

Wentylator tej maski służy do wydechu, co wcale nie stanowi problemu. Trudność polega na spowolnieniu inhalacji.
bokan
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.