Jaka jest właściwa etykieta wyprzedzania konia?


49

Jakie są ogólne zasady spotykania jeźdźca na koniu (na koniu) na szlaku? Rozumiem, że jeśli się do siebie zbliżamy, zsiadłbym, przesunął się na bok szlaku i pozwoliłbym im przejść. Jeśli jednak jedziemy w tym samym kierunku, a ja wyprzedzam ich (powiedzmy, że schodzę ze wzgórza), jak byś zaalarmował jeźdźca i nie przestraszył konia? Nie spotkałem jeszcze jeźdźca na moich zwykłych szlakach, ale zauważyłem wzrost liczby „jabłek” na drodze, więc wiem, że jest to nieuniknione. Słyszałem, że zsiadanie jest ważne, ponieważ koń może nie rozpoznać cię jako osoby z powodu nietypowy ruch (z perspektywy koni).


5
Bardzo dobre pytanie! Słyszałem, że niektóre konie mogą straszyć rowerami, więc mogą tu występować również problemy z bezpieczeństwem.
Neil Fein

@ tak, jak wskazuje większość odpowiedzi, może być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla jeźdźca, jeśli koń jest przerażony rowerem.
David LeBauer,

Pytanie dotyczy szlaku, ale odpowiedzi czasem obejmują bardziej ogólne podejście do pokrywania dróg. W obu przypadkach musisz uważać na inne niebezpieczeństwa - prosty przykład drogi to nadjeżdżające samochody, gdy mijasz bardzo szeroki szlak, masz własne niebezpieczeństwa, w których nie jestem ekspertem, ale zostałem przyłapany na przechodzeniu szerokim i kończy się tam, gdzie Naprawdę nie chcę być (głębokie płynne błoto, gdy jadę na oponach dojeżdżających do pracy, koleiny zbyt głębokie, aby jeździć, itp.)
Chris H

Po prostu nie wchodź ani nie pod nią. ;-)
Drew

Odpowiedzi:


22

Mijanie konia, konnego lub w inny sposób, powinno odbywać się w następujący sposób:

 • bardzo powoli
 • tak cicho, jak to możliwe. Jeśli masz głośny freehub, pedałuj powoli - staraj się nie wybiegać.
 • z jak największą ilością miejsca i uwagi
 • żadnych nagłych ruchów
 • ograniczyć liczbę przejeżdżających rowerzystów

Wszystko zależy od temperamentu koni. Niektóre są w porządku, inne jak samochody, ale nie rowery ...
Ogólnie konie z dziećmi / nastolatkami jeżdżącymi po drodze będą wyluzowane. Konie, które są prowadzone przez kogoś, są znacznie bardziej podejrzane.

Kompetentni właściciele / pracownicy jeździeccy wiedzą, że każdy koń [który zostanie zabrany lub przejechany po drogach] musi być bardzo ostrożnie narażony (dla bezpieczeństwa konia, jeźdźca i ogółu społeczeństwa). Muszą zaakceptować fakt, że koń może nigdy nie czuć się komfortowo w takim otoczeniu. Ale wszystko może wystraszyć najbardziej doświadczonego konia - nigdy nie wiesz 100%.

Jeśli to możliwe, wyślij przed siebie jedną osobę, aby porozmawiała z tym, kto kontroluje konia, jednocześnie obserwując jego reakcję.


2
Nie jestem pewien części „całkiem jak to możliwe”. Myślę, że lepiej krzyczeć ... lub często kaszlę, aby wydać trochę nieprzyjemnego hałasu, zanim do niego dojdziesz. Jeśli jesteś zbyt cichy, możesz przestraszyć konia w momencie, gdy cię zauważy.
Scott Langham

@ ScottLangham: Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się w 100%, że hałas, który Twoim zdaniem nie stanowi zagrożenia, jest taki sam dla konia. Powolny, cichy ruch i jak największa odległość jest znacznie bezpieczniejsza dla wszystkich zaangażowanych osób.
Kucyki OMG

9
Nie sądzę, że powinna to być zaakceptowana odpowiedź. Moje konie oszalałyby, gdyby nieznajomy na rowerze zakradł się za nimi tak cicho, jak to możliwe, i są przyzwyczajeni do tego, że jadę na rowerze w ich pobliżu. MUSISZ porozmawiać z końmi i zapewnić ich, że jesteś człowiekiem i przyjazny.
szympans

2
Odebrano, ponieważ najważniejszy krok - dźwiękowe ostrzeżenie - nie został wymieniony. O ich obecności należy poinformować z dużej odległości - już w zasięgu wzroku / krzyku.
Daniel R Hicks

@chimp: Dokładnie. Większość z nas wie, że ciche wyprzedzenie osoby z psem na MUP może łatwo spowodować, że pies się zaskoczy, gdy w końcu cię zauważy. To samo dotyczy konia. Musisz ogłosić swoje podejście jakimś dźwiękiem. Nie rób żadnych wybuchowych dźwięków, ale nie bądź też „tak cichy, jak to możliwe”. Bądź słyszany, zanim zostaniesz zauważony.
AnT

16

Oficjalnie: rowery ustępują pieszym i koniom.

Wędrowcy mają się dobrze, jeśli wołasz to i mijają, kiedy są bezpieczne.

Konie łatwo się wystraszą. Gdy to zobaczysz, przestań. Poczekaj, aż jeździec Cię zasygnalizuje. Często po prostu proszono mnie o przejście na rowerze. Łatwo. Czasami najlepiej po prostu poczekać, aż przejdą.

W twojej sytuacji dostałbym się w odległości 10-20 jardów i zawołałbym jeźdźca, pytając, czy można przejść obok, czy też mogą zatrzymać się i poczekać, aż przejdziesz.


7
Mówisz „oficjalnie”: który kraj? Holenderskie ścieżki rowerowe przeznaczone są dla rowerzystów. (Konie często ich używają, ale jako rowerzysta teoretycznie masz pierwszeństwo).
Reinout van Rees,

16

Zwalniam i zwracam się do jeźdźca w rozmownym, a nawet śpiewającym tonie: „Dzień dobry, jeźdźcu. Za tobą są dwa motocykle. Czy możemy przejść obok?” (Prawie zawsze mówią „tak” i dziękują mi / nam za powiadomienie ich, ale daje im również możliwość poproszenia mnie o zsiadanie lub powstrzymanie się).

Pamiętaj, że pomimo tego, że zwróciłeś się do jeźdźca, rozmowa jest naprawdę na korzyść konia - koń teraz wie, że coś się zbliża, że ​​coś jest człowiekiem (obserwuj jego uszy podczas rozmowy) i słyszy, że jego jeździec reaguje spokojnie i od niechcenia.


9

Za każdym razem, gdy mijasz konia, podczas chodzenia na rowerze lub toczenia, pamiętaj, aby trzymać się z dala od tylnego końca. Konie wystraszyły się łatwo i mogą instynktownie kopać, jeśli coś zbliża się do nich od tyłu, czego nie widzą lub widzą bardzo dobrze. Sugerowałbym pozostanie poza 4 metry / jard za lub 2 metry / jard z boku każdego dziwnego konia, bez względu na to, jak może być oswojony lub dobrze wyszkolony.


6
W grupie koni te z czerwoną wstążką przywiązaną do ogona są znanymi sprawcami kłopotów - bądź szczególnie ostrożny.
Imre

9

Nikt tu o tym nie wspominał, ale właściciele koni, pakowacze lamy i jeźdźcy WSZYSTKO skomentowali: PROSZĘ POZOSTAWIĆ PONIŻEJ ZWIERZĄT W KAŻDYM CZASIE PODCZAS PLONOWANIA LUB PRZECIWDZIAŁANIA. Zwierzęta te bardziej przerażają groźby z góry (gdzie zagrożenie wygląda na większe lub wygląda na to, że mogą się rzucić) niż z dołu (gdzie zagrożenie wydaje się znacznie mniejsze).


2
Co oznaczałoby zsiadanie z roweru i chodzenie, ponieważ rowerzysta na rowerze ma wyższy profil.
zenbike

8

W okolicy, w której mieszkam jest wiele koni. Często spotykam konie na szlakach i miałem okazję porozmawiać z jeźdźcami o właściwej procedurze. Skumulowane porady (jak dotąd):

 • Gdy przechodzisz, mów do konia. „Cześć, jeździec! Czyż nie jesteś ładnym jeźdźcem?” - ten rodzaj głupiej rozmowy. To (rzekomo) uspokaja i informuje konia, że ​​jesteś człowiekiem.

Jeśli przechodzisz od tyłu:

 • Zadzwoń lub zadzwoń do zawodnika tak wcześnie, jak to możliwe, aby poinformować go.
 • Gdy jeździec się zorientuje, że tam jesteś, bądź cierpliwy - daj mu czas, aby postawić konia na pozycji na szlaku, gdzie możesz bezpiecznie przejść.
 • Jeśli szlak jest wąski, zsiądź i idź rowerem.

Jeśli przechodzisz bezpośrednio:

 • Wyłącz lub zakryj wszystkie migające reflektory.
 • Jeśli szlak jest wąski, zsiądź i poczekaj, aż koń (koń) przejdzie.

Rozmowa z koniem, gdy mijasz, to rada, którą zawsze udzielam. Moje konie muszą wiedzieć, że jesteś człowiekiem i przyjazny.
szympans

Rozmowy mogą również działać na psach, często biegają przez ścieżkę, gdzie jeden ze szlaków biegnie tutaj przez park. Psy zwracają większą uwagę niż właściciele.
Chris H

6

Jako właściciel konia mogę odpowiedzieć na to z doświadczenia. Jeśli podchodzisz do konia od tyłu, ważne jest, aby zwolnić, zbliżając się do konia krzycz „rower” lub hałasuj - rowery są bardzo ciche, a jeśli nagle „pojawisz się” w polu widzenia koni i nie usłyszysz zbliżasz się, przestraszysz go. Mijaj szeroko i powoli.

Jeśli zbliżasz się z przodu, niektóre konie mogą być przerażone, jeśli staniesz na pedałach, co powoduje, że rower kołysze się z boku na bok, więc jeśli pedałujesz pod górę, pamiętaj o tym! ponownie zwolnij i obserwuj konia. jeśli podniesie głowę, a oczy skierowane będą na ciebie, pamiętaj, że może ci się nie podobać i bądź przygotowany na zatrzymanie się i zsiadanie.


1
Mam tendencję do upuszczania tarczy przynajmniej w pobliżu zwierząt, co również wskazuje, jak bardzo zwalniam. W ten sposób mogę pedałować delikatnie i płynnie. Zwykle raczej znajduję powitanie niż ostrzeżenie, ponieważ bardziej uprzejme podejście daje lepsze wyniki - zapisz ostrzeżenie, gdy naprawdę go potrzebujesz.
Chris H

5

Gdy konie jeździ się po drodze, wyprzedzam je tak, jak robiłbym to podczas jazdy: z dużą ilością miejsca, bez zbytniego zamieszania i wystarczająco powolny, aby łatwo się zatrzymać.


2

Przydarzyło mi się to kilka tygodni temu. Zjechałem bardzo szybko i złapałem dwa konie szybciej, niż się spodziewałem. Zwolniłem tylko, gdy byłem około 100 stóp dalej i konie usłyszały moje nadejście. Tylko trochę zareagowali, więc jeźdźcy obejrzeli się i zobaczyli, że czekam. Oboje zatrzymali się i pomachali mi, abym je minął.

Oboje się roześmiali, kiedy przeszedłem bardzo daleko od szlaku, ponieważ nie chciałem dać się kopnąć. :)

Właściwie szukam dzwonka rowerowego dla mojego MTB dla jeźdźców i koni.


2

Myślę, że wiele zależy od tego, gdzie jesteś. Jeśli jesteś na leśnym szlaku, w którym rowerzyści są wyjątkiem, to wiele szacunku dla konia (i jeźdźca) jest mądre. Jeśli jesteś na szlaku wielofunkcyjnym (lub na otwartej drodze), na którym konie często spotykają się z rowerami (lub innymi pojazdami), możesz być względnie pewny, że koń nie wystraszy się tak długo, jak ma uczciwe ostrzeżenie.

W pewnym sensie musisz poznać konia.


1
Niestety „poznanie konia” zwykle oznacza „ufanie koniowi / jeźdźcowi”. Jestem pewien, że większość zastosowań musiała zmierzyć się z jakąś formą jazdy, która była nieco poza nami (w dzień lub z natury), i to samo dotyczy koni. W okolicy są konie, które są zadowolone z samochodów, ale nie motocykli, a wiele jest na odwrót.
Chris H

1

Weź pod uwagę następujące czynniki:

Koń jest dość typowym roślinożernym stadem. Dotyczy to głównie dużych, szybko poruszających się drapieżników. Jego głównym środkiem obrony jest ucieczka tak szybko, jak to możliwe, mając nadzieję, że drapieżnik dostanie w zamian jednego z pozostałych koni w stadzie. Jego wtórna obrona wykopuje **** z wszystkiego, co znajdzie się w możliwym do kliknięcia miejscu.

Podobnie jak inne zwierzęta roślinożerne, poświęca widzenie obuoczne dla zwiększenia szerokości widocznego łuku - jego oczy są skierowane w stronę głowy. Oznacza to, że może widzieć, jak podchodzisz z tyłu dość daleko, o ile nie znajdujesz się w dość wąskim łuku prosto do doku, ale nie jest zbyt dobry w mówieniu, jak daleko jesteś. Na wolności drapieżniki próbują podejść niewidzialnie, więc konie są bardzo wrażliwe na ruchy na krawędziach ich peryferyjnego pola widzenia, a zwłaszcza na rzeczy, które uchylają się i znikają z pola widzenia, takie jak rowerzysta tnący na boki. Staraj się więc podchodzić z możliwie szerokiego kąta, aby mógł cię stale widzieć, i jeźdź płynnie, zamiast robić coś, co wygląda jak kształtowanie się do skoku. Spokojna rozmowa może pomóc.

Jeździec to kwestia drugorzędna, ale jeśli jesteś dla nich miły, mogą to docenić, nawet jeśli czasami trudno jest to stwierdzić. Nie będą wdzięczni za to, że nagle staną dwanaście stóp w powietrzu na pół tony zwierząt wykonujących piruety, ponieważ to cholernie przerażające, nie bez powodu. Ponadto to oni będą inicjować procesy sądowe.


1

Jest dodatkowy problem, o którym nie wspomniano, który martwi jeźdźców konnych. Czasami rowerzyści uważają, że „schludnie” jest jeździć na dwóch torach, aby przejść OBIE strony przeszkody, jeden rowerzysta przechodzi na jedną stronę, drugą na drugą. W przypadku koni to straszny pomysł. Koń może poradzić sobie z „terrorem w lewo”, lękając w prawo lub odwrotnie. Ale „terror po obu stronach” powoduje, że koń jedzie w GÓRĘ, co nie będzie korzystną sytuacją dla jeźdźców, kierowców lub koni.

Szczególnie cieszymy się podczas jazdy powozami po leśnych szlakach (takich jak Acadia National Park w Maine lub Mohonk Preserve w Nowym Jorku), aby zobaczyć rowerzystów zatrzymujących się i czekających lub zatrzymujących się i podziwiających konie. Podobnie widzieliśmy motocyklistów podczas ich dorocznej imprezy w Loudon NH, którzy zatrzymywali się i wyłączali silniki na widok naszych powozów konnych.

Myślenie i uprzejmość są naprawdę doceniane.


0

Moją sugestią byłoby pozostać z tyłu konia, dopóki nie zobaczysz obszaru przed sobą, który pozwoliłby jeźdźcowi konia bezpiecznie zejść ze szlaku. Następnie możesz dać jeźdźcowi przyjacielski okrzyk, pytając, czy możesz go wyprzedzić. Jeździec najprawdopodobniej obejrzy się i zareaguje zgodnie z twoim pytaniem. Jeździec wie, jak jego koń zareaguje na kogoś zbliżającego się od tyłu. Jeździec prawdopodobnie wydostanie się tak daleko od trasy, jak to konieczne, w zależności od postawy konia. Nie chcą, aby ich koń, sam lub ty zostali ranni przez upiornego konia. Poczekaj, aż zasygnalizują, że możesz je ominąć. Podziękuj im falą i kontynuuj.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.