Czy powinienem naoliwić łańcuch o pojedynczej prędkości?


Odpowiedzi:


17

Tak. Powinieneś przestrzegać normalnych wskazówek dotyczących smarowania łańcucha. Jeśli piszczy, wiesz, że zostawiłeś go zbyt długo. Wykonuj następujące czynności co dwa lub trzy tygodnie:

  1. Dokładnie oczyść łańcuch za pomocą odtłuszczacza.
  2. Niech wyschnie. Jeśli nowy smar wejdzie w kontakt z odtłuszczaczem, nie będą ze sobą zadowoleni, a smarowanie nie będzie tak dobre.
  3. Nanieś jedną kroplę smaru do łańcucha na każdą tuleję łańcucha. Zastosuj je na dolnym biegu łańcucha, poniżej wspornika łańcucha. Grawitacja i siła odśrodkowa w kroku czwartym pomogą wprowadzić smar w odpowiednie miejsce.
  4. Pozwól rowerowi usiąść na minutę, a następnie obracaj pedały przez 2 lub 3 minuty. Zachowaj ostrożność podczas obracania pedałów, szczególnie w przypadku łańcuchów jednobiegowych, istnieje realne ryzyko obrażeń na skutek zakleszczenia palca między łańcuchem a tarczą.
  5. Usuń jak najwięcej smaru z łańcucha. Musi tylko znajdować się w tulejach. Wszelkie pozostawione na zewnątrz łańcucha będą zbierać zanieczyszczenia i zwiększać zużycie.

2

Chociaż zużycie nie wpływa na wydajność pojedynczego układu napędowego w takim stopniu, jak w przypadku przekładni z przekładnią, niewielka konserwacja zapewni Twojej pojedynczej prędkości jeszcze dłuższą żywotność.

Smarowanie łańcucha ułatwia ruch sworzni, rolek i płytek łańcucha, a tym samym wydłuża żywotność łańcucha. Chociaż ten link dotyczy strony z zegarem , obrazy całkiem dobrze ilustrują, dlaczego smary są w ogóle potrzebne. Bez wyjątków, które od razu przychodzą na myśl na rowerze, za każdym razem, gdy masz ruchome części, będziesz potrzebować pewnego rodzaju smarowania. Koła zębate czy nie, łańcuch powinien pozostać nasmarowany.

Jak wskazano w innej odpowiedzi, za każdym razem, gdy zaczynasz słyszeć piski dobiegające z łańcucha, nadszedł czas, aby ponownie zastosować smar.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.