Grube czy chude opony do zimowej jazdy?


15

Tłuszcz czy chudy?

Myślę, że argumenty są następujące:

 • Tłuszcz: Możesz unosić się na śniegu i nie musisz przez niego przechodzić. Masz większą powierzchnię kontaktu z podłożem.
 • Chudy: znajdzie drogę przez śnieg, aby znaleźć chodnik, na którym można się chwycić.
 • Studded: Działa świetnie na lodzie, ale nie ma wpływu na śnieg / błoto pośniegowe / inne rzeczy. (Uwaga, nigdy nie próbowałem opon z kolcami, więc po prostu spekuluję).

Warunki zainteresowania

Interesuje mnie przyczepność na:

 • Oczyszczone ulice miasta
 • Nieoczyszczone ulice miasta

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 • Nieoczyszczone ulice miasta, przez które przejechały samochody i zrobiły głębokie koleiny

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 • Breja

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 • Błoto zamrożone w głębokie koleiny
 • Łaty lodowe

Uwaga: Wszystkie zdjęcia pochodzą z obrazów Google.

tło

Krótko dojeżdżam przez część Ottawy i prowadzę wiele wypraw na rowerze. Kiedy pada śnieg i drogi nie wyglądają dobrze, mam kilka tras, które są tylko powolnymi ulicami mieszkalnymi, dzięki czemu mogę trzymać się z dala od ludzi wykrzykujących na swoich telefonach.

Chciałbym też rozpocząć zimową jazdę szlakiem.

Oto historyczne dane pogodowe dla Ottawy.4
Jedno wiem na pewno: nie powinieneś jeździć na lodzie bez opon z kolcami.
Daniel R Hicks,

2
Wydaje mi się, że hipotetyczny efekt „opadania” przez chude opony jest zwykle przytłoczony ich wrażliwością na złapanie w koleiny i uszczypnięcie z powodu ukrytych przeszkód na śniegu.
heltonbiker

Odpowiedzi:


6

Mieszkam w kraju, w którym nie ma śniegu, ale niedawno wyjechałem do Europy (Czechy), gdzie mogłem „trochę zrozumieć”, jak te rzeczy działają. Poza tym moje doświadczenie związane jest z kolarstwem górskim na każdym terenie, w tym na błocie i piasku na plaży.

Biorąc to pod uwagę, myślę, że Twoim największym zmartwieniem będą rowki / koleiny z zamarzniętego śniegu na drogach, bardzo podobne do spalonego słońcem błota na niektórych torach przeciwpożarowych, ale o wiele bardziej śliskie i flotacyjne, bardzo podobne do jazdy na luźnym żwirze lub piasek (trochę spekuluję).

Widzę, że wiele opon z kolcami jest również lekko w oczekiwaniu na tłokowaty koniec spektrum. W przypadku szerszych opon (nie trzeba być bardzo szerokim) możesz użyć niższych ciśnień w oponach, aby lepiej się unosić, a jednocześnie nie dostać ściśniętych powierzchni. Ponadto, dzięki szerokim ORAZ oplotom, możesz znacznie bezpieczniej jeździć po przekątnej przez koleiny, bez ryzyka zaczepienia przedniego koła i upadku.

To moje (także nieco spekulacyjne) wrażenia na temat szerokości opony, rzeźby bieżnika i ciśnienia w oponach.

Mam nadzieję, że to pomoże!


1
Zrobiłem tylko trochę jazdy na śniegu, ale myślę, że twoja interpretacja jest całkiem dobra. Ale istnieje duża zmienność w zależności od charakteru śniegu / lodu i temperatury.
Daniel R Hicks,

Słuszne uwagi. Jak zauważa @DanielRHicks, śnieg jest bardziej zmienny niż inne typy gruntów. Kierując się w stronę koleiny, nie wiesz, czy przejdziesz przez nią, czy nad nią, dopóki koło nie zacznie pchać rzutu. Często komplikuje to fakt, że bardzo wcześnie zimą ciemnieje (o 5:15 jest tu ciemno), a padający śnieg i zimno mogą również ograniczać widoczność.
sixtyfootersdude

A jeśli nosisz okulary, tak jak ja, mogą dość szybko / nagle zakryć się śniegiem lub mgłą, gdy wiatr się zmienia. Widoczność jest zdecydowanie problemem i często idziesz bardziej przez dotyk niż wzrok.
Daniel R Hicks,

Muszę się zgodzić, że jazda na piasku jest podobna do jazdy na śniegu. Konsystencja jest również zmienna, podobnie jak piasek.
Carson Reinke,

4

Zimą jeżdżę na rowerze szosowym i dojeżdżającym do pracy (rowerem przełajowym z błotnikami). Oto moje obserwacje dotyczące różnych opon, od 700 x 23 ślizgów na rowerze szosowym do 700 x 35 opon zimowych z kolcami na przełajniku:

 1. Chude opony drogowe są dobre, gdy ulice są zaorane i solone (oczyszczone ulice miasta).

 2. Chude opony do rowerów szosowych są w porządku, o ile na drodze nie ma znacznego nagromadzenia śniegu (więcej niż 1 cal) i nie ma lodu. Problemem w przypadku akumulacji jest to, że nigdy nie możesz być w 100% pewien, czy pod nią jest lód.

 3. Grubsze opony bez kolców z gałkami lepiej nadają się do luźno upakowanego śniegu. Ponownie zakłada to, że jest to świeży śnieg z bardzo niewielką szansą na oblodzenie. Opony te są stosunkowo dobre do użytku na szlakach, szczególnie na świeżym śniegu.

 4. Przy błocie poślizgowym czuję się bardziej komfortowo podczas jazdy z oponami z kolcami, ponieważ nigdy nie jestem tak naprawdę pewien, czy na zalanej / ośnieżonej części ulicy znajduje się lód (patrz zdjęcie poniżej), który może być zmuszony do negocjacji z powodu ruchu kołowego.

Należy zachować ostrożność szczególnie wcześnie rano, gdy woda spływająca z krawężnika lub chodnika zamarza na drogach w lodzie. Inne rzeczy do rozważenia to to, że opony z kolcami są głośniejsze i cięższe niż zwykłe opony.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, opony z kolcami są moim zdaniem godną inwestycją na zimowe miesiące. Kilka zdjęć poniżej z moich jazd z oponami z kolcami i zdjęcie z oponami drogowymi, odpowiednio, na zaśnieżonych szlakach, na oblodzonych drogach, na śliskich drogach i wreszcie z oponami obcisłymi:

Po zaśnieżonych szlakach:

Lodowa droga

Grząskie drogi

Chude opony zimą


3

Proponuję zajrzeć na stronę sprzętu Icebike, aby uzyskać porady i sugestie. Osobiście, mieszkając w Ottawie, używałbym grubych opon i zakładałam kołki.


3

Grube opony, ponieważ:

Jeździsz po zmiennym terenie. Jest to bardzo podobne do kolarstwa górskiego. Chcesz opony terenowej. Chudy przecinają się, jeśli śnieg jest luźny, a ziemia sucha. Jeśli masz luźne po zapakowaniu lub luźne po lodzie, nadal jesteś w niekorzystnej sytuacji. Kiedy ponownie zamrozisz błoto pośladkowe, zostaniesz mocno zbity. Mam wrażenie, że ci, którzy lubią chude, są na ogólnie dobrze zaoranych drogach, a każdy śnieg na drodze to nowy śnieg. Jeśli Twój lokalny DOT nie chce zrobić więcej niż absolutne minimum, aby utrzymać otwartą drogę, będziesz potrzebować czegoś bardziej solidnego.

Z perspektywy czasu dojeżdżam codziennie w Montanie przez cały rok. W mieście nasz średni roczny opad śniegu wynosi na północ od 100 ". W naszym mieście tylko główne trasy są zaorane i nie są zaorane bezbłędnie.


2

W tym roku nie miałem tak wielu okazji do przetestowania, ale opony z kolcami świetnie sprawdzają się na lodzie. Jeśli masz wzór bieżnika, który poradzi sobie ze śniegiem, możesz jeździć w każdych warunkach zimowych. Mam głównie doświadczenie z kolcami w koleinach samochodowych i nie mam problemu z wydostaniem się z nich.


2

Masz tutaj kilka różnych scenariuszy: - Droga z lodem (w pewnym stopniu) - Droga ze śniegiem - Szlak (prawdopodobnie z jeszcze większą ilością śniegu)

Jako osoba dojeżdżająca do pracy wydaje mi się, że jeździsz najwięcej w pierwszym scenariuszu. Przynajmniej tak robię. Jazda zimą nie różni się niczym od jazdy jesienią / wiosną, o ile masz opony z kolcami. Różnica polega na tym, ile kolców potrzebujesz. Na bardzo oblodzonych, nierównych drogach preferowane byłyby więcej kołków, ale opór toczenia również znacznie wzrasta. Używam Schwalbe Marathon Winter, która ma 200 ćwieków. Uważam, że to dobry kompromis między szybkością a przyczepnością. 300 ma tendencję do „lepkości” na gołej drodze.

Jak mówi heltonbiker, zdolność kół do jazdy w różnych terenach można skutecznie zmienić poprzez regulację ciśnienia w oponach. W przypadku śniegu użyj niższego ciśnienia, aby uzyskać lepszą przyczepność, w dobrych warunkach drogowych, użyj wyższego ciśnienia, aby uzyskać większą prędkość.

Ta strona tutaj ma kilka naprawdę dobrych opinii na temat różnych rodzajów opon z kolcami dla różnych zastosowań.

Polecam Schwalbe Marathon Winter jako dobrą, wszechstronną oponę.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.