Jakie mam opcje, jeśli moja tylna przerzutka zepsuje się, gdy będę na szlaku?


14

W tym tygodniu wpadłem na niefortunną sytuację. Sam byłem na szlaku rowerowym - tylko ja i mój hardtail. Pedałuję, gdy nagle słyszę SKRZYCIE i mój rower się zatrzymuje. Wieszak się zepsuł, a przerzutka jest całkowicie wygięta.

zdjęcie zepsutej przerzutki

Nie mogłem pedałować, ponieważ przerzutka poruszałaby się z łańcuchem i utknęła w kołach zębatych, a ja nie miałam możliwości ponownego zamocowania.

Na szczęście zdarzyło mi się być całkiem blisko miasta, kiedy to się stało, więc skończyłem spacerując przez około 15 minut i oddając go w lokalnym sklepie rowerowym.

Zastanawiam się jednak, co mogę zrobić, jeśli to się powtórzy i znajdę się w mniej dogodnym miejscu - powiedzmy głęboko w lesie. Na ogół nie noszę żadnych narzędzi oprócz szwajcarskiego noża wojskowego i zestawu kluczy imbusowych.

Czy jest coś, co mogę zrobić, aby naprawić to na tyle, aby przynajmniej wrócić do domu, jeśli zdarzy mi się złamać przerzutkę?1
Zobacz także moje pytanie dotyczące uszkodzeń przerzutki tylnej (również duplikat tego, który podłączyłem powyżej, ale z jakimś przydatnym materiałem)
Chris H

3
I zdecydowanie ulepsz swój zestaw narzędzi, aby zawierał sposoby radzenia sobie z zepsutym łańcuchem, co pozwoli również skrócić łańcuch do awaryjnej prędkości pojedynczej. Podczas gdy jesteś przy tym, upewnij się, że jesteś przygotowany do radzenia sobie z nakłuciami (nawet jeśli używasz tubeless).
Chris H

Możliwe duplikaty
zepsucia

2
Łał. W ciągu 35 lat dość częstej jazdy rowerem ze zmianą przerzutki nigdy o tym nie słyszałem. Ramię nie ma dużego obciążenia mechanicznego, prawda? Jak myślisz, co to spowodowało? W każdym razie, myślę, że jest mnóstwo częstszych incydentów, na które trzeba się przygotować (między innymi miałem około trzech zepsutych ramek w tym okresie) - nie zawracałbym sobie głowy tym incydentem z fuksją
Peter - Przywróć Monikę

Odpowiedzi:


18

Jeśli nosisz narzędzie wielofunkcyjne, które zawiera narzędzie łańcuchowe, możesz również zmienić swój rower na jedną prędkość. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał również wymienić łańcuch (ponieważ go skrócisz), ale w niektórych sytuacjach może to wydostać cię z obszaru wiejskiego.

Jeśli to zrobisz, ostrożnie wybierz bieg, w którym chcesz go umieścić, ponieważ nie będziesz już mógł zmieniać biegów.

Jest fajny film online ilustrujący pomysł: jak naprawić naprawę uszkodzonej przerzutki tylnej . W GCN jest kilka filmów online wyjaśniających naprawy przydrożne różnych problemów, które mogą Cię również zainteresować.

Ponadto zawsze zabieram ze sobą brakujące ogniwo , ponieważ umożliwia ono powrót do domu po zerwaniu łańcucha. Tego łącza prędkości można również użyć podczas konwersji roweru na jedną prędkość.


8
Dodam kilka punktów, ponieważ zdarzyło mi się to: 1 - jeśli masz łańcuch z brakującym ogniwem na rowerze, NAPRAWDĘ trudno jest otworzyć brakujące ogniwo bez odpowiedniego narzędzia lub pary szczypiec 2 - po skróceniu łańcucha nadal będzie się on poruszał na kasecie i „sam się zmienia”. Musisz być naprawdę bardzo ostrożny, aby łańcuch nie „wspiął się” na kasetę wystarczająco daleko i pod wystarczającym obciążeniem, aby zepsuć łańcuch lub złamać coś innego. Musisz więc być powolny i ostrożny. Przekonałem się, że pochylenie roweru może z jednej lub drugiej strony doprowadzić łańcuch.
Andrew Henle

1
Naprawdę trudno jest właściwie napiąć łańcuch bez poziomych wypustów lub napinacza łańcucha. Myślę, że poluzowanie pierścienia łańcucha, „przesunięcie” do większego koła zębatego, a następnie dokręcenie pierścienia może pomóc.
Michael

3
@AndrewHenle: masz rację, że trudno jest otworzyć brakujący link bez odpowiedniego narzędzia. Punkt 2 jest rzeczywiście ważny, nie jest to idealne rozwiązanie, ale może pomóc ci wrócić do domu ... Gdybym miał przy sobie narzędzie łańcuchowe, zerwałbym zwykłe linki i użył zapasowego brakującego linku, aby naprawić krótszy łańcuch. W ten sposób nigdy nie musisz otwierać brakującego łącza na drodze. Ps: jeśli nie możesz zablokować brakującego ogniwa, przesuń łańcuch, aby znalazł się w górnej części i naciskaj na łańcuch, naciskając pedał ;-).
cookiemonster

13

Kolejna sugestia: skuter .

Rower działa, ale układ napędowy nie może przenosić mocy.

Tak więc jednym rozwiązaniem jest hulajnoga z jedną stopą na przeciwległym pedale, a druga stopa pcha bezpośrednio na ziemię. Może to być niewygodne, więc obrócenie siodła o około 30 stopni w przeciwną stronę od miejsca, w którym stoisz, może dać biodrze coś do oparcia.

Nadal możesz używać hamulców, aby zwalniać i zatrzymywać się, a sterowanie jest normalne.

Ta sugestia jest dość bezużyteczna, jeśli istnieją jakieś podjazdy lub trudny teren do pokonania.

Jeśli łańcuch się trzepocze, możesz przywiązać go do tylnego trójkąta za pomocą kabletów / slipties, lub jeśli brakuje w wyposażeniu, długa trawa lub len, a nawet miękkie gałązki mogą pomóc w utrzymaniu rzeczy.

Jeśli Twój łańcuch ma ogniwo główne, opuszczenie przerzutki i łańcucha całkowicie z roweru do plastikowej torby również może pomóc.


Powiązana odpowiedź Wypuść to

Jeśli jeździsz z kimś innym, sprawdź, czy jest on gotowy cię odholować. Wszystko to dotyczy, ale będziesz poruszał się szybciej, więc zabezpiecz wszelkie luźne elementy.

Pasek holowniczy musi być wystarczająco długi, aby tylne koło roweru holowniczego oczyściło przednie koło roweru holowanego. Półkole może obniżyć oboje, jeśli wszystko pójdzie źle.

Zapasowa osłona wewnętrzna lub dwie stanowią odpowiedni pasek holowniczy. Odpowiednia gałąź może działać, ale będzie wymagać kreatywnego montażu na haku holowniczym. Zamocuj pasek holowniczy do roweru przedniego, a niepełnosprawny rower NIE JEST zabezpieczony - zamiast tego tylny jeździec trzyma pasek holowniczy w drugiej ręce i kieruje / hamuje swoją główną ręką.

Komunikacja jest krytyczna i nie idzie zbyt szybko. Jeśli coś pójdzie nie tak, holowany jeździec po prostu upuszcza pasek i steruje / hamuje dwiema rękami. Nie ma potrzeby holowania na zjeździe. Wybieraj najłatwiejszą linię wszędzie - pamiętaj, że motocyklista wykonuje znacznie więcej pracy niż zwykle, więc będziesz im to winien.

Poza tym - te luźne fragmenty mogą pomóc w późniejszej naprawie, więc nie śmieć ich / nie trać. Jeśli nie zostaną ponownie zainstalowane w naprawie, mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego wieszaka zamiennego do zakupu.


3
Podejdź, zejdź na dół lub po płaskim terenie, pokonaj poważny teren. Mapa może pomóc - tutaj, w Wielkiej Brytanii, większość centrów szlaków jest poprzecinana drogami pożarowymi, które mogą zapewnić krótką łatwą drogę - jeśli pójdą właściwą drogą.
Chris H

Raz złamałem kubek z boku mojego suportu i straciłem wszystkie łożyska po tej stronie. Uznałem, że hulajnoga na 5 km jest w porządku, ponieważ oś BB była w porządku, a powierzchnie nośne niczego nie dotykały, a puchar i tak wymagał wymiany.
Criggie

4

Mam nadzieję, że wieszak do przerzutki był osobną częścią i nie był integralny z ramą.

Niektóre opcje:

  • Jeśli masz oddzielny wieszak do przerzutki, możesz nosić zapasowy. Jeśli wieszak się zepsuje, zamontuj zapasowy. Aby to zrobić, będziesz potrzebować więcej narzędzi niż kilku kluczy sześciokątnych, być może szczypiec do przytrzymania uszkodzonego wieszaka podczas odkręcania śruby przerzutki. Oczywiście, jeśli złamiesz wieszak, możesz również złamać przerzutkę.

  • Noś narzędzie łańcuchowe i zapasowy sworzeń łączący lub szybkie ogniwo. Jeśli wieszak lub przerzutka pęknie: zdejmij go, skróć łańcuch i zrób pojedynczy bieg z łańcuchem na tarczy i zębatce, na której możesz pedałować.


1
Musisz również mieć opaski kablowe lub taśmę elektryczną lub inne, aby związać luźny kabel.
Daniel R Hicks

@DanielRHicks łatwym sposobem na zajęcie końcówek kabli na drodze jest przymocowanie ich do szefa klatki na butelki. Dwukrotnie zrobiłem to z większością mojego kabla RD (co prawda do trzeciej klatki mojego tourera pod rurą dolną) po tym, jak zatrzasnął się w dźwigni zmiany biegów. Jest wystarczająco bezpieczny, aby utrzymać go na biegu, nie mówiąc już o luzie
Chris H

0

To jest ostatnia deska ratunku i jest brudnym dupkiem. Niepolecane.

Użyj narzędzia wielofunkcyjnego, aby cofnąć dolne koło podporowe z tylnej przerzutki. Uważaj na małe części - zachowaj je.

Pozwoliłoby to uwolnić łańcuch. Możesz odpiąć wewnętrzną linkę od przerzutki i schować ją do kieszeni lub zawiązać przerzutkę wysoko na wsporniku siedzenia, aby nie przeszkadzać.

W tym momencie masz masywnie długi łańcuch. Naciśnięcie pedału spowoduje naprężenie górnej części, a dolna pętla zwisnie, prawdopodobnie ciągnąc po ziemi . Następnie możesz ustawić łańcuch na środkowej lub dużej tarczy i delikatnie jeździć.

Wady:

  • Z tyłu łańcuch prawdopodobnie migruje w kierunku mniejszych trybików. Za każdym razem, gdy pochylasz rower, ciągnący łańcuch będzie chciał przejść na mniejszy tryb / wyższy bieg, więc musisz utrzymywać rower możliwie jak najbardziej pionowo.

  • Możesz jeździć własnym łańcuchem z tylnym kołem.

  • Zniszczysz łańcuch, prawdopodobnie rujnując go.

  • Łańcuch spróbuje zejść z najmniejszego koła zębatego po prawej stronie i może zaklinować się między ramą a kasetą.

  • Istnieje ogromne ryzyko, że łańcuch złapie coś na ziemi. Może to nagle Cię zatrzymać i promować sytuację od zwykłej mechanicznej do pełnej kontuzji.

Zaleta: Toczysz się, nie chodzisz.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.