Czy linki hamulcowe stają się z czasem bardziej elastyczne?


13

Kilka miesięcy temu kupiłem używany rower i zauważyłem drastyczne zmniejszenie siły hamowania.

Na początku z łatwością mogłem zablokować tylne koło, ściskając dźwignię hamulca tylko w połowie drogi do kierownicy.

Teraz mogę ścisnąć dźwignię hamulca aż do kierownicy i odczuwam niewielką siłę hamowania. Kilka razy skróciłem linkę hamulca na zacisku i jest teraz tak ciasno, jak to możliwe, nie powodując lekkiego zamknięcia i potarcia obręczy. Lekkie naciśnięcie dźwigni powoduje zamknięcie hamulca i zetknięcie się z obręczą, ale mogę kontynuować ściskanie aż do kierownicy i nadal nie stosować żadnej rzeczywistej siły hamowania. Wydaje się, że lina z czasem stała się bardziej elastyczna, podobnie jak cały tylny układ hamulcowy jest bardziej miękki do tego stopnia, że ​​jest prawie bezużyteczny.

Czy to normalne"? Czy to oznacza, że ​​nadszedł czas na wymianę kabla? Czy wymiana kabla może sprawić, że moje hamulce będą bardziej responsywne?

Aktualizacja

Po bliższym przyjrzeniu się moje klocki hamulcowe są zużyte do plastiku na metalu; w ogóle nie ma gumy. Jest to bardzo prawdopodobna przyczyna mojego postrzeganego łagodnego hamowania, a zdecydowanie przyczyna braku siły hamowania.


1
czy zastanawiałeś się nad wymianą klocków hamulcowych?
fbo

Czy to coś pomogłoby w ogólnym gąbczastym odczuciu dźwigni hamulca?
user229044

1
Tak, to by wystarczyło. Plastik nie hamuje prawie tak dobrze jak guma. :)
Stephen Touset

Kable mogą być brudne w obudowach. Szczególnie, jeśli jeździsz w deszczu lub błocie, od czasu do czasu należy wymieniać kable i obudowy. To robi wielką różnicę.
heltonbiker

Odpowiedzi:


19

Kable rozciągają się z czasem, ale nie stają się elastyczne. Są wykonane ze skręconych pasm metalu, a metal nie jest ogólnie znany ze swojej elastyczności.

Brzmi to dla mnie tak, jakby twoje klocki hamulcowe zostały wystrzelone. Kiedy stają się gąbczaste i glazurowane, możesz nacisnąć dźwignię hamulca dość daleko i poczuć, że wywierany jest niewielki nacisk. Zabierz cię do sklepu z rowerami.


Wymieniłem moje klocki hamulcowe, siła hamowania tylnych kół znów jest niesamowita. Dzięki za wskazanie mi właściwego kierunku.
user229044

Metal jest właściwie bardzo dobrze znany ze swojej elastyczności. Kiedy ostatni raz widziałeś sprężynę wykonaną z czegoś innego niż stal?
whatsisname

3
Definicja „elastyczności” różni się w zależności od kontekstu. Jego definicja fizyki (zdolność do przeciwdziałania deformacji) jest prawie dokładnym przeciwieństwem jego powszechnego użycia, co jest synonimem „rozciągliwości”. To nie było pytanie z fizyki.
Stephen Touset

6

Biorąc pod uwagę to, co opisujesz, prawdopodobnie szukasz niewłaściwego miejsca na swoje rozwiązanie.

Kable rozciągną małą, ale skończoną ilość. Nie wyginaj się do poziomu, który opisujesz. To by je najpierw złamało.

Dźwignie hamulca, zaciski i klocki mogą pozwolić na pewien efekt sprężyny w systemie, ale zwykle nie wkrada się z czasem. Zwykle jest to wynikiem złego projektu produktu lub złej konfiguracji.

Założę się, że 2 rzeczy dzieją się, aby spowodować opisaną sytuację:

  1. Twoje klocki hamulcowe zużywają się, powodując większy ruch dźwigni hamulca.
  2. Twoje felgi (część kół, które dotykają hamulce) działają nieprawidłowo, co uniemożliwia dostosowanie hamulca do właściwej odległości od tej obręczy, bez ocierania się o felgę.

Jeśli mam rację, nie będzie on równomiernie ocierać się o felgę w każdym punkcie felgi, ale dotknie go w jednym lub dwóch (lub więcej) miejscach, a pierwszym krokiem w dostosowaniu hamulców jest poprawienie LBS i naprężenie twoje koła.


5

Klocki hamulcowe przy pierwszym ustawieniu powinny uderzać w obręcz koła kwadratowo w płaszczyźnie pionowej i prawie kwadratowo w płaszczyźnie poziomej. Mówię „prawie”, ponieważ idealnie potrzebujesz milimetra odstępu z tyłu, aby upewnić się, że hamulce nie piszczą.

Zaciski hamulcowe przesuwają blok hamulcowy po łuku, a gdy hamulce zużywają się podczas użytkowania, nie spotykają się już z kwadratem koła. Dzięki temu mogą czuć się gąbczasto, nawet jeśli były idealnie ustawione, gdy były nowe. Z czasem w blokach hamulcowych gromadzą się również zanieczyszczenia, które zmniejszają skuteczność hamulca, co oznacza, że ​​kompensujesz go mocniej. Czyniąc to, zauważasz „gąbczastość” w systemie bardziej niż wtedy, gdy hamulce były nowe.

Aby temu zaradzić, staraj się czyścić felgi za każdym razem, gdy widać na nich brud, szczególnie po deszczu. Spowoduje to zmniejszenie zanieczyszczeń na obręczy, które dostaną się do klocka hamulcowego. Oprócz większego wykorzystania klocków hamulcowych felgi wytrzymają dłużej, a rower będzie znacznie czystszy.

Istnieje wiele eleganckich rzeczy do czyszczenia motocykli, jeśli chcesz szybko i skutecznie wyczyścić koła bez inwestowania w te specjalne środki do czyszczenia rowerów, weź wiadro ciepłej wody i dodaj do niego niewielką ilość proszku do prania (na ubrania). Następnie użyj pędzla - wystarczy jeden ze szufelki i szczotki - i wyszoruj koła. Zmyj wiadrem zimnej wody i powinieneś to zrobić. Para gumowych rękawic jest tego warta, jeśli twoja skóra jest wrażliwa na proszek do prania, ale jeśli używasz pędzla, nie powinieneś myć ani brudzić rąk.


Właśnie kończę pracę, będę dokładnie sprawdzać podkładki zabezpieczające, kiedy dotrę do domu i zaktualizuję moje pytanie, czy to rzeczywiście odpowiedź.
user229044

5

Kable faktycznie nieco „twardnieją” i z wiekiem stają się nieco mniej elastyczne. Jeśli naprawdę stają się „rozciągliwe”, to dlatego, że pękło kilka pasm i kabel jest prawie uszkodzony.

Oczywiście wiele innych rzeczy zgina się / rozciąga na ścieżce kabla, jedną z nich są zaciski hamulca. Gdy tuleje ulegają zużyciu, a hamulce nadużywają się z czasem, czasami zaczynają działać pod pewnym kątem, który wzmacnia ich naturalną sprężystość. Zużyte / źle ustawione klocki hamulcowe również przyczynią się do tego efektu.


2

Gdy stosowane są klocki hamulcowe, mogą ulec przeszkleniu, co zmniejsza skuteczność hamowania. Mogą również stać się twarde po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Możesz spróbować przeszlifować klocki, jeśli zauważysz poprawę, klocki należy wymienić. Sprawdź również powierzchnię hamowania koła pod kątem olej lub pozostałości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.