Jak wyczyścić wnętrze freehub?


Odpowiedzi:


9

Ten konkretny freehub Shimano można zdemontować, ale później jest to dość trudne. Istnieje około 80 łożysk 2 mm w dwóch różnych lokalizacjach w wolnej karczmie, a wykwalifikowany i wyszkolony mechanik ma około 60% szansy na otwarcie bez utraty części i udane ponowne połączenie.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje narzędzie do smarowania wnętrza freehubu, bez jego demontażu. Nazywa się to Freehub Buddy .

Freehub Buddy

Zdjęcie pokazuje kumpla Freehub, obok freehub z wycięciem, dzięki czemu można zobaczyć rzędy łożysk, o których wspomniałem wcześniej, tubkę lubrykantu i 2 nowe uszczelnienia wielokrotnego użytku.

Jest wykonany przez narzędzia Morningstar i działa bardzo dobrze. Będziesz także potrzebował odpowiedniego smaru i nowych uszczelek zewnętrznych dla freehub. Oba można również kupić w narzędziach Morningstar .

Inną opcją jest po prostu zastąpienie freehub, który powinien być łatwo dostępny na Twoim LBS, za około 20 USD.

Mam nadzieję że to pomogło.


1
Myślę, że twoja definicja „wykwalifikowanego i wyćwiczonego” mechanika jest inna niż moja. Znam mechaników rowerów zimowych, którzy rozmontowali, wyczyścili i posmarowali zimą setki nadwozi freehub bez większego ryzyka awarii niż jakakolwiek inna usługa. Pomóc może myśleć o tym jak o zawieszeniu, jeśli twój mechanik nie jest z nim zaznajomiony, prawdopodobnie powinieneś wysłać go do specjalisty. Niestety, podobnie jak narzędzie Freehub Shimano, to może już nie być dostępne.
Usunięto użytkownika

@SuspendedUser Moje doświadczenie jest inne. Luźna kulka luźna ma 2 warstwy wyjątkowo małych łożysk w dużych ilościach. Nie powiedziałem, że to niemożliwe, ale znam wielu dobrych mechaników, którzy tego nie podejmą. Znam też wielu „zimowych” mechaników, którzy są wykwalifikowani i ćwiczyli. Sam nie mam problemu z wykonaniem pracy. Ale OP (najwyraźniej) nie jest w stanie rozpoznać, co należy zrobić, i dlatego jest mało prawdopodobne, aby posiadał umiejętności i praktykę, aby rzetelnie wykonać tę pracę.
zenbike

Luźne piasty kulkowe Freehub znacznie lepiej zimują, ponieważ można całkowicie (fabrycznie) usunąć smar fabryczny. Mówię zima z myślą o chłodniejszym klimacie. Tutaj (wnętrze Alaski), jeśli nie rozbierzesz i nie zamrozisz swojego freehuba, przestanie on działać, albo gorzej, uruchomi częściowo mechanizmy odpryskujące i zniszczy freehub. Miałem na myśli tylko to, że mechanik, który robi to regularnie, może to zrobić bez żadnych problemów. Zgodził się, że jeśli to nie ty, uzyskaj pomoc (nadzoru) lub nie rób tego.
Usunięto użytkownika

3

Ja też popełniłem ten błąd.

Kumpel z Freehub działa, ale nie ma go w moim zestawie narzędzi.

Najprostszą rzeczą, którą robię, jest najpierw zamontować nadwozie na kole. Upewnij się, że jedna z dwóch szczelin w korpusie znajduje się w pozycji na godzinie szóstej. Następnie dodaję tyle płynu do automatycznej skrzyni biegów (atf) do nadwozia, aby pokrywała się ona do otworu w osi. Obracam zewnętrzne ciało, aby pomóc w poruszaniu się po atf i pozwalam mu usiąść, aby mógł przesiąknąć przez całość. Powtarzaj, aż wszystko się uspokoi. Nie ma łatwego sposobu na usunięcie starego smaru. nowy atf działa smarująco i neutralizuje wszelkie pozostałe odtłuszczacze. Może wycieknąć trochę z tyłu piasty, więc wepchnij kilka ręczników papierowych, aby złapać błędny spadek.

Mam huby, które mają dekadę i utrzymuję je przy życiu, robiąc to. Kup też najtańszy ATF, jaki możesz znaleźć. Nie marnuj pieniędzy na syntetyki. Stara moda ATF jest w porządku.


1

Z zamocowanym korpusem Freehub, ale usuniętą oś i stożki, dodaję kilka kropli „Speed ​​Cream” Bones, trzymam koło za freehub, aby olej spłynął do niego i obracał kołem. Wystarczy 4-6 kropli. Jest tak skuteczny, że koło obraca się przez 2-3 minuty po prostu ręcznie.

BTW, możesz kupić korpus freehuba jako oddzielną część, co jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie koła / piasty, jeśli puszki łożyska po stronie napędu lub rdza. Nowe nadwozie typu freehub będzie zawierać nowy pojemnik na łożysko koła od strony napędu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.