Czy istnieje różnica w napełnieniu opon CO₂ w porównaniu z powietrzem?


26

Kiedy napełniasz oponę nabojem CO putting, oczywiście wkładasz w to CO₂. Kiedy używasz pompy, wkładasz do niej powietrze. Czy istnieją znaczące różnice temperatur, które mogą prowadzić do słabej lub lepszej wydajności podczas korzystania z jednego lub drugiego?

Na przykład, jeśli napełnisz rurkę CO₂, a drugą powietrzem o tej samej temperaturze, a następnie temperatura wzrośnie o 10 ° F, czy jedno będzie bardziej narażone na wybuch niż drugie? Jakie środki ostrożności należy podjąć, stosując jedną z drugą?

Odpowiedzi:


26

To debata podejmowana na każdym znanym człowiekowi forum rowerowym (okej, to może trochę przesadzić). Zazwyczaj zaczynasz zadawać pytanie, gdy zauważysz, że rano po użyciu nabóju CO2 Twoja opona jest absurdalnie niska.

W żadnym wypadku nie jestem chemikiem, ale jak wyjaśniono mi, CO2 i butyl są bardziej rozpuszczalne niż N2 / O2 i butyl. Większość rurek jest wykonana z butylu (fantazyjni spodnie rowerzystów czasami używają rur lateksowych, haha). Ze względu na zwiększoną rozpuszczalność można oczekiwać, że opona napompowana CO2 będzie wymagać ponownego napompowania wcześniej niż ta, którą napompujesz ręcznie.

http://www.madsci.org/posts/archives/may98/895552329.Ch.r.html

Chociaż powyższe wyjaśnienie dotyczy w / ucieczki z balonów, założę, że możemy wziąć te informacje i zastosować je w naszej dyskusji.

Teraz, jeśli się mylę (którym często jestem), proszę dać mi znać!

Właśnie zauważyłem, że nie poradziłem sobie z problemem temperatury. Wiem, że temperatury przekraczające 50 stopni Celsjusza (powyżej 125 Farenheit) mogą spowodować ... wybuchową zabawę w odniesieniu do zbiorników CO2.

http://www.stayfill.com

Ta firma ma zastrzeżoną mieszankę gazów, która najwyraźniej nie wycieknie z twoich rur ... ... ...


2
+1 za wskazanie wysokiej przepuszczalności CO2 w gumie.
darkcanuck

2
Skoro wspominasz o temperaturze, jaka jest normalna temperatura pracy opony? Musi być wyższa niż temperatura powietrza z powodu tarcia o ziemię i hamulce. Czy możesz spodziewać się „zabawy”, jeśli napełnisz oponę pewnym psi, a następnie przejedziesz może 5-10 mil?
JFA

Wydawało mi się, że dzieje się coś śmiesznego ... wygląda na to, że odrzuciłem idealnie dobrą rurkę :(
John Hunt

6

Powietrze, którym oddychamy, składa się z 78% azotu (N2) i 21% tlenu (O2), a resztę stanowią gazy śladowe. Tak więc najłatwiejsze porównanie między N2 i CO2. N2 jest mniej gęsty niż CO2, ale poza tym są bardzo podobne (do twoich opon), chyba że w jakiś sposób jeździsz w temperaturach zbliżonych do ich punktów likwidacji - w takim przypadku masz większe powody do zmartwień.

Jeśli chodzi o zmiany ciśnienia, oba powinny przestrzegać idealnego prawa gazu, które mówi, że ciśnienie w twojej oponie ma bezpośredni związek z temperaturą gazu w niej zawartego. Gęstość cząsteczek powietrza nie ma znaczenia, tylko ile ich jest. Niezależnie od tego, czy chodzi o N2 czy CO2, związek ten pozostaje taki sam.

Aby odpowiedzieć na twoje pytanie, zmiana o 10 stopni powinna wpłynąć na ciśnienie w oponie wypełnionej CO2 mniej więcej tak samo, jak opona wypełniona N2. Ciekawi mnie jednak większa gęstość, co oznaczałoby, że opona wypełniona CO2 będzie miała większą masę obrotową ...


2
CO2 jest mniejszą cząsteczką niż N2 (dzięki czemu łatwiej będzie uciekać). Najwyraźniej jednym z problemów z H2 jako źródłem paliwa jest to, że jest tak małe, że ma tendencję do wycieku z rur / rurociągów / pojemników.
ChrisW

ciekawe, nie wiedziałem o różnicy wielkości, wygląda na to, że CO2 to 232pm, a N2 to 300pm
jxramos

2

w normalnych temperaturach (temperaturach życia ludzi) i ciśnieniach wszystkie gazy zachowują się mniej więcej tak samo ze zmianami temperatury. Sprawdź ten artykuł i testy ciśnieniowe powietrza, CO2 i azotu na końcu:

http://www.powertank.com/truth.or.hype/


3
Witamy w Bicycles.SE. Czy zastanawiasz się nad edycją swojej odpowiedzi, rozszerzeniem jej, aby streściła kilka najistotniejszych punktów z Twojego linku?
amcnabb

1

Nigdy nie zauważyłem znaczącej różnicy między nimi. CO2 jest świetny podczas jazdy, ponieważ używanie mini pompek, no cóż, po prostu nie jest zabawne.


Problem - recenzuję to jako „polecam usunąć”, ponieważ myślałem, że to kolejne pytanie. Twoja odpowiedź dotyczy pytania, przepraszam.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.