Co po wypadku?


9

Jadąc do domu w ciemnościach, samochód przejechał przeze mnie i wjechał na parking w supermarkecie. Najwyraźniej samochód, który pozwolił mu przejść, nie usunął pełnej wiązki światła, więc nie widział mnie na ścieżce rowerowej, a ja uderzyłem w bok.

Oprócz początkowego szoku jestem w zasadzie w porządku. Biodro i ramię są trochę posiniaczone, ale to wszystko z tego, co mogę powiedzieć.

Rower w przeważającej części z tego, co widzę, wydaje się również w większości OK poza kierownicą.

Wymieniliśmy szczegóły itp. Świadek również zatrzymał się i podał mi swoje dane. I miałem przyjaciela, który mnie odebrał, ponieważ byłem trochę zszokowany.

Kierowca przyznał się do winy i wydawał się naprawdę zaniepokojony i zaoferował zapłacenie za uszkodzenie roweru, brzmiało to tak, jakby sam był rowerzystą.

Nie planuję żadnych roszczeń z tytułu kontuzji, ponieważ oprócz posiniaczonego / obolałego biodra i ramienia przez kilka dni myślę, że przeżyję.

Mój rower jest w zasadzie moim koniem dojazdów do pracy, a wszystko pomiędzy, więc najszybszy możliwy zwrot z minimalną ścieżką oporu przed naprawą byłby najbardziej idealny.

Czy powinienem po prostu zabrać rower do lokalnego sklepu, aby go przejrzał i podał mi cenę, a następnie skontaktował się z kierowcą, być może będę musiał najpierw zapłacić za sprawdzenie? Czy powinienem przejść przez ich ubezpieczenie? Jak szybko muszę działać itp. Prawdopodobnie nie będę w stanie dotrzeć do sklepu rowerowego przed piątkiem.

(Próbowałem dodać zdjęcie kierownicy, ale najwyraźniej potrzebuję najpierw 10 punktów).


Jakie są Twoje lokalne przepisy dotyczące jazdy w ciemności (IE - niektóre miejsca wymagają świateł na rowerze po zmroku; jeśli tego nie zrobisz , może to mieć poważny wpływ na podjęcie decyzji, kto jest winny, i obowiązek kierowcy wobec ciebie)
Rob P.

Jestem ciekawy. Czy możesz teraz opublikować zdjęcie kierownicy?
Matt

Odpowiedzi:


16

Najpierw zgłoś to swojej firmie ubezpieczeniowej. Kropka.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu kierowca zdecyduje się zrezygnować z przyznania się do winy i odmówi wypłaty odszkodowania za rower, jesteś po prostu zepsuty, jeśli przekroczysz próg zgłaszania przez firmę ubezpieczeniową. Nie podpisuj jednak żadnych dokumentów, o które prosi towarzystwo ubezpieczeniowe (które mogą ograniczyć ich odpowiedzialność lub znieść niektóre Twoje prawa) i poinformować ich, że sklep rowerowy przygotowuje wycenę szkody.

Po skontaktowaniu się z firmą ubezpieczeniową kierowcy zabierz rower do najbliższego sklepu i poproś go, aby dokonał pełnej kontroli motocykla i podał Ci wszelkie niezbędne naprawy. Poproś ich, aby zachowali ostrożność i podali koszt absolutnie wszystkiego, co mogło zostać uszkodzone podczas wypadku: ponowne napinanie kół, owijanie taśmy kierownicy itp.

Gdy sklep rowerowy poda Ci wycenę, daj ją osobie, która cię uderzyła. Jeśli on ci zwróci, to koniec. Jeśli nie, będziesz musiał pracować przez ich firmę ubezpieczeniową. Prawdopodobnie najlepiej w tym momencie skontaktować się z własną firmą ubezpieczeniową i dowiedzieć się, jakie kroki podejmie, aby pomóc ci otrzymać płatność.


Dzięki temu wydaje się to dobrą radą, jednak w ostatnim punkcie nie mam ubezpieczenia roweru, czy to wpływa na moją pozycję?
Josh

1
Niewiele. Twoja firma ubezpieczeniowa zwykle negocjuje z drugą firmą ubezpieczeniową w Twoim imieniu, ale jeśli nie, możesz po prostu iść sam. Są szanse, że zapłaci ci z kieszeni. Jeśli nie, wrócę tutaj i poproszę o bardziej szczegółowe porady na temat zgłoszenia roszczenia w związku z jego ubezpieczeniem. Samodzielne radzenie sobie z firmami może być królewską PITA.
Stephen Touset

1
@josh - Jeśli masz ubezpieczenie domu, może ono obejmować Twój rower.
Daniel R Hicks,

Zastanawiałem się, czy o tym nie wspomnieć, ale z opisu jest mało prawdopodobne, aby szkoda była wyższa niż jego koszt uzyskania przychodu. Jednak ubezpieczenie właściciela domu (lub ubezpieczenie najemcy) może być w stanie zaspokoić twoje roszczenie.
Stephen Touset

4
„nie podpisuj żadnych dokumentów, o które prosi towarzystwo ubezpieczeniowe”. Nie mogę tego wystarczająco poprzeć. Ponadto możesz teraz czuć się dobrze, ale za kilka miesięcy ([podaj tutaj swój przedawnienie]) możesz odkryć chroniczny ból / ból.
Zian Choy,

14

John Duggan napisał doskonałą listę kontrolną tego, co robić po wypadku rowerowym / samochodowym.

Wygląda na to, że już dobrze poradziłeś sobie z pierwszą częścią, ale oto kroki, które radzi:

  • Uzyskaj niezbędną pomoc medyczną.
  • Czy twój rower powinien być dokładnie sprawdzony przez renomowany sklep rowerowy.
  • Rób zdjęcia miejsca wypadku, obrażeń, roweru i wszystkich innych zaangażowanych pojazdów (nowy telefon z aparatem może się przydać!).
  • Nie ograniczaj obrażeń ani uszkodzeń roweru.
  • Nie składaj oświadczenia na temat ubezpieczenia kierowcy pojazdu bez uprzedniej konsultacji z prawnikiem.
  • Nie spiesz się do żadnej osady, dopóki nie poznasz pełnego zakresu obrażeń i uszkodzeń roweru.

Powiem, że z mojego doświadczenia z wypadkiem takim jak twój prawnik (jak John Duggan, więc jest trochę stronniczy) nie będzie bezpośrednio zaangażowany, ponieważ stawki są dość niskie, ale może być przydatne posiadanie go pod ręką, jeśli firma ubezpieczeniowa decyduje się być trudna. Mogą odpowiedzieć na pytania prawne obowiązujące w Twojej jurysdykcji, których Internet nie potrafi. I pamiętaj, tylko dlatego, że kierowca przyznał się do winy na miejscu zdarzenia, nie oznacza, że ​​przyzna się do winy swojej agencji ubezpieczeniowej.

Radziłbym także pójść do lekarza i poddać się kontroli na wypadek, gdybyś miał jakieś poważniejsze obrażenia. To powinno być ostatecznie zapłacił za ich ubezpieczeniem (ubezpieczenie będzie prawdopodobnie zapyta, czy jakiekolwiek inne ubezpieczenie jest rozliczanych na ten temat), w tym utracone zarobki, jeśli chcesz przegapić i pracy na ból i cierpienie wypłaty (zazwyczaj 3x rachunki medyczne). Jeśli twoja kolizja była jak moja, bądź przygotowany na budzenie się przez kilka dni sztywny i obolały.

John zwraca również uwagę, że roszczenie obejmie uszkodzenie nie tylko roweru, ale także dowolnego wyposażenia lub odzieży - torby, rękawiczek, spodni, świateł. Upewnij się, że wszystkie te rzeczy są nieuszkodzone.

Nie spiesz się tutaj - nie chcesz zaakceptować ugody z ubezpieczenia, a następnie z opóźnieniem odkrywasz, że twoja rama jest pęknięta i masz rozdarte więzadło, które będzie wymagało operacji.


1

Prawdopodobnie powinieneś skontaktować się z własną firmą ubezpieczeniową (pozwól swojej firmie ubezpieczeniowej i kierowcy walczyć) i dowiedzieć się, w jaki sposób chcą, abyś sobie z tym poradził. Rower nie wydawałby się być tak dużym problemem (z punktu widzenia ubezpieczenia), ale zabrałbym cię również do sklepu rowerowego tak szybko, jak to możliwe; jeśli będą musieli zamawiać rzeczy, zajmie to trochę czasu i nie będziesz dojeżdżać do pracy.


0

Przede wszystkim zadzwoń pod 911 i poproś o policję i EMS. Jeśli powiedziałeś świadkowi: „Nie widziałem samochodu, zanim mnie uderzył”, firma ubezpieczeniowa słyszy: „Nie zwracałam uwagi”. Jeśli powiedziałeś „samochód musiał wjechać na mój pas, aby mnie uderzyć”, firma ubezpieczeniowa słyszy: „Nie było mnie na torze, kiedy samochód mnie uderzył”.

Nie będziesz jednak chciał milczeć po awarii. Jeśli funkcjonariusz organów ścigania jest w miejscu wypadku i zadaje pytania na temat wypadku, upewnij się, że podałeś funkcjonariuszowi swoją wersję tego, co się stało, wraz z podaniem twojego nazwiska i adresu. Jeśli masz polisę ubezpieczeniową na rower - uważaj się za szczęściarza. Nie zakładaj, że policja przygotowała lub przygotuje raport z wypadku. Raporty te są wypełniane tylko wtedy, gdy policja przeprowadzi dochodzenie w sprawie wypadku, a zasady dotyczące raportów o wypadkach będą się różnić w zależności od organu ścigania. Jeśli raport z wypadku jest przygotowany, upewnij się, że jest dokładny.

Przeczytaj więcej tutaj: Co robić po zderzeniu z samochodem

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.