Co sprawia, że ​​jazda na rowerze składanym jest tak trudna?


14

Dostałem składany rower od Citizen (jak Miami ) z marzeniami, że mogę zabrać go ze sobą na drogę, kiedy idę na konferencję, ale NAPRAWDĘ trudno jest z nim jechać bardzo daleko. Czy to z powodu małych 20-calowych kół? Czy droższe rowery składane są łatwiejsze w prowadzeniu?

Przez „trudny do przejechania” mam na myśli to, że po kilku milach na względnie poziomym terenie mam już dość jazdy, podczas gdy na zwykłym rowerze mogę jechać te same mile i nie mam na to większego wpływu. Dzieci też miały problemy ... zauważyły, że jazda małym rowerem wymagała znacznie więcej wysiłku.


3
Nie mamy pojęcia, jaki masz rower składany. Kino?
Mike Baranczak,

Naprawdę potrzebujemy więcej informacji, aby dać ci dobrą odpowiedź. Jaką masz markę / model roweru? Dołącz zdjęcie? Szczególnie obejmują zdjęcia kół i punktów składania. Podaj nam więcej informacji na temat tego, co rozumiesz przez „twardy”.
freiheit

1
Podejrzewam, że geometria przedstawionych motocykli Citizen nie jest zbyt dobra. Rozstaw osi wydaje się między innymi zbyt krótki. Ponadto wydaje się, że kierownica nie została zaprojektowana z myślą o dobrym komforcie.
Daniel R Hicks,

3
każdego dnia wracając z pracy, jest jeden facet (lub dziecko, nie może powiedzieć, ma 6 ") na składanym rowerze, który mija mnie. Za każdym razem. i to jedno z tych bardzo małych kółek ... czuje się zły człowiek
gcb

8
„Zapominanie o rozłożeniu go przed jazdą” powinno prawdopodobnie znaleźć się w pierwszej dziesiątce ...
An

Odpowiedzi:


22

Niektóre rowery składane są całkiem dobre na duże odległości. Niestety większość z nich wydaje się być zoptymalizowana pod kątem krótkich przeskoków, z założenia (lub z powodu ich ograniczeń projektowych). Masz rację, myśląc, że droższe składane motocykle mogą być znacznie łatwiejsze w jeździe, gdzie pieniądze są przeznaczone na takie rzeczy, jak konfiguracja niestandardowa lub (nawet niestandardowa rama). Rowery składane nie są pod tym względem wyjątkowe, ale korzyści skali nakładają na nie dodatkowe ograniczenia.

Ograniczenia dopasowania

Prawidłowe dopasowanie roweru zostało szczegółowo omówione w innym miejscu, więc nie będę zajmował się wysokością sztycy, zasięgiem, wysokością drążka, szerokością drążka i tak dalej. Ale większość składanych motocykli na rynku wydaje się być zbudowana w jednym rozmiarze, który nie pasuje.

Jest całkiem możliwe, aby uzyskać składany rower o odpowiednich rozmiarach. Ponieważ jednak składane rowery to niewielki wycinek rynku rowerowego, są nieco droższe. A utrzymanie kilku rozmiarów ram w obiegu jest jeszcze droższe. Dopóki więcej osób nie kupi folderów, myślę, że nadal będziemy mieć ten problem. I bardzo wysokie lub bardzo niskie osoby (lub bardzo ciężkie osoby - większość folderów ma limit wagi 200-225 funtów) mają wiele problemów ze znalezieniem pasujących rowerów.

Frame Flex

Rowery z zawiasami ramy - jak Citizens, Dahons (i ich klony) oraz Raleigh 20 - podlegają elastyczności ramy. Można temu zaradzić, utrzymując szczelne połączenie zawiasu, ale wiele z tych motocykli nigdy nie będzie tak sztywnych jak rower bez zawiasu ramy.

Zasadniczo, gdy siedzisz w siodle, jeśli możesz przesunąć kierownicę do przodu i do tyłu, masz flex ramy. Niektóre motocykle mogą mieć również elastyczny wspornik, co stwarza podobne problemy.)

(Raleigh 20 ma przegubowe złącze przegubowe, które, jak mi powiedziano, łagodzi problem. Od czasu jazdy testowej jestem skłonny się z tym zgodzić; rower wcale nie wydawał się elastyczny.)

Mniejsze koła

Ponadto mniejsze koła wydają się być nieco „wiewiórcze”, ponieważ trudniej je kontrolować. Jest to jednak zwykle bardziej problem, jeśli chodzi o koła 16 "niż koła 20".

Jest to jednak dość samokorygujące i to jest coś, czego jeździec nauczy się dość szybko kompensować. Do tego momentu może jednak wpływać na zdolność rowerzysty do korzystania z roweru podczas dłuższych przejażdżek.

Kierownice

Większość rowerów składanych jest wyposażona w płaskowniki. Podobnie jak w przypadku wszystkich motocykli, im więcej masz potencjalnych pozycji dłoni, tym bardziej będziesz szczęśliwy na dłuższych przejażdżkach. Zrobią to końcówki drążka i możesz być w stanie dopasować je do roweru bez uszczerbku dla jego zdolności składania.

Mechanizm napędowy

„Czy musisz pedałować szybciej za pomocą tych małych kółek?” Powszechnym błędem jest przekonanie, że małe koła sprawiają, że rowerzysta pracuje ciężej. Przy odpowiednim ustawieniu małe koła mogą dobrze się spisywać.

Jednak wiele motocykli składanych jest wyposażonych w trzy-biegowe piasty z różnych powodów. (Mniej czynności konserwacyjnych, tańsze i lżejsze niż piasta 7 lub 8 prędkości, a przerzutki mogą popsuć nogawki spodni, gdy masz składany rower w pociągu.) dotyczy, ale jest to czynnik ogólnego zastosowania rowerów składanych.

Jednak szybsze biegi mogą sprawić, że dłuższa jazda będzie przyjemniejsza - i krótsza. Mój 3-biegowy folder ma pojemność około 26 mil na godzinę, co oznacza, że ​​nie jest tak świetny na długi dzień koncertowania. (Dla niektórych prędkość nie jest problemem, więc nie będzie to miało znaczenia dla jeźdźców na bardzo płaskich obszarach).


Zastanawiam się, jak bardzo mniejsze koła mogłyby zaszkodzić twojemu pędowi. Mogę wybiegać na mój rower szosowy przez dłuższy czas, ale myślę, że mniejsze koła o znacznie wyższym RMP spowodowałyby większe tarcie (w łożyskach), nie mówiąc już o mniejszych nierównościach powodujących spowolnienie.
Kibbee,

@Kibbee - Tak, to moje doświadczenie; małe koła również nie ruszają. Przyspieszają jednak jak szalone. (Mogę zdmuchnąć większość roadies podczas jazdy na moim rowerze w piątek - a nawet Dahon - z dala od czerwonego światła, ale tracą mnie w mieszkaniu.)
Goodbye Stack Exchange

8

Dobrze skonfigurowany rower składany przeznaczony do jazdy na długich dystansach nie powinien być wyraźnie trudny do jazdy.

Możliwe problemy:

  • Źle skonfigurowany: sprawdź normalne rzeczy: czy opony są odpowiednio napompowane? Czy klocki hamulcowe ocierają się? Czy koła są prawdziwe? Czy łańcuch jest odpowiednio nasmarowany? Czy wrzeciono i osie suportu są luźne, niezbyt dokręcone i dobrze nasmarowane? Każdy z nich może z łatwością sprawić, że rower stanie się powolny. Nie mam dużego doświadczenia z kluczowaniem rowerów składanych, ale podejrzewam, że łożyska kół wymagają jeszcze większej staranności niż zwykle, biorąc pod uwagę, że prędkość kątowa koła jest około dwukrotnie większa.
  • Konstrukcja: Niektóre składane motocykle nie są przeznaczone do długich przejażdżek. Nie wszystkie rowery mają konstrukcje zoptymalizowane do turystyki i / lub jazdy na dystans. Jeśli głównym celem projektu motocykla było dopasowanie go do walizki, projektanci mogliby skakać gdzie indziej. Nie oznacza to, że rower nie może być zaprojektowany tak, aby zmieścił się w walizce i był dobry w jeździe przez wieki, po prostu sprawia, że ​​konstrukcja jest trudniejsza, a zatem droższa.

Ergonomia rowerów składanych różni się tak samo, jak pełnowymiarowe diamentowe ramy. Rozważ te odmiany: Dahon tworzy składany 3-biegowy rower „morski”, zoptymalizowany pod kątem słonych warunków; Strida tworzy rower w kształcie trójkąta, który można szybko złożyć, idealny do multimodalnego dojazdu do pracy; a Bike Friday dopasuje rower i wyprodukuje rower, po którym można zwiedzać kontynent.
memnoch_proxy,

2
Rzeczywiście widziałem ludzi jeżdżących na rowerze w piątki podczas tygodniowych wycieczek.
Daniel R Hicks,

2
Jechałem milę u boku brytyjskiej pary, która rozpoczęła się w piątek z San Diego w czerwcu i pływałem przez Bellingham w październiku, wciąż w trasie.
memnoch_proxy

3

Ciśnienie w oponach jest największym problemem w przypadku małych rowerów. Wysokie ciśnienie w małym kole obniży opory toczenia, ale możesz potrzebować sprężynowego fotela krążownika, który zapewni ci komfort. ... Twoje ciało może nie być przyzwyczajone do składanego roweru, więc jest męczące. Z czasem przyzwyczaisz się, podobnie jak wszystkie inne motocykle, i wrzucisz trochę powietrza do tych opon!


2

Przy wadze 32 funtów może być nawet dwa razy cięższy niż ładny rower szosowy. Ponadto, mając tylko 6 biegów, możesz po prostu nie być przyzwyczajony do przełożeń.

Kiedy tylko wsiadam do mojego stalowego SS, który jest tylko jednym biegiem, ale o wiele cięższym niż mój zwykły rower szosowy, czuję się również bardzo powolny.


2

Oprócz tego, co powiedziano w innych odpowiedziach na temat rozmiarów i kątów, które są różne w folderze, należy wziąć pod uwagę, że małe koła wymagają większego ciśnienia powietrza w oponach niż przeciętne koła. Im twardsza opona, tym płynniejsza jazda. Codziennie dojeżdżam z teczką do stacji kolejowej, a gdy tylko ciśnienie powietrza w oponach spadnie, rower staje się leniwy i wydaje się, że jeździsz na rowerze pod wiatr. Gdy tylko opony osiągną odpowiednie ciśnienie, wydaje się, że wiatr wieje z tyłu. Trzymam moje 20-calowe koła przy 3 do 4 barach (nie wiem, ile PSI jest przykro) Pozdrawiam, Harm Linsen, Holandia.


1

Wiele składanych motocykli poświęca właściwości jezdne dla mobilności. Mam Brompton M6R ... gdy używa się go na krótkie odległości i / lub dojazdy do pracy w różnych kierunkach, to świetnie. Jeździsz w pozycji pionowej, nie musisz nosić odzieży rowerowej i nie musisz nosić ciężkich zamków, ponieważ możesz zabrać ją ze sobą i złożyć pod kabiną. Jednak nie jest tak stabilny jak pełnowymiarowy rower ... jest niespokojny i oczywiście nie będzie tak szybki. W przeciwieństwie do innych motocykli, nie mogę jeździć Brompton bez użycia rąk, chyba że na przednim bagażniku znajduje się stosunkowo ciężki bagaż. Koła 16 "oznaczają również, że musisz uważać na głębokie pęknięcia / ostre dziury lub ryzykować endoing.

TLDR; Lekkie obciążenie przednich kół na wiele składanych motocykli powoduje, że są one niespokojne i stosunkowo niestabilne.


Mniejsze koło wpływa na interakcję kąta rozwidlenia i pochylenia. Prawie potrzebujesz ujemnej prowizji, aby zbliżyć się do odtworzenia zachowania większego koła.
Daniel R Hicks,

1

Nikt nie wspominał o tym, że w rowerach składanych wspornik kierownicy jest połączony z ramą w odległości ponad 12 cali od kierownicy, natomiast rower szosowy lub rower miejski są połączone z ramą w odległości kilku cali. To sprawia, że ​​obsługa jest „wiewiórcza”. Można się do tego szybko przyzwyczaić, ale nie można się tak zrelaksować podczas jazdy, jak na zwykłym rowerze. Nie „patrz Ma! Bez rąk!” w folderze. ;-)


Czy chcesz powiedzieć, że nie ma mostka i że kierownica wychodzi prosto na bok od linii rurki sterowej? Trochę jak skuter dziecięcy. Też tak myślałem, ale po bliższym przyjrzeniu się większość tulei kierowniczych w folderach jest lekko zakrzywiona, co daje efektywną długość mostka około 20-30 mm, co jest znacznie mniejsze niż rower szosowy, ale więcej niż żaden.
Criggie

0

Ciężkie, małe rozmiary ramy, niewygodne dopasowanie i małe opony przyczyniają się do ogólnej jakości jazdy i trudności. Naprawdę nie nadaje się na dłuższe dystanse.


0

Niektóre składane motocykle radzą sobie bardzo dobrze na długodystansowych przejażdżkach. Modele modliszki, żurawia i krykieta Origami są kompaktowe, ale mają dobrą pozycję do jazdy i ładną geometrię.


Witamy w Bicycles SE. Szukamy odpowiedzi z bardziej szczegółowymi informacjami na tej stronie. Proszę rozważyć edycję z powodów, dla których wspomniane modele są lepsze na duże odległości niż inne modele. bicycles.stackexchange.com/help/how-to-answer
jimchristie

0

Jest wolniejszy z powodu różnicy od roweru szosowego; znacznie cięższe, grubsze opony, ograniczony wybór biegów. Pozycja jazdy w pozycji pionowej nie jest aerodynamiczna.

Mam drogę ekspresową Giant, do której dodałem metalowe pedały, Brooks B67, gripy Ergo i opony Marathon. Jest przeznaczony do jazdy w sklepie, krótkiej wycieczki po autobusie lub pociągu lub po prostu przyjemnego dnia na rowerze. Możesz go przechowywać prawie wszędzie i umieścić w bagażniku lub na siedzeniu obok. Ale nigdy nie będzie tak szybki jak rower szosowy.


1
Witamy w Bicycles.SE. Sprawdź dostępne opcje formatowania za pomocą ikon nad polem odpowiedzi. Formatowanie może znacznie ułatwić czytanie tego, co piszesz. Podjąłem próbę edycji odpowiedzi; sprawdź to jako przewodnik i upewnij się, że zachowałem twoje znaczenie. Aby zapoznać się z wprowadzeniem do tej i innych witryn pytań i odpowiedzi Stack Exchange, obejrzyj przewodnik .
Gary.Ray
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.