Jakie są zalety i wady inflatorów CO2 w porównaniu z pompami ramowymi?


52

Mam pompę ramki że mam używany na drodze przy zamianie mieszkania, ale zawsze widzę CO 2 inflatory reklamowane w sklepach rowerowych. Czy są one warte potencjalnej oszczędności masy?


Nie dodam tego jako odpowiedzi, ponieważ nie jestem przekonany, że tak jest, ale myślę, że opona napompowana inflatorem CO2 spuszcza się szybciej, ze względu na zwiększoną różnicę w ciśnieniu cząstkowym CO2 między wnętrzem a zewnętrzem koło. Zależy to jednak od tego, jak przepuszczalny jest CO2 przez gumę - może być odwrotnie.
Nick Johnson

Generalnie nie widzę sensu inflatorów CO2, ale ostatnio spotkałem się z jednym zastosowaniem. Miałem mieszkanie i próbowałem ponownie napompować nieszczelną oponę pompą ręczną przy pogodzie 95F, aby dotrzeć do ostatniej mili do domu. Dzięki inflatorowi CO2 od razu wiedziałbym, bez większego wysiłku, że to była przegrana sprawa, w porównaniu z dodatkowym niepotrzebnym potem z pompą ręczną.
Daniel R Hicks

@freiheit Tylko drobna sprzeczka z odpowiedzią. CO2 nie jest mniejszą cząsteczką niż N2. Jednak przecieka z powodu częściowej różnicy ciśnień między wewnętrzną i zewnętrzną stroną (powoli) przepuszczalnej opony. :-)

1
wierzę, że najlepszą realizacją dla kanistrów co2 są dla rowerzystów miejskich, którzy zaparkowali na jeden dzień. Kto chciałby ukraść rower z przebitymi oponami lub musiałby kłopotać się pompowaniem, a następnie kradzieżą! Opróżnij opony, zaparkuj i zablokuj i ponownie napompuj powietrze, gdy wrócisz po pracy lub robisz to, co robiłeś bez obaw! Musimy zaprojektować unikalną dyszę dla każdego zaworu, coś w rodzaju klucza, który wpasowuje się w zamek ... w ten sposób nikt z pojemnikiem nie mógłby zrobić tego samego i nadal kraść ...!

2
@DonaldRoss Byłoby to drogie zapobieganie kradzieży, jeśli potrzebujesz jednego (lub nawet więcej) pojemnika CO2 na dzień. Poza tym nie wygląda to tak, jakby twoja odpowiedź nie próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy inflatory CO2 są warte oszczędności masy.
Benedikt Bauer,

Odpowiedzi:


60

Zalety:

  • Szybko - zazwyczaj napełniają oponę znacznie szybciej niż można by to zrobić za pomocą pompy
  • Mniej wysiłku - podłącz, przycisk, bez pompowania
  • Prawdopodobnie mniejsza waga (ale nie porównałem masy najmniejszych pomp do CO 2 )
  • Niższa inwestycja początkowa - zawór i 2 wkłady wydają się ogólnie tańsze niż dobra mała pompa.

Niedogodności:

  • Naboje eksploatacyjne - co jest problemem kosztowym, jeśli trzeba często uzupełniać
  • Brak kopii zapasowej - jeśli załatasz mieszkanie i nie zrobisz tego dobrze, nie będziesz już mógł go wypełnić. Możesz nosić dodatkowe naboje CO 2 , ale wtedy możesz stracić przewagę wagi.
  • Ograniczone do tego, z jakimi oponami pracują. Duże opony będą miały mniejsze ciśnienie.
  • Mniej przyjazny - jeśli twój przyjaciel dostanie mieszkanie i masz jeden nabój, pożyczysz go? Jeśli masz pompę, nie stanowi to żadnego problemu. Pomagałem już kompletnie nieznajomym przy pomocy mojej pompy.
  • Niżej szybciej. CO 2 przedostaje się przez rurkę nieco szybciej niż powietrze, więc będziesz musiał zlikwidować oponę wcześniej niż w przypadku użycia pompy.

Jedną z możliwości rozważenia jest jednostka kombi. Ogólnie rzecz biorąc, pompa na nich jest okropna, ale powinna wystarczyć, aby zabrać cię do domu, jeśli zabraknie Ci CO 2 . Lub noś zarówno pompę, zawór CO 2 , jak i wkład. W ten sposób twoje pierwsze mieszkanie może zostać naprawione superszybko i unikniesz wszystkich wad (a waga prostego zaworu i jednego wkładu nie jest duża).


1
To całkiem dobrze pasuje do mojego doświadczenia. Niezła odpowiedź!
Neil Fein

7
Kolejna potencjalna wada: bardzo możliwe jest wybuchnięcie dętki podczas używania nabojów CO2 w rowerze szosowym. Zrobiłem to już wcześniej, a potem nie masz powietrza, a tuba jest całkowicie zniszczona (nie możesz jej załatać).
kevins

2
+1 Kevin. Powinieneś mieć także torbę z zapasową dętką. Przez lata moja torba urosła wraz z jej zawartością; kilka żeli, kilka nabojów CO2, narzędzie wielofunkcyjne, kserokopia prawa jazdy (więc nie potrzebuję portfela w koszulce), na wszelki wypadek 20 dolarów.
Jay

Tak, ogólnie mam co najmniej dwie zapasowe lampy. Łatanie rurki na ramieniu w zimny deszcz lub gorące słońce nie jest czymś, co lubię.
Daniel R Hicks

4
FWIW, możesz bez problemu napompować opony do rowerów górskich za pomocą wkładów CO2 12-16 g CO2. Użyłem ich również do opon crossowych. Zwiększona objętość powietrza jest zwykle pokrywana, ponieważ nie pompujesz do tego samego ciśnienia.
Rob

45

Dziwię się, że nikt o tym nie wspominał. Prawdopodobnie najbardziej uzasadnionym celem inflatorów CO2 do rowerów jest pompowanie opon bezdętkowych. Jeśli trzeba wymienić lub naprawić oponę bezdętkowych są szanse masz zerowe szczęścia pompowania opony, jeśli spróbujesz użyć pompy ręcznej. Musisz użyć kompresora powietrza (powodzenia, nosząc go ze sobą podczas jazdy) lub inflatora CO2. Jest tak, ponieważ opony bezdętkowe potrzebują nagłego i szybkiego wybuchu powietrza, aby mogły zostać napompowane. To jedyny sposób, aby uzyskać wystarczająco szczelne uszczelnienie między obręczą a oponą. W przeciwnym razie, podczas początkowego pompowania opony, powietrze wydostanie się z opony tak szybko (lub szybciej), niż można ją ręcznie pompować.

Gdy opona bezdętkowa ma w niej wystarczające ciśnienie, aby utrzymać hermetyczne uszczelnienie, można użyć pompy ręcznej, aby napompować ją przez resztę drogi (i utrzymać ją napompowaną).


18

Sklepy rowerowe reklamują je, ponieważ są materiałami eksploatacyjnymi. Za każdym razem, gdy użyjesz kartridża, sklep prawdopodobnie dokona kolejnej sprzedaży. Podczas gdy dobra pompa powinna wytrzymać wiele, wiele mieszkań i jest mniej prawdopodobne, że znajdzie się w sklepie.

Aby zobaczyć zalety / wady, patrz odpowiedź freiheit.


18

Wada: nieodpowiedzialne dla środowiska.

Wydaje mi się, że w tym wkładzie CO2 do pojedynczego napompowania opony jest dużo energii i jest to konieczne.

Noszę jeden na wypadek awarii „w przypadku awarii pompy”, ale staram się, aby nigdy nie używać go z lenistwa.


4
Nie oznacza to, że przeciwdziała wszystkim negatywom, ale większość wkładów nadaje się do recyklingu.
Rob

1
Zdecydowanie najgorszym problemem jest to, że jeźdźcy rzucają je na pobocze.
Craig Hicks,

6

Inflator CO2 jest dla mnie tylko opcją awaryjną. Mieszka w mojej torbie siodłowej, aby zabrać mnie do domu po mieszkaniu.

Nie zbadałem tego rygorystycznie, ale anegdotycznie uważam, że opony napompowane CO2 same się spuszczają szybciej niż opony napompowane powietrzem. Na szczęście ostatnio nie przebijałem zbyt wiele, ale kilka ostatnich napraw drogowych z inflacją CO2 uległo spłyceniu z dnia na dzień, które po ponownym napełnieniu powietrzem były w porządku (tj. Brak przebić wtórnych).


Szybsza deflacja jest poprawna, ale nie wydaje się ważna w tym kontekście. Inflacja trwa godziny, ale nie dni. Inflacja potrwa wystarczająco długo, aby dostać się do domu, gdzie prawdopodobnie masz sposób na napompowanie opon.
Ross Millikan,

5

Główną korzyścią, jaką czerpię ze stosowania inflatora CO2 w porównaniu z pompą, jest oszczędność czasu. CO2 napełni oponę powietrzem szybciej niż pompa.

Zawsze noszę pompę oprócz inflatora CO2, ponieważ zapewnia ona nieograniczoną ilość powietrza. Dobrym pomysłem jest przygotowanie się na co najmniej 2 mieszkania, aby pompa była dobrym rozwiązaniem.

Rozważałbym właśnie noszenie inflatora CO2 podczas wyścigu, aby uzyskać oszczędności masy, które są znikome.


Jak szybki jest CO2 i jak szybki jest pompa? Surowe liczby mogą być bardziej przydatne
Joe Phillips

Przepraszam, nie mam surowych liczb. Kilka zmiennych. W przypadku CO2 zależy to od tego, jak łatwo adapter CO2 można przymocować do trzonu zaworu. Napompowanie opony to tylko kwestia sekund, gdy CO2 zostanie uwolniony do opony. Czas potrzebny do napompowania opony za pomocą pompy zależy od pompy. Niektóre pompy zapewniają większą objętość powietrza na skok niż inne. Zwykle zajmuje mi kilka minut, używając małej przenośnej pompy, aby napełnić oponę roweru górskiego.
jenglert

@ Joe nadmuchiwacze CO2 są niemal natychmiastowe, w ciągu 1-2 sekund otrzymasz solidną oponę 100 psi. Szybszy niż jakakolwiek pompa ręczna, którą można ze sobą nosić.
Nieskompletowane

6
Nie wspominając, powodzenia do 100 psi z pompą ręczną. Nużące jest nawet osiąganie 50 psi.
Stephen Touset

5

Jeśli chodzi o twoje pytanie dotyczące potencjalnych oszczędności masy, szybko zważyłem zestaw, którego zwykle używam, aby dać porównanie. Mini pompa, którą noszę z Lezyne, ma masę 83 g (ma pewne subtelne modyfikacje, aby powstrzymać grzechotanie); podczas gdy dwa nieoszlifowane kanistry CO2 o wadze 16 g, które noszę, mają 118 gi wymagają użycia uchwytu, który to kolejne 21 g. W sumie około 56 gramów więcej. Nie aż tak znaczące; ale nie na korzyść używania CO2, chyba że nosisz tylko jeden kanister, a wtedy zaoszczędzisz 6 g na pompie.

Nie mam pełnoklatkowej pompy do porównania pod względem masy, ale spodziewałbym się, że będzie nieco cięższy niż mini, który noszę. To powiedziawszy, byłem w stanie napompować oponę drogową do odpowiedniego ciśnienia, używając jej, nawet jeśli zajęło to dość dużo czasu.

Ponadto podczas naprawy nakłucia często przydatne jest częściowe napompowanie rurki wewnętrznej, zarówno w celu znalezienia przebicia, jak i nadania zamiennikowi kształtu i formy. Robienie tego z CO2 może być dość trudne, biorąc pod uwagę ograniczoną kontrolę inflacji zapewnianą przez większość jednostek.


4

Bardzo lubię używać kanistrów CO2, ponieważ szybko się pompują. Szczególnie w przypadku roweru szosowego nie można uzyskać roweru szosowego do 110 psi za pomocą pompy ręcznej. Mam tylko około 40 psi z pompą ręczną. To ciśnienie pozwoli ci utykać do domu, ale na pewno nie możesz kontynuować wesołej jazdy z tym naciskiem w obawie przed mieszkaniem pod niskim ciśnieniem.

Zauważyłem też, że kanistry CO2 wykonają świetną robotę, doprowadzając je do 110 psi i pozwalając kontynuować jazdę jak zwykle, jednak zostaw rower na noc, a opona znacznie się spuści. Myślałem, że następnego ranka miałem kolejną przebitą oponę, jednak wszystko sprawdziłem i nie było dziur. Więc jedyną przyczyną, dla której opona się zepsuła, jest to, że użyłem naboju CO2.

Możesz dostać paczki zbiorcze na eBayu za 1,75 USD (min. 10 nabojów na transakcję), więc naprawdę nie jest tak drogo na każdą przejażdżkę.


7
Zdecydowanie mogę dostać rower szosowy do 110 psi z pompą ręczną. Musisz tylko dobrać odpowiednią pompę do pracy.
Daniel R Hicks,

2

To zależy ... Zwykle noszę nadmuchiwane ORAZ pompę. Miałem problemy z obydwoma. Naboje CO2 nie są zbyt szalone, ale w moim ostatnim mieszkaniu użyłem 2 z nich i nadal skończyłem z pompą. Naprawdę łatwo jest wydmuchać CO2 bez wkładania go do opony, a jeśli tak się stanie, lepiej będzie mieć inny nabój do wypróbowania lub pompę w trybie gotowości do tworzenia kopii zapasowych. Nadmuchiwacze wydają się dobrym pomysłem i dobrze działały w domu, ale w praktyce, kiedy utknąłem na poboczu drogi, nie jestem pod wrażeniem. Małe pompy ręczne, z którymi również trudno mi było pracować. Po prostu nie blokują się tak dobrze, jak zwykła pompa. Wciąż szukam dobrego, niezawodnego rozwiązania (którego potrzebuję, ponieważ mam DUŻO mieszkań).


2
zdobądź trochę „smuklejszych” i kevlarowych opon.
Mark W

2

Inflatory CO2 mogą uratować życie w zimie, gdy chcesz spędzić jak najmniej czasu poza rowerem lub zaczniesz zamarzać. Biorąc to pod uwagę, dobrym pomysłem jest nauczenie się, jak prawidłowo korzystać z inflatora ... ich działanie różni się w zależności od marki. Nie chciałbyś się zastanawiać, jak obsługiwać inflator w temperaturach poniżej zera.


1

Nowy w tej technologii, ale uwielbiam to.

Na bardzo długich trasach MTB możesz stracić dużo siły fizycznej po pierwszej połowie. Niosę też małą pompę i jeżdżę na oponach i felgach kompatybilnych z Tubeless, ale z zamontowanymi dętkami. Jeśli dostaniesz mieszkanie w odległości 80 mil, inflator CO2 jest jak darem niebios. Zawsze noszę butelki 3 x 16 gramów. Przekonaj się, że najlepiej jest przygotować oponę za pomocą pompy ręcznej, aby uzyskać 10 psi, zanim użyjesz CO2, aby wyrównać ciśnienie.


0

Pompa ręczna jest bardziej przyjazna dla kondycji, pamiętaj, że podczas jazdy na rowerze używasz o wiele więcej nóg niż rąk, więc gdy uzyskasz płaskość, daj szansę mięśniom również na odrobinę treningu.


0

Jeśli nosisz dobrą pompę, nie potrzebujesz kartridży CO2. Kup najdłuższą pompę ramową, która będzie pasować, a otrzymasz 110psi przy 35 - 45 pociągnięciach. Ile to trwa dłużej niż użycie wkładu CO2?

Nie uważam też, aby waga pompy była znacząca, chyba że ścigasz się. Nie pamiętam dokładnie, ale myślę, że moja pompa Zefal XL kosztowała mniej niż 30 USD i nadal działa bezbłędnie po ponad 6 latach.


0

Tylko czas, w którym nosiłem CO2, jest podczas wyścigów MTB. Przyspiesz i przekonaj. Do wyścigów drogowych istniał pojazd wsparcia lub gorsza sytuacja dnf. Używaj tylko opon rowerowych MTT z tubami i rurowych opon drogowych. Do rekreacyjnej jazdy i treningu jest pompą. Nowa ulubiona pompa to duża wersja Lezyne Road HP. Wąski wymiar pozwala na łatwe pompowanie z wyższym ciśnieniem psi i długość przy mniejszej liczbie skoków niż lżejsze mini pompy. Pompa nie jest tak ciężka przy ~ 110gm. Osobiste odczucie, że CO2 jest marnotrawstwem tylko w przypadku ogólnego zastosowania opon z dętkami. Całkowita oszczędność masy jest minimalna w porównaniu z kilkoma urządzeniami do pomiaru CO2 i inflacji. W zależności od liczby doświadczonych mieszkań pompa może na dłuższą metę być mniejszą inwestycją. A co się stanie, jeśli nie będzie pompy i nie będziesz się bałaganić przy użyciu kartridża lub zabraknie jednego?

Siedzenie w rowie, ściąganie opony z rurki i zakładanie koła zapasowego, bez względu na to, czy jest gorąco, pada deszcz czy cokolwiek, co nie jest zabawne. Dodanie konieczności ręcznego pompowania opony zwiększa przyjemność. Ale pochlebstwo nie powinno być dobrym czasem :)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.