Domowe płyny do odtłuszczania rowerów


43

Czy ktoś ma przepis na domowe rozwiązanie do odtłuszczania rowerów? Chciałbym stworzyć własne rozwiązanie odtłuszczające zamiast kupować. Czytałem o używaniu soku z cytryny i różnych rodzajów alkoholi - alkoholi białych itp.

EDYCJA: Powinienem właściwie wyjaśnić, że szukałem domowego płynu do odtłuszczania rowerów , a nie tylko płynu do czyszczenia . Zredagowałem teraz tytuł i sformułowania. Przepraszam za zły tytuł.


Komentowanie: komercyjne środki do czyszczenia cytrusów wydają się działać dobrze. Ale jest tylko jedna odpowiedź, która stycznie odnosi się do kwasu cytrynowego. Może to być niezbadana linia dochodzenia.
Criggie

Odpowiedzi:


65

Jestem chemikiem przemysłowym i produkuję odtłuszczacze klasy komercyjnej oraz inne środki czyszczące.

Po pierwsze, są trzy główne części odtłuszczacza:

  1. Wzmacniacz alkaliczny , aby zwiększyć pH, umożliwiając skuteczne usuwanie brudu, tłuszczu i brudu, w celu szybszego czyszczenia
  2. Rozpuszczalnik do przecinania trudnego brudu i smaru, a także do usuwania brudu i smaru z trudno dostępnych miejsc
  3. Środek powierzchniowo czynny , który zatrzymuje brud i tłuszcz w roztworze czyszczącym, zapobiegając osadzaniu się go na powierzchni motocykla po podniesieniu go przez rozpuszczalnik i roztwór alkaliczny

(istnieją również inne składniki profesjonalnych odtłuszczaczy, takie jak zmiękczacze wody, hydroplasty, anionowe i jonowe środki powierzchniowo czynne, specjalne rozpuszczalniki do stosowania itp.)

Głównym źródłem powyższych 3 części może być użycie sody oczyszczonej jako wzmacniacza alkalicznego, spirytusu metylowanego jako rozpuszczalnika (użyłbym spirytusu metylowanego, ponieważ jest rozpuszczalny w wodzie) oraz niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń jako środka powierzchniowo czynnego .

Przykładowym sformułowaniem według objętości byłoby:

  • 50% spirytus metylowany
  • 40% wody (H20)
  • 5% wodorowęglan sodu (soda oczyszczona)
  • 5% Płyn do mycia naczyń

Spirytus metylowany i wodorowęglan sodu będą działać razem, aby wyodrębnić i podnieść brud / brud / tłuszcz, a płyn do mycia naczyń będzie działał jako środek powierzchniowo czynny, aby zatrzymać jego ponowne osadzanie się na rowerze.

Płyn do mycia naczyń będzie również działał jako środek zwilżający i wzmacniacz piany.

EDYTOWAĆ ----

Należy również pamiętać, że spirytus metylowany zapobiega (lub prawie zapobiega) tworzeniu się piany lub tym podobnych. Jeśli chcesz pianę, będziesz musiał zastąpić spirytus metylowany łagodnym rozpuszczalnikiem, który jest hydrofilowy i nie na bazie oleju (lipofilowy).


5
Zrobiłem tę mieszaninę, ale podstawiłem alkohol metylowany alkoholem izopropylowym; ten przepis wydawał się działać lepiej niż odtłuszczacz, który kupiłem, dzięki za wskazówkę!
iBorg,

3
te procenty mieszania są masowe czy objętościowe?
Davorin Ruševljan

3
@ DavorinRuševljan To jest objętościowo
Jem Fisk

1
Mam problemy z nierozpuszczeniem sody oczyszczonej. Muszę ciągle wstrząsać lub mieszać rozwiązanie. Za pierwszym razem włożyłem to wszystko do butelki z rozpylaczem, ale zakładam, że przestało pompować, ponieważ przesuwałem przez nią ciała stałe. FWIW roztwór może nie wytwarzać mydlin takich jak sam detergent do zmywarek, ale jest wystarczająco pienisty, muszę mieszać lub mieszać i nie wstrząsać, aby wymieszać odtłuszczacz. Wszelkie wskazówki lub pomysły, czy jest to norma dla kursu? Nie zawodzi mnie jako odtłuszczacza, więc dziękuję, chciałbym tylko trochę więcej funkcjonalności. Dzięki!
BEVR1337

1
@gschenk, aby go zagęścić, możesz użyć gumy guar lub gumy zantham.
Jem Fisk

9

Jeśli szukasz taniej alternatywy, tutaj w moim kraju bardzo często używa się oleju napędowego lub nafty do czyszczenia części rowerowych. Osobiście używam oleju napędowego, po prostu wlewam niewielką ilość do starego plastikowego kubka i używam pędzla (zwykle używanego do malowania), aby pocierać go o przerzutki, zestawy zębate, łożyska itp.

Jest bardzo skuteczny w usuwaniu nawet ciężkich tłuszczów. Jest śmierdzący i pozostawia tłustą pozostałość, którą można łatwo usunąć mydłem do naczyń. (Wolę płyn). Lubię go używać, ponieważ jest skuteczny, a „pozostałość” wydaje się chronić przez kilka dni przed korozją. Możesz używać gumowych rękawiczek, ponieważ olej napędowy ich nie stopi, ale przy ostrożnym stosowaniu bez rękawów nie spowoduje to większych problemów, o ile umyjesz ręce zaraz po pracy, co możesz zrobić zwykłą wodą i mydłem do rąk.

Na marginesie: płynne mydło do naczyń jest niesamowitym środkiem do usuwania tłuszczu, ale wymaga szorowania, więc nie czyni pracy tak łatwej jak olej napędowy. Jest niezwykle przydatny w przypadku gumowych części motocykla, sprawia, że ​​opony wyglądają naprawdę dobrze, i robi cuda z przyczepnością: w jakiś sposób kończą się one połyskiem, ale nie są śliskie, a malowanie jest naprawdę łatwe, spróbuj!

Zaletą oleju napędowego jest to, że nie jest tak łatwopalny jak benzyna lub nafta. Nie możesz zapalić płynnego oleju napędowego za pomocą iskry lub zapałki, ale z naftą lub benzyną jest to łatwe, dlatego mój wybór na olej napędowy.

Innym powodem, dla którego wolimy olej napędowy od benzyny lub rozpuszczalników do farb, jest to, że nie uszkodzi części z tworzywa sztucznego lub gumy, tak jak zrobiłaby to benzyna. Niektóre rozpuszczalniki do farb mogą powodować długotrwałe odbarwienie farby (d'uh!) Lub plastikowych części, jeśli są często używane. Nie miałem takich sytuacji z olejem napędowym.

Nafta jest bardziej łatwopalna, mniej lepka i mniej śmierdzi, ale nigdy nie stosowałem jej do czyszczenia.

Wiele lat temu czyściłem benzyną, ale po kilku minutach zapach jest nie do zniesienia, niszczy plastik, gumę i farbę. Topi niektóre rodzaje gumowych rękawiczek i powoduje natychmiastowe uszkodzenie skóry. W przypadku niektórych konkretnych zadań może być przydatny, ponieważ odparowuje dość szybko, nie pozostawiając żadnych pozostałości.

Podsumowując: Podobnie jak w przypadku wszystkich łatwopalnych / lotnych płynów, należy ich używać ostrożnie, w otwartych, wentylowanych środowiskach, i należy je przechowywać ostrożnie, właściwie oznakowane i poza zasięgiem nieodpowiednich użytkowników (dzieci, osoby starsze itp.).


1
Benzyna jest naprawdę bardzo niebezpieczna w użyciu z wielu powodów! ( atsdr.cdc.gov/mmg/mmg.asp?id=465&tid=83 )
WTHarper

2
Kiedyś używałem oleju napędowego, ponieważ jest o wiele tańszy i czystszy niż benzyna. Ale zatrzymałem się jakiś czas temu, okazało się, że tak naprawdę nie jest to konieczne do 99% prac porządkowych. Niewielka ilość WD40 i niektóre szampony samochodowe wykonują zadanie.
alex

Każdy łatwopalny środek czyszczący nie jest bezpiecznym wyborem.
paparazzo

Moja sieć rowerowa bardzo się brudzi, ponieważ codziennie dojeżdżam do pracy - biodegradowalne produkty, które sprzedają w sklepie, nie działają, a mój sąsiad zapoznał mnie ze skutecznością oleju napędowego. Tanio i łatwo! Jak na ironię, w sklepie rowerowym czyszczenie oleju napędowego w kraju, w którym mieszkam, jest nielegalne, ale nic nie powstrzyma mnie przed zrobieniem tego w domu :)
vikingsteve

Dojeżdżanie do względnie czystego miasta nie powinno powodować, że Twój łańcuch tak szybko się brudzi. Rozważ użycie cieńszego oleju lub nawet suchego smaru na łańcuchu, aby brud nie przylegał do niego zbyt mocno. Nie będziesz musiał go tak często czyścić. A mniej brudu i brudu osadzonego na smarze łańcucha oznacza mniejsze zużycie podczas szlifowania.
Jahaziel

4

Odtłuszczacz musi zawierać rozpuszczalnik lub emulgator lub oba te składniki. Woda dejonizowana (nie woda z kranu) w połączeniu z kwasem cytrynowym działa całkiem dobrze jako emulgator do lekko tłustych rzeczy (służy do czyszczenia komponentów elektronicznych), ale sama w sobie prawdopodobnie nie może się równać z, powiedzmy, tłustym wykolejeniem. Istnieją inne emulgatory, które są nieco silniejsze (w tym zwykłe mydło / detergent).

Rozpuszczalniki ropopochodne są oczywiście bardzo dobre w usuwaniu smaru na bazie ropy naftowej, ale czyste rozpuszczalniki ropopochodne są przyjazne dla środowiska i nie robią wiele w przypadku usuwania ogólnego brudu. Alkohol nie jest szczególnie dobrym rozpuszczalnikiem do produktów ropopochodnych, a zatem niezbyt dobrym środkiem odtłuszczającym.

Podejrzewam, że wiele nowoczesnych komercyjnych odtłuszczaczy zawiera teraz emulgator i „szczyptę” rozpuszczalnika.

Dodano: sztuczka związana z rozpuszczalnikami / odtłuszczaczami polega na tym, że odrobina emulgatora (tj. Mydła / detergentu) pozwoli na zmieszanie oleju i wody. Można więc wziąć trochę wody, mydła i oleju podobnego do nafty (w odpowiednich proporcjach), wymieszać je i otrzymać całkiem dobry roztwór odtłuszczający. (Co ciekawe, zwykły „smar do osi” jest również kombinacją mydła, oleju i wody, choć w różnych proporcjach, oczywiście. Nie jest to po prostu super-gęsta ropa naftowa, w którą wielu ludzi wierzy. „Grubość” wynika z mydło.)


3

Dobry przepis na tani, prosty domowy odtłuszczacz to woda + boraks + proszek do prania (pranie), zmieszany w stosunku 12: 4: 1. Trzymaj go w słoiku, ponieważ butelki z rozpylaczem mogą się zatkać (ale warto spróbować ze względu na łatwość aplikacji).

Działa na moim rowerze. Uporczywe zabrudzenia i smary są wymagane do namaczania i / lub szorowania starą szczoteczką, na przykład: podczas przeglądu zestawu słuchawkowego lub łożysk BB i powinny działać również w przypadku przerzutek.


2

Używam bezbarwnej, bezwonnej cieczy, która wychodzi z kranów, a czasami (często tam, gdzie jestem) spada z nieba ...

Poza zwykłą wilgotną ściereczką, kiedy przeprowadzam konserwację, zetrę tłuszcz lub olej za pomocą WD-40 lub Klucza do Płynu lub Czyszczenia Hamulca (cokolwiek mam pod ręką do czyszczenia śrub).

Nie mamy tutaj tej marki mydła do naczyń, ale nie zawahałbym się użyć czegoś takiego na rowerze. Dla osób, które martwią się ostrymi mydłami, jest Palmolive , który jest znany z tego, że jest bardzo delikatny.


Hmm, muszę szukać tej bezwonnej cieczy .. Zastanawiam się, czy ją tutaj mamy :) Wróżka jest brytyjskim odpowiednikiem Palmolive .
Bernard Tyers

2
Uważaj na wysoką zawartość soli w płynie do mycia naczyń.
alex

Ten bezbarwny płyn, który wydobywa się z kranów, nie odtłuszcza się odpowiednio, a także ryzykuje przedostanie się do miejsc, w których nie zamierzasz go usunąć ściereczką, a zatem istnieje ryzyko korozji, a tym samym słabych punktów.
HörmannHH,

2

Dla tych z Was, którzy wciąż szukają taniego odtłuszczacza, szukaj Virosolu. To najsilniejszy odtłuszczacz, jaki widziałem. Zwykle kupowałbyś go w witrynach sprzedających przemysłowe środki czyszczące. Jest przyjazny dla środowiska i sprawia, że ​​rower jest nieskazitelny.

To było mniej niż 10 funtów za 5L dostarczonych (Wielka Brytania). Jest skoncentrowany, więc do ogólnego czyszczenia rozcieńczam go 1:10, do łańcucha itp. 1: 2. Zasadniczo 5L wystarczy na wieki.

Uważaj jednak, kilka kropel może również pozostawić łożyska kulkowe w piaście czyste.

Mam nadzieję, że to komuś pomoże.


1

Rozpuszczalniki są nie tylko szkodliwe dla środowiska (nie, nie jestem z Greenpeace), ale także szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście wiele roztworów bez rozpuszczalników wymieniono powyżej. Mydło i woda, sucha szmata i płyn do mycia naczyń. W ogóle nie potrzeba rozpuszczalników. Czy zdarzyło Ci się kiedyś myć brudne czarne dłonie po obchodzeniu się z tłustym, zardzewiałym łańcuchem starych motocykli ulicznych i po naprawieniu czegoś w samochodzie? Czy użyłeś specjalnego płynu do odtłuszczania rąk? Nie, ponieważ mydło i woda rozwiązują problem - płyn do mycia naczyń, jeśli mydło nie wystarczy. Jeśli na rowerze znajduje się ten sam rodzaj tłustych zabrudzeń, stosuje się tę samą technikę mycia.


1

Znajomy powiedział mi, że używa Coca Coli jako środka odtłuszczającego i odrdzewiającego. Na noc opuszcza łańcuch w Coli, a następnie myje wodą, aby usunąć cukier.

Nigdy się nie męczyłem i nawet tego nie polecam, ale myślę, że jest to tanie wykonalne rozwiązanie.

Spędzisz dużo czasu, myjąc colę i czekając na wyschnięcie łańcucha. Wolę używać rozpuszczalników do farb.


Kwas cytrynowy w coli jest dobry do rozpuszczenia odrobiny rdzy, ale o ile wiem, jest to raczej mit, że działa na wszystko.
Oarfish

0

Użyłem cukru (tak, rzeczy włożone do kawy lub płatków zbożowych) i płynnego mydła do naczyń jako bardzo skutecznego domowego odtłuszczacza do moich rąk po pracy na rowerze lub ciężarówce, ale nie pomyślałem, aby wypróbować go na samych częściach . Do bitów metalowych zwykle używam WD-40 lub Powerblaster oraz peelinga lub szczoteczki do zębów. Kupuję „WD” w pojemnikach o pojemności 1 galona (postać płynna, a nie „aerozol”) i używam plastikowego wiadra o pojemności 5 galonów jako myjki części. Po zakończeniu projektu wyleję „zużytą” ciecz do mniejszego pojemnika (w razie potrzeby filtrując) i ponownie wykorzystam do przyszłych projektów odtłuszczania.

Środek czyszczący do hamulców, jak sugerowano powyżej, również działa, ale jest bardziej toksyczny i generalnie rezerwuję go na rzeczy, które naprawdę muszą być czyste, być może w ramach przygotowań do malowania, a nie na części, które zostaną ponownie nasmarowane po czyszczeniu. Umieściłbym olej napędowy w tej samej ogólnej kategorii. Bardzo skuteczna, ale nie tak przyjemna lub „bezpieczna” praca z nią.


1
Chcesz mrówki? Bo w ten sposób dostajesz mrówki!
Batman

0

Bezwodne środki do czyszczenia rąk, takie jak GoJo itp., Działają dobrze i są przyjazne dla środowiska.

Czym jest biały kremowy środek do czyszczenia rąk: Woda, mydło roślinne, niewielka ilość spirytusu mineralnego o niskim zapachu. Smar dość dobrze emulguje i jest nieszkodliwy wewnątrz lub na zewnątrz. Czyści wszystko, co brudne, od antycznych wykończeń po płyty gramofonowe, plamy po praniu, brudne znaleziska w garażu, jak to nazywasz. Slather, pędzel, spłukać.

BTW, stary dobry WD-40 to tylko bezwonny spirytus mineralny i prosty olej mineralny o niskiej lepkości. Jest to zatem bezpieczny i dobry rozpuszczalnik, jak wszyscy dobrze wiemy. Ponadto takie słabe „węglowodory alifatyczne” są z natury względnie nietoksyczne i są w pełni biodegradowalne.


-1

Najlepszy odtłuszczacz to po prostu szmata.

Zdemontować części, pocierać je energicznie szmatką, ponownie nasmarować / nasmarować i ponownie złożyć.

YMMV w zależności od tego, jak daleko się posuwasz przed serwisowaniem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.