jak pomalować łańcuch rowerowy?


11

Widziałem łańcuchy w tak wielu kolorach, białym, czerwonym, jak ty to nazywasz.

Chciałbym spróbować (ten lakier jest przeznaczony do wizualnej stylizacji motocykla, nic nie ma związku z jego ochroną), ale nie mam pojęcia, jak to zrobić.

Myślę, że musi istnieć sposób na pomalowanie go bez „klejenia” połączeń farbą. Nie wiem, czy farba w sprayu to robi, czy nie ... Jestem pewien, że najpierw muszę ją odtłuścić, ale co dalej?

Tak więc pytanie:

Jak pomalować łańcuch, nie niszcząc go? (malowany łańcuch musi być w warunkach roboczych, zostanie użyty).


2
Zgaduję, że większość „pomalowanych” łańcuchów jest powlekana kolorami (czymś podobnym do lakierowania proszkowego) przed montażem, być może przed odcięciem kawałków blachy. Ale możesz użyć czegoś podobnego do schematu Heltonbikera, jeśli naprawdę, naprawdę uważasz, że musisz to zrobić. Jakakolwiek farba zużyłaby się jednak szybko na rowerze przerzutkowym.
Daniel R Hicks

1
Innym „szybkim” rozwiązaniem jest NIE dokładne czyszczenie łańcucha, ale jakoś dostateczne oczyszczenie tylko zewnętrznych powierzchni (pozostawiając trochę smaru w stawach), a następnie natryskiwanie farby łańcuchem. Pozostałości smaru prawdopodobnie zapobiegłyby „zamarznięciu” łańcucha, chociaż trudno byłoby uzyskać dobrą przyczepność farby.
Daniel R Hicks

1
@jackJoe - „Lakierowanie proszkowe” jest znacznie trudniejsze niż tradycyjne farby i prawdopodobnie przetrwałoby przez jakiś czas na rowerze z przerzutką. W szczególności zewnętrzne płyty zużywają się tylko podczas zmiany na większy przedni pierścień, więc na starej 5-biegowej prędkości lub cokolwiek na zewnątrz powinno utrzymywać się dość dobrze. Nie spodziewałbym się jednak, że nawet fabryczne wykończenie potrwa bardzo długo, powiedzmy, na mocno używanym 21-biegowym rowerze. A wykończenie DIY byłoby prawdopodobnie historią za kilka godzin na rowerze z przerzutką.
Daniel R Hicks

7
wystarczy kupić fabrycznie pomalowany łańcuch, tak wiele kolorów dostępnych online

2
Byłbym ostrożny przy całkowitym odtłuszczeniu łańcucha. Nowoczesne łańcuchy są smarowane przed montażem, a po ich przecięciu nigdy nie będziesz w stanie uzyskać smaru z powrotem w takim samym stopniu.

Odpowiedzi:


8

Myślę, że @freiheit już to powiedział: pomaluj zewnętrzne linki zewnętrzne!

Jeśli jeździsz pojedynczo / nieruchomo, ta część ogniw nigdy nie dotyka niczego innego, więc farba nie zużywa się ani nie uszkadza innych części roboczych.

Zrobiłbym to bardzo dobrze odtłuszczając łańcuch (być może gotowanie na końcu z mydłem), a następnie używając wałka z twardą pianką, z łańcuchem nad ziemią, stroną do góry.

Jeśli nie masz nic przeciwko płaceniu za pracę, większość kolorowych łańcuchów, które widziałem w Google, wydaje się być pomalowana proszkowo (elektrostatycznie) lub anodowana. Zapewniłoby to prawdopodobnie dobry wynik, ale myślę, że nie chciałbyś płacić ceny: oP


Niezłe wskazówki. Ale czy malowanie wałkiem „skleja” ogniwa po wyschnięciu atramentu?
jackJoe

Miałem na myśli użycie przyrządu do malowania o nazwie „wałek do malowania”, a nie malowanie wałków w łańcuchu. ; o) Jeśli naciśniesz go miękko, tylko zewnętrzne strony zewnętrznych ogniw zostaną pomalowane i nie będą one poruszać się względnie za pomocą szpilek łańcucha.
heltonbiker

Dzięki za wyjaśnienie! Spróbuję spróbować + @DanielRHicks Spróbuję też tej techniki smarowania.
jackJoe

1
Czy naprawdę są o wiele droższe? Widzę trochę na Amazon za 8,99 USD. Nawet mój LBS chce dla nich tylko 15 USD.
John Doucette,

4

Wyobrażam sobie, że proces wychowywania domowego wyglądałby tak:

  1. Rozłącz łańcuch
  2. Dokładnie wyczyść linki
  3. Zamaskować wszelkie metalowe styki na łączach
  4. Na odsłonięte porcje użyj aerografu lub innej farby w aerozolu. Nałóż tyle warstw, ile potrzeba
  5. Ponownie złożyć łańcuch
  6. Ponownie nasmaruj łańcuch

Wyobrażam sobie, że proces produkcji wyglądałby tak:

  1. Pomaluj jedną stronę blachy używanej do ogniw łańcucha
  2. Łańcuch produkcyjny jak zwykle

Ponieważ proces produkcyjny jest znacznie łatwiejszy, myślę, że bardziej opłacalne może być po prostu jego zakup.


To raczej alternatywa , ale tak naprawdę nie odpowiada na pytanie, jak pomalować łańcuch rowerowy , gdyby wszystkie odpowiedzi były takie („kup / serwisuj, to łatwiejsze”), ta strona nie istniałaby.
jackJoe

2
Zachowałem swój pierwotny sentyment, ale podałem, jak sądzę, odpowiedź. Myślę, że pytanie jest zepsute.
Glenn

3

Najprostszym sposobem jest złożenie zygzakowatego łańcucha, aby odsłonić tylko ogniwa zewnętrzne (ogniwa wewnętrzne są odsłonięte tylko na minimum). Po wyczyszczeniu spryskaj lekkie płaszcze i uważaj na kapanie.

Po pozostawieniu do wyschnięcia użyj WD40 lub czegoś podobnego, aby łatwo dostać się między ogniwa i przeprowadź ręcznie łańcuch po ogniwie, aby upewnić się, że toczy się płynnie. Pracowałem w wytwórni składanych krzeseł w ich dziale lakierniczym. Po tym, jak pomalowali krzesła, moim zadaniem było ich prawidłowe złożenie i tak właśnie zrobiliśmy. Działa również dla łańcuchów.


Malowałeś krzesła po montażu?
Emil Vikström

1
To było jakiś czas temu, ale z tego co pamiętam, tak, krzesła zostały w pełni zbudowane przed ich pomalowaniem. Zawieszono je na hakach i przeszliśmy przez pomieszczenie do malowania, a potem wyszliśmy do nas, gdzie spryskaliśmy go WD-40, a następnie stukaliśmy gumowym młotkiem, jeśli nadal się kleił. ( mitylite.com/images/products/large/1-swiftset1_large.jpg ) @ EmilVikström
BillyNair

3

Widzę, że odpowiedzi „nie, ponieważ profesjonalnie pomalowany łańcuch kosztuje mniej niż grzechotka może spryskać farbą” zostają odrzucone i desperacko próbujesz. Następnie użyłbym starej sztuczki, której nauczyłem się od taty.

Przede wszystkim należy odpowiednio nasmarować łańcuch, szczególnie części ruchome. Jak wszyscy wiemy - farba nie przykleja się do tłustej powierzchni, dlatego wszystkie ruchome części są chronione. Teraz ostrożnie odtłuszcz części, które chcesz pomalować. Rozpylić farbę lub nałożyć pędzlem na każde ogniwo i pozostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu farby można ją łatwo zetrzeć z tłustych części.

Nie zapominaj, że albo musisz zamaskować rower (w tym tarczę przednią), albo, co znacznie łatwiejsze, po prostu zdejmij łańcuch z roweru przed całą procedurą.

I nie, mój tata nie malował łańcuchów rowerowych. Była to ogólna sztuczka polegająca na szybkim maskowaniu części, które nie powinny być malowane podczas natryskiwania obiektu.


@ Criggie - masz absolutną rację. Nie wspomniałem, że jest to bardzo oczywiste.
Mike

@ Criggie, prawda, zrobiono tak.
Mike,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.