Po co usuwać nadmiar oleju po nasmarowaniu łańcucha?


14

W kulturze mechaniki rowerowej jest bardzo silny punkt, który widziałem również w bardzo kompetentnych odpowiedziach, aby nanieść jedną kroplę smaru na każdy wałek czystego łańcucha, a następnie (! Bardzo ważne!) Usunąć jak najwięcej nadmiaru smaru suchą szmatką.

Wiem, że łańcuch „nasączony olejem” jest zły, ponieważ brud przylega do niego, smar jest marnowany, łańcuch „napromienia” brudny olej wokół (nad rowerem, spodniami, skarpetami itp.).

Wiem również, że może istnieć „magiczny punkt”, w którym łańcuch jest już nasmarowany, ale jeszcze nie nasiąknięty, i może się tak zdarzyć, gdy nie wleje się tak dużo oleju, na przykład wtedy, gdy „rozleje się” cienki sznur oleju powoli wirujący łańcuch, zamiast kapania (całej) kropli smaru w każdym walcu.

Wreszcie, zdaję sobie również sprawę, że olej poza łańcuchem jest prawie bezużyteczny, a jedyna część, którą MUSI być smarowana, jest niestety trudniejsza do osiągnięcia - wewnętrzna powierzchnia otworów w płycie wewnętrznej, gdzie obraca się wokół kołków łańcucha.

Pytanie brzmi więc: „Czy dzieje się coś naprawdę złego w układzie napędowym, jeśli nie wyciera się natychmiast nadmiaru smaru, czy jest to tylko praktyczny środek ułatwiający życie (lub coś innego)?”


Jeśli to czytasz, przeczytaj także ten (bardzo podobny): bicycles.stackexchange.com/q/2925/2355
heltonbiker

Odpowiedzi:


17

Nadmiar oleju zbiera żwir z drogi, który działa jak ścierniwo, które zużyje łańcuch.


Zastanawiam się, co by się stało, gdybyś nie zastosował tak dużej ilości smaru, coś w rodzaju „magicznego punktu”, o którym wspomniałem, gdzie jest wystarczającej ilości, ale nie za dużo. Co myślisz?
heltonbiker

9
Problem z „magicznym punktem” polega na tym, że smar dociera do miejsca, w którym jest potrzebny (wewnętrzny wałek) poprzez działanie kapilarne. Wymaga to pewnego napięcia powierzchniowego. To samo napięcie powierzchniowe kontroluje również „wielkość kropli” smaru. Zasadniczo każdy smar z naprężeniem powierzchniowym, aby dostać się tam, gdzie powinien być na łańcuchu, koniecznie uformuje się w krople, które są większe niż minimalna wymagana ilość smaru na ogniwo, a zatem wystąpi nadmiar.
prototoast

Zaakceptowałbym komentarz @prototoast, gdyby był to odpowiedź, ale wydaje się, że to jednak jest kanoniczna poprawna odpowiedź. Podobnie jak sidenote, użycie błotników z błotnikiem z przodu zmniejsza DUŻO ziarnistość w układzie napędowym, w tym w suchych warunkach.
heltonbiker

I powoduje to wykolejenie
paparazzo

7

Na zewnątrz olej zbiera brud. Generalnie przesmarowuję łańcuch dość zasadniczo, używając powolnej mżawki, gdy kilkakrotnie przekręcam łańcuch, a następnie dobrze go wycieram. Poczekaj kilka minut, aż wycieknie olej i wytrzyj ponownie.

Inni lubią kapać jedną kroplę oleju na każdym linku i tańczyć po każdym trzecim linku. Cokolwiek ci pasuje.


1
+1 za stepowanie. Czy możemy dostać wideo? :)
FreeMan

5

Innym możliwym efektem nadmiernego olejowania bez wycierania nadmiaru z łańcucha jest olej do zawiesi łańcuchowych na powierzchni hamulca koła, który nie ma wpływu na układ napędowy, ale wpływa na skuteczność hamowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.