Jak waga roweru wpływa na ogólne wrażenia z posiadania roweru?


17

Oczywiście noszenie lekkiego roweru po schodach jest znacznie przyjemniejsze w porównaniu do cięższego roweru. Czy są jeszcze inne aspekty motocykla, na które wpływa jego waga?

Na przykład, czy ciężar miałby wpływ na obsługę przy niskich prędkościach? Wyższe prędkości? Obrócenie? Stabilność przy silnym wietrze bocznym, ulewnym deszczu lub w innych niesprzyjających warunkach pogodowych?

Co waga mówi o komponentach nowoczesnego roweru? O jego trwałości lub niezawodności? Konserwacja? Zużycie?

Czy lżejsze motocykle zawsze są lepsze? Jaki byłby rozsądny próg wagowy, poniżej którego zyski maleją?

Jako niedoświadczony rowerzysta poszukujący nowego roweru nie jestem pewien, jak bardzo powinienem zwracać uwagę na jego wagę.

AKTUALIZACJA : jakich konkretnych zakresów wagi powinienem szukać w tych dniach? Co byłoby uważane za bardzo ciężkie, rozsądne i pod jaką masą wchodzimy do profesjonalnych motocykli wyścigowych o wartości wielu tysięcy dolarów?

Znalazłem tani made-in-China fixie w Singapurze (gdzie mieszkam); kiedy dowiedziałem się, że waży 17 kg, zrozumiałem, dlaczego jest tak tanie!


7
Jeśli jesteś niedoświadczonym rowerzystą, nie ma powodu, aby wydawać wiadra gotówki na rower, który jest nieco lżejszy. O wiele łatwiej i taniej jest zetrzeć 1 lb z siebie niż z roweru. Różnica w wydajności będzie w dużej mierze nieistotna.
Stephen Touset,

1
Biorąc pod uwagę, że liczy się suma twojej wagi i motocykla, myślę, że jeśli spojrzysz na cenę i wagę, zobaczysz malejące zyski. Ile jesteś gotów zapłacić, aby zgolić setną część ciężaru roweru?
Cascabel,

Wiele zależy od rodzaju roweru, na który patrzysz - rowery górskie są cięższe, a rowery turystyczne są cięższe. Np. Novara to przyzwoita marka sprzedawana przez sklepy REI w USA. Novara Randonee (stalowy rower turystyczny średniej klasy) waży 28 funtów i kosztuje 1200 USD. Novara Divano (aluminiowy rower szosowy średniej klasy z widelcem z włókna węglowego) waży 24 funty i sprzedaje za 850 USD. Podstawowy rower górski Novary (zawieszenie, aluminiowa rama) waży 31 funtów i sprzedaje za 400 USD. Dla porównania rower górski Cannondale Flash z ramą z włókna węglowego waży 23 funty i sprzedaje za 2700 USD.
Daniel R Hicks,

Należy zauważyć, że wiele anegdot mówiących o tym, że ludzie mogliby jeździć znacznie szybciej / łatwiej na lżejszym rowerze, (jeśli nie z powodu pobożnego życzenia), ponieważ lżejszy rower był po prostu lepszej jakości, który lepiej pasował.
Daniel R Hicks,

1
Możesz zjechać nieco szybciej z cięższym rowerem, a to jedna z najlepszych części jazdy na rowerze! ( Bicycles.stackexchange.com/questions/21330/... )
George

Odpowiedzi:


23

Poza oczywistym faktem, że lepszej jakości (i lepszym prowadzeniem) motocykle wydają się być lżejsze, nie ma prawdziwej korelacji między wagą a osiągami (oprócz niewielkiego wpływu na przyspieszenie i oczywistego wpływu na wspinaczkę).

Ale ogólnie możesz (z pewnymi wyjątkami) założyć, że rower, który jest nieco (jak 2x) cięższy od innych o tym samym podstawowym stylu, jest źle wykonany, z gorszej jakości komponentami. Na przykład piasty i felgi mogą być tłoczone raczej ze stali niż z obrabianego aluminium, korba jest prawdopodobnie solidna stalowa (z dużymi, surowymi łożyskami) w porównaniu do 3-częściowego z ramionami ze stopu aluminium i łożyskami lepszej jakości. Szprychy są prawdopodobnie tylko platerowaną stalą, a nie stalą. Pedały są prawdopodobnie wytłaczane ze stali, a po ich zakręceniu słychać grzechotanie łożysk. Rury w ramie będą tak grube i ciężkie, że rower będzie sztywny i „martwy”.

To powiedziawszy, nie ma potrzeby, aby początkujący rowerzysta znalazł najlżejszy możliwy rower. Np. Dobrej jakości stalowa rama będzie może być o pięć funtów cięższa niż odpowiednik aluminiowy, ale stalowa rama będzie tańsza i bardziej trwała. Inne elementy mogą być również cięższe lub lżejsze, co może spowodować różnicę 10-15 funtów między dwoma zasadniczo identycznymi rowerami, ale poza pewnym punktem lżejsze, droższe elementy (np. Wywiercone dźwignie hamulca, ultra cienkie opony) są mniej trwałe niż ich nieco cięższe odpowiedniki.

Wreszcie, jeśli nadal masz ochotę wydać dodatkowe 300-3000 USD na zakup tego ultralekkiego roweru, zadaj sobie pytanie, ile ważysz i czy nie możesz sobie pozwolić na utratę funta lub dwóch. Jak dotąd najcięższą rzeczą na rowerze jest jeździec.


1
„brak prawdziwej korelacji” - powiedziałbym, że to zależy. Jasne, jest mały, jeśli nie jeździsz zbyt mocno i znajdujesz się na płaskim terenie. Ale jeśli jeździsz gdzieś z dużą ilością wzgórz lub na trasie dojazdowej z dużą ilością postojów i startów przy światłach, oczywisty wpływ na wydajność może być dość duży.
Cascabel,

4
Powiedziałem (oprócz skromnego wpływu na przyspieszenie i oczywisty wpływ na wspinanie się na wzgórze) i trzymam się tego. Między dobrej jakości rowerem a superlekkim w tym samym stylu mówimy o 5-10 funtach. Może jeśli ważysz 110 funtów, zauważysz różnicę, ale przeciętny mężczyzna o wadze 180 funtów nie. A jeśli dojeżdżasz do pracy, prawdopodobnie dodajesz 10-15 funtów stojaków, toreb, świateł, błotników i innych.
Daniel R Hicks,

2
+1 W porządku, wystarczy. Po prostu myślę, że wydaje mi się to dość znaczące (nie skromne), kiedy jeżdżę z większym obciążeniem niż normalnie, i uważam, że to prawdziwa część wydajności.
Cascabel,

@Blam - Podwój ciężar roweru i jeźdźca, a będziesz miał szczęście w ogóle uzyskać przyspieszenie. Biorąc pod uwagę moje słabości, sztuczką jest utrzymanie roweru w pozycji pionowej.
Daniel R Hicks,

13

To coś, czego należy doświadczyć. Weź stary szkolny rower bijakowy (jak mój stary MTB, który waży 35 funtów), jeźdź nim przez jakiś czas. Następnie zatrzymaj się przy wyciągu rowerowym i sprawdź, czy pozwolą Ci przetestować ładny lekki rower (zwykle rzędu 16-20 funtów). Będziesz zaskoczony, o ile więcej FUN to jazda lekkim rowerem ze względu na szybkość reakcji (prowadzenie, przyspieszenie, hamowanie)!


5
+1 Nie lekceważ siły zabawy, która zmotywuje Cię do jazdy!
Mac

Całkowicie widzę, jak waga może wpływać na przyjemność z jazdy na rowerze. Dzięki, że o tym wspomniałeś :-)
Mike Mazur

9

W przypadku dojazdów cięższy rower może się poparzyć, jeśli jeździsz codziennie. Mam rower o wadze 18 kg (pełnowartościowy rower MTB przekonwertowany na rower miejski) i rower o masie 10,5 kg (stal 10 prędkości zamieniony na stały). Korzystam zarówno z dojazdów do pracy, w zależności od pogody i nastroju.

W szczególności, kiedy noszę jakieś rzeczy na tylnym bagażniku (wtedy rower jest jeszcze cięższy), w porównaniu do tego, kiedy jeżdżę na lekkim sprzęcie z fixie, różnica w tym, jak się męczę jest ogromna. Nie tylko ze względu na wzgórza (niektóre są na mojej drodze), ale także z powodu sygnalizacji świetlnej, która wymaga ode mnie zatrzymywania się przez cały czas w dużym natężeniu ruchu (kiedy jedzie, w rzeczywistości MUSZĘ GO!).

Teraz, gdy jeżdżę na lżejszym scenariuszu (otwarta droga), różnica polega na tym, że cięższy rower jest wygodniejszy, ponieważ ma większą masę, aby pochłonąć nierówności drogi.

Podsumowując, warto mieć ciężki rower, zwłaszcza jeśli masz lżejszy, aby wykorzystać dodatkowy trening uzyskany z ciężkiej jazdy.


Zapomniałem zapytać o konkretne wagi w moim pytaniu, więc dziękuję za podanie twardych danych! Mam zamiar zaktualizować moje pytanie.
Mike Mazur,

8

Ciągle jestem zdumiony nadmiernym naciskiem na wagę rowerów. Tak, jest to ważne, ale w porównaniu z innymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji, który rower kupić, nie jest to tak istotne.

Porównajmy rower o wadze 20 funtów z rowerem o wadze 24 funtów. Jeśli Twój budżet wynosi 1000 USD na nowy rower, czy wybrałbyś rower o wadze 20 funtów z bardzo dobrymi komponentami i tak dobrym wyczuciem / fitsem, czy rower o wadze 24 funtów z prawidłowym wyczuciem / dopasowaniem i doskonałymi komponentami. Cięższy rower jest o 20% cięższy ... ale zadajmy więcej pytań.

  1. Ile masz długich stromych podjazdów podczas typowej jazdy?
  2. Jak często musisz wykonywać długie / silne przyspieszenia? Pytam o to, ponieważ ważna jest tylko waga czasu podczas wspinaczki lub przyspieszania. W płaskich lub prawie płaskich odcinkach ciężar jazdy jest praktycznie nieistotny. A BTW dla wszystkich podjazdów, które tam wykonujesz, są przypuszczalnie równe zjazdy, podczas których większa waga działa na twoją korzyść.
  3. Co (oprócz masy) może szybko pochłonąć twoją energię?
    • Szorstka zmiana biegów z powodu mniej skutecznych przerzutek (nawet małe wstrząsy mogą złamać rytm i uderzenie)
    • Zła pozycja ciała z powodu niewłaściwego dopasowania.
    • Zła technika. (Moja 80-letnia matka regularnie pływa na dystansie 1–1,5 mili i może to robić tylko przez całe życie dystansów pływackich, które wymagają doskonałych technik oddychania i głaskania. Mogę jechać na rowerze 40 mil NP, ale mogę pływać tylko kilka okrążeń, ponieważ moja technika do bani.

Ile ważysz?

Jeśli ważysz 165 funtów, różnica między dwoma rowerami, w tym waga rowerzysty, wynosi 2% !!! Czy wymieniłbyś to na lepsze komponenty? Jeśli kupujesz nowy rower i masz nadwagę ponad 10 funtów, co stanowi ogromną większość z nas, możesz oczekiwać, że zaoszczędzisz na wadze podczas jazdy, niż kupisz lżejszy rower.

Wreszcie, chyba że bierzesz udział w zawodach, dodatkowe 5% czasu jazdy nie jest tak ważne, jak przyjemność z jazdy, która wynika (między innymi) z ogólnej jakości i dopasowania roweru, a nie masy.

Wydaj pieniądze na ogólne wyczucie / dopasowanie roweru i jakość komponentów. Oszczędź wagę, jeżdżąc więcej. Nie martw się niepotrzebnie o 1MPH lub 3 minuty podczas 1 godziny jazdy. Jedziemy, aby cieszyć się życiem i doświadczeniem.


4

Odpowiedzi wskazujące na prowadzenie można również porównać z innymi praktycznymi cechami, takimi jak sposób użytkowania i przechowywania roweru. Jako rowerzyści spędzamy dużo czasu na podnoszeniu przedmiotu, czasami na ramieniu, czasem na załadunku, czasem na schodach lub na wysokich krawężnikach.

Mam długi leżący, Xtracycle i rower szosowy Trek 7200. Dojeżdżam do nich wszystkich zgodnie z moimi potrzebami. Zdecydowanie najlżejszy z moich motocykli jest długi leżący, ponieważ ma mniejsze koła, prostą aluminiową ramę z rzadką liczbą punktów spawania i cienką kierownicę.

Na szczęście mam szopę do ich przechowywania i zawieszam je na ścianie za przednimi kołami. Poziomy jest łatwy do regału. Trek jest zaskakująco trudny, ponieważ często mam lekkie akumulatory systemowe, mokre opony i błotniki oraz solidny bagażnik na sakwy. Xtracycle wymaga czegoś więcej niż pasa do podnoszenia ciężarów w ramach przygotowań do podniesienia go o cztery cale, aby dostać się do haka.

Żaden z tych motocykli nie byłby przyjazny dla mieszkańca mieszkania, który chciałby przechowywać rower w środku, musiał radzić sobie ze schodami lub wąskimi drzwiami lub nie chciałby wsadzić roweru do autobusu. Jeśli będę musiał popchnąć Xtracycle na mokry trawiasty stok, modlę się, aby moje stopy zachowały przyczepność.

Podsumowując, niejednokrotnie często rozważałem wycofanie mojej floty krajowej na pojedynczy Brompton i przyczepę użytkową.


Tak, jako przede wszystkim osoba dojeżdżająca do pracy / turysta, mam błotniki, bagażnik, światło i baterię oraz sakwę lub dwa. (W końcu usunąłem przedni bagażnik około 3 lata temu, ponieważ nie mam już załadowanej trasy koncertowej i utrudnia to parkowanie.)
Daniel R Hicks

3

„Lekki” rower ma obecnie około 16 funtów. Przejście do tego rodzaju lekkiej wagi wymaga wielu optymalizacji - to nie tylko rama, ale także koła, korby, kierownica i wszystko inne. Efektem końcowym jest coś, co jest bardzo ładne, ale dość drogie. Nie będziesz chciał zostawić takiego roweru w spokoju na publicznej ulicy, nawet z dobrym zamkiem.

Aby naprawdę skorzystać z tego roweru, musisz być lekki. Jeśli nie masz mniej niż 10 procent tkanki tłuszczowej, nie ma sensu wydawać ponad 1000 dolarów na parę kół. Innymi słowy, znacznie taniej i logiczniej jest po prostu obniżyć swoją wagę do minimalnego poziomu, zanim pomyślisz o naprawdę lekkim rowerze.


2

Powiem tyle. Kiedy przed laty przeszedłem z młodzieżowego MTB (myślę, że to była mangusta? Nic wielkiego, tylko mnóstwo niepotrzebnego metalu na ramie, która sprawiła, że ​​był ciężki) na Specialized Hardrock, który miał jeszcze 10 lat, zmiana była niesamowita i zmieniło świat. Połączenie lżejszego roweru oraz ogólnie lepszej konstrukcji i komponentów przypominało noc i dzień. Nawet wtedy jazda na moim Hardrocku i zabranie Bianchi mojego taty na jazdę próbną była jeszcze większą różnicą.

Naprawdę, możesz dostać rower o przyzwoitej wadze za niewielką cenę i jest tego wart - lub możesz iść naprawdę tanio i dostać coś ciężkiego i niezgrabnego. Myślę, że gdybyś poszedł do sklepu rowerowego i wypuścił kilka dobrych rowerów na jazdę próbną, od razu poczułbyś różnicę w prowadzeniu. Łatwiej jest doświadczyć, jeśli dla siebie, niż poprosić kogoś o wyjaśnienie.

Myślę, że kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest lżejszy rower, zazwyczaj droższy, a zatem wyższy koniec. Jeśli spojrzysz na pro motocykle w TDF, są one w zakresie 16 funtów. Nie każdy potrzebuje roweru wyścigowego z włókna węglowego. Plus, tylko uncje na najwyższym poziomie zaczynają mieć znaczenie. Jeśli jednak patrzysz na różnicę 10 funtów, warto.

Jeśli jesteś ciekawy, to jest lista specyfikacji drugiego zawodnika TDF Andy'ego Schlecka z TDF z 2011 roku: http://www.bikeradar.com/gear/article/pro-bike-andy-schlecks-leopard-trek- madone-69-ssl-28915


Jaką wagę uważasz za „przyzwoitą wagę?”
Mike Mazur,

2

Mam przyczepkę na rower ... Bez przyczepy mam średnio 19 mil na godzinę. Różnica między dodaniem trzeciego koła a 20 ~ 40 funtami wynosi około 2 ~ 5 mph. Po prostu utrzymuj wszystko w czystości.

Również stalowe ramy są bardziej sprężyste / wygodne niż aluminium, ponieważ pochłaniają więcej nierówności itp. Na drodze.

Największa różnica polega na felgach. Największym wysiłkiem jest kręcenie felgami - uzyskanie momentu pędu. Również jakość twoich piast, a przede wszystkim suportu.

Gdy ruszasz lub bombardujesz w dół wzgórza, przecinając wiatr, to spowalnia Cię, więc wybierz styl zestawu słuchawkowego, który pozwala ci usiąść ORAZ przysiad przy jednoczesnym oddychaniu (lubię drążki pościgowe i spadające). Ważne jest, aby móc całkowicie rozciągnąć i rozszerzyć płuca, jednocześnie chwytając za uchwyty.


1

Kiedy wybieram nową konfigurację roweru, nie patrzę na całkowitą masę roweru. Jeśli chcesz szybszego motocykla za mniej pieniędzy, kup tanią ramę z drugiej ręki i zestaw grup, a następnie wymień „ciężkie” koła, które były z nim związane i uzyskaj lekkie koła.

Istnieje wiele powodów.

Po pierwsze, im cięższe koło, w szczególności felga i inne elementy znajdujące się na zewnątrz koła, tym trudniej jest przyspieszyć. To samo dotyczy zatrzymania

Po drugie, podczas obracania się każde koło ma efekt żyroskopowy, co oznacza, że ​​ciężkie koło jest stabilne, ale trudno zmienić kierunek, co powoduje, że koło nie reaguje i sprawia, że ​​rower czuje się „ciężki”. Zapamiętaj.....

Siła dośrodkowa = masa x (prędkość ^ 2 / promień)

Po trzecie, jeśli wybierzesz koła lub zbudujesz je dla siebie, możesz naprawdę skupić się na właściwej równowadze siły i ciężaru w zależności od rodzaju jazdy (droga, miasto, zwiedzanie itp.)

Spodziewałbym się, że zapłacę przynajmniej tyle samo za koła, ile mam za ramę, a po ramie są to najważniejsze dwa elementy na twoim rowerze.


0

Waga obrotowa jest bardzo ważna. Tak więc lekkie koła stanowią większą różnicę niż nieco lżejsza rama.

Przyspieszenie ciężkiej pracy koła. To samo dotyczy korby.

Z tego, co słyszałem, dodanie jednego funta masy obrotowej jest mniej więcej takie samo, jak dodanie 3 funtów masy stacjonarnej.


Gdy obliczysz liczby, jest to baldaszka. W szczególności moment bezwładności korby jest błędem zaokrąglenia. Koła wnoszą tylko nieznacznie więcej.
Daniel R Hicks,

+1 nie 3: 1. Waga rotacji wynosi 2: 1.
paparazzo
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.