Jakie jest ustawienie „obciążenia wstępnego” w zawieszeniu przedniego widelca?


25

Zrobiłem zdjęcie rzeczywistej „rzeczy”, ponieważ trudno mi wyjaśnić inaczej:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zastanawiam się, co ustawia ta „rzecz” i jak ona faktycznie działa. Co to jest „wstępne ładowanie” i co się stanie, gdy przekręcę go zgodnie z ruchem wskazówek zegara (plus) i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (minus). Próbowałem obrócić go w obie strony do maksymalnego limitu i niczego nie zauważyłem.

Rower, z którego zdjęcie zostało zrobione, to Merida Matts 40-D .


Zawsze zmieniam go na maksymalny (-) pasuje do mnie, ale ważę 55 kg.

Witamy w Rowery! Szukamy odpowiedzi bardziej szczegółowo . Podaj nam powody i wyjaśnienia , a nie tylko odpowiedź w jednej linii . Taka krótka odpowiedź bez wyjaśnienia prawdopodobnie zostanie usunięta.
freiheit

Rozwijając to, co już powiedział @freiheit, OP pyta, co robi ustawienie wstępnego ładowania . Po prostu powiedz mu, że chcesz ustawić maksimum, a twoja waga nie oferuje żadnego kontekstu dla związku między twoją wagą a tym ustawieniem.
jimchristie

Odpowiedzi:


18

To ustawienie widelca istnieje, aby można było dostosować widelec do swojej wagi (główny powód) i stylu jazdy (mniejszy powód). Jest to po prostu wstępne ściśnięcie wewnętrznej sprężyny w widelcu. Im bardziej jest skompresowany, tym sztywniejszy będzie widelec.

Większe napięcie wstępne bardziej kompresuje sprężynę, dlatego jest najlepsze dla cięższych jeźdźców i / lub osób, które potrzebują / preferują sztywniejszą jazdę (zawodnicy itp.) Lżejsi jeźdźcy powinni zużywać mniej (-) napięcie wstępne. Mniejsze (-) napięcie wstępne zapewni również lepszą jazdę, ale rower będzie np. Nurkować więcej podczas hamowania.

Źródło: http://bicyclethailand.com/setting-the-sag-on-mtb-suspension-forks/


Więc obrócenie go do maksimum przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (maksymalny minus), będzie odpowiednie dla lżejszego jeźdźca, prawda?
Richard Rodriguez

Zazwyczaj tak, ale dla pewności zajrzałbym do instrukcji obsługi widelca, aby sprawdzić, czy jest on zgodny z konwencją.
ttarchala

Mam podobny model z RST, a wyjaśnienie @ttarchala jest całkowicie dokładne i kompletne. ALE, w niektórych modelach (takich jak te RST) różnica nie jest tak duża i prawdopodobnie poczujesz ją tylko w najgorszych terenach (takich jak drogi ze skałami lub kamieniami, a nawet powoli schodząc po schodach).
heltonbiker

Dla niektórych kierowców efekt ustawienia napięcia wstępnego może być całkowicie nieważny, szczególnie jeśli mają bardzo niską wagę, ponieważ ich waga i tak nie wystarczy do ściśnięcia cewki zawieszenia, więc dokręcenie nie zmieni niczego. W podobny sposób jeździec, który jest „zbyt ciężki” na zawieszenie, ściska sprężynę do dołu, więc napięcie wstępne po prostu nic nie zrobi.
Jahaziel

6

Odpowiedź @ ttarchala jest niesamowita. Ale pomyślałem, że mogę podać nieco więcej informacji każdemu, kto szuka informacji.

-

W widelcu z cewką (widelec ze sprężyną w środku) istnieją dwa sposoby regulacji napięcia wstępnego. Po pierwsze, powinieneś dostać sprężynę, która jest odpowiednim napięciem dla twojej wagi. W przypadku widelców Rockshox istnieje 6 lub 7 różnych naprężeń sprężynowych zaprojektowanych dla różnych zakresów masy.

Zobacz: Schemat sprężyny Rockshox.

Gdy masz już odpowiednią sprężynę w widelcu, możesz regulować za pomocą kontroli napięcia wstępnego (na zdjęciu w pytaniu). Zobacz odpowiedź @ ttarchala na dobry opis tego, co to robi.

-

Widelce pneumatyczne mają na ogół tylko jeden sposób regulacji wstępnego obciążenia widelca. Wygląda tak:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

(To jest zdjęcie pompy powietrznej dodającej powietrze do widelca. Więcej informacji na stronie: http://bicyclethailand.com/setting-the-sag-on-mtb-suspension-forks/ )


-4

Wiele z tych czynności polega na kontrolowaniu ruchu oleju poprzez regulację rozmiaru otworu, przez który przepływa olej. Małe otwory ograniczają olej, zwiększając moc uderzenia. Większe otwory umożliwiają przepływ większej ilości oleju, dzięki czemu wstrząs jest łagodniejszy . Tak obrócenie pokrętła w tak niewielkiej ilości może zrobić tak dużą różnicę.


3
Nie. Mówisz o kontroli kompresji, naprężenie wstępne rzadko jest niczym więcej niż dużą śrubą - im więcej go przekręcasz, tym bardziej ściska sprężynę, tj. Napięcie wstępne. Również OP wyraźnie stwierdził dla kontroli, że „niczego nie zauważył”.
cmannett85
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.