Ramiona korby nie są równoległe do siebie. Co mogło to spowodować?


7

To zakrzywiona korba. Same ramiona korbowe nie wydają się być zgięte. Jest to wrzeciono bez wkładu. Jakieś pomysły, dlaczego nie są w kolejce?

Picture of the crank


Muszę zgodzić się z diagnozą. Wygląda na to, że będziesz potrzebować nowego suportu / wrzeciona i ramion korby.
Amicable

To pytanie wciąż ma kilka świetnych odpowiedzi, ale straciło wiele wartości bez obrazu w pytaniu. Czy możesz użyć edycji i ponownego przesłania obrazu, który będzie teraz przechowywać plik wewnątrz StackExchange, a nie w jakiejś niejednoznacznej witrynie innej firmy?
Criggie

Widziałem to legalnie na starym rowerze, ale była to stara jednoczęściowa korba ashtabula, która została dostosowana do jeźdźca z krótką nogą. Pedały były nadal w tej samej odległości, ale z powodu jego nogi, skok mocy na krótkim boku musiał nastąpić później niż normalnie. Wątpię, żeby to był twój problem.
Criggie

Jak mówi Mike Baranczak w swojej odpowiedzi, jedna z zawleczek jest w tył.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


10

Tak jak powiedziałeś, są zawiązane, co sprawia, że ​​są wyrównane przez ten kołek przez otwór, który jednocześnie zaciska ramię korby wokół osi.

Jeśli google „cottered crank”, możesz zobaczyć wrzeciono, które ma gniazdo po każdej stronie.

Moja hipoteza byłaby następująca: albo pogrubienie zawirowań uległo deformacji, albo sama szczelina wrzeciona uległa deformacji, albo jedno i drugie.

Pogrubioną hipotezą byłoby skręcanie wrzeciona z powodu deformacji lub pękania, ale najprawdopodobniej łożyska nie obracałyby się swobodnie (tak przy okazji?

Strona, która pojawia się na zdjęciu, wygląda dobrze z zewnątrz, z drugiej strony nie możemy powiedzieć.

Ale na pewno jest to BARDZO nieregularna sytuacja, która wymaga pełnego demontażu systemu i absolutnie żadnego użycia przed tym.


1
Tak, zawleczka jest prawdopodobnie zdeformowana. Prawdopodobnie szczelina korby została nieco zaokrąglona, ​​ponieważ zawleczka jest luźna. Zawleczka po lewej stronie powinna zostać usunięta i wymieniona. (Szczerze mówiąc, zawalone korby ssą, a jeśli obecny mechanizm korbowy jest prażony, należy wymienić nowoczesną kasetę i ramiona korby ... lub wymienić rower.)
Daniel R Hicks

1
Uważam też, że korba jest dość stara i problem ten byłby wystarczający, aby zasłużyć na zastąpienie bez wyrzutów sumienia. Ale to na pewno bardzo zależy.
heltonbiker

6

Patrząc na zdjęcie zauważam, że brakuje nakrętki, co wskazuje na to, że w pewnym momencie została przerobiona. Z prawym pedałem bocznym w pozycji na godzinie 9 strona nakrętki szpilki będzie skierowana w górę, sprawdź, czy lewy bolec ma nakrętkę na dole. Użyto szpilek o różnych rozmiarach i możliwe, że masz dwa różne rozmiary. mają kilka zawleczonych korb i wydaje się, że nie ma standardu, w jakim kierunku kołek idzie po której stronie, ale zawsze są skierowane w przeciwnych kierunkach.


1
To jest punkt - jest zwężenie do zawleczki i jeśli jest zainstalowany w niewłaściwy sposób, spowoduje to, że pedały nie będą ze sobą wyrównane.
Daniel R Hicks

Jeśli nie masz odpowiedniego narzędzia, poluzuj nakrętkę o kilka obrotów i dotknij miękkim młotkiem (po prostu musi być bardziej miękki niż stal) nakrętka ochroni gwinty. Do poluzowania zawleczki potrzebny jest tylko niewielki ruch. Podczas instalacji nie używaj nakrętki do osadzania zawleczki, ponieważ gwinty pękną przed osadzeniem. Umieść gwintowany koniec na grzechotce i wciśnij sworzeń za pomocą c-clamp. Następnie dokręć nakrętkę.
mikes

1
To działa w teorii, ale kiedy zawleczka jest tam od dziesięcioleci bez usuwania, to trzeba bić żywych z tego, żeby ją wydostać. Plan wymiany zawleczki.
Daniel R Hicks

4

Jedna z zawleczek jest z tyłu. Zrobiłem to raz przez przypadek podczas ponownego montażu. Łatwo to naprawić - zdejmij nakrętkę, stuknij szpilką młotkiem, a następnie włóż ją w przeciwnym kierunku niż poprzednio.


To jest właściwa odpowiedź, z wyjątkiem tego, że „dotknij pinezki” to marzenie o fajce.
Daniel R Hicks
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.